رپورتاژ

معرفی مباحث پرتکرار جنین شناسی لانگمن و بافت شناسی جان کوئیرا

کتاب جنین شناسی لانگمن و کتاب بافت شناسی جان کوئیرا دو نمونه از کتاب‌های پایه و بسیار مهم، دانشجویان پزشکی، مامایی و سایر رشته‌ های پیراپزشکی هستند.

به دلیل اهمیت بالای یادگیری این دروس، کتاب جنین شناسی و کتاب بافت شناسی جان کوئیرا، همواره پای ثابت آزمون‌ های علوم پایه پزشکی، آزمون ارشد و دکتری وزارت بهداشت و … هستند. این دروس پس از دو کتاب مهم آناتومی گری و فیزیولوژی گایتون، بیشترین درصد سوالات را در آزمون‌ های مختلف به خود اختصاص می‌دهند.

مباحث پرتکرار جنین شناسی لانگمن و بافت شناسی جان کوئیرا کدامند؟ نحوه مطالعه درس بافت شناسی چگونه است؟ روش خواندن جنین شناسی چگونه است؟ این سوالات، سوالاتی هستند که اغلب داوطلبان در زمان نزدیک شدن به کنکور ارشد یا آزمون علوم پایه پزشکی می‌پرسند.

علت آن نیز این است که داوطلبان اغلب در زمان آزمون با حجم زیادی از دروس پایه مواجه می‌ شوند. از همین رو نمی‌ دانند که چطور باید این کتاب‌ ها را مطالعه کنند یا مباحث پرتکراری که باید برای آزمون مطالعه کنند کدام است.

در ادامه این مبحث به معرفی کتاب های بافت شناسی جان کوئیرا و جنین شناسی لانگمن، همچنین روش مطالعه آن‌ ها برای آزمون علوم پایه پزشکی و کنکور کارشناسی ارشد خواهیم پرداخت.

کتاب جنین شناسی لانگمن

کتاب جنین شناسی لانگمن یکی از کتاب‌ های اصلی برای رشته‌ های پزشکی، مامایی و آناتومی است. همه افراد به‌ ویژه تمام بانوان با بارداری و زایمان سروکار دارند.

همچنین سقط جنین، نارس بودن نوزاد و حتی معلولیت جسمی از مشکلاتی است که 50 درصد نوزادان ممکن است با آن دست و پنجه نرم کنند. البته پیامدهای نامطلوب با اطلاع از دانش پایه رویان شناسی قابل حل است.

به همین جهت لازم است که دانشجویان پزشکی و به‌ ویژه مامایی اطلاعات دقیقی از این علم داشته باشند. یکی از کتاب‌ های مهمی که برای آموزش این دانشجویان مورد استفاده قرار می‌ گیرد کتاب جنین شناسی پزشکی لانگمن است.

جنین شناسی لانگمن ، رفرنس یا جزوه؟

سوال خیلی از دانشجویان این است که کتاب جنین شناسی لانگمن را بخوانیم یا جزوه استاد را؟ در پاسخ به این سوال ابتدا باید بدانید که برای چه امتحانی می‌ خوانید. اگر برای امتحان‌ های کلاسی می‌ خوانید استفاده از جزوه استاد خوب است.

اما اگر قصد شما آمادگی برای علوم پایه است یا میخواهید در کنکور ارشد وزارت بهداشت شرکت کنید، این کتاب کافی نیست. زیرا سوالات آزمون ارشد در سطح کشور یکسان است در عین حال نیز سوالات علوم پایه بر اساس قطب های علوم پایه دسته بندی می‌ شوند.

از همین رو جزوه استاد شما برای این امتحانات کافی نیست. طبیعتاً برای گذراندن این آزمون‌ ها باید به سراغ کتاب اصلی بروید. اما از حجم کتاب نترسید؛ چراکه کتاب‌ ها و رسانه‌ های آموزشی بسیاری هستند که شما را در این راه یاری می‌ کنند.

چگونه برای آزمون علوم پایه پزشکی، جنین شناسی بخوانیم؟

اگر بخواهیم دروس علوم پایه پزشکی را از نظر میزان اهمیت و ارجعیت در آزمون علوم پایه دسته بندی کنیم می‌ توانیم آن‌ها را در سه دسته دروس ماژور، دروس مینور و دروس مینی قرار دهیم. دروس ماژور دروسی مثل فیزیولوزی گایتون و آناتومی گری هستند که درصد زیادی از سوالات این آزمون را تشکیل می‌دهند.

دروس مینی نیز دروسی مانند پاتولوژی یا روانشناسی هستند که معمولاً سوالات روتین و تکراری از آن‌ها طرح می‌ شود، اما دروس مینور دروس با تعداد تست‌ های کمتر نسبت به دو دسته دیگر هستند.

اما معمولاً از این دروس سوالات سخت و بدقلقی طرح می‌شود. جنین شناسی لانگمن نیز در امتحانات علوم پایه جزو همین دروس است. اگر قصد شما تنها قبولی در آزمون علوم پایه است، این درس را کمتر بخوانید.

البته این به این معنی نیست که این درس را حذف کنید، بهتر است در این امتحان از نکات پرتکرار علوم پایه غافل نشوید. برای مثال سوال‌ هایی از درس جنین شناسی پزشکی که در سال‌ های گذشته در این آزمون مطرح شده‌ اند را مطالعه نمایید.

اما اگر قصد شما رتبه شدن در آزمون علوم پایه است، درس جنین شناسی یکی از مهم‌ ترین دروسی است که بین درس‌ های مینور باید خوانده شود.

کتاب بافت شناسی جان کوئیرا,کتاب جنین شناسی لانگمن,کتاب بافت شناسی جان کوئیرا,

روش خواندن جنین شناسی برای کنکور ارشد وزارت بهداشت

روش خواندن کتاب جنین شناسی لانگمن برای کنکور ارشد وزارت بهداشت متفاوت است. این کتاب یکی از اصلی‌ ترین کتاب‌ ها در کنکور ارشد مامایی و آناتومی است.

از همین رو اگر در یکی از این رشته‌ های تحصیل می‌ کنید و قصد شرکت در آزمون ارشد را دارید، باید اهتمام ویژه‌ ای به کتاب جنین شناسی لانگمن داشته باشید. زیرا جنین شناسی یکی از دروسی است که باید به‌ صورت مفهومی خوانده شود. برای مطالعه این درس برای آزمون کارشناسی ارشد می‌ توانید از روش‌های زیر کمک بگیرید.

  • کتاب جنین شناسی لانگمن را به همراه آناتومی گری مطالعه کنید. وقتی دو درس جنین شناسی و آناتومی را به موازات هم بخوانید می‌ توانید مطالب جنین شناسی را بهتر درک کنید. به‌ویژه در بخش‌ هایی مانند قلب! چراکه مطالب جنین شناسی در این بخش اندکی پیچیده هستند.
  • انیمیشن ببینید. اغلب به دلیل نداشتن درک بالینی از فضای جنین شناسی، دانشجویان در مطالعه این کتاب مشکل دارند، به همین علت درک دیداری از مفاهیم آن می‌ تواند کمک خوبی برای یادگیری مفهومی این کتاب باشد.
  • فراموش نکنید که جنین شناسی درس حفظی است. جنین شناسی لانگمن یک درس حفظی است. به این معنی که کاربرد بالینی چندانی ندارد. به همین خاطر اگر قصد خواندن این درس را برای کنکور کارشناسی ارشد دارید، سعی کنید که آن را در بازه زمانی که دارید تقسیم کنید و از مرور نیز غافل نشوید. بهتر است حین مطالعه از کتاب نوت برداری کنید و هر آخر هفته درس را از روی دست نوشته‌ های خود مرور کنید.
  • اطلس جنین شناسی: از اطلس‌ های جنین شناسی برای فهم این درس غافل نشوید. تصاویر به شما کمک می‌ کنند تا درک بهتری از مطالب داشته باشید.
  • کتاب خلاصه جنین شناسی لانگمن: خلاصه جنین شناسی لانگمن، خلاصه‌ ای از تمام کتاب است اما مباحث آن تا حد زیادی کاهش داده شده‌ اند، این کتاب برای افرادی که زمان کمی تا کنکور کارشناسی ارشد دارند، بسیار مفید است. بطوری که می‌ توانند این کتاب خلاصه را مطالعه نمایند، سپس به سراغ تست زدن بروند.
  • تست بزنید. برای قبولی در کنکور کارشناسی ارشد تست بیشتر از هر چیزی، دارای اهمیت است. اگر می‌ خواهید در کنکور کارشناسی ارشد رتبه خوبی بیاورید باید مهارت خوبی در تست زدن داشته باشید.
  • برای جنین شناسی لانگمن تست تألیفی یا تست کنکوری؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم هر دو. سعی کنید کتاب تستی را تهیه کنید که مبحث‌ های آن بر اساس سر فصل کتاب جنین شناسی لانگمن طبقه بندی شده باشد. در ابتدا نیز تست‌ های کنکور سال‌ های گذشته را در اولویت قرار دهید و پس از آن از تست‌ های تألیفی نیز استفاده نمایید.
  • هایلایت کنید. همانطور که گفتیم کتاب جنین شناسی لانگمن درس تقریباً حفظی است. بنابراین اگر مطالب مهم را هایلایت کنید، می‌ توانید مجدداً به سراغ این مطالب بروید و آن‌ ها را مرور کنید.
  • بازخوانی مطاب: اگر درسی مانند جنین شناسی لانگمن فرار باشد، بازخوانی و تکرار تنها راه به ذهن سپردن آن است.
این مطلب را از دست ندهید
میزهای اداری مینیمال چیست؟

بودجه بندی سر فصل های کتاب جنین شناسی لانگمن در کنکور ارشد

یکی از مسائل مهمی که می‌تواند شما را در مورد نحوه خواندن کتاب جنین شناسی لانگمن برای کنکور کارشناسی ارشد راهنمایی کند، توجه به بودجه بندی سرفصل های این کتاب در کنکور کارشناسی ارشد است. این امر سبب می‌شود تا بدانید، کدام مطالب و کدام قسمت‌ها مهم‌ترند و باید بیشتر خوانده شوند.

بطورکلی کتاب جنین شناسی لانگمن کتابی نیست که تمام فصل‌ های آن برای آزمون کارشناسی ارشد بسیار مهم باشد. از مهم‌ ترین فصل‌ های این کتاب می‌ توان مباحثی نظیر ادراری تناسلی، تنفسی، نقایص مادرزادی، تشخیص پیش از تولد، قلبی عروقی و هفته اول تکامل اشاره کرد. بودجه بندی سر فصل‌ های این درس در کنکور ارشد رشته‌ های مختلف متفاوت است.

کتاب بافت شناسی جان کوئیرا

کتاب بافت شناسی جان کوئیرا نیز جزو کتاب‌هایی است که برای آزمون علوم پایه پزشکی وکنکور ارشد پزشکی بسیار مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

این کتاب یکی از مهم‌ ترین کتاب‌ های علوم پایه برای دانشجویان پزشکی است. از مباحث کتاب بافت شناسی جان کوئیرا می‌ توان به بافت شناسی و روش‌ های مطالعه آن، سیتوپلاسم، هسته، بافت پوششی، بافت همبند، باف چربی، عضروف، استخوان، بافت عصبی و سیستم عصبی، بافت عضلانی، دستگاه گردش خون، خون، خونسازی، دستگاه ایمنی و ارگان‌های لنفوئیدی، لوله گوارش، اعضا ضمیمه لوله گوارش، دستگاه تنفس، پوست، سیستم ادراری، غدد درون ریز، تولید مثل مرد، دستگاه تولید مثل زن و چشم و گوش ارگان‌ های حسی اشاره کرد.

درس بافت شناسی رشته پزشکی ، در رابطه با اطلاعات ساختاری و عملکردی بافت انسانی است. این درس آمیزشی از علم بیوشیمی، غدد و فیزیولوژی و علم ایمونولوژی است. این درس چه در آزمون علوم پایه پزشکی و چه در کنکور کارشناسی ارشد رشته پزشکی و پرستاری، همچنین در آزمون ارشد بسیاری از رشته‌ های پیراپزشکی اهمیت ویژه‌ ای دارد.

بافت شناسی جان کوئیرا رفرنس یا جزوه؟

در مور تکست خوانی آزمون علوم پایه پزشکی و کنکور کارشناسی ارشد رشته پزشکی و بطورکلی در مورد اینکه درس بافت شناسی را چگونه بخوانیم همواره سوالاتی وجود دارد. بطورکلی رفرنس خوانی یا جزوه خوانی بستگی به رتبه هدف شما در هر یک از این آزمون‌ ها دارد. اما بطورکلی جزوه خوانی بیشتر به درد امتحانات داخلی و کلاسی می‌ خورد.

بهتر است برای مطالعه کتاب بافت شناسی جان کوئیرا برای امتحانات علوم پایه پزشکی یا کنکور ارشد رفرنس خوانی کنید یا از کتاب‌ های مکمل آن استفاده نمایید. زیرا جزوه تنها برداشت شما یا برداشت نویسنده جزوه از حرف‌ های استاد است. درحالی که، رفرنس‌ هایی نظیر کتاب بافت شناسی جان کوئیرا اطلاعات کامل‌ تری را در اختیار شما قرار می‌ دهند.

روش مطالعه درس بافت شناسی در آزمون علوم پایه پزشکی

روش مطالعه درس بافت شناسی در آزمون علوم پایه پزشکی چیست؟ سوالات بافت شناسی علوم پایه کدامند؟ این سوالات اغلب با نزدیک شدن زمان آزمون علوم پایه پزشکی همواره در ذهن دانشجو تکرار می‌شود. برای مطالعه درس بافت شناسی در آزمون علوم پایه پزشکی ابتدا باید مشخص کنید که هدف شما از دادن این آزمون چیست؟

این مطلب را از دست ندهید
تکنیک های تولید محتوا

اگر قصد شما رتیه شدن در آزمون علوم پایه پزشکی است، نیاز دارید ک حداقل دو ماه کامل را برای مطالعه دقیق دروس این آزمون اختصاص دهید. البته مطالعه در طول ترم نیز کمک بسیار زیادی می‌ کند!

اما اگر قصد شما فقط قبولی در این آزمون است. حدود یک ماه زمان برای مطالعه این آزمون کافی است. البته اگر در طول ترم درس های خود را خوب مطالعه کرده‌ اید، این زمان می‌ تواند دو هفته‌ ای نیز باشد.

اما بطوکلی درس بافت شناسی جان کوئیرا جزو درس‌ های مینی علوم پابه پزشکی محسوب می‌ شود. به این معنی که اغلب سوالات روتین و مشخصی از این درس در آزمون علوم پایه پزشکی طرح می‌ شود. این سوالات با تست زدن مشخص می‌ شوند. بنابراین استفاده از درسنامه علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی می‌ تواند در پیدا کردن این تست‌ ها کمک کننده باشد.

بودجه بندی مباحث بافت شناسی جان کوئیرا درآزمون علوم پایه پزشکی

کتاب جنین شناسی لانگمن,کتاب بافت شناسی جان کوئیرا,کتاب جنین شناسی لانگمن,

روش خواندن بافت شناسی برای کنکور ارشد وزارت بهداشت

روش خواندن درس بافت شناسی جان کوئیرا در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت با روش مطالعه این درس برای آزمون علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی متفاوت است.

این درس در آزمون کارشناسی ارشد بسیاری از رشته‌ های پزشکی و پیراپزشکی جزو دروس مهم با ضرایب بالا محسوب می‌ شود. همچینن یکی از سخت‌ ترین درس‌ های این آزمون محسوب می‌ شود، بطوری که حتی رتبه‌ های تک رقمی نیز این درس را در دود 60 الی 70 درصد در کنکور زده‌ اند.

پرسش و پاسخ: یکی ار بهترین‌ روش‌ ها برای مطالعه کتاب بافت شناسی جان کوئیرا در آزمون کارشناسی ارشد روش پرسش و پاسخ است. برای مطالعه به این روش می‌ توانید کتاب را مطالعه کنید. زیر مطالب آن خط بکشید، سپس از مطالبی که زیر آن‌ ها خط کشیده‌ اید، سوال طرح کنید.

یکی دیگر از روش‌ های مطالعه این کتاب به روش پرسش و پاسخ این است که کتاب تست چند سال اخیر آزمون‌ های ارشد را تهیه کنید و پس از مطالعه کتاب اصلی، تست‌ های آن را بزنید. سپس نکات مهم کلید کنکوری را از پاسخنامه تشریحی آن استخراج کنید.

یادداشت کلمات کلیدی: این کار سرعت مطالعه شما را بالا می‌ برد. همچنین به شما کمک می‌کند تا در زمان مرور کتاب بتوانید با استفاده از کلمات کلیدی مطالب مهم آن را مرور نمایید.

از تصاویر استفاده کنید. در استفاده و مطالعه کتاب‌ هایی مانند بافت شناسی جان کوئیرا، تصاویر در یادگیری مطالب بسیار کمک کننده هستند. اطلس‌ ها می‌ توانند در چنین مواقعی کمک کننده باشند.

مفهومی خواندن کتاب: با حفظ کردن مطالب  کتاب بافت شناسی جان کوئیرا نمی‌ توانید آن را در آزمون ارشد امتحان دهید. زیرا سطح سوالات این کتاب اندکی دشوار است و اغلب سوال‌ های مختلف از فصول مختلف با یکدیگر ادغام شده‌ اند.

فصل‌های مهم کتاب را بیشتر بخوانید: فصل‌ هایی مانند ادرار، دستگاه تولید مثل مرد، پوست، تنفس و دستگاه تناسلی و دستگاه ایمنی حداقل 50 درصد از سوالات کنکور را تشکیل می‌دهند، بنابراین روی این فصل‌ ها تأکید بیشتری داشته باشید.

دوره کنید. از دوره کردن این کتاب در نزدیکی آزمون کارشناسی ارشد غافل نشوید. همانطورکه گفتیم شیوه طرح سوال از این کتاب به‌ صوت نکته‌ وار و ریز بینانه است. به همین جهت مرور می‌ تواند کمک کننده باشد.

بودجه بندی سر فصل های کتاب بافت شناسی جان کوئیرا در کنکور ارشد

بودجه بندی سرفصل های کتاب بافت شناسی جان کوئیرا نیز مانند کتاب جنین شناسی لانگمن در آزمون ارشد وزارت بهداشت بسته به رشته‌ ای که در آن امتحان می‌ دهید متفاوت است.

برای مثال این بودجه بندی برای آزمون ارشد پرستاری با آزمون ارشد مامایی متفاوت است. از همین برای هر رشته‌ ای باید به بودجه بندی سوالات بافت شناسی در همان رشته خاص اشاره کرد تا متوجه شوید که از چه درس‌ هایی بیشتر سوال می‌ آید.

سخن آخر:

بطورکلی هر یک از کتاب های جنین شناسی لانگمن و کتاب بافت شناسی جان کوئیرا از مهم‌ترین کتاب‌ های پزشکی محسوب می‌ شوند. شیوه مطالعه هر یک از این کتاب‌ ها برای آزمون علوم پایه پزشکی و کنکور ارشد وزارت بهداشت متفاوت است. همچنین شیوه مطالعه تا حد زیادی به هدف دانشجو برای شرکت در آن آزمون خاص بستگی دارد.

اما بطور کلی علاوه‌بر شیوه مطالعه، خودآزمایی نیز تأثیر زیادی در امر یادگیری دارد. برای مثال استفاده از کتاب تست های جنین شناسی و بافت شناسی و در کنار آن‌ها شرکت در آزمون‌ های آزمایشی می‌تواند شما را بری شرکت در آزمون‌هایی مانند کنکور ارشد آشنا سازد.

سنابوک فروشگاه اینترنتی کتاب موسسه علمی سنا است. موسسه علمی انتشاراتی سنا یکی از موسسه‌ هایی است که بطور اختصاصی در زمینه علوم پزشکی فعالیت می‌ کند.

این موسسه علاوه‌ بر کتاب‌ های تست برای آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد آزمون‌ های آزمایشی و کلاس نیز برگزار می‌ کند. داوطلبان شرکت در کنکور کارشناسی ارشد می‌ توانند با تماس با شماره تلفن‌ های این موسسه برای مطالعه برای آزمون ارشد وزارت بهداشت مشاوره تلفنی رایگان دریافت نمایند. به علاوه کتاب‌ های مورد نیاز خود را نیز از فروشگاه اینترنتی سنابوک تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا