رپورتاژ

بهترین اتاق فرارهای ایران چگونه هستند؟

اگر شما هم قصد دارید آخر هفتۀ پیش رو را با دوستانتان خوش باشید و تفریح کنید، ممکن است به دنبال بهترین اتاق فرار باشید. اتاق‌ های فرار سال‌ هاست که وجود دارند و شاید به این فکر کرده باشید که دیگر ایدۀ جدیدی برای ارائه وجود ندارد. باید به شما بگوییم این طرز فکر کاملاً غلط است!

هنوز هم اتاق‌ فرارهای زیادی هستند که با داشتن چند معیار خاص، بهترین گزینه برای سرگرمی شما محسوب می‌ شوند. در این مقاله قرار است به معیارهایی اشاره کنیم که یک گزینه را در میان بهترین اسکیپ روم ها قرار می‌دهد.

کار تیمی در اولویت است.

هدف اصلی هر اسکیپ روم این است که شما در کنار دوستان، خانواده یا همکاران خود معماها و چالش‌ های بازی را حل کنید و از اتاق بیرون بروید. بنابراین اگر اتاق تماماً از چالش‌ هایی تشکیل شده باشد که افراد بتوانند به‌تنهایی از آن‌ ها بگذرند، شایستۀ عنوان بهترین اسکیپ روم نیست.

در این راستا، معماها یا باید به‌ قدری پیچیده باشند که نیاز به همفکری چند نفر داشته باشند، یا یک فرایند چندمرحله‌ ای را ارائه دهند. خلاصه اینکه در حین طراحی چالش‌ های بازی، باید برانگیختن حس همکاری و همدلی در اولویت قرار بگیرد.

اسکیپ روم,اسکیپ روم ترسناک,بهترین اتاق فرار,

دکور هدفمند و با ظرافت

بیشتر اتاق‌ های فرار دارای یک موضوع، تم یا مضمون هستند. این موضوع از طریق دکور با شرکت‌ کنندگان ارتباط برقرار می‌ کند. به‌ عبارت‌ دیگر، دکور یا طراحی صحنۀ بازی، نمایندۀ تم و سناریوی اتاق است. ازاین‌ رو، فضای اسکیپ روم باید به شکلی فاخر تزئین شده باشد و در مسیر چینش دکور، زحمت، دقت و جزئیات زیادی صرف شود.

کاغذ دیواری، مبل، کتابخانه، چراغ، تابلوهای روی دیوار و دیگر اجزای دکور، باید در دنیایی باشند که ماجرای اتاق فرار در آن‌ ها اتفاق می‌ افتد. برای مثال، رنگ‌ های به‌ کار رفته در دکور اتاق و نوع نورپردازی، در یک اسکیپ روم ترسناک با یک اتاق معمایی یا فانتزی کاملاً متفاوت خواهد بود.

زندگی در سناریویی جدید

بهترین اتاق فرار، شرایطی را برای بازیکن فراهم می‌ کند که خود را کاملاً در مسیر پیشبرد داستان حس کند. بازیکن به‌ محض ورود به اتاق و شروع بازی، باید احساس کند که افتاده است وسط یک ماجرا و قرار است نقشی اساسی در آن بازی کند.

اینجا هم نمی‌ توان از نقش دکور برای رسیدن به این هدف چشم‌ پوشی کرد. اما عناصر دیگر مانند نحوۀ توزیع سرنخ‌ ها و پیوستگی معماها نیز می‌ توانند کمک کنند. یک اتاق فرار خوب، سرنخ‌ ها را به‌عنوان بخشی حل شده و طبیعی از سناریو به بازیکن ارائه می‌ دهد. بازی نباید به این صورت جلوه کند که یک نفر ناگهانی جلوی شما را گرفته و می‌ گوید: «خب، حالا به این معما جواب بده ببینم!»

بهترین اتاق فرار روایتی روشن دارد که از ابتدا تا انتها احساس یکپارچه بودن را به مخاطب دهد. وقتی همۀ کارها انجام شد و درها باز شد، بازیکنان باید حس کنند که سرنخ‌ ها به یکدیگر پیوند خورده بودند. منظور ما این نیست که چالش‌ها باید یکسان باشند. چالش‌ های بازی در عین تفاوت، باید به نوعی با هم کار کنند.

این مطلب را از دست ندهید
قیمت تور کیش در زمستان 99

بدون داستان، انگیزۀ واقعی برای تجربۀ بازی تا پایان وجود ندارد. اگرچه خلق یک روایت غنی که تجربۀ بازیکن را از ابتدا تا انتها پیش ببرد آسان نیست، اما ارزش آن را دارد که مؤسسات تلاش خود را بکنند. چراکه این ویژگی سبب می‌ شود بازیکنان اتاق را با احساس رضایت بیشتری ترک کنند.

بهترین اسکیپ روم,اسکیپ روم,اسکیپ روم ترسناک,

مضامین جدید و جذاب

بهترین اسکیپ روم ها دارای یک مضمون مشخص و پویا هستند. بازیکنان نباید خود را درگیر بازی‌ هایی کنند که تم ندارند و افراد را همین‌ طور بی‌ خود و بی‌ جهت سرگرم می‌ کنند. البته این را بگوییم که صرفاً داشتن تم کافی نیست.

موضوع اتاق شما باید پویا و خلاقانه ارائه شود. برای مثال اسکیپ روم ترسناک به‌ عنوان پرطرفدارترین ژانر، باید همواره اتفاقاتی جدید برای ارائه داشته باشد و از کلیشه فاصله بگیرد. همچنین تمام عناصر فضاسازی برای القای حس ترس را نیز در خود داشته باشد.

فضاسازی و القای حس سناریو

اتاق‌ های فرار باید از تمام امکانات صوتی، نوری و بصری ممکن، در جهت فضاسازی برای مخاطب استفاده کنند. برای مثال با استفادۀ بهینه از نور، می‌ توان حس تعلیق یا ترس را به‌ خوبی منتقل کرد. یا به‌کارگیری صداهایی که حالت روایی دارند و حس خاصی را منتقل می‌ کنند، تجربۀ بازیکن را به حداکثر میزان خود می‌ رساند. شاید برایتان جالب باشد که بعضی از اسکیپ روم ها حتی از بو نیز برای القای حس سناریو استفاده می‌ کنند!

به‌ کارگیری تکنولوژی به بهترین شکل

ابزارهای سرگرمی قدیمی با تکنولوژی پایین، جنبۀ بسیار موردنیاز و دوست‌ داشتنی هر اتاق فرار هستند. اما ابزارهای الکترونیکی جدید و موارد مشابه آن نیز می‌توانند به تعجب‌ برانگیز بودن بازی کمک کنند.

تجربه نشان داده است که بازیکنان به افشای رمزهای کامپیوتری یا کار با قفل‌ های پیشرفته علاقۀ زیادی نشان می‌ دهند. البته ذکر این نکته ضروری است که تمام این تجهیزات باید سالم باشند و به‌ خوبی کار کنند. فرض کنیم در یک اسکیپ روم ترسناک در حال فرار از دست یک زامبی هستید و قفل الکترونیکی درب اتاق عمل نمی‌ کند. به‌قول‌ معروف ضدّحال بدی خواهد بود.

مساحت مناسب

فضای اسکیپ روم باید آن‌ قدر بزرگ باشد که تعداد زیادی بازیکن را در خود جای دهد. این مسئله به‌ ویژه در مواردی که هر بازیکن باید به‌ صورت جداگانه یک وظیفۀ خستگی‌ ناپذیر را انجام دهد، اهمیت زیادی دارد. اتاق‌ هایی که چالش‌ های آن واقعاً به کارگروهی احتیاج دارند، باید فضای کافی را داشته باشند تا بازیکنان کاملاً راحت باشند و کمترین برخورد ناخواسته میان آن‌ها اتفاق بیفتد.

بهترین اتاق فرار,بهترین اسکیپ روم,اسکیپ روم,

دارا بودن ترکیب خوبی از پازل‌ ها

بهترین اتاق فرار سعی می‌ کند انواع معماها را برای بازیکنان خود فراهم کند. این ویژگی به تیم شما کمک می‌ کند که هر یک از اعضا درگیر بازی شوند. از افراد متمایل به ورزش و فعالیت‌ های بدنی گرفته تا آن‌ هایی که عاشق معماهای ریاضی پیچیده هستند. همۀ شرکت‌ کنندگان مشتاق هستند اوقات خوشی را بگذرانند. بنابراین، یک اتاق خوب باید چیزی برای ارائه به همه داشته باشد. همه باید احساس ارزشمند بودن کنند.

این مطلب را از دست ندهید
جاذبه های دیدنی در جزیره زیبا و شگفت انگیز قشم

سطح دشواری مطلوب

حقیقت این است که اکثر مردم طرفدار بازی‌ های بسیار دشوار نیستند. یک اتاق باکیفیت، سطح دشواری چالش‌ های خود را به‌خوبی تنظیم می‌ کند. البته معماها خیلی هم نباید آسان باشند. شاید بتوان گفت متوسط و متوسط روبه‌ بالا پیشنهاد خوبی است.

به‌ این‌ ترتیب بازیکنان می‌توانند بدون اینکه تلاش طاقت‌ فرسایی برای عبور از چالش‌ها داشته باشند، به‌ خوبی سرگرم شوند. اتاقی خوب است که به‌ جای معماهای سخت، سعی داشته باشد با برانگیختن حس کنجکاوی و تعلیق، بازیکن را درگیر کند. وجود پیچ‌ و تاب‌ های داستانی مختلف و اتفاقات غافل‌ گیرانه نیز همیشه جواب می‌ دهند.

داشتن پرسنل و گیم‌مستر حرفه‌ای

یک اتاق فرار عالی باید گیم‌ مستر باتجربه‌ ای داشته باشد. اگر متوجه شدید که راهنمای اتاق، بازی شما را دنبال نمی‌ کند یا نسبت به کارش بی‌ علاقه است، نشان‌ دهندۀ این است که شما یک بازی با کیفیت پایین را انتخاب کرده اید.

جمع‌ بندی

در این مقاله سعی کردیم با معیارهای یک اتاق فرار عالی آشنا شویم. فهمیدیم اتاق‌ هایی ارزش وقت گذاشتن را دارند که با دقت و زحمت زیادی تزئین شده باشند. همچنین ترکیبی چالش‌ برانگیز از معماها ارائه دهند که هر یک از اعضای تیم درگیر ماجرای اتاق شوند. البته اهمیت زیاد فضاسازی و سناریوی بازی را هم نمی‌ توان بی‌ خیال شد. امیدواریم با استفاده از این چک‌ لیست، بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا