رپورتاژ

چگونه یک دستگاه تصفیه آب صنعتی خریداری کنیم؟

این سوالی است که اکثر افراد از من می‌پرسند و انتظار دارند در دو جمله‌ جوابشان را بدهم. ولی واضح است که خرید دستگاه آب شیرین کن صنعتی پارامتر‌های خیلی گسترده‌ای دارد و در دو جمله خلاصه نمی‌شود! جستجوی این سوال در گوگل و بازدید از سایت‌های ارائه دهنده خدمات تصفیه آب صنعتی هم هیچ نتیجه‌ای برای شما درپی نخواهد داشت. چرا چون هیچ کس مایل نیست تا این تجربه را با شما به اشتراک بگذارد.

قبل از خرید یک سیستم صنعتی تصفیه آب مجموعه ای از الزامات فنی و تجاری شامل طراحی، ساخت و بهره برداری از دستگاه باید در نظر گرفته شود. چون این دستگاه باید دقیقا مطابق شرایط و نیاز خریدار طراحی و ساخته شود.

گزارش کاملی از نیازها و شرایط خودتان تهیه کنید

برای رسیدن به آنچه واقعاً نیاز دارید، باید قبل از هرگونه تماس با شرکت‌های سازنده و پیمانکار صنعتی تعریف درست و کاملی از شرایطی که دارید و دستگاه تصفیه آبی که نیاز دارید، داشته باشید. این نیازها و شرایط را به دقت تهیه و تدوین کنید و تمام جزئیات را شرح دهید. و اما بگذارید بررسی کنیم ببینیم این گزارش باید شامل چه مواردی باشد؟ در ادامه هر آن چیزی که باید در این گزارش باشد را بررسی می‌کنیم.

۱. منبع آب خوراک دستگاه تصفیه آب صنعتی

آب خوراک همان چیزی است که شما قصد شیرین سازی آن را دارید. برای بهترین طراحی، لازم است آنالیز استاندارد آب در زمان ها و مکان های مختلف از منبع تغذیه شما گرفته شود. به مواد جامد معلق (TSS) و میزان کدری طی فصول مختلف و شرایط مختلف آب و هوایی باید توجه ویژه‌ای شود.

شرکت سازنده دستگاه‌ آب شیرین کن،‌ داده‌های آنالیز منبع آب شما را به عنوان یک سند برای تضمین عملکرد سیستم RO در نظر می‌گیرد. هر شرایطی متفاوت از این سند در طراحی دستگاه شما در نظر گرفته نمی شود و حق اعتراض را از شما سلب می‌کند. پس موارد و تغییرات احتمالی را در نظر بگیرید و به دقت ذکر کنید.

۲. خروجی و کیفیت آب محصول

کیفیت محصول با TDS، NTU ، pH ، کلسیم ، قلیائیت، Br ، LSI مشخص می‌شود. محصول خروجی ممکن است برای مصارف مختلفی بکار برده‌ شود، شامل مصارف فنی ، قابل شرب ، Br کم یا آب دمین (demin water) برای استفاده در فرایند. همه این موارد باید توسط کارفرما برآورد شده به پیمانکار اطلاع رسانی شود.

همچنین موارد فنی زیر باید توسط کارفرما در گزارش تنظیم شود و به اطلاع پیمانکار برسد.

 • ظرفیت کل دستگاه تصفیه آب صنعتی
 • قابلیت‌های سیستم
 • ظرفیت ذخیره سازی روزانه

این موارد باید بر اساس پیش بینی‌های واقعی مصرف آب (سالانه، روزانه، ساعتی) مشخص شوند. ولی در اکثر قراردادها این موارد به خوبی و شفافیت مشخص نمی‌شوند، دلیلش هم این است که مشتری یا همان کارفرما تجربه کافی برای انجام این کار ندارد.

۳. استانداردهای سیستم تصفیه آب صنعتی

به شما توصیه می‌شود که استانداردهای مورد نظر خود را همان ابتدا مشخص کنید. DIN یا ANSI را برای تجهیزات مکانیکی ، IEC یا NEMA را برای اجزای الکتریکی‌، NPT یا BSP را برای ابزار دقیق، و واحدهای بریتانیایی یا متریک را برای گزارش عملکرد و اعداد تعیین کنید.

۴. منبع تغذیه

در گزارش شما باید ولتاژ و فرکانس منبع تغذیه‌ برق، ولتاژ ابزار دقیق، ولتاژ PLC و فشار هوای کنترل (در صورت استفاده) مشخص ‌شود. لازم است تصمیم بگیرید که از استارت آهسته برای پمپ‌ها استفاده کنید یا خیر. اما اصلی‌ترین سوال این است که آیا قصد دارید از منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) برای سیستم خود استفاده کنید یا خیر. منبع تغذیه در شرایط اضطرار برای خاموش کردن دستگاه تصفیه آب و نگهداری آن در حالت آماده به کار در صورت قطع برق صنعتی استفاده می شود. هر چند در نظر گرفتن این امکان مشمول افزایش هزینه‌های سرمایه گذاری شما می‌شود، ولی در شرایط عملیاتی از آسیب رسیدن به المان‌های RO جلوگیری می‌کند.

۵. مبنای طراحی

مبنای طراحی یک سیستم صنعتی تصفیه آب مجموعه‌ای از اقدامات، دستورالعمل‌ها، جدول‌ها و اعداد راهنما است که برای یک طراحی درست و اصولی، مطابق با استانداردهای شرکت سازنده ممبران‌های اسمز معکوس، استفاده می‌شود. در غیر این صورت، ممکن است طراحی شما دارای خطاهای زیادی باشد که منجر به کاهش شدید طول عمر ممبران‌های شود. این همان چیزی است که شما به عنوان کارفرما باید از گزارش نیازتان از پیمانکار درخواست کنید. به طور جدی درخواست کنید گزارش مفصلی از طراحی و شبیه سازی سیستم توسط نرم افزار‌های موجود به شما ارائه شود.

در صورت نداشتن تجربه مهندسی، کارفرماها معمولا به روال قدیمی معیوب متوسل می شوند و از پیمانکار چنین گزارش مهم و حیاتی درخواست نمی‌کنند.

در طراحی سیستم تصفیه آب صنعتی باید پارامتر‌های زیر مشخص شوند:

 • حداکثر تعداد ترین‌ها
 • گرفتگی ممبران های RO
 • حداکثر ریکاوری
 • نوع پمپ ها، تغییرات عملکرد پمپ، و فاکتورهای سرویس آنها
 • ظرفیت بیشینه لوله‌ها و معیارهای لرزش
 • معیارهای طراحی منیفولد ممبران
 • عمر مفید قطعات تجهیزات
 • روش بازیابی انرژی
 • ظرفیت تانک‌های ذخیره مواد شیمیایی

لزوم استفاده از نرم افزار‌ طراحی و شبیه سازی تصفیه آب صنعتی

ولی محاسبات این بخش بسیار پیچیده‌ است و لازم است از نرم افزار‌های شبیه ساز که شرکت‌های سازنده ممبران ارائه می‌دهند کمک گرفت. بطور مثال نرم افزار wave تصفیه آب توسط شرکت Dupond ارائه شده که میتوان به کمک آن سیستمی که با ممبران‌های برند فیلمتک اجرا شده را شبیه سازی کرد. اگر اطلاعات بیشتری نیاز دارید آموزش‌ نرم افزار wave تصفیه آب را که توسط دانش‌لاین ارائه شده مشاهده کنید.

۶. طرح ورودی و خروجی آب به سیستم RO

اگر آب خوراک از درون دریا مکیده می‌شود و جریان آب تغلیظ شده با دریا برگردانده می‌شود، اطلاعات اضافی در این موارد نیاز است. این اطلاعات باید بطور دقیق نقاط مکش یا ورودی آب به سیستم (Intake)، و نقاط خروجی آب غلیظ شده (Disposal) را نشان دهد. تهیه این گزارش معمولا توسط کارفرما انجام می‌شود، ولی می‌توان آن را به پیمانکار سازنده سیستم هم واگذار کرد.

آب شیرین کن صنعتی,آموزش نرم افزار WAVE,دستگاه تصفیه آب صنعتی

۷. ابزار دقیق

ابزار دقیق چیزی است که باعث می شود دستگاه شما از راه دور قابل کنترل و رویت باشد. این سیستم ابزار دقیق برای اتوماتیک کردن عملیات دستگاه و تحلیل روند و تعمیرات قابل پیش بینی یک سیستم تصفیه آب صنعتی ضروری است. اینها معیارهایی است که برای انتخاب حداقل دامنه ابزار دقیق استفاده می شود. اینکه سیستم آب شیرین کن اسمز معکوس (RO) شما تا چه میزان اتوماتیک و هوشمند باشد، و یا نیاز به اپراتور آموزش دیده‌ داشته باشد بستگی به انتخاب شما به عنوان کارفرما دارد. پس لازم است در گزارش اولیه این موارد را مشخص کنید.

مدارک ارائه شده توسط پیمانکار

این مدارک شامل اسناد و طرح های ارائه شده با پیشنهادیه فنی یک واحد تصفیه آب صنعتی هستند، که در جواب گزارش شما و مطابق با مواردی که شما در آن مشخص کرده‌اید، توسط طراح و سازنده به شما برگردانده می‌شود. این مدارک برای این منظور ارائه می‌شوند که تأیید کنند پیمانکار گزارش اولیه شما را به درستی درک کرده است. پس لازم است شما نیز آن را به دقت بررسی کنید. یکی از مواردی که حتما باید در این مدارک به دنبال آن باشید و آن را به دقت بررسی کنید گزارش طراحی و شبیه سازی سیستم شما با نرم افزار‌هایی مثل نرم افزار wave است. همچنین لیست لوازم یدکی و قطعات نیز در این مدارک ذکر شده که شما باید آن را بررسی کرده و تایید کنید.

سیستم تصفیه آب صنعتی,آب شیرین کن صنعتی,آموزش نرم افزار WAVE

نرم افزار طراحی و شبیه سازی تصفیه آب صنعتی Wave

یکی از بهترین نرم افزارهای شبیه ساز نرم افزار طراحی آب شیرین کن صنعتی wave است که توسط شرکت Dupont ارائه شده و قادر است المان‌های RO ساخته شده توسط این شرکت را شبیه سازی کند. به شما توصیه میکنیم برای بهره برداری بهتر از این برنامه حتما دوره‌های آموزشی تصفیه آب صنعتی را مشاهده کنید.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا