رپورتاژ

10 نکته کلیدی برای ورود به مسیر کارآفرینی از دن لاک

دن لاک نویسنده، سخنران، مشاور و یکی از برترین کارشناسان جهان در حوزه بازاریابی اینترنتی می باشد. زندگینامه دن لاک را در سایت نگرش نیک به طور کامل می توانید بخوانید و بیشتر اینجا در مورد او صحبت نمی کنیم. در این مقاله فوق العاده کاربردی می خواهیم ۱۰ نکته از دن لاک یاد بگیریم که پیش نیاز ورود به مسیر کارآفرینی است. آماده اید؟

زندگینامه دن لاک,سایت نگرش نیک,سخنان دن لاک

۱. سختی ها، مزیت و منفعت شما هستند

شما را نمی دانم اما دوران بچگی من بسیار افتضاح بود، من در هنگ کنگ به دنیا آمدم و سال قبل بدون هیچ پولی و هیچ آشنایی به همراه خانواده به کانادا مهاجرت کردم و اصلاً هم انگلیسی بلد نبودم. در دبیرستان با بچه ها کنار نمی آمدم و رابطه خوبی نداشتم، وقتی هم ۱۶ سالم بود پدر و مادرم از هم جدا شدند.

در مجموع دوران کودکی و نوجوانی اصلاً خوبی نداشتم و یک در میلیون فکر نمی کردم الان در جایگاه فعلی ام باشم، شرکت داشته باشم، کتاب بنویسم و همه جای دنیا سخنرانی کنم.

ولی الان که به آن فکر می کنم می بینم دقیقاً وجود همین خانواده ی از هم پاشیده و دوران کودکی نابسامانی که داشتم باعث شد تبدیل به آدم موفقی که امروز هستم، بشوم. خیلی ها دوران کودکی بدی دارند و آن را مثل یک زخم می بینند ولی اولین نکته ای که می خواهم بگویم این است که:

من باور دارم سختی ها، بزرگترین مزیت و منفعت ما هستند.

پس به گذشته تان مثل یک زخم نگاه نکنید، چون کسب و کار یک ورزش سرگرم کننده نیست، بلکه یک مسیر دشوار است. من قبل از اولین موفقیتم ۱۳ بار در کسب و کارهای مختلف شکست خوردم. حالا سوال من از شما این است:

چقدر برای رسیدن به خواسته تان اشتیاق دارید؟

طبق آمار ۹۶ درصد شرکت ها در طول ۱۰ سال اول کارشان شکست می خورند. این یعنی فقط ۴ شرکت از ۱۰۰ شرکت به ۱۰ سالگی می رسند. پس بازی کسب و کار برای افراد ضعیف یا برای سرگرمی نیست، بلکه برای افراد بلندهمت و متعهد است، برای افرادی هست که حاضرند هر کاری که لازم است برای موفقیت بکنند.

۲. عاشق کاری باش که انجام می دهی!

تابحال این جمله را شنیده اید؟

«کاری را که عاشقش هستی انجام بده، پول خودش می آید.»

این جمله کاملاً اشتباست. اینکه فقط عاشق کارت باشی، کافی نیست، خیلی ها عاشق کارشان هستند ولی پولی از آن نمی توانند در بیاورند. ببینید قبول دارم که باید بروید دنبال کاری که به آن علاقه دارید اما بهتر است اول مطمئن شوید این کار مورد علاقه تان برای شما پول هم می سازد، می تواند شما را ثروتمند کند و یک کسب و کار برای شما بسازد؟

من هم عاشق کارم هستم ولی یک سری کارهای خاصی در بیزینسم وجود دارند که دوست ندارم آنها را انجام دهم، مثلاً عاشق این هستم که در جاهای مختلف دنیا سخنرانی کنم ولی از مسافرت متنفرم.

ولی حاضرم کاری را که دوست ندارم، انجام دهم تا
بتوانم در آینده کاری را انجام دهم که دوست دارم.

پس درس دوم این نیست که کاری را که دوست دارید انجام بدهید، پول خودش می آید، بلکه این است که عاشق کاری که می کنید، باشید و در آن فوق العاده عالی و استثنایی عمل کنید.

زندگینامه دن لاک,سایت نگرش نیک,سخنان دن لاک

۳. قبل از نجات دنیا، خودت را نجات بده

بهترین راه کمک به یک فقیر، تبدیل شدن به یک فقیر نیست. این وظیفه، تعهد و مسئولیت شماست که به عنوان یک کارآفرین سودتان را به حداکثر برسانید، وظیفه شماست که ارزش بیشتری خلق کنید تا بتوانید روی افراد بیشتری تأثیر بگذارید.

۴. دیده شدن برند، مهمتر از خلق کردن است

علت شکست اکثر کارآفرینان این است که نمی توانند توجه کافی بازار را به خودشان جلب کنند. اگر می خواهید درآمد و برند و شرکت تان را بزرگ کنید، باید توجه ها را به خودتان جلب کنید. این روزها خیلی طول می کشد که در بازار دیده شوید و رقابت بسیار شدید است. پس باید تلاش خیلی بیشتری بکنید تا توجه ها را جلب کنید. الان «توجه» واحد پول جدید است، هر چقدر توجه بیشتری بتوانید جلب کنید، پول بیشتری می توانید در بیاورید. پس زمان بگذارید و برندتان را از طرق مختلف به بقیه معرفی کنید. البته وقتی توجه را جلب کنید قرار نیست همه از شما خوششان بیاید.

اول شما را نادیده می گیرند، بعد به شما می خندند،
بعد با شما می جنگند و بعد شما برنده می شوید.

۵. دست از تظاهر بردارید و درخواست کنید

بعضی وقت ها که با کارآفرینی صحبت می کنم می پرسم بیزینس چطور است؟ می گوید «دَن، خوب است، بد نیست.» وقتی این را می گوید من پیش خودم برداشت می کنم که:

او ترسیده، بدهکار است، ناتوان از پول ساختن است و تحت فشار شدید احساسی قرار دارد.

اگر می خواهید با انسان های قدرتمند در ارتباط باشید، باید این کارها را بکنید:

وقتی پیش آنها هستید از کارهایی که کرده اید، حرف نزنید، از دستاوردهایتان حرف نزنید، کارت ویزیت خود را به آنها ندهید، قرار نیست آنها دنباله روی شما باشند، بلکه شما باید دنباله روی آنها باشید، چون آنها همین حالا موفق هستند و چیزهایی که شما می خواهید را دارند. پس تظاهر نکنید که اوضاع تان خوب است، از آنها بپرسید که نظر تو چیست؟ از آنها درخواست کنید که به شما بگویند چطور می توانید بیزینس خود را بهبود دهید؟ از آنها بپرسید چطور می توانم از شما بیشتر یاد بگیرم؟

۶. متخصص شوید و دست و پا نزنید

اکثر افراد از این شاخه به آن شاخه می پرند و هیچ وقت زمان نمی گذارند تا در کاری متخصص شوند. روی یک موضوع تمرکز کنید و در آن استاد شوید و بعد سراغ مهارت بعدی بروید. این روش من است، پله به پله پیش بروید.

۷. لازم نیست حتما درست انجام دهی، فقط دست به کار شو

اکثر کارآفرین ها خیلی با ذهن شان بازی می کنند. کمال گرایی، دشمن پیشرفت است. ولی نیازی نیست یک چیزی را کامل درست کنی یا به بهترین نحو ممکن انجامش دهی بعد به بازار معرفی اش کنی، خیلی ها آنقدر کمالگرا هستند که در نهایت بی خیال می شوند چون فکر می کنند محصول شان به قدر کافی خوب نیست. ولی باید به این نکته توجه کنی که مهم نیست در چه حدی هستی، فقط دست به کار شو و کار را شروع کن، چراغ های بعدی به مرور برایت روشن می شوند و گام بعدی را می بینی.

زندگینامه دن لاک,سایت نگرش نیک,سخنان دن لاک

۸. بازار را مال خود کنید، نه اینکه رقابت کنید

به نظر شما رقابت ایده ی خوبی است؟ به نظر من یک دروغ بزرگ است. فکر می کنید اَپل با تفکر رقابت کار می کند یا تسلط به بازار؟

بله، درست حدس زدید، آنها به بازار تسلط دارند و آن را مال خود کرده اند. در هر صنعتی، رهبر آن صنعت رقابت نمی کند بلکه رقابت را از بین می برد و می خواهند با اختلاف خیلی زیادی برنده باشند.

۹. صحبت یابی کنید، نه تصور

اولین کلید موفقیت در کسب و کار این است که از تصورات اشتباه دوری کنید. اکثر کارآفرین ها شکست می خورند چون فرض می کنند که ایده شان عالی است و فرض می کنند همه محصولش را می خرند، ولی وقتی آن را تولید می کند و وارد بازار می کند می بیند که هیچ فروشی ندارد.

ما کارآفرین ها اکثراً خوش بین هستیم، اتفاقا خوب است که خوش بین باشیم ولی در عین حال باید واقع گرا هم باشیم. از خودتان بپرسید که:

چه مشکلاتی ممکن است در کسب و کارم پیش بیاید؟

چه چیزی را ممکن است الان نبینم؟

باید ایده تان را به چالش بکشید و صحت و سُقم کارتان را مشخص کنید و فقط تصورات خوش بینانه نداشته باشید.

۱۰. کسی باش، جایی باش و کاری بکن

کسی باش، یعنی در حوزه ی کاری خودت عالی باش، در رشته خود به عنوان نفر اول و بهترین شناخته شو. مثل متخصص ها رفتار کن، ولی چطور؟ متخصص ها به نظرت چطور رفتار می کنند؟

آموزش می دهند، مطالعه می کنند، کتاب می نویسند، سخنرانی می کنند، مصاحبه می کنند، مشاوره می دهند. این کاریست که آنها انجام می دهند، پس اگر شما هم این کارها را انجام دهید، تبدیل به یک متخصص می شوید. پس طرزفکرتان را عوض کنید.

جایی باش، یعنی در سمینارها شرکت کن و با مردم معاشرت کن و با افراد جدید ارتباط برقرار کن.

یک کاری کن، یعنی مهم نیست چه کاری می کنید، هر روز کمی در راستای اهدافت تلاش کن.

بگذارید این مقاله نقطه عطفی برای شما باشد و این قدرت، انگیزه و خواسته را در درون شما شعله ور سازد. همین الان بروید و کاری را که می خواهید انجام دهید و منفی باف ها را نادیده بگیرید و فقط کاری را که نیاز است انجام دهید. حتما آموزش ها، سمینارها، ویدیوها و جدیدترین سخنان دن لاک را هم از سایت نگرش نیک دریافت کنید.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا