رپورتاژ

منبع کویل دار یا منبع کویلی چیست؟

منبع کویلدار مخزنی است با کویل مسی که برای تامین آب گرم مصرفی خانوار از جمله واحد های خانگی ،صنعتی و تجاری که ظرفیتی برابر با ۳۰۰ تا ۱۰۰۰۰ لیتر می تواند داشته باشد و منبع کویل دار برای بخار خروجی که دارد از دیگ یا بویلر استفاده می کند.

جالب است بدانید که منبع کویل دار، منبعی است شبیه آبگرمکن هایی که استفاده می شوند ولی تفاوتی که این دو باهم دارند در این است که شعله آتش مستقیم به بدنه مخزن نمی خورد و آب سرد منبع کویل دار با بخار یا آب گرم ازدرون منبع گرم می شود و سپس از طریق پمپ های موجود به درون های واحد های خانه ها یا مجتمع های تجاری پمپاژ می شود.

منبع کویل دار:

منبع کویل دار یا منبع کویلی که در مقدمه به آن اشاره کردیم گفتیم که برای مصارف خانگی تجاری و صنعتی جهت گرم کردن آب استفاده می شود.منبع کویل دار ما دو نوع داریم کویل ثابت و متحرک که این دو نوع به صورت افقی و عمودی در ظرفیت های متفاوت تولید می شوند که هر خانوار طبق مصرف روزانه ای که دارد می تواند ظرفیت منبع خود را انتخاب کند.

منبع کویل دارمتحرک معمولا در صنعت برای گرم نگه داشتن سیال استفاده می شود.با چرخیدن منبع کویل داریا حرکت منبع کویل دار در مخزن آب گرم می تواند آب گرم به سیال برسد.منبع کویل دار متحرک در صنایعی مانند صنعت شیمیایی و نفتی و صنعت های دیگر کاربرد دارد.

منبع کویل دار برای تولید آب گرم استفاده می شود که بحث موضوع ما میباشد و ظرفیتی که این منبع ها دارند بین ۳۰۰ تا ۱۰۰۰۰ لیتر متغییر می باشد و به اندازه مصرف  می تواند منبع مورد نظر را انتخاب نمود.مولفه هایی که در منبع کویل دار حائز اهمیت می باشند بدنه و کویل می باشند که جنس بدنه را از ورقه های گالوانیزه است.

ظرفیت ورقه های گالوانیزه بر اساس فشار کاری ،ظرفیت و دمای موجود در منبع آب انتخاب می شود.منبع کویل دار شکل های مختلفی دارند که می توان به آن ها اشاره نمود کویل دار مارپیچی حلزونی و یو شکل که از جنس متریال مس و استیل و فولادی استفاده می شود ودر بازار موجود می باشد که از همه مهم تر و بهتر از بین منبع های کویل دار منبع کویل دار مسی بهترین گزینه می تواند باشد زیرا این نوع منبع از ضریب انتقال حرارتی بیشتری برخوردار است و در برابر رسوبی که منبع ها می کنند مقاوم تر می باشد.

دقت داشته باشید زمانی که از بویل بخار استفاده می شود منبع کویل مسی ۰.۹میلی متر می باشد و اگر از بویلر آّب گرم استفاده شود منبع کویل ۰.۷باید نصب و استفاده شود.به طور کلی انتخاب منبع کویل دار و ضخامت آن بستگی به پروژه ما دارد .منبع ها کویل داری که از حرارت بوجود آمده اند از تجهیزاتی دیگری مثل بویلر استفاده می کنندکه معمولا تک بویلر می باشند اما در سیستم گرمایش خورشیدی ا زمنبع کویل دار با دو کویل استفاده می شود.

انواع منبع های کویل دار,سایت شوفاژ مخزن,مزایای منبع کویل دار

انواع منبع های کویل دار:

منبع های کویل دار به ۲ دسته تقسیم مشوند:

  • منبع کویل دارافقی یا خوابیده
  • منبع کویل دار عمودی یا ایستاده

منبع های کویل دار افقی یا همان خوابیده از اسمی که دارند مشخص هستند که به چه صورت نصب می شوند این نوع منبع بصورت افقی بر روی زمین و با پایه خوابانده می شوند و کویل مخزن بصورت افقی درون مخزن قرار می کیرد.

مزیت خوبی که این منبع های کویل دار افقی دارند این است که درون موتور خانه هایی که سقف موتور خانه هایی که قرار است منبع در آن ها قراربگیرد کوتاه است و اماکن استفاده از منبع های کویل دار عمودی نمی باشد چون سقف موتور خانه کوتاه است و باید از منبعی استفاده شود که بصورت افقی و خوابیده بتواند نصب شود پس  منبع کویل دار افقی می تواند انتخاب خوبی باشد.

منبع کویل دار عمودی یا ایستاده برخلاف منبع های افقی که بستگی به ارتفاع سقف موتور خانه ها داشت این منبع کویل دار عمودی بستگی به فضای موجود در موتور خانه ها دارد و مزیتی خوبی هم که دارد به دلیل فضای کمی که از موتور خانه ها می گیرد بیشتر از منبع کویل دار عمودی یا ایستاده استفاده می کنند.

تفاوت هایی منبع کویل دار افقی و ایستاده باهم دارند که آن ها را نام می بریم:

  1. اولین تفاوت آنها در فضای کمتری که منبع های ایستاده نسبت به منبع های افقی می گیرند.
  2. حمل نقل منبع های ایستاده آسانتر نسبت به منبع های افقی.
  3. قیمت به صرفه و مناسب تر منبع های عمودی نسبت به منبع های افقی.
  4. قابلیتی که منبع های افقی یا خوابیده دارند می توان آن ها را در سایز های مختلف تولید کرد تا طول ۱۲متر.

منبع کویلدار,منبع کویلدار مخزنی,انواع منبع های کویل دار

مزایای منبع کویل دار:

مهم ترین مزیتی که می توانند این منبع ها نسبت به منبع دو جداره داشته باشند سرعت تولید آب گرم مصرفی و تک جداره بودن آن ها می باشد.منظور از تک جداره بودن منبع کویل دار این است اگر زمانی این منبع ها سوراخ یا ترکیدگی. یا خوردگی پیدا کنند به راحتی می توان آن ها راتعمیر کرد.

  • منبع های کویل دار در لیتر های مختلف بین ۳۰۰تا ۱۰۰۰۰لیتر و در ظرفیت های مختلف ساخته می شوند.
  • همان طور که در بالا اشاره کردیم حمل نقل این منبع ها خیلی آسانتر است از منبع های دوجداره می باشد.
  • مزیت دیگری که می توانند این منبع ها داشته باشند نصب و راه اندازی آن ها بدون استفاده از ابزار خاصی می باشد و تعویض آن ها هم به همین صورت می باشد.

معایب منبع های کویل دار:

معایبی که می تواند این منبع ها را نسبت به منبع دوجداره توصیف کنیم اشغال فضای بیشتر در موتور خانه ها می باشد.

معایب دیگری که می توانند داشته باشند این است که به دلیل استفاده از کویل و عدم نادرستی گردش آب داغ در کویل باید پمپی به نام سیرکولاسیون به صورت یکنواخت و دائمی روی خط و برگشت آب داغ کار کند و روشن بودن این پمپ باعث اصطکاک و مصرف برق می باشد.

قیمت منبع های کویل دار:

قیمت منبع های کویلدار بستگی به ضخامت بدنه ای که به کار برده شده است ضخامت عدسی ها .جنس کویل مصرفی …..دارد.به طور کلی می توان گفت که قیمت بستگی به سایز ظرفیت و جنس اولیه مواد مصرفی دارد که می توان گفت قیمت های متعددی دارند.

برای استعلام قیمت منبع های کویل دار می توانید به سایت شوفاژ مخزن مراجعه کنید.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا