رپورتاژطراحی و ساختمان

چه تفاوتی بین فلزات آهنی و غیر آهنی وجود دارد؟

پاسخ ساده این است که فلزات آهنی حاوی آهن هستند و فلزات غیر آهنی حاوی آهن نیستند. پاسخ عمیق تر این است که فلزات آهنی و فلزات غیر آهنی هر کدام ویژگی های متمایز خود را دارند. این خصوصیات کاربردهای مناسب آنها را تعیین می کند.

از ابتدای تمدن از فلزات غیر آهنی استفاده می شده است. کشف مس در 5000 سال قبل از میلاد پایان عصر سنگ و آغاز عصر مس بود. اختراع بعدی برنز ، آلیاژی از مس و قلع ، عصر برنز را آغاز کرد.

استفاده از فلزات آهنی از حدود 1200 سال قبل از میلاد مسیح با شروع عادی شدن تولید آهن آغاز شد. این دوران عصر آهن را آغاز کرد.

کدام فلزات غیر آهنی هستند؟

فلزات غیر آهنی شامل آلومینیوم ، مس ، سرب ، روی و قلع و همچنین فلزات گرانبها مانند طلا و نقره هستند. مزیت اصلی آنها نسبت به مواد آهنی قابلیت انعطاف پذیری است. آنها همچنین هیچ محتوای آهن ندارند و مقاومت بالاتری در برابر زنگ زدگی و خوردگی به آنها می دهد و آنها را برای ناودان ها ، لوله های مایع ، سقف و علائم بیرونی ایده آل می کند. در آخر آنها غیر مغناطیسی هستند که برای بسیاری از کاربردهای الکترونیکی و سیم کشی مهم است.

آلومینیوم

آلومینیوم سبک ، نرم و دارای مقاومت کم است. آلومینیوم به راحتی ریخته می شود ، جعلی ، ماشینکاری و جوشکاری می شود. برای محیط های با درجه حرارت بالا مناسب نیست. از آنجا که آلومینیوم سبک است ، انتخاب خوبی برای تولید قوطی های هواپیما و مواد غذایی است. همچنین از آلومینیوم در ریخته گری ، پیستون ، راه آهن ، اتومبیل و ظروف آشپزخانه استفاده می شود.

مس

مس قرمز رنگ ، بسیار شکل پذیر ، قابل انعطاف است و هدایت بالایی برای برق و گرما دارد. مس اصولاً در صنعت برق به صورت سیم و سایر رساناها استفاده می شود. همچنین در سقف ورق ، موارد کارتریج ، اساسنامه و یاطاقان استفاده می شود. از مس برای ساختن برنج ، آلیاژی از مس و روی نیز استفاده می شود.

رهبری

سرب فلزی نرم ، سنگین و قابل انعطاف با نقطه ذوب پایین و مقاومت کششی کم است. این می تواند در برابر خوردگی حاصل از رطوبت و بسیاری از اسیدها مقاومت کند. سرب به طور گسترده ای در کابل های برق ، باتری ، ساختمان و لحیم کاری استفاده می شود.

فلز روی

روی فلزی با مقاومت متوسط ​​تا کم با نقطه ذوب بسیار کم است. می توان به راحتی ماشین کاری کرد ، اما ممکن است برای جلوگیری از شکافتن کریستال ها ، به گرمایش نیاز باشد. روی بیشترین کاربرد را در گالوانیزه سازی دارد ، فرآیند استفاده از یک پوشش محافظ روی به آهن یا فولاد برای جلوگیری از زنگ زدگی.

این مطلب را از دست ندهید
تحولی جدید در صنعت شهرسازی با نام دستگاه پمپ بتن

قلع

قلع بسیار نرم و انعطاف پذیر ، شکل پذیر و دارای مقاومت کششی کم است. این اغلب برای پوشاندن فولاد استفاده می شود تا از خوردگی جلوگیری کند. از فولاد قلع اندود برای ساخت قوطی های حلبی برای نگهداری مواد غذایی استفاده می شود. در اواخر قرن 19 ، فویل قلع معمولاً برای بسته بندی محصولات غذایی مورد استفاده قرار می گرفت ، اما از آن زمان تاکنون عمدتا با فویل آلومینیوم جایگزین شده است. قلع همچنین می تواند با مس آلیاژ شود و برنج قلع و برنز تولید کند.

کدام فلزات آهنی هستند؟

برخی از فلزات آهنی معمول شامل فولاد آلیاژی ، فولاد کربنی ، چدن و ​​آهن فرفورژه هستند. این فلزات به دلیل مقاومت در برابر کشش و دوام بسیار ارزشمند هستند. کربن استیل – که به آن فولاد سازه ای نیز گفته می شود – یکی از اصلی ترین ها در صنعت ساختمان است و در بلندترین آسمان خراش ها و طولانی ترین پل ها مورد استفاده قرار می گیرد. فلزات آهنی همچنین در ظروف حمل و نقل ، لوله کشی صنعتی ، اتومبیل ، مسیرهای راه آهن و بسیاری از ابزارهای تجاری و خانگی مورد استفاده قرار می گیرند.

فلزات آهنی دارای محتوای کربن بالایی هستند که به طور کلی آنها را در معرض زنگ زدگی در معرض رطوبت قرار می دهد. این قاعده دو استثنا دارد: آهن فرفورژه به دلیل خلوص در برابر زنگ زدگی مقاومت می کند و فولاد ضد زنگ با وجود کروم از زنگ زدگی محافظت می کند.

اکثر فلزات آهنی مغناطیسی هستند که باعث می شود آنها برای کاربردهای موتور و الکتریکی بسیار مفید باشند. استفاده از فلزات آهنی در درب یخچال شما این امکان را به شما می دهد تا لیست خرید خود را با آهن ربا بر روی آن سنجاق کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا