رپورتاژ

معرفی مباحث پرتکرار فیزیولوژی گایتون و آناتومی گری

کتاب فیزیولوژی گایتون و کتاب آناتومی گری از مهم‌ ترین کتاب‌ های آزمون علوم پایه و کنکور ارشد و دکتری وزارت بهداشت و آزمون استخدامی هستند. این کتاب‌ ها در دوران تحصیل دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی و پیراپزشکی در قالب واحدهای درسی در هر ترم گنجانده شده‌ اند و درصد مهمی از سوالات امتحان‌ های پایان ترم را به خود اختصاص می‌ دهند.

این امر سبب شده است تا همواره در رابطه با مباحث پرتکرار کتاب هایی نظیر فیزیولوژی گایتون و آناتومی گری سوالاتی ایجاد شود. بطورکلی مباحث پرتکرار این دو کتاب در آزمون علوم پایه پزشکی و آزمون‌ های ارشد و دکتری یکسان هستند.

زیرا در بودجه بندی این آزمون‌ ها اغلب فصول مهم‌ تر بیشتر در اولویت قرار می‌ گیرند و سوالات بیشتری از این فصول طرح خواهد شد. در ادامه این مطلب با مباحث پرتکرار کتاب فیزیولوژی گایتون ۲۰۲۱ و کتاب آناتومی گری ۲۰۲۰ بیشتر آشنا خواهیم شد.

همچنین در رابطه با نحوه خواندن درس آناتومی و فیزیولوژی برای هر یک از آزمون های علوم پایه پزشکی و آزمون ارشد و دکتری آشنا نیز توضیح داده خواهد شد. به عبارتی در ادامه این مطلب با نحوه مطالعه علوم پایه پزشکی و آزمون ارشد و استخدامی آشنا خواهیم شد.

کتاب فیزیولوژی گایتون

کتاب فیزیولوژی گایتون به بررسی نحوه کارکرد اندام های مختلف بدن نظیر، اعصاب و عضله، قلب، گردش خون، کلیه، سلول‌ های خونی و دستگاه تنفس پرداخته است.

این کتاب توسط آرتور گایتون نگارش شده و نویسنده‌ های بعدی همچون هال به آن اضافه شدند. این کتاب تقریبا هر ۴ سال یکبار بروزرسانی می‌ شود. آخرین سال ویرایش کتاب فیزیولوژی گایتون سال ۲۰۲۱ است. ویراست جدید این کتاب که در بردارنده مطالب مقالات اثبات شده در این حوزه تا سال ۲۰۲۰ است.

اکثر اساتید علوم پزشکی، برای تدریس خود مبنا را کتاب فیزیولوژی گایتون در نظر می‌گیرند بطوری‌ که در بسیاری از دانشگاه های علوم پزشکی کشور، گایتون ۲۰۲۱ به عنوان کتاب مرجع تدریس می شود.

البته اخیرا چند تن از اساتید دانشگاه های تهران، کتاب نمودارنامه فیزیولوژی را بخاطر تعیین مطالب سردسته و زیردسته و همچنین بخاطر فضای سفید زیادی که در اطراف نمودارها وجود دارد، به عنوان کتاب کار در کنار این کتاب در نظر گرفته اند.

این اساتید در حین تدریس نکات مدنظر خود را به دانشجویان توصیه می‌ کنند تا دانشجویان بتوانند این نکات را در این فضاهای خالی در کتاب اضافه نمایند.

دانش فیزیولوژی ارتباط تنگاتنگی با دانش آناتومی یا کالبد شناسی دارد. به همین علت کتاب آناتومی گری و کتاب فیزیولوژی گایتون درکنار هم از مهم‌ ترین کتاب های ترم اول پزشکی محسوب می‌ شوند. این علم با کمک اصول و روابط فیزیک و ریاضی به بررسی وظیفه ارگان‌ های مختلف بدن نظیر قلب، کلیه و … می‌ پردازد.

تسلط به علم فیزیولوژی در کنار آشنایی با آناتومی می‌ تواند به پزشک در تشخیص بالینی بیماری‌ ها کمک کند. اغلب در مورد نحوه مطالعه فیزیولوژی سوالاتی وجود دارد.

روش مطالعه شما می‌ تواند باتوجه به آزمونی که پیش رو دارید متفاوت باشد. زیرا نحوه مطالعه در علوم پایه پزشکی با بهترین روش درس خواندن در برای کنکور ارشد علوم پزشکی متفاوت است. از همین رو در ادامه روش مطالعه برای آمادگی برای هر یک از این آزمون‌ ها را به تفکیک شرح خواهیم داد.

فیزیولوژی گایتون ۲۰۲۱ رفرنس یا جزوه؟

جزوه یا رفرنس؟ شاید بپرسید برای پاس کردن امتحان فیزیولوژی به سراغ کدام یک برویم. اگر در رشته پزشکی تحصیل می‌ کنید و قصد شما گذراندن امتحان پایان ترم است جزوه می‌ تواند برای شما کارساز باشد؛ ولی فراموش نکنید که آزمونی به نام آزمون علوم پایه در پیش دارید و باتوجه به متفاوت بودن دیدگاه طراحان سوال با استاد دانشگاه شما، این جزوه قطعاً کارایی لازم را نخواهد داشت.

حتی دانشجویان پیراپزشکی نیز باید آینده نگری کنند و فراموش نکنند در ادامه تحصیل برای مقاطع بعدی، فیزیولوژی بصورت مستقیم و یا غیرمستقیم در آزمون کارشناسی ارشد و دکتری وزارت بهداشت تاثیرگذار خواهد بود. این سوال یکی از رایج‌ ترین سوالاتی بود که دانشجویان در مورد استفاده از کتاب یا جزوه فیزیولوژی داشتند. پس توصیه می کنیم وقت بیشتری را صرف درس خواندن این درس با کتاب فیزیولوژی گایتون ۲۰۲۱ کنید و با یک تیر دو نشان بزنید!

فیزیولوژی در آزمون علوم پایه

آزمون علوم پایه آزمونی است که پس از گذراندن ۵ ترم از دوره تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی برگزار می‌ شود. این آزمون در سال دوبار برگزار می‌ شود.

دانشجویان ورودی نیم سال اول یعنی دانشجویان ورودی مهرماه در اسفند ماه در آزمون علوم پایه شرکت می‌کنند و دانشجویان ورودی نیم سال دوم یعنی دانشجویان ورودی بهمن ماه در شهریور ماه در این آزمون شرکت می‌ کنند. از شرایط شرکت دانشجویان در امتحان جامع علوم پایه پزشکی می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. کسب معدل کل ۱۲ در دروس علوم پایه
  2. پاس کردن تمام دروس علوم پایه (اگر یکی از دروس علوم پایه پاس نشده باشد دانشجو می‌تواند به‌صورت مشروط در این آزمون شرکت کند)

تعداد دروسی که در آزمون علوم پایه پزشکی از آن‌ ها سوال طرح می‌ شود بسیار زیاد است. به همین علت دانشجو باید برای موفقیت در این آزمون، وقت خود را صرف خواندن دروسی کند که سوالات بیشتری از آن‌ ها مطرح می‌ شود. از جمله این دروس می‌ توان به فیزیولوژی، آناتومی، آسیب شناسی و میکروب شناسی اشاره کرد.

برای خواندن کتاب فیزیولوژی گایتون، ابتدا باید بدانید که هدف شما از شرکت در این آزمون چیست؟ آیا می‌ خواهید در آزمون علوم پایه رتبه شوید یا وقت کمی برای مطالعه دارید. اگر وقت شما برای مطالعه فیزیولوژی کم است روش‌ های زیر کمک می‌ کند تا در زمان کوتاه بتوانید بیشتر مباحث فیزیولوژی را بخوانید.

مطالعه فیزیولوژی صرفا برای پاس کردن آزمون علوم پایه

درسنامه ‌های علوم پایه پزشکی: کتاب فیزیولوژی گایتون یکی از دروس ماژور علوم پایه پزشکی است. به این معنی که تعداد سوالات بیشتری از این درس مطرح می‌ شود.

مجموعه کتاب‌ هایی تحت عنوان درسنامه علوم پایه پزشکی در بازار موجود هستند که دروس ماژور این آزمون نظیر فیزیولوژی و آناتومی را پوشش می‌ دهند. این کتاب‌ ها اغلب از درسنامه‌ های کوتاه‌ به همراه سوالات پرتکرار آزمون های علوم پایه سنوات گذشته تشکیل می‌ شوند.

خلاصه فیزیولوژی گایتون: استفاده از کتاب خلاصه فیزیولوژی گایتون نیز برای آمادگی برای آزمون علوم پایه مفید است. به شرطی که در کنار آن از پاسخ دادن به سوالات پرتکرار این آزمون غافل نشوید.

نمودارنامه فیزیولوژی: نمودارنامه فیزیولوژی کتابی است که کتاب فیزیولوژی گایتون را به‌ صورت شاخه‌‌ای و نموداری شبیه جزوات اساتید دانشگاه، خلاصه کرده است. مطالب سردسته و زیردسته مشخص هستند و نکات با سوژه مشابه در کنار هم و در یک محدوده قرارگرفته‌ اند.

از کتاب‌ های نگارش شده به این روش می‌ توان به کتاب نمودارنامه فیزیولوژی اشاره کرد.

استفاده از کتاب های تست مبحثی:  منظور از کتاب‌ های تست مبحثی کتاب‌ های تستی است که بر اساس فهرست مطالب فیزیولوژی گایتون طبقه بندی شده است. به‌ عبارتی وقتی مبحث کلیه را مطالعه کردید تست های کلیه را بزنید.

استفاده از دستنامه فیزیولوژی گایتون: دستنامه فیزیولوژی گایتون خلاصه‌ ای جزوه مانند از کتاب فیزیولوژی گایتون است. کتاب خلاصه گایتون در مقایسه با دستنامه اندکی کامل‌ تر است.

نکته مهم:

بهتر است حتی اگر قصد استریت شدن در آزمون علوم پایه پزشکی را ندارید، مطالعه را از حداقل یک ماه قبل از آزمون شروع کنید و تمرکز خود را بر روی دروس ماژور بگذارید.

اگر وقت کمی دارید بهتر است سوالات آزمون علوم پایه سال‌ های قبل در دو نوبت شهریور و اسفند را تفسیر کنید و تنها مباحثی را مطالعه کنید که سوال بیشتری از آن طرح می‌ شود. برای مثال در کتاب فیزیولوژی بخش اعصاب، بخشی است که اغلب مورد توجه طراحان سوال است و از آن سوالات بیشتری طرح می‌ شود.

چگونه در علوم پایه رتبه شویم؟

طبیعتاً برای رتبه شدن در علوم پایه نیاز به زمان زیادی است و در یک فرصت کم یک یا دوماهه نمی‌توان این کار را انجام داد.

اگر قصد شما رتبه شدن است، از همین رو زمان کافی برای مطالعه دارید. بنابراین سعی کنید در طول ترم کتاب هایی مانند کتاب فیزیولوژی گایتون و کتاب آناتومی گری و دروس ضریب بالا در آزمون علوم پایه را خوب بخوانید.

دروس در آزمون علوم پایه به سه دسته ماژور، مینور و مینی تقسیم می‌شوند. دروس ماژور دروسی مانند آناتومی، فیزیولوژی، بیوشیمی و باکتری شناسی هستند که سوالات زیادی از آن‌ ها طرح می‌ شود. دروس مینور نیز دروسی مانند جنین شناسی، بافت شناسی، انگل شناسی، قارچ شناسی،  ژنتیک و ویروس شناسی هستند که سوالات کمتری نسبت به دسته اول از آن‌ ها طرح می‌ شود.

دروس مینی نیز دروسی مانند پاتولوژی، روانشناسی و ایمونولوژی هستند که معمولاً سوالات روتینی از آن‌ ها مطرح می‌ شود و با مطالعه کم می‌ توان از این سوالات نمره کسب کرد.

بطور کلی کسانی که قصد رتبه شدن در آزمون علوم پایه را دارند باید دروس هر سه دسته به‌ ویژه دروس دسته اول را به خوبی بخوانند. اگر زمان زیادی برای مطالعه این آزمون دارید می‌ توانید از روش‌ های زیر استفاده کنید.

رفرنس خوانی کنید:  برای رفرنس خوانی بهتر است از کتاب اصلی استفاده کنید. برای مثال بجای خواندن کتاب خلاصه فیزیولوژی گایتون ، کتاب اصلی فیزیولوژی پزشکی گایتون را بخوانید.

درس را در همان روز که تدریس می‌ شود، بخوانید: برای مثال بخش قلب را در همان روز که تدریس می‌ شود از روی کتاب بخوانید.

بر روی درس متمرکز شوید: سعی کنید در هنگام درس خواندن جایی را انتخاب کنید که بتوانید تمام تمرکز خود را بر روی درس بگذراید، همچنین در حین درس خواندن ابزار دیگر مانند موبایل را کنار بگذارید.

پیش خوانی کنید: بخشی که قرار است در کلاس تدریس شود را از همان کتاب فیزیولوژی گایتون پیش خوانی کنید. این امر سبب می‌ شود در حین مطالعه درس مطالب بیشتر در ذهن شما جای بگیرد.

یادگیری شاخه ای یا نموداری: خوبی این روش این است که ارتباط مطالب سردسته و زیردسته را متوجه خواهید شد. مطالب در ذهن شما بصورت کاملا گرافیکی دسته‌ بندی می شوند.

همچنان که بسیاری از اساتید هنگام تدریس با استفاده از همین روش مطالب فرار درسی مثل آناتومی و فیزیولوژی و… به شما آموزش می‌ دهند. در این زمینه کتاب های نموداری و شاخه ای تالیف شده اند که در بخش های قبلی و بعدی به آن اشاره کرده‌ ایم.

تصویر سازی ذهنی کنید: روش خواندن کتاب فیزیولوژی گایتون درست مانند شیمی خواندن در دبیرستان است. زیرا در کتاب فیزیولوژی کنش و واکنش ماکرومولکول‌ های زیستی مورد بررسی قرار می‌ گیرد. بنابراین برای مفهومی خواندن فیزیولوژی کافیست این فرآیندها را در ذهن خود تصویرسازی کنید.

فیلم و انیمیشن ببینید: همانطورکه گفتیم مباحث فیزیولوژی مانند واکنش‌های شیمیایی هستند اما این کنش و واکنش در قالب ماکرومولکول‌های زیستی است. بسیاری از این واکنش‌ ها در قالب فیلم و انیمیشن در شبکه های اجتماعی به تصویر کشیده شده‌ اند.

فایل صوتی ضبط کنید: پس از مطالعه مطالب مربوط به هر فصل نتایج خود را در قالب یک فایل صوتی ضبط نمایید تا بتوانید پس از مطالعه یک بخش آن را در زمانی کوتاه‌تر و با بیان خود مرور کنید.

معلم خود باشید: تصور کنید که در کلاس درس هستید و قصد دارید مطالب را به دانشجویان خود آموزش دهید. برای آموزش بهتر چه ترفندهایی را به کار می‌ گیرید.

دوره کنید: دوره کردن باعث یادآوری مطالبی که خوانده‌اید خواهد شد. در زمان‌ هایی که وقت خالی دارید، خلاصه‌ هایی که نوشته‌ اید را بخوانید و فایل صوتی ضبط شده خود را گوش دهید.

نکته مهم: این روش مطالعه نه‌ تنها شما را رتبه شدن در آزمون علوم پایه پزشکی آماده می‎‌کند، بلکه باعث می‌ شود، در هنگام ورود به فضای بالینی و محیط کار نیز آمادگی بیشتری داشته باشید.

نکته: مورد دیگری که در مطالعه کتاب فیزیولوژی گایتون در آزمون علوم پایه پزشکی اهمیت دارد توجه به بودجه بندی هر بخش است. برای مثال در بین تمام بخش‌ های این کتاب بخش اعصاب و بخش قلب در آزمون علوم پایه از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. بودجه بندی فیزیولوژی در آزمون علوم پایه پزشکی به شرح زیر است.

بانک کتاب علوم پزشکی,کتاب آناتومی گری,کتاب فیزیولوژی گایتون

فیزیولوژی در کنکور ارشد وزارت بهداشت، چگونه فیزیولوژی بخوانیم؟

کتاب فیزیولوژی گایتون تنها مختص رشته پزشکی و دندانپزشکی نیست و تنها برای آزمون علوم پایه پزشکی کاربرد ندارد. بلکه بسیاری از رشته‌ های پیراپزشکی نیز درس فیزیولوژی را می‌ خوانند. حتی فیزیولوژی به تنهایی رشته‌ ای جداگانه است که در دانشگاه‌‎ها تدریس می‌ شود.

از همین رو تعداد افرادی که فیزیولوژی را برای آزمون ارشد یا دکتری می‌خوانند کم نیستند.

برای خواندن درس فیزیولوژی در کنکور ارشد و دکتری وزارت بهداشت نیز دقیقاً باید به هدف توجه شود. برای مثال اگر قصد شما کسب رتبه بالا در این آزمون‌ ها است باید روش خواندن رفرنس در پزشکی را بدانید و کتاب را مطابق با توصیه‌ های فوق به‌ صورت مفهومی بخوانید اما آنچه در آزمون‌ هایی نظیر ارشد و دکتری اهمیت دارد، مهارت تست زنی است. بنابراین بهتر است:

  1. مطالب را از روی درسنامه‌ ها، نمودرنامه‌های فیزیولوژی، خلاصه فیزیولوژی گایتون و … بخوانید اما در کنار آن‌ ها از کتاب تست‌هایی استفاده کنید که مجموعه‌ ای از سوالات آزمون‌های سال های گذشته است. بدون شک مهارت شما در تست زنی افزایش پیدا می‌ کند و بسیاری از نکته‌ ها را در تست‌ ها می‌ آموزید، در عین حال نیز با سوالات پرتکرار سال‌ های گذشته آشنا خواهید شد.

کتاب آناتومی گری

کتاب آناتومی گری نیز در کنار کتاب فیزیولوژی گایتون یکی از بهترین منابع علوم پایه پزشکی است. در سال ۹۹ از ۲۰۰ سوال این آزمون حدود ۵۴ سوال آن به دروس آناتومی اختصاص داده شده است و دروس فیزیولوژی با ۳۶ سوال در جایگاه بعدی آن قرار می‌ گیرد.

باتوجه به تعداد سوالات می‌توان به اهمیت این دو درس در آزمون علوم پایه پزشکی پی برد. بطورکلی آناتومی علم کالبدشناسی تعریف می‌ شود و برای یک دانشجوی پزشکی مهم‌ ترین درس محسوب می‌شود چراکه رابطه مستقیمی با تشخیص بالینی بیماری‌ ها و درمان آن‌ ها دارد.

آناتومی گری ، رفرنس یا جزوه؟

مطالعه آناتومی از روی کتاب آناتومی گری ۲۰۲۰ یا جزوه کلاسی نیز بستگی به هدف شما دارد. برای مثال اگر هدف شما تنها کسب نمره قبولی است طبیعتاً جزوه استاد و خواندن خلاصه آناتومی گری یا استفاده از اطلس‌ ها می‌ تواند کافی باشد اما اگر قصد دارید در آزمون علوم پایه پزشکی رتبه شوید یا در آزمون ارشد وزارت بهداشت پذیرفته شوید، بهتر است این کتاب را بسیار عمیق تر بخوانید.

اگرچه خواندن رفرنس همواره سبب می‌ شود تا خواننده اطلاعات کامل‌تری داشته باشد؛ اما باید به یاد داشته که این مطالب بسیار فرار هستند از همین رو حتی اگر خوب خوانده شوند، بدون دوره و تکرار از ذهن خارج می‌ شوند.

به همین علت همواره توصیه می‌شود حداقل در مورد کتاب آناتومی گری حتماً از اطلس استفاده کنید. چراکه آناتومی علمی است که باید به‌صورت بالینی و تشریحی آموخته شود یا با تصاویر به ذهن سپرده شود.

آناتومی در آزمون علوم پایه

همانطورکه گفتیم آناتومی بیشترین سوالات آزمون علوم پایه پزشکی را شکل می‌دهد، بنابراین اگر این درس را خوب بخوانید می‌ توانید تقریباً به نیمی از سوالات این آزمون پاسخ دهید.

در خواندن کتاب آناتومی گری برای آزمون علوم پایه نیز مانند کتاب فیزیولوژی گایتون باید زمان را در نظر بگیریم، اگر فرصت کمی تا آزمون دارید باید مطالعات خود را به سمت سریع خوانی ببرید. برای مطالعه این کتاب در زمان کم می‌ توانید از روش‌ های زیر استفاده نمایید.

مطالعه درسنامه علوم پابه پزشکی: همانطور که گفتیم درسنامه های علوم پایه پزشکی کتاب های علوم پایه پزشکی را به‌ صورت خلاصه شده و در قالب یک پکیج به کاربر ارائه می‌ دهند. این کتاب‌ ها شامل درسنامه‌های خلاصه شده و نمونه سوالات سال‌ های گذشته آزمون علوم پایه پزشکی هستند.

استفاده از اطلس ها: در مطالعه درس آناتومی استفاده از اطلس‌ها همیشه بهترین راه است؛ زیرا تصاویر کتاب آناتومی گری بخش مهمی از سوالات آزمون هایی نظیر علوم پایه و کنکور ارشد آناتومی را شکل می‌دهند.

استفاده از خلاصه آناتومی گری: خلاصه‌ ها نیز کتاب‌ هایی هستند که رفرنس اصلی را به‌ صورت خلاصه‌ وارتر نوشته‌ اند. به همین علت می‌ توانند زمانی که وقت کمی برای مطالعه وجود دارد، جایگزین رفرنس‌ ها شوند. یکی از بهترین خلاصه ها کتاب نمودارنامه آناتومی است.

این خلاصه آناتومی ، مباحث و نکات را به‌ صورت شاخه‌‌ ای و نموداری شبیه جزوات اساتید دانشگاه، خلاصه کرده و محتوای مرتبط را باهمدیگر یکجا آورده است. در این کتاب مطالب سردسته و زیردسته مشخص هستند و نکات با سوژه مشابه در کنار هم و در یک محدوده قرارگرفته‌ اند.

استفاده از تست‌های سال‌های گذشته: حتماً شنیده‌ اید که بسیاری از سوالات آزمون علوم پایه پزشکی تکراری هستند؛ بنابراین یکی از بهتری راه‌ ها برای آمادگی برای این آزمون استفاده از تست های سال های گذشته است که در قطب های مختلف علوم پایه مطرح شده‌ اند.

نفرات برتر علوم پایه چجوری آناتومی خوندن؟

نفرات برتر علوم پایه اندکی متفاوت‌ تر درس خوانده‌ اند. برای مثال یکی از راه‌ های رتبه شدن در علوم پایه قورت دادن کتاب آناتومی گری است. زیرا سوالات مطرح شده از این کتاب، بیشترین درصد سوالات این آزمون را تشکیل می‌ دهند. همچنین یکی از رموز رتبه شدن در این آزمون برنامه‌ ریزی برای علوم پایه است.

دانشجویان پزشکی دو سال تمام را وقت دارند تا برای امتحان علوم پایه برنامه‌ ریزی و مطالعه کنند. برای رتبه شدن در این آزمون و همچنین تسلط کامل بر کتاب آناتومی گری می‌توانید از روش‌ هایی مثل:

  • استفاده از اطلس ها
  • مطالعه بخش‌های مختلف آناتومی گری به ترتیب
  • کشیدن نقاشی برای یادگیری بهتر آناتومی
  • تصویرسازی ذهنی

استفاده نمایید.

نکته: آناتومی دارای چهار کتاب آناتومی تنه، اندام، سر و گردن و نوروآناتومی است. مطالب نوروآناتومی اغلب حفظی هستند اما مطالب آناتومی تنه اندکی مفهومی هستند. بنابراین برای یادگیری آناتومی تنه کشیدن نقاشی، دیدن فیلم‌ های آموزشی، استفاده از اطلس ها و … می‌ تواند به یادگیری کمک کند.

بودجه بندی آناتومی در آزمون علوم پایه پزشکی

همانطورکه گفتیم کتاب آناتومی گری از سه کتاب آناتومی اندام، آناتومی تنه، آناتومی سر و گردن ونورآناتومی تشکیل شده است. هر یک از این کتاب ها نیز دارای فصول مختلفی هستند. یکی از مهم‌ ترین کارهایی که باید برای  گذراندن آزمون علوم پایه پزشکی انجام دهید توجه به بودجه بندی فصول مختلف این کتاب ها در این امتحان است.

طبیعتاً شما قادر نیستید تمام مباحث این کتاب‌ها را حتی با مطالعه مستمر و فراوان بیاد بیاورید، بنابراین باید بدانید که از کدام بخش سوال بیشتری مطرح می‌ شود. بودجه بندی آناتومی در آزمون علوم پایه پزشکی به شرح زیر است.

بانک کتاب علوم پزشکی,کتاب آناتومی گری,کتاب فیزیولوژی گایتون

برای آزمون ارشد وزارت بهداشت چگونه آناتومی بخوانیم؟

کتاب آناتومی گری به عنوان منبع آزمون کارشناسی ارشد برای بسیاری از رشته‌های پیراپزشکی معرفی می‌ شود، بنابراین تنها مختص دانشجویان رشته پزشکی و دندانپزشکی نیست.

آناتومی در سایر رشته‌ ها پیراپزشکی نیز درس بسیار مهمی محسوب می‌شود، چراکه برای تشخیص، درمان و حتی تحقیق در مورد انواع بیماری‌ ها، ویروس‌ ها و باکتری‌ ها شناخت کالبد انسان امری بسیار ضروری است.

برای مطالعه برای آزمون کارشناسی ارشد نیز استفاده از کتاب‌ های خلاصه آناتومی گری همچون کتاب نمودار نامه آناتومی و یا کتاب صفر تا صد آناتومی در کنار اطلس آناتومی گری توصیه می‌ شود.

بطورکلی برای آمادگی برای کنکور ارشد بجای مطالعه بند به بند کتاب بهتر است آن را به‌ صورت شاخه‌ ای و نموداری خلاصه کنیم تا نموداری از نکات مهم را همواره در دسترس داشته باشیم.

اما مهم‌ تر از آن استفاده از کتاب تست‌ها برای آمادگی برای این آزمون است. بسیاری از کتاب تست‌ ها در کنار سوالات سنوات گذشته درسنامه‌ های کوچک و نکته‌ وار را به دانشجو ارائه می‌دهند. سپس با استفاده از این نکات به زدن تست و تمرکز بر روی افزایش مهارت تست زنی بپردازیم.

سخن آخر:

بطورکلی کتاب فیزیولوژی گایتون و کتاب آناتومی گری را می‌ توان دو مورد از کتاب های اصلی چه در آزمون علوم پایه پزشکی و چه در آزمون ارشد و دکتری و حتی آزمون استخدامی دانست. بنابراین داوطلب هرچقدر این کتاب‌ها را با دقت بیشتری بخوانیم و مفهوم آن را یاد بگیریم، می‌توانیم نتیجه بهتری نیز بگیریم.

اما برای افرادی که زمان اندکی تا شرکت در آزمون دارند نیز راه‌ هایی وجود دارد. چراکه کتاب‌ هایی نظیر نمودارنامه فیزیولوژی، نمودارنامه آناتومی در کنار کتاب تست همچون کتاب گنجینه آناتومی و سایر خلاصه ها و اطلس‌ ها همواره نجات بخش این افراد هستند.

بانک کتاب علوم پزشکی قدیمی ترین بانک کتاب در میدان انقلاب تهران و دارای نمایندگی فروش اکثر انتشارات کتب پزشکی در تهران است که می‌ توانید خرید کتاب پزشکی خود اعم از کتاب های رفرنس، اطلس ها، خلاصه‌ها و نمودارنامه‌ها را با تخفیفی مناسب و در کوتاه‌ترین زمان ممکن از آن بصورت آنلاین و تلفنی از بوک مدیکال انجام دهید.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا