رپورتاژ

چگونه والدین روشنفکری برای فرزندان خود باشیم؟

 پدر مادر شدن علاوه بر شیرینی های بسیاری که دارد ممکن است با مشقت‌ها و اشتباهاتی در تربیت فرزند همراه باشد. در این بین هدف شما فقط نباید این باشد که والدین کاملی باشید چراکه به سادگی قابل دستیابی نیست.

علاوه بر این، برای اینکه یک پدر و مادر مؤثر و موفقی باشید، نیازی به کامل بودن ندارید. وقتی شما مهارت‌های فرزندپروری را بیاموزید، می‌توانید شکاف نسلی بین خود و فرزندتان را پر کنید. اشتباهات و سهل انگاری‌ها همگی فرصتی هستند تا درس‌ های ارزشمند زندگی را به فرزندتان بیاموزید.

هدف والدین روشنفکر تربیت کودکی از نظر ذهنی قوی و مسئولیت‌پذیر است که برای روبرو شدن با واقعیات زندگی بزرگسالی مجهز باشد. در اینجا چند نکته بسیار مؤثر برای اینکه چگونه می‌توانید والدین روشنفکری برای فرزند خود باشید، ارائه کرده‌ایم:

۱. والدین روشنفکر انتظار کمال از فرزندان خود ندارند.

والدین روشنفکر نه از خود و نه از فرزندانشان انتظار کمال ندارند. فرزندپروری یک هنر است نه یک علم. والدین موفق می‌دانند که فرزندانشان نیز مانند خودشان کامل نیستند. این باعث می‌شود که آنها بدون قید و شرط به فرزندان خود عشق بورزند.

۲. والدین روشنفکر می‌دانند همواره با چالش روبه‌رو هستند.

کودکان نظرات، شخصیت‌ها و ترجیحات خود را دارند. گاهی اوقات گذاشتن محدودیت‌ها برای فرزندان با تمایل روزافزون آنها برای استقلال شخصی در تضاد است. والدین موفق از این درگیری‌ها شگفت زده نمی‌شوند.

آنها همچنین درک می‌کنند که مسئولیت آنها در قبال فرزندانشان این نیست که همیشه آنها را سرگرم یا خوشحال کنند. مهم‌ترین وظیفه‌ی آنها گرفتن تصمیمات سخت است که در دراز مدت به بهترین شکل ممکن خواهد بود.

خانواده روشنفکر,والدین روشنفکر,پدر و مادر روشنفکر

۳. والدین روشنفکر محدودیت‌ها و قوانین هوشمندانه تعیین می‌کنند.

پدر و مادر روشنفکر بودن، به هیچ وجه به این معنا نیست که هیچ قانون و دستورالعملی برای کودکان تعیین نکنید و اجازه دهید که هرکاری دوست دارند، انجام دهند. بلکه باید:

  • محدودیت‌ها و قوانین را مشخص کنید: کودکان علاقه دارند تا دنیای پر رمز و راز را کشف، درک و مدیریت کنند. با تعیین مرزها بصورت منطقی به آنها نشان دهید که برایتان مهم هستند تا فرزندانتان بتوانند با خیال راحت علایق خود را کشف و پرورش دهند.
  • سخت‌گیری بیش از حد نکنید: برای شرایط خاص باید کمی انعطاف پذیر باشید. وضع قوانین بیش از حد ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد. مطالعه‌ای که توسط دانشگاه نیوهمپشایر انجام شد به این نتیجه رسید که والدین بیش از حد سخت‌گیر در واقع کودکانی را تربیت می‌کنند که احتمالاً قوانین را زیر پا می‌گذارند.
  • بال‌های فرزندتان را نبندید: ماموریت کودک نوپای شما در زندگی کسب استقلال است. بنابراین وقتی او از نظر رشدی قادر به جمع کردن اسباب‌بازی‌هایش، برداشتن بشقاب از روی میز و لباس پوشیدن خود است، او را تشویق کنید تا کارهای شخصیش را انجام دهد. مسئولیت دادن به کودک برای عزت نفس او خوب است.
  • به یاد داشته باشید که رعایت انضباط به معنای تنبیه نیست: پس از اینکه به فرزندتان دستورالعمل‌ها را دادید، از اخطار استفاده کنید. بگویید: “اگر الان اسباب بازی‌های خود را کنار نگذارید، اجازه رفتن به پارک را نخواهید داشت.”  به او نشان دهید که وظیفه شما این است که به او کمک کنید تا قوانین را یاد بگیرد و عواقب آن به او کمک می‌کند تا از اشتباهاتش درس بگیرد.

۴. والدین روشنفکر تعادل بین کار و خانواده را حفظ می‌کنند.

والدین روشنفکر اولویت روشنی برای خانواده خود دارند و حاضرند برای رسیدن به آن زمان بگذارند. آنها می‌دانند هنگامی که تعادل بین کار و زندگی خوب باشد، انرژی ذهنی و عاطفی بیشتری خواهند داشت تا توجه محبت‌آمیزی به فرزندان خود برای رشد، یادگیری و شکوفایی داشته باشند.

آنها بیشتر از «والدین سنتی» به ایجاد این تعادل اهمیت می‌دهند. این والدین در پرورش و رشد خود تلاش می‌کنند تا بهترین والدینی که می‌توانند باشند.

۵. والدین روشنفکر از تجربیات دیگران استفاده می‌کنند.

هیچ کس به تنهایی تجربه کامل در تربیت فرزند و راه حلی برای حل چالش‌ها ندارد. والدین روشنفکر به دنبال جدیدترین روش‌های تربیتی کودکان هستند و همواره به دنبال کسب دانش و تجربه‌ی دیگران در زمینه‌ی تربیت فرزند خود هستند.

۶. والدین روشنفکر سعی می‌کنند بهترین الگو باشند.

والدین روشنفکر تلاش می‌کنند تا همان شخصی باشند که دوست دارند فرزندانشان شوند. هیچ فرمول ثابت و مشخصی در تربیت فرزند موفق برای والدین وجود ندارد.

شما نمی‌توانید فقط مانند کامپیوتر برای کودکان برنامه‌ریزی کنید و نتیجه را تضمین کنید. اما کودکان ناظر و مقلد بزرگی هستند. آنها میزان قابل توجهی از درس‌های زندگی را از اولین معلمان خود یعنی والدینشان یاد می‌گیرند.

خانواده روشنفکر,والدین روشنفکر,پدر و مادر روشنفکر

۷. والدین روشنفکر خانه‌ای شاد و امن برای فرزندان فراهم می‌آورند.

داشتن محیطی آرام و راحت در خانه بر سلامت روحی و روانی کودک تاثیر مستقیم دارد. والدین روشنفکر تمام تلاش خود را می‌کنند که فرزندشان هر روز از زندگی خود احساس خاص و مثبت داشته باشد تا بداند خانه فضایی امن و دوست داشتنی است. تربیت کودک در محیطی مثبت نیازمند دلسوزی هر یک از والدین است.

۸. والدین روشنفکر به حریم خصوصی فرزندانشان احترام می‌گذارند.

بعضی اوقات مراقبت‌های والدین با از بین بردن حریم خصوصی کودک و نوجوان اشتباه گرفته می‌شود. گاهی والدین به دلیل نگرانی‌هایی که در رابطه با فرزندشان دارند، اتاق، وسایل شخصی، پیام‌ها و نوشته‌های آنها را بررسی می‌کنند.

والدین روشنفکر می‌دانند که اتاق خواب نوجوان یک حریم خصوصی است و سرک کشیدن و تجسس در آن به جز از بین رفتن اعتماد متقابل میان آنها و فرزندشان، تاثیری نخواهد داشت.

۹. والدین روشنفکر با فرزند خود ارتباط صمیمی برقرار می‌کنند.

فرزندپروری مؤثر با ارتباط درست و صمیمی آغاز می‌شود. حتی زمانی که بچه‌ها به تازگی یاد می‌گیرند چطور حرف بزنند، از گفتگو با والدینشان سود می‌برند.

در مورد همه چیز صحبت کنید، از اینکه روز او در مدرسه چگونه بوده تا احساس او در مورد فصل آینده فوتبال گرفته تا آنچه که برای تولد امسالش می‌خواهد. هیچ موضوعی نباید خارج از محدودیت باشد. هرچه مکالمه طولانی‌تر باشد، مزایای بیشتری برای فرزندان شما به ارمغان می‌آورد.

مکالمات منظم، به ایجاد احساس امنیت، قدردانی و اعتماد بیشتر در فرزندتان کمک می‌کند، زیرا نشان می‌دهد که شما به او اهمیت می‌دهید. بنابراین زمانی که فرزندتان کوچک است زیاد با او صحبت کنید تا در نوجوانی راحت‌تر در مورد مسائل و مشکلاتش با شما صحبت کند.

خانواده روشنفکر,والدین روشنفکر,پدر و مادر روشنفکر

۱۰. والدین روشنفکر به فرزندان اجازه می‌دهند تا با چالش‌ها روبرو شوند.

برخی از ناملایمات در زندگی شخصیت را می‌سازند. همیشه موقعیت‌هایی پیش می‌آید که کودک به کمک شما نیاز دارد، اما وقتی بزرگتر می‌شود، یک قدم به عقب بردارید تا ببینید چگونه او به تنهایی بر چالش‌هایی که با آن روبرو بوده، غلبه کرده است.

به فرزندتان توضیح دهید که گاهی با وجود سخت کوشی، همه چیز آنطور که آنها برنامه‌ریزی کرده‌اند، پیش نمی‌رود. او را تشویق کنید تا به تقویت مهارت‌های خود ادامه دهد و برای رسیدن به هدف خود تلاش کند.

یکی از بهترین راه‌ها برای یادگیری موفقیت در زندگی، تجربه‌ی شکست است. به کودک خود بیاموزید که می تواند با احساسات ناخوشایند مانند شکست و طرد شدن به شیوه ای سالم کنار بیاید.

اگر میخواهید با کودک خود رابطه ی صمیمی داشته باشید، بخوانید!

کلام آخر: مهم است که بدانیم رابطه والد و فرزند یک جاده دو طرفه است. باغی با گل‌های مختلف وقتی شکوفا می‌شود، زیبا به نظر می‌رسد. به همین ترتیب، اگر یاد بگیرید که چگونه «باغبان» باشید و بتوانید شخصیت فرزند خود را بشناسید و آن را تغذیه کنید، آنگاه «باغ» شما معطر می‌شود!

فرزندان ما برای شکوفایی فقط به راهنمایی و حمایت درست ما نیاز دارند.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا