رپورتاژ

چگونه اقامت موقت کانادا بگیریم؟

کانادا به عنوان یکی از کشورهای توسعه یافته و مهاجرپذیر یکی از مهم‌ترین مقاصد مهاجرت برای افراد در سراسر دنیا به ویژه ایرانیان است؛ برای مهاجرت به کانادا می‌توان از روش‌های متفاوتی اقدام کرد که یکی از رایج‌ترین این روش‌ها گرفتن اقامت موقت کانادا است.

اگر به دنبال مهاجرت به کانادا از طریق اقامت موقت در این کشور هستید، مطالعه این مقاله می‌تواند برای شما بسیار سودمند باشد؛ ما در این محتوا در مورد اقامت موقت کانادا و مزایای آن با شما صحبت خواهیم کرد و توضیحاتی هم در مورد نحوه تبدیل این نوع اقامت به اقامت دائم کانادا خواهیم داد.

اقامت موقت کانادا

با توجه به این که در ابتدا بسیاری از مهاجرین، امکان گرفتن اقامت دائم این کشور توسعه یافته را ندارد، بسیاری از این افراد اقدام به اخذ اقامت موقت یا اصطلاحا temporary resident می‌کنند.

این نوع اقامت در کانادا به مهاجرین اجازه می‌دهد که برای مدت زمان کوتاه و معینی برای تحصیل، کار و یا مقاصد توریستی و گردشگری در کشور کانادا مقیم باشند.

اقامت دائم کانادا,اقامت در کانادا,اقامت موقت کانادا

پس از اتمام دوره اقامت موقت، مهاجرین باید اقدام به تمدید اقامت خود و یا تبدیل آن به اقامت دائمی کانادا کنند و در غیر این صورت باید خاک این کشور را ترک کنند.

مزایای اقامت موقت کانادا

با توجه به قوانین نسبتا سختگیرانه‌ای که برای اخذ اقامت دائم برای مهاجرین وجود دارد، افراد با اخذ اقامت از نوع موقت می‌توانند وارد کشور کانادا شوند و زندگی و فعالیت خود را در یک کشور مدرن و توسعه یافته آغاز کنند.

سرزمین برتر,اقامت دائم کانادا,اقامت در کانادا

اقامت موقت کانادا مزایای بسیار جذابی برای مهاجرین دارد؛ از جمله مهم‌ترین مزایای این نوع اقامت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افرادی که دارای اقامت از نوع موقت در کانادا هستند، می‌توانند مثل سایر شهروندان این کشور از خدمات دولتی مثل دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی استفاده کنند.
 • پس از اتمام دوره اقامت موقت، امکان تمدید و یا تبدیل آن به اقامت دائم وجود دارد؛ به علاوه داشتن اقامت از نوع موقت برای تایید درخواست اقامت دائمی مهاجرین می‌تواند بسیار موثر باشد.
 • کانادا یک کشور توسعه یافته با امکانات و جاذبه های توریستی بسیار زیبا است و با اخذ اقامت موقت می‌توانید از زندگی در یک کشور توسعه یافته و زیبا لذت ببرید.

انواع ویزای اقامت موقت کانادا

به طور کلی ویزای اقامت موقت کانادا بر اساس نوع درخواست و روش اخذ آن به دسته‌های زیر تقسیم بندی می‌شود:

 • ویزای کاری یا work permit
 • ویزای تحصیلی یا study permit
 • ویزای توریستی یا visitor visa
 • ویزا بازدید خانوادگی یا family visitor visa

اقامت دائم کانادا,اقامت در کانادا,اقامت موقت کانادا

شرایط دریافت اقامت موقت کانادا

برای دریافت اقامت از نوع موقت کشور کانادا باید به سفارتخانه این کشور مراجعه کنید و ضمن بیان دلایل درخواست خود برای گرفتن اقامت موقت کانادا، آفیسر بررسی کننده درخواست خود را قانع کنید که شرایط اخذ این نوع اقامت را دارید.

از جمله مهم‌ترین شرایطی که برای گرفتن اقامت موقت و تایید درخواست شما توسط آفیسر وجود دارد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ابتدا باید دلیل درخواست اقامت در این کشور را بیان کنید این که برای تفریح و گردشگری به این کشور می‌روید یا هدف شما تحصیل، کار و یا حتی بازدید اقوام خودتان در کانادا است.
 • باید به آفیسر بررسی کننده درخواست خود این اطمینان را دهید که از لحاظ مالی و اقتصادی توانایی تامین مخارج زندگی خود و اعضای خانواده خود را در این کشور دارید.
 • سلامت جسمانی شما هم یکی از شرایط مهم برای قبول درخواست شما برای اخذ اقامت موقت کانادا است؛ به طور کلی برای اخذ اقامت از نوع موقت برای ۶ ماه یا کمتر نیازی به ارائه مدارک پزشکی ندارید، اما برای اخذ اقامت برای دوره بیشتر از ۶ ماه ارائه مدارک پزشکی که نشانگر سلامت جسمانی شماست، الزامی است.
 • متاسفانه با توجه به التهابات سیاسی و امنیتی که در سراسر جهان وجود دارد، یکی از شرایط مهمی که برای آفیسر مهاجرت بسیار مهم است، تضمین این موضوع است که فرد مورد نظر هیچ گونه تهدید امنیتی برای کشور کانادا ندارد.
 • اقامت موقت کانادا یک دوره کوتاه و معین را شامل می‌شود و یکی دیگر از شرایط پذیرش این درخواست توسط افیسر مهاجرت، تضمین این موضوع است که بعد از اتمام این دوره کشور کانادا را ترک خواهید کرد.
 • عدم وجود سوء پیشینه کیفری یکی دیگر از شرایط مهم برای اقامت در کانادا است که برای اثبات این موضوع باید مدارک مورد نیاز را به افیسر مهاجرتی بررسی کننده درخواست خود ارائه دهید.

شرایط اقامت موقت در کانادا برای ایرانیان

به طور کلی قوانین و شرایط اخذ اقامت موقت کشور کانادا برای افراد در سراسر دنیا یکسان است ولی متاسفانه با توجه به شرایط خاص سیاسی ایران افیسر بررسی کننده درخواست اقامت، برای پذیرش درخواست ایرانیان سختگیری و حساسیت بیشتری به خرج می‌دهد.

برای ثبت درخواست اخذ اقامت موقت کانادا ابتدا باید به سفارت کانادا در ایران یا سایر کشورها مراجعه کنید.

با توجه به این که حجم تقاضا برای مهاجرت به کانادا در ایران بسیار زیاد است، ابتدا باید از سفارت کانادا وقت قبلی گرفت.

پس از گرفتن وقت قبلی باید در موعد مقرر به سفارت کانادا مراجعه کنید و با داشتن تمامی شرایط و مدارک مورد نیاز، درخواست خود را به آفیسر بررسی کننده ارائه دهید و او را قانع کنید که با درخواست شما موافقت کند.

تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم کانادا

ویزای اقامت موقت در کشور کانادا دارای یک دوره زمانی محدود و مشخص است که بعد از این دوره فرد باید نسبت به تعیین شرایط اقامت خود اقدام کند و یا خاک این کشور را ترک کند.

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که برای مهاجرین وجود دارد، این است که چطور می‌توان اقامت از نوع موقت را به اقامت دائم کانادا تبدیل کرد؛ این موضوع تا حدود زیادی به نوع ویزای موقت فرد و شرایط وی در مدتی که در کانادا اقامت داشته است، بستگی دارد.

برای این منظور فرد باید قبل از اتمام دوره اقامت موقت خود در کانادا نسبت به ارائه درخواست تبدیل اقامت موقت به دائم اقدام کند.

به طور کلی سه روش بسیار رایج برای تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اگر فرد مهاجر با استفاده از ویزای تحصیل در کانادا را گرفته باشد، می‌تواند بر اساس مهارتی که طی دوران تحصیل خود یاد گرفته، از شرکت‌های کانادایی پیشنهاد کاری بگیرد و با استفاده از همین جاب افر اقدام به تبدیل اقامت خود به اقامت دائم کند.
 • اگر فرد از طریق ویزای کاری اقامت موقت کانادا گرفته است، می‌تواند از طریق روش اسکیل ورکر اقدام به دریافت اقامت دائم کند.
 • روش دیگر تبدیل اقامت موقت به دائم استفاده از روش نامزدی استانی است؛ بر اساس این روش فرد بر اساس مهارتی که دارد، درخواست اقامت دائم خود را به استان فدرال مورد نظر خود ارسال می‌کند و آفیسر مهاجرت هم با بررسی شرایط و مهارت‌های فرد و نیازهای آن استان در مورد تایید یا رد درخواست اقامت دائمی فرد تصمیم‌گیری می‌کند.

سخن آخر

بنا به دلایل مختلف، بسیاری از افراد به دنبال مهاجرت از کشور هستند؛ کانادا هم یکی از جذاب‌ترین گزینه ها برای مهاجرت ایرانیان است. یکی از روش‌های بسیار رایج برای مهاجرت به کانادا اخذ اقامت موقت از این کشور است که ما در این مقاله به این موضوع پرداختیم.برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره میتوانید به وبسایت سرزمین برتر مراجعه فرمایید.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا