سرگرمیمشهورترین ها

10 مورد از مشهورترین و بزرگترین جانداران روی کره زمین

خلاصه نوشته
  • شاید فکرش را هم نکنید که بزرگترین جانداران روی کره زمین در چه مکان هایی زندگی می کنند. جاندارنی که شاید تا به امروز نه تنها عکسش را بلکه اسمش را هم نشنیده باشید، با این حال به خاطر عظیم الجثه بودن شان شهرتی جهانی دارند.

بزرگترین گروه جانوران روی کره زمین

آیا تا به حال بزرگترین جانوران روی زمین را از نزدیک دیده اید؟ چقدر از سبک زندگی و نوع تغذیه این گونه های جذاب طبیعت شناخت دارید؟

اگر تمام حیوانات با هیکل های بسیار بزرگ آفریده می شدند، چگونه می توانستیم با آن ها همزیستی مسالمت آمیز داشته باشیم؟ شاید خیلی از ما در مورد جانوران غول پیکر مطالب فراوانی خوانده ایم، ولی آیا می دانید وجود حیوانات عظیم الجثه چه نقشی در چرخه حیات ایفا می کنند؟

تغییرات آب و هوایی چه تاثیری بر رشد، کاهش یا انقراض جانوارن می گذارد؟ در این مقاله قصد داریم شما را به 10 مورد از بزرگترین حیوان در کره زمین آشنا سازیم، از همراهیتان بی نهایت خشنود خواهیم شد.

بزرگترین جاندار روی کره زمین,بزرگترین جانداران روی کره زمین,بزرگترین جانوران روی زمین,

10. فیل آفریقایی | African Elephant

با شنیدن نام بزرگترین حیوان در کره زمین اولین تصویری که در ذهن ما نقش می بندد، بدون شک فیل است. فیل ها موجوداتی عظیم الجثه هستند که آن ها را باقی مانده از نسل ماموت های ماقبل تاریخ می دانند. این جاندار معمولا قدی بالغ بر 6 الی 5/7 متر و وزنی حدود 3 الی 5/3 تن دارد.

البته جنس نر نسبت به ماده معمولا قد و  وزنی کمتر خواهند داشت. بدون اغراق می توان گفت از سوی سایر جانوران هیچ تهدیدی برای فیل ها ایجاد نمی گردد، و تنها زمانی که بسیار پیر یا بیمار باشند، مورد هجوم شکارچیان قرار می گیرند و یا به خاطر عاج های ارزشمندشان به دام انسان گرفتار می شوند.

بزرگترین حیوانات کره زمین,بزرگترین جاندار روی کره زمین,بزرگترین جانداران روی کره زمین,

9. خوک ماهی فیلی جنوب | Elephant Seals

خوک ماهی فیلی جنوب جانوری آبزی می باشد که معمولا در مناطق سردسیر یافت می گردد. این حیوان وزنی حدود 2 الی 4 تن داشته و در فهرست گوشتخواران جای دارد. طول خوک ماهی ماده 5/4 متر و نوع نر بالغ بر 8/5 متر است.

این آبزیان شناگران بسیار ماهری نیز به شمار می روند؛ که تا اعماق 400 متری دریا به دنبال شکار ماهی شیرجه می زنند. در هر وعده غذا خوک ماهی، تقریبا 60 الی 80 کیلو غذا می خورد.

بزرگترین جانوران روی زمین,بزرگترین حیوانات کره زمین,بزرگترین جاندار روی کره زمین,

8. کروکودیل | Crocodiles

یکی دیگر از بزرگترین حیوانات روی کره زمین کروکودیل ها هستند، که هیبت و شمایلی بسیار ترسناک و خطرناک دارند. بدون شک در نگاه اول می توان به میزان قدرت و شدت تهاجم این جاندار عظیم الجثه پی برد.

کورکودیل ها در دو نوع ماده و نر به ترتیب وزنی حدود 400 الی 1000 کیلوگرم را به خود اختصاص داده اند.

این حیوانات در آب های شور، جنگل های آمازون، رودخانه های عمیق و مناطق گرمسیری به وفور یافت می شوند. در میان تمام شکارچیان طبیعت، از بیشترین مهارت در استتار، فرصت طلبی و سرعت در هجوم نیز برخوردارند.

بزرگترین جانداران روی کره زمین,بزرگترین جانوران روی زمین,بزرگترین حیوانات کره زمین,

7. خفاش روباه تاج طلایی | Pteropus Vampyrus

از زمانی که ژانر وحشت به سینمای جهان افزوده شد، سیمایی بسیار وحشتناک و خونخوار از خفاش ها هم به اذهان بشر تزریق گردید.

این مطلب را از دست ندهید
بررسی پرطرفدارترین دوچرخه ها در ایران

البته این تصور خیلی هم دور از واقعیت نمی باشد، اما فقط برخی از این جانداران از خون حیوانات و چهارپایان تغذیه می کنند. خفاش روباه تاج طلایی در جنگل های فیلیپین زندگی کرده و وزنی حدود 5/1 کیلوگرم را به خود اختصاص داده است.

قد خفاش روباه ها نیز بین 55 تا 60 سانت و بال هایی بالغ بر 8/1 متری در حالت پرواز را به نمایش می گذارند. خوشبختانه این گونه از خفاش ها گیاه خوار می باشند.

بزرگترین جاندار روی کره زمین,بزرگترین جانداران روی کره زمین,بزرگترین جانوران روی زمین,

6. شترمرغ | Common Ostrich

یکی دیگر از بزرگترین حیوانات کره زمین شتر مرغ است که به عنوان عظیم ترین پرنده جهان نیز به شمار می رود. قد شترمرغ آفریقایی و نژاد عربستانی معمولا بین 8/2 الی 6/2متر و وزنی بالغ بر 160 کیلوگرم دارد.

ضمن اینکه بزرگ ترین تخم را نیز با وزن 4/1 کیلوگرم را نیز به خود اختصاص داده است. شاید گمان کنید پرنده ای با این جثه نتواند سریع بدود، اما شترمرغ ها قادرند تا 5/97 کیلومتر در ساعت دویده و در زمان حمله پرندگانی وحشی و خطرناک هم هستند.

بزرگترین حیوانات کره زمین,بزرگترین جاندار روی کره زمین,بزرگترین جانداران روی کره زمین,

5. کوسه نهنگ | Whale Shark

در میان دریاها خطرناک ترین جاندار کوسه ها می باشند؛ حال تصور کنید این گونه نژادی نزدیک به نهنگ ها هم داشته باشند. کوسه نهنگ با 12 متر طول و 24 تن وزن بدون شک به هیولای آب ها ملقب خواهد گردید.

البته گونه کوسه نهنگ برخلاف هیبت وهم آورشان از پلانگتون ها تغذیه می کنند و در اعماق آب های گرم اقیانوس ها به سر می برند.

بزرگترین جانوران روی زمین,بزرگترین حیوانات کره زمین,بزرگترین جاندار روی کره زمین,

4. خرچنگ عنکبوت ژاپنی | Japanese Spider Crab

خرچنگ ها هم همچون عنکبوت ها از اعضایی بند بند و مفصل دار تشکیل شده اند. خرچنگ عنکبوت ژاپنی گونه ای دیگر از بزرگترین جانوران روی زمین هستند، که وزنی حدود 19 کیلوگرم و قدی بالغ بر 8/3 متر را دارا می باشد.

نکته جالب درمورد این حیوانات آبزی طول عمر خارق العاده شان است که تقریبا 100 سال به طول می انجامد. صدف ها و ماهی های کوچک قوت غالب خرچنگ عنکبوت ها به شمار می روند.

بزرگترین جانداران روی کره زمین,بزرگترین جانوران روی زمین,بزرگترین حیوانات کره زمین,

3. ایزوپاد غول پیکر | Bathynomus Giganteus

عظیم ترین سخت پوست جهان با نام ایزوپادغول پیکر از جمله جانوران اعماق اقیانوس ها به شمار می رود، که در دسته خرچنگ ها قرار می گیرد.

76 سانت قد و وزن 7/1 کیلوگرمی این جاندار شاید در نگاه اول به نظر خیلی غیر عادی نباشد، اما اگر بگوییم این جاندار به عنوان یک حشره دریایی شناخته می شود، آنوقت تصویری متفاوت تر از آن خواهدی دید.

بزرگترین جاندار روی کره زمین,بزرگترین جانداران روی کره زمین,بزرگترین جانوران روی زمین,

2. مار آناکوندای سبز | Green Anaconda Snake

آناکونداهای غول پیکر از نژاد مارهای ترسناک و بد هیبت طبیعت محسوب می گردند. 250 کیلو گرم وزن و 5/7 متر طول بدون شک تصویری ترسناک از این موجودات خزنده به نمایش می گذارد.

مناطق گرمسیر و مرطوب جنوب آسیا ایده آل ترین مکان زندگی آناکونداها به شمار می رود. این مارها سالانه حدود 100 نفر از اهالی ساکن این مناطق را می بلعند.

این مطلب را از دست ندهید
10 ایده خلاقانه برای ساخت برد یادداشت در منزل

بزرگترین حیوانات کره زمین,بزرگترین جاندار روی کره زمین,بزرگترین جانداران روی کره زمین,

1. خرس قهوه ای | Brown Bear

خرس ها نیز در دسته بزرگترین جانوران روی زمین قرار می گیرند، که در تنوع و نژادهای گوناگونی همچون قطبی، قهوه ای، گرزیلی، سیبری، پاندا و تنبل در طبیعت یافت می شوند. خرس های قهوه ای هیکل هایی بسیار عظیم با وزنی حدود 1 الی 4/1 تن و قامتی بالغ بر 3متر را به خود اختصاص داده اند.

پهناور قطر بدن خرس های قهواه ای معمولا 6/1 متر بوده و شکارچیانی خطرناک، بی رحم و سریع به شمار می روند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا