سرگرمی

10 حقیقت باورنکردنی درباره اشک های انسان

خلاصه نوشته
  • اشک انسان یکی از پدیده های بسیار نرمال و معمولی است. بیشتر مردم فکر می کنند اشک همان چیزی است که در هنگام ناراحتی از چشم جاری می شود در صورتیکه اینگونه نیست و متشکل از چند نوع می باشد. با این حال حقایق بسیاری در مورد اشک چشم انسان وجود دارد که دلایل علمی بسیاری برای آن ثابت شده.

اشک چیست و چگونه تولید می شود؟

مایعی که در فرایند گریستن از غدد گوشه چشم خارج می شود، اشک نام دارد. همه ما گریه را همراه با اشک و هق هق می شناسیم. اما گاهی هنگام عصبانیت، شادی، ترس و خنده زیاد نیز ممکن است اشک بریزیم. بدن انسان در زمان اوج هیجاناتی مانند ترس یا استرس مواد زائد یا سموم خاصی را تولید می کند، چشم با تولید اشک بخش هایی از این سموم را از راه غدد اشکی خارج می کند.

انواع اشک انسان

اشک سه ساختار اصلی دارد و بنابر نوع تولیدش به سه دسته اصلی تقسیم می شود. ترکیبات اشک انسان شامل آب، موسین، چربی، لیزوزیم، لاکتوفرین، لیپوکالین، ایمنوگلوبولین، گلوکز، سدیم کلراید، کلراید پتاسیم و برخی ویتامین ها می باشد.

  1. اشک پایه

قرنیه در چشمان پستانداران به صورت مداوم با اشک های پایه، خیس و تغذیه می شود. وظیفه این نوع اشک نظافت و شستشوی چشم و پاکسازی آن از ذرات خارجی می باشد.

  1. اشک رفلکس

این نوع اشک به صورت کاملا غیر ارادی تولید می شود. زمانی که چشم با ذرات خارجی، ضربه، آلرژی، بخارات حاصل از پیاز یا افشره فلفل مورد آزار قرار بگیرد، با تولید اشک به تسکین و پاک سازی خود می پردازد. اشک رفلکس از لیزوزئیم و ایمنوگلوبولین تشکیل شده و بیشتر بافتی رقیق و آبکی دارد.

  1. اشک احساسی

اشک احساسی در واقع همان گریه کردن است که همه با ان آشنایی دارید. این نوع اشک حاوی هورمون ها، پروتئین، آدرنوکورتیکوتروپین و آندروفین می باشد. زمانی که احساساتی می شوید یا یک درد فیزیکی شدید را تجربه می نمایید، هیجانات درونی شما موجب تولید اشک و فرایند گریه می گردد با این وجود بسیاری از افراد اطلاعی در مورد تفاوت اشک ندارند و گمان می کنند که اشک انسان 1 نوع است!

حال که با انواع اشک و نحوه تولیدشان آشنا شدید بیاید تا 10 حقیقت جالب را درباره اشک بررسی کنیم.

اشک احساسی,اشک انسان,ترکیبات اشک انسان,

10. اشک تنها مختص به انسان ها نیست

شاید برای تان جالب باشد بدانید علاوه بر انسان ها،چشم فیل ها و گوریل ها نیزاشک تولید می کند. حیوانات در هنگام تحمل درد، وارد شدن جسم خارجی به چشم و یا خشک شدن چشمشان اشک می ریزند. اما فرایند اشک و گریه حیوانات به پیچیدگی چشم انسان ها نیست!

9. هرچه سن افزایش یابد اشک های پایه کاهش می یابد

جالب است بدانید که با بالا رفتن سن غدد اشک کم کار تر می شوند. بخصوص بانوان به دلیل تغییرات هورمونی دوران یائسگی و یا بارداری از تولید اشک های پایه در غدد اشک شان کاسته می شود. خشکی چشم یکی از شایع ترین اتفاقات سنین بالاست. معمولا پزشکان متخصص برای جلوگیری از این مشکل قطره های استریل اشک مصنوعی را تجویز می کنند.

8. استفاده از گاز اشک آور در جنگ ممنوع است

در سال 1924 از سوی جامعه ملل با شرکت تعداد زیادی از متخصصان، دانشمندان و حقوق دانان برای ممنوعیت استفاده از گاز اشک آور در جنگ ، جلسه ای در شهر ژنو برگزار گردید و در نهایت با تلاش فراوان توانستند اثرات مخرب و زیانبار گاز اشک آور را تایید و انتشار دهند. در سال 1993 از طرف کنوانسیون بین المللی منع جنگ افزارهای شیمیایی استفاده از گاز اشک آوردر جنگ ها ممنوع گردید.

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از عجیب ترین مسابقات جهان

7. تولید اشک از قلب

در گذشته های دور و در کتاب های کهن نوشته ها حاکی از آن است که گذشتگان گمان می کردند اشک از سوی قلب تولید می شود. از آنجا که زمان بروز یک ناراحتی روحی، فرد شروع به گریه می کرده است در قرون قدیم باور داشتند که با تحت فشار قرار گرفتن قلب، اشک ایجاد و سرازیر می شود!

6. چرا زمان گریه کردن آب بینی هم راه می افتد؟

غدد اشکی با لوله های نازکی به مخاط بینی متصل می باشند. زمانی که گریه می کنید قطرات اشک از راه چشم به حفره مخاط راه می یابد و موجب می شود همراه با گریه آب بینی تان نیز راه بیفتد.

5. تاثیر گریه بر حالات درونی

افرادی که به راحتی گریه می کنند و به اصطلاح اشک شان دم مشکشان است، با کوچک ترین تحریکات روحی به گریه می افتند، که همین امر موجب می شود روحیه شکننده تری نسبت به سایرین داشته باشند. این افراد با هر بار گریه کردن حال روحی بدتری پیدا می کنند! پس با این موضوع در می یابیم که همیشه ام گریه آدم را سبک و رها نمی کند!

4. فواید گریه برای شما

گریه و تولید اشک موجب ساختن هورمون اکسی توسین و اندروفین در بدن و مغز می گردد. هر دو هورمون تولید شده موجب ایجاد حس آرامش و سرحالی می شود. پس گاهی گریه کردن برای ایجاد تعادل هورمونی در بدن لازم می باشد.

3. چشم نوزادان اشک تولید نمی کند

چشم نوزدان در سنین زیر 7 ماهگی قابلیت تولید اشک را ندارد، به همین خاطر است که با وجود گریه های طولانی اشکی از چشمان شان خارج نمی شود. تولید اشک معمولا از یک سالگی به صورت جدی و نرمال آغاز شده و هر انسانی در طول یک سال چیزی حدود 20 گالن اشک می ریزد. در این بین بانوان 2 برابر بیشتر از آقایان گریه می کنند.

2. جنسیت در ساختار اشک موثر است!

یکی دیگر از نکات جالب در مورد اشک ساختارتشکیل بلورهای متفاوت اشک بانوان با اشک آقایان است. طی تحقیقیاتی که بر ذرات اشک تولید شده در زنان و مردان صورت پذیرفت، نشان داد که بلور اشک افراد مذکر به صورت زنجیروار و خطی می باشد و ذرات تشکیل دهنده اشک افراد مونث به شکل پنجره ای و دایره ای تولید می گردد.

1. اشک های غم وشادی به یک شکل نیستند

در سال 2014 برخی از دانشمندان با بررسی و تحقیق بر روی ذرات اشک دریافتند که هر قطره از اشک بنا بر حالات روحی فرد متفاوت می باشد. به طور مثال اشکی که حاصل از حس شادی باشد به شکل گل یا ساختار تشکیل بلور برف با نظم و طراحی زیبا تولید می شود و یا اشکی که از سر غم می چکد ذرات تشکیل دهنده آشفته و نا منظمی دارد. یافته های میکروسکپی بیانگر قدرت حس انسان در تاثیر گذاری بر مایعات بدن بویژه اشک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا