رپورتاژ

افزودنی بتن و روان کننده بتن مورد استفاده برای ساخت عرشه پل‌ های بتنی

برای گذر از موانع و راه‌های سخت چون کوه، دره یا دریا، بهترین راه استفاده از پل است. پل‌ها در واقع وظیفه دارند دو نقطه را به‌هم وصل کنند تا عبور‌ومرور انسان‌ها به‌صورت پیاده یا با وسایل نقلیه به‌راحتی صورت گیرد. پل‌ها انواع مختلفی دارند و در ساخت آن‌ها از مصالح و مواد گوناگون استفاده می‌شود. از جمله این مصالح می‌توان به فلزات، بتن، سنگ، چوب و… اشاره کرد. پل بتنی یکی از مقاوم‌ترین انواع پل‌ها است که در ادامه به معرفی قسمت‌های مختلف آن و افزودنی روان کننده بتن مناسب آن می‌پردازیم.

افزودنی بتن,روان کننده بتن,کپکو

عرشه پل‌های بتنی چیست؟

همان طور که می‌دانید پل‌ها سازه‌هایی هستند که از آن‌ها برای عبور از موانع فیزیکی استفاده می‌کنند. این نوع سازه با متریال‌ها و مواد و مصالح مختلفی ساخته می‌شوند. به طور مثال پل‌های چوبی، فلزی و بتنی از انواع پل‌هایی هستند که در سایر مناطق جهان تولید و از آن‌ها برای عبور و مرور آسان استفاده می‌شود.

پل‌ها با کاربری‌های مختلف در شهر و بیرون شهر و برای عبور و مرور عابران در بزرگراه‌ها، جاده‌ها، خطوط راه آهن و… ساخته می‌شوند. طراحی و ساخت این سازه، موضوعی بسیار حائز اهمیت است و برای احداث آن فاکتورها و موارد مختلفی نظیر محل احداث، مصالح و مواد در دسترس و همچنین هزینه‌های ساخت پل مورد بررسی قرار می‌گیرند.

این سازه بخش‌های مختلفی دارد و عرشه پل بخش انتهایی و سطح رویه آن است که محل عبور عابران و وسایل نقلیه محسوب می‌شود. عرشه پل روی ستون‌های اصلی و شاه تیرها قرار می‌گیرد و نقش مهمی را در پل‌ها به عهده دارد.

از انواع مختلف عرشه پل می‌توان به پل‌های طاقی، تیری، قوسی و کابلی اشاره کرد. عرشه پل با استفاده از بتن یا فلزات ساخته می‌شود که نوع بتنی آن از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

در ساخت و طراحی پل‌های بتنی به طور معمول از بتنهای مسلح پیش ساخته و پیش‌تنیده استفاده می‌شود و برای افزایش مقاومت آن‌ها از افزودنی بتن بهره می‌گیرند.

افزودنی بتن,روان کننده بتن,کپکو

افزودنی بتن مورد استفاده برای ساخت عرشه‌ پل‌ های بتنی

بتن یکی از مصالح بسیار پرمصرف است که نقش پر رنگی را در صنعت ساخت و ساز ایفا می‌کند. از این محصول در ساخت سازه‌های مختلف استفاده می‌شود که یکی از آن‌ها عرشه‌پل است. ساخت عرشه پل از اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد و میزان مقاومت، دوام و استحکام آن موضوعی بسیار حائز اهمیت محسوب می‌شود.

استفاده از مواد و مصالح مرغوب یکی از مهم‌ترین نکاتی است که برای ساخت عرشه‌پل بتنی باید مد نظر قرار گیرد. اگرچه بتن محصولی بسیار مقاوم است، اما برای افزایش توان و استحکام آن به طور معمول از افزودنی‌ بتن استفاده می‌کنند.

این افزودنی‌ها ویژگی‌های مثبت و کیفیت بتن را بالاتر می‌برند و عمر و دوام عرشه‌پل را افزایش می‌دهند. می‌توان گفت افزودنی‌ها، می‏توانند بتن را آب‌بند‌کنند. افزودنی بتن مورد استفاده در ساخت بتن تنوع فراوانی دارند و هر یک به منظور ایجاد ویژگی‌های مختلف به ملات اضافه می‌شوند.

از جمله این افزودنی‌های بتن می‌توان به افزودنی‌های تندگیر، دیرگیرکننده، فوق روان کننده بتن، حباب‌زا، پوزولانی، آب بند، گازساز و… اشاره کرد. در ادامه توضیحات مختصری را درباره هر یک از آن‌ها شرح می دهیم.

افزودنی کاهش‌ دهنده آب

این محصول میزان نیاز ملات را به آب کاهش داده و در مقابل، مقاومت و استحکام آن را به طور چشمگیری بالا می‌برد. در گذشته برای روان کردن ملات و سهولت در انجام کار بتن‌ریزی، به مخلوط ملات آب اضافه می‌کردند که این کار کیفیت آن را پایین می‌برد. اما امروزه استفاده از این افزودنی بتن علاوه بر روان کردن بتن، کیفیت آن را بالا برده و موجب سهولت در بتن‌ریزی می‌شود.

افزودنی‌ های کندگیرکننده بتن

این محصول همان‌طور که از اسمش پیدا است سبب پایین آمدن مدت زمان گیرش ملات می‌شود و بهترین افزودنی برای استفاده در فصول گرم سال است.

افزودنی فوق روان کننده بتن

برای ساخت سازه‌هایی که دسترسی کمتری دارند و نمی‌توان پس از انجام عملیات بتن‌ریزی از ویبره زنی برای بهبود عملکرد بتن استفاده کرد، از این افزودنی استفاده می‌شود. این محصول بتن را به خوبی روان می‌کند و قابلیت بتن‌ریزی در مناطق غیر قابل دسترس را فراهم می‌سازد.

افزودنی حباب‌زا بتن

این نوع افزودنی بتن برای افزایش کارایی و مقاومت بتن و آب‌بندی آن در برابر چرخه ذوب شدن و یخ زدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین نقش عایق رطوبتی را ایفا می‌کند و مانع از دانه دانه شدن ملات بتن می‌شود.

افزودنی گاز‌ساز بتن

این افزودنی بتن با تأثیر بر واکنش‌های شیمیایی سیمان و کنترل دمای ملات، سبب ایجاد حباب در بافت آن شده و به این شکل مانع از نشست بتن و آب انداختن آن می‌شود.

برای استفاده از افزودنی‌ها در ابتدا باید راجع به نوع انتظاراتی که از محصول دارید اطلاعات کافی را کسب کنید، سپس به تناسب نیازتان روان کننده بتن مناسب را انتخاب و برای ساخت بتن از آن استفاده کنید.

افزودنی بتن,روان کننده بتن,کپکو

نکات مهم ساخت عرشه پل بتنی

همان طور که می‌دانید پل‌ها باید بتوانند فشارها و بارهای زیادی را تحمل کنند، بنابراین نحوه ساخت عرشه پل، پایه‌ها و فونداسیون آن از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار هستند. به‌طور کلی نکات مهم در ساخت عرشه پل بتنی عبارتند از:

فونداسیون

فونداسیون و پایه‌های این سازه یکی از مهم‌ترین بخش‌های آن به شمار می‌روند که برای ساختشان محاسبات مختلفی صورت می‌گیرد. عدم توجه به این بخش از پل، می‌تواند خسارت جبران ناپذیر را به‌بار آورد.

ستون و تیر

ستون‌ها و تیرها از مهمترین اجزای پل هستند که بارهای ایجاد شده روی عرشه را به فونداسیون و زمین منتقل می‌کنند، بنابراین ساخت آن‌ها باید با حساسیت بالاتری صورت گیرد.

عرشه‌پل

عرشه‌پل همان سطح پل است. این قسمت از پل یا به طور پیش‌ساخته تولید شده و با کمک جرثقیل به محل مورد نظر منتقل می‌شود و یا به صورت درجا آن را می‌سازند. در صورت درجا ساختن عرشه‌پل، پس از داربست‌بندی، قسمت عرشه در محل مورد نظر ساخته می‌شود.

در مرحله آخر ملات بتن با استفاده از افزودنی‌های ذکر شده تهیه شده و عملیات بتن‌ریزی آغاز خواهد شد. قالب‌بندی عرشه پل باید به تناسب نوع کاربری پل انجام شود. همچنین استفاده از سازه‌ها و قالب‌های محکم و مقاوم اهمیت فوق‌العاده‌ای در استحکام پل دارد.

خرید مواد، مصالح و خرید افزودنی بتن

علاوه‌بر این موارد استفاده از مواد و مصالح و افزودنی‌های بتن مرغوب نقش مهمی را در کیفیت ساخت ملات و در نهایت مقاومت پل خواهد داشت. با توجه به این موضوع برای خرید مواد، مصالح و افزودنی بتن، بهتر است به سراغ برندهای معتبر و شناخته شده بروید.

امروزه شرکت‌های مختلفی در زمینه تولید افزودنی بتن به فعالیت می‌پردازند که از جمله آن‌ها می‌توان به شرکت همگرایان تولید (کپکو) اشاره کرد. این شرکت همواره کیفیت را در تولید محصولات خود در اولویت قرار داده و با قیمت مناسب انواع افزودنی‌ها را در بازار عرضه می‌کند. از جمله محصولات این شرکت می‌توان به محصول فوق روان‌کننده بتن ۲۵۱ CapcoCrete SPC و محصول آب‌بندکننده بتن CapcoProof WPC اشاره داشت.

قیمت افزودنی بتن به عوامل مختلف بستگی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به برند محصول، کیفیت آن و نوسانات ارز و بازار اشاره کرد. برای خرید افزودنی بتن و انواع روان کننده بتن از شرکت همگرایان تولید (کپکو) می‌توانید با شماره تماس ۰۲۱۸۹۳۳۱ ارتباط بگیرید.

جمع بندی

پل‌ها یکی از مهم‌ترین سازه در ایجاد ارتباطات حمل‌ونقلی هستند که باید در ساخت آنها به نکات مهمی توجه داشت. در این مطلب اطلاعاتی راجع به عرشه‌پل و بخش‌های مختلف آن به شما همراهان ارائه کردیم. پل‌ها در واقع سازه‌هایی هستند که از آن‌ها برای عبور و مرور از راه‌های سخت استفاده می‌شود. این سازه‌ها در انواع مختلف به صورت پیش‌ساخته یا درجا تولید می‌شوند. یکی از پرکاربردترین انواع پل‌ها، پل‌های بتنی هستند که محبوبیت بسیار بالایی دارند.

برای خرید انواع افزودنی بتن که بتوان در ساخت پل بتنی از خواص آنها بهره برد، می‌توانید با ما در شرکت تولیدی مواد شیمیایی ساختمانی کپکو (همگرایان تولید) در ارتباط باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره تلفن‌های مندرج در سایت تماس بگیرید و از راهنمایی مشاوران استفاده کنید.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا