رپورتاژ

از تنگه چاهکوه تا دره ستارگان در سفر به قشم

جزایر ناز:

شاید باورتان نشود، اما منطقه ای در جنوب ایران و در خلیج فارس وجود دارد که می توانید روی آب راه بروید و در هنگام جزر یک کیلومتر در دریا قدم بزنید و بدون خیس شدن، ارتفاعات جزایر ناز را ببینید. همچنین از روی سکوی صخره ای جزایر می توان مناظر مختلف خلیج فارس، تنگه هرمز، جزیره لارک و ساحل این شهر را تماشا کرد. البته برای این کار باید به زمان جزر و مد نیز توجه کنید. علاوه بر پیاده روی در این منطقه، ورزش های آبی بی نظیری نیز وجود دارد که می تواند سفر شما را منحصر به فردتر از همیشه کند.

جزایر ناز در تور قشم از تهران شبیه هیچ ساحلی نیست که تا به حال دیده اید، اینجا هنگام جزر و مد نواری از ماسه براق سه صخره را که از آب بیرون زده در قشم به هم متصل می کند. این جزایر را مردم محلی دو کرده می نامند و در نقشه ها با نام جزایر ناز ثبت شده اند و گردشگران نیز به همین نام می شناسند. در هنگام جزر و مد با خروج کامل آب دریا، برای مدت کوتاهی نواری از خشکی جزیره ناز را به ساحل قشم متصل می کند. اگرچه زمان این رویداد کوتاه است، اما در این مدت مسافران می توانند تنگه هرمز، جزیره لارک را از بالای جزایر ناز تماشا کنند.

جالب است بدانید که جزایر ناز بخشی از ژئوپارک جهانی این شهر و یکی از عجایب هفتگانه این جزیره است. به گفته بسیاری از کارشناسان این منطقه زمانی محل استراحت ماهیگیران بوده است. در جزایر ناز هیچ مغازه و امکانات رفاهی در جزایر به جز دستفروشان وجود ندارد. اما در همان حوالی، در حاشیه پارکینگ، امکانات اولیه برای رفاه حال بازدیدکنندگان وجود دارد.

تور ترکیه ارزان قیمت,تور قشم از تهران,جزایر ناز در تور قشم

تنگه چاهکوه:

تنگه چاهکوه یکی از عجیب‌ترین جاذبه‌های ژئوپارک این شهر به شمار می‌رود که در ۷۰ کیلومتری این جزیره قرار دارد، با دیواره‌هایی به ارتفاع ۱۰۰ متر که فضایی آرام و ساکت ایجاد می‌کند. این آرامش در هنگام پیاده روی برای ما که در شهرهای شلوغ و پرترافیک زندگی می کنیم، حسی بی نظیر است. سوراخ ها و شیارهای این تنگه بر اثر آب باران، باد و بارش های سیل آسا و فرسایش خاک ایجاد شده که اشکال هندسی بسیار زیبایی را به وجود آورده است.

در ابتدای تنگه چهار چاه و کانال دست ساز برای هدایت آب حفر شد تا ساکنان این منطقه گرم و خشک به آب شیرین دسترسی داشته باشند. این چاه های باستانی، جلوه ی خیلی بیشتری به این منطقه داده و میزبان خوبی برای گونه های جانوری هم شده است.  با توجه به اینکه کف این تنگه پس از هر بارندگی به محل جاری شدن آب تبدیل می شود، اهالی برای استفاده از این آب چاه هایی در کف آن حفر کردند و به همین دلیل نام چاهکوه را برای این گلو انتخاب کردند.

در ابتدای مسیر چاهکوه عریض است و دیوارهای بلندی دارد، اما هرچه جلوتر می رویم از عرض آن کاسته می شود و گاهی فاصله دو دیواره به نیم متر می رسد، بنابراین برای دسترسی به مکان های خاصی باید مهارت کوهنوردی داشت. خاک ها و لایه های چاه کوه از نظر ظاهری سخت هستند، اما به دلیل فرسایش شدید کاملاً فرسوده و پوک هستند، بنابراین هنگام راه رفتن روی شیارهای بزرگ باید بسیار مراقب باشید.

این تنگه در لایه ای از ماسه سنگ ایجاد شده و به دلیل وجود مارن، سیلت و آهک بین لایه ها و فرسایش انحلال آنها، سوراخ ها، درزها و بریدگی های بسیار زیبایی در این دره ایجاد شده است که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. در واقع این تنگه از دو دره عمودی تشکیل شده است که یکی از آنها گسلی است که بر اثر فرسایش آب روان به اشکال زیبای مختلفی تبدیل شده است و همچنین مکان زیبایی برای عکاسی و ثبت خاطرات است. تنگه چاهکوه یکی از جاذبه های ژئوپارک این شهر است و تاکنون قدم هایی در این تنگه تا حد تایید یونسکو برداشته شده است.

دره ستارگان:

در غرب روستای برکه خلف در فاصله ۵ کیلومتری از ساحل جنوبی این جزیره ، دره ستارگان با قدمتی حدود ۲ میلیون سال بر اثر فرسایش خاک، سنگ و ماسه ناشی از وزش باد، باران و سیل ایجاد شده است.

دره ستاره ها قطعا یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری این جزیره است. دره ستارگان بسیار نزدیک به شهر قشم و تنها ۲۰ کیلومتر با آن فاصله دارد.

دره ستاره ها مکان عجیبی است. وقتی وارد آن می شوید، مثل رفتن به سیاره مریخ است. مجموعه‌ای از سنگ‌های عجیب که به آسمان می‌رسند و نشان می‌دهند که میلیون‌ها سال پیش رویدادهای زمین‌شناسی پیچیده‌ای در اینجا رخ داده است.

در واقع تشکیل دره ستارگان به دلیل فرسایش است. میلیون ها سال پیش که قشم از آب بیرون آمد، این سنگ ها بر اثر باد و باران به وجود آمدند.

تور ترکیه ارزان قیمت را از دست ندهید.

علت نامگذاری دره ستارگان به یک باور قدیمی برمی گردد که شکل این دره به خاطر سقوط یک ستاره به این شکل در آمده است و به همین دلیل در زبان محلی به دره ستاره ها «ستاله افتیده» می گویند. به معنای ستاره سقوط کرده است.

البته می دانیم که تاکنون هیچ ستاره ای به زمین نیفتاده است و همانطور که گفتیم میلیون ها سال فرسایش این دره را شبیه به مریخ کرده است.

دره ستارگان یکی از شاهکارهای منحصر به فرد طبیعت جزیره زیبای این شهر است که قدمت آن به دوران زمین شناسی می رسد و حدود ۲ میلیون سال قدمت دارد.

برخی از مردم محلی معتقدند وقتی هوا تاریک می شود، این دره محلی است که ارواح و اجنه در آن پرسه می زنند، اما حقیقت این داستان هنوز ثابت نشده است. با توجه به شکل خاص این دره و انواع حجم ها و پدیده های فرسایش، بادهای شدید و گردش هوا در دره و تولید صدا برخی افراد را مجبور کرده است که از ورود شبانه به دره خودداری کنند.

ویژگی ها و دیدنی های دره ستاره ها این دره را به بخشی از ژئوپارک این جزیره در میان آثار طبیعی یونسکو تبدیل کرده است. ژئوپارک این شهر با آثار زیبای طبیعی و تاریخی تنها ژئوپارک خاورمیانه است.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا