رپورتاژ

دلیل سوت کشیدن لنت ترمز و راه‌ های رفع آن

سوت کشیدن لنت ترمز چیست؟

سوت کشیدن لنت ترمز، یکی از شایع‌ترین و آزار دهنده‌ترین اتفاقاتی است که ممکن است برای خودرو در شرایط ترمزگیری و حرکت رخ دهد. سوت کشیدن لنت ترمز معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که لنت‌های ترمز خودرو با دیسک‌های ترمز تماس پیدا کنند و دچار اصطحکاک شوند. در این حالت، ممکن است صداهای ناخوشایند همچون سوت کشیدن را از دیسک‌های خودرو بشنوید. دلایلی که ممکن است خودرو را در این شرایط قرار دهند، می‌توانند شامل موارد زیر باشند.

۱- پایان یافتن عمر لنت‌ها

پایان یافتن لنت‌ها، یکی از دلایل مهم سوت کشیدن لنت ترمز هنگام ترمزگیری یا حین حرکت است. خوب است بدانید که به طور معمول عمر مشخصی از سوی تولید کنندگان برای میزان کارکرد لنت‌های انواع خودرو تعیین می‌شود، که این عمر بسته به عوامل گوناگونی متغیر است. با پایان یافتن عمر مفید لنت‌ها صداهای ناهنجار از سوی آنها به گوش می‌رسد که ناشی از سایش و اصطحکاک مداوم لنت‌ها با دیسک‌های خودرو می‌باشد. این صدا می تواند هشداری برای تعویض لنت‌های ترمز خودرو می‌باشد.

۲- استفاده مداوم از ترمز

یکی دیگر از عواملی که سبب سوت کشیدن لنت ترمز خودروها خواهد شد، استفاده مداوم و طولانی مدت از ترمز خودرو می‌باشد. در واقع، استفاده مکرر از لنت‌های ترمز خودرو می‌تواند کارایی لنت ترمز را پایین بیاورد و سبب به وجود آمدن صدای ناهنجار از لنت های ترمز شود. هنگام ترمز خودروها، دمای لنت ها تا حدود زیادی بالا می رود، جهت جلوگیری از کاهش عملکرد لنت و اصطحکاک، بهتر است کمی صبر کنید تا دمای لنت به حالت معمول بازگردد.

جهت انجام تعویض لنت ترمز به اصولی ترین روش می توانید از خدمات خودروبر پلدشت استفاده نمایید.

۳- استفاده از لنت‌ های ترمز بی‌ کیفیت

میزان کیفیت لنت‌های ترمز، می‌تواند نقش تاثیرگذاری در عملکرد لنت‌های ترمز ایفا کند. لنت‌های ترمزی که توسط تولید کنندگان به مرحله مصرف می‌رسند، بر اساس کیفیت و طول عمرشان درجه‌بندی شده‌اند. لنت‌هایی که از کیفیت پایین‌تری برخوردار هستند، از موادی با سطح کیفی پایین تر ساخته شده، سریع تر زنگ می زنند، طول عمر کمتری داشته و ممکن است در بازه زمانی کوتاه‌تری نسبت به سایر لنت‌ها، دچار اصطحکاک شوند و صدایی مشابه سوت کشیدگی ایجاد کنند. توجه داشته باشد که صدایی که از سوی این لنت‌ها به وجود می‌آید، ناشی از تماس ذرات فلز و مواد بی‌کیفیت لنت‌های ترمز با چرخ دنده های خودرو می‌باشد. بنابراین، استفاده از لنت های ترمز باکیفیت امری ضروری محسوب می‌شود.

۴- عدم هماهنگی لنت‌ ها با دیسک چرخ

از دیگر دلایلی که ممکن است به سوت کشیدن لنت‌های ترمز خودرو منجر شود، می توان به عدم هماهنگی لنت‌ها با دیسک چرخ اشاره کرد. در برخی موارد که لنت و چرخ در زاویه‌ای مناسب و استانداردی با یکدیگر قرار نگرفته اند، در اثر برخورد مداوم و سایش قسمت‌های مختلف لنت ترمز و دیسک، صداهایی آزاردهنده به گوش می‌رسد. این رخداد معمولاً زمانی که قطعات لنت به تازگی خریداری و جایگزینی شده‌اند، اتفاق می‌افتد.

هر یک از موارد گفته شده، می‌توانند تاثیر بسیار زیادی در کاهش عملکرد لنت‌های ترمز و سوت کشیدگی آنها داشته باشند.

خودروبر پلدشت,سوت کشیدن لنت ترمز,خودروبر پلدشت

اقدامات ضروری برای رفع سوت کشیدن لنت ترمز

سوت کشیدن لنت ترمز، از جمله معمول‌ترین مشکلات خودرو است که می‌تواند برای انواع خودرو و بسیاری از افراد رخ دهد. هنگام مواجهه با این مشکل، لازم است تا اقداماتی ضروری را برای رفع آن انجام دهید. در ادامه به برخی از اقداماتی که می‌توانید برای رفع سوت کشیدن لنت ترمز انجام دهید، اشاره خواهیم کرد.

۱- روغن کاری قطعات

همانطور که پیش تر به آن اشاره شد، یکی از دلایلی که سبب سوت کشیدن لنت ترمز خودرو می‌شود، اصطکاک مداوم لنت با دیسک‌های خودرو می‌باشد. با استفاده از روش روغن کاری قطعات خودرو، می‌توان اصطکاک این قطعات را به حداقل میزان ممکن رساند و سوت کشیدن لنت را تا حدود بسیار زیادی کاهش داد یا آن را به طور کامل رفع کرد.

۲- تعمیر لنت خودرو

یکی دیگر از اقدامات ضروری که برای رفع سوت کشیدن لنت ترمز می‌توان انجام داد، سرویس خودرو است. در این اقدام، تمامی اجزای خودرو اعم از لنت های ترمز توسط تعمیرکاران حرفه‌ای مورد بررسی قرار گرفته و در صورت نیاز تعمیر می‌شوند. تعمیر لنت‌های ترمز می‌تواند شامل تراشیدن سطوح لنت، جایگزینی دوباره، تعویض روتور و… باشد. این اقدامات می توانند به رفع صدای سوت کشیدن لنت ترمز بیانجامد. همچنین، در برخی موارد که صدای سوت کشیدن لنت ناشی از عدم هماهنگی لنت با دیسک چرخ است، تعمیر کار آن را به صورت اصولی در مکان درست قرار خواهد داد.

۳- تعویض لنت ترمز

تعویض لنت ترمز، از جمله اقداماتی است که می‌تواند صدای سوت کشیدن لنت‌ها را به طور کامل از بین ببرد. همانطور که گفته شد، یکی از دلایل سوت کشیدن لنت های ترمز خودرو، استفاده مکرر و طولانی مدت از لنت‌های ترمز و در نتیجه فرسودگی و پایان یافتن این لنت‌ها می‌باشد. در نتیجه با تعویض لنت‌های ترمز می‌توان صدای سوت کشیدن را رفع نمود. البته توجه داشته باشید، که انتخاب لنت‌های با کیفیت و لنت‌هایی که ساختار بادوامی دارند، در کاهش صداهای احتمالی بسیار حائز اهمیت است.

با انجام این اقدامات می‌توانید به عامل اصلی سوت کشیدن لنت‌های ترمز پی ببرید و عملکرد ترمز خودرو را به حالت مطلوب و وضعیت استاندارد بازگردانید.

خودروبر پلدشت,سوت کشیدن لنت ترمز,خودروبر پلدشت

جلوگیری از خطر سوت کشیدن لنت ترمز هنگام ترمزگیری

لنت‌های ترمز، از اصلی‌ترین اجزای خودرو محسوب می‌شوند که کارکرد و عملکرد درست این اجزا می‌تواند تاثیر بسزایی در میزان سلامت سیستم ترمز خودرو داشته باشد. جهت جلوگیری از خطر سوت کشیدن لنت ترمز و بهبود کارکرد لنت‌ها، باید به نکاتی توجه داشت. این نکات مهم شامل موارد زیر می شوند.

۱- نگهداری و مراقبت صحیح و اصولی از اجزای سیستم ترمز با انجام اقداماتی همچون رانندگی صحیح، ترمزگیری اصولی و نرم، جلوگیری از وارد شدن فشار مستقیم و شدید به اجزای موتور.

۲- سرویس منظم خودرو در تعمیرگاه های معتبر و بازرسی اجزای سیستم ترمز توسط تعمیرکاران در بازه‌های زمانی مشخص

۳- توجه به ضرورت تعویض به موقع لنت‌های فرسوده که معمولاً دچار ناهمواری و سایش شده اند.

۴- روغن کاری خودرو در بازه‌های زمانی معین که جهت افزایش عمر مفید لنت‌ها و کاهش میزان اصطکاک آنها انجام می‌شود. البته، برای احقاق این امر می‌توان از گریس‌های مخصوص لنت استفاده کرد.

۵- پاکسازی و تمیزکاری منظم لنت‌ها و دیسک‌های خودرو و جلوگیری از آلوده شدن لنت‌ها و دیسک‌های ترمز برای مدت طولانی

۶- تنظیم لنت‌های خودرو و اطمینان از قرارگیری اجزای ترمز در جایگاه های منظم و مشخص

۷- رعایت تمامی توصیه‌ها و دستورالعمل‌های نگهداری که از سوی تولید کننده به مشتریان ارائه شده است، به منظور حفظ لنت و عملکرد بهتر آن

۸- انتخاب و استفاده از لنت‌های باکیفیت که معمولاً طول عمر بالایی داشته و دچار سایش نمی‌شوند.

با توجه به نکات گفته شده، می‌توانید از اصطکاک و در نتیجه آن سوت کشیدن لنت ترمز جلوگیری کرده.

خودروبر پلدشت,سوت کشیدن لنت ترمز,خودروبر پلدشت

خطرات نادیده گرفتن سوت کشیدن لنت ترمز

خوب است بدانید که صدای سوت کشیدن لنت ترمز، به عنوان یک هشدار اولیه برای اطلاع شما از وجود نقص های ایمنی یا افول کیفیت در سیستم ترمز است. توجه به این صدا و در نتیجه، انجام اقدامات ضروری برای رفع صدا و سرویس سیستم ترمز بسیار حائز اهمیت است. چرا که در صورت نادیده گرفتن صدای سوت کشیدن لنت ترمز، ممکن است با مشکلات زیر مواجه شوید.

۱- کاهش سطح عملکرد سیستم ترمز

نادیده گرفتن و چشم پوشی از صدای سوت کشیدن لنت ترمز، می‌تواند به کاهش میزان عملکرد سیستم ترمز منجر شود. در نتیجه، شما شاهد سوت کشیدن لنت‌ها و اصطکاک بیش از حد آن ها خواهید بود و ممکن است با خطری همچون طولانی شدن میزان مسافت هنگام ترمز مواجه شوید.

۲- فرسایش زودهنگام سیستم ترمز

یکی از دلایلی که ممکن است به ایجاد صدای سوت کشیدن از لنت ترمز منجر شود، عدم هماهنگی لنت‌ها و دیسک‌های چرخ است. نادیده گرفتن این صدا می‌تواند به فرسایش زود هنگام سیستم ترمز و در نتیجه کاهش عملکرد لنت های نو و دیسک ها در بازه‌های زمانی کوتاه از زمان جایگذاری منجر شود.

۳- اختلال در عملکرد قطعات ترمز

یکی دیگر از خطراتی که در نتیجه چشم پوشی از صدای سوت کشیدن لنت ترمز خودرو ایجاد می‌شود، اختلال در عملکرد قطعات ترمز است. نادیده گرفتن این صدا می‌تواند سایش و خرابی اجزای ترمز را مانند روتورها، کالیپرها، دیسک ها و… به همراه داشته باشد و این قطعات را دچار مشکل کند.

۴- افزایش هزینه‌های احتمالی تعمیر

چشم پوشی از هشدار اولیه لنت‌های ترمز که با صدایی مشابه با سوت کشیدن همراه هست، سبب تخریب و افزایش فشار و اصطحکاک بر لنت‌ها و دیسک‌ها شده و در نتیجه هزینه‌های احتمالی تعمیر را افزایش خواهد داد.

۵- اختلال در هماهنگی سیستم ترمز

یکی دیگر از خطرات و مشکلات جدی نادیده گرفتن صدای سوت کشیدن لنت‌های خودرو، اختلال در هماهنگی سیستم ترمز است. در واقع، هر یک از دیسک‌های خودرو ممکن است درجه‌ی فرسودگی متفاوتی از دیگری را تجربه کنند و عملکرد ناهماهنگی را هنگام ترمز ایجاد کنند.

توصیه ما به شما این است که در صورت شنیدن هرگونه صدای ناهنجار از لنت‌های ترمز خودرو حتماً به مراکز و تعمیرگاه‌های معتبر مراجعه کنید.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا