بیوگرافی

زندگینامه البرت انیشتین – بزرگترین فیزیکدان تاریخ

پیشنهاد ویژه بست فارسی

اگر دنبال بهترین سایت برای اعزام دانشجو و مهاجرت به ترکیه می گردی بزن رو دکمه پایین

قیمت لیر ترکیهاعزام دانشجوتحصیل در ترکیهمهاجرت به ترکیه

بیوگرافی آلبرت انیشتین (زندگینامه بزرگان)

آلبرت انیشتین فیزیکدان آلمانی تباری بود که به دلیل کشف های گسترده در علم فیزیک، دنیا را تحت تاثیر خود قرار داد. او یکی از ستون های اصلی علم فیزیک مدرن است. انیشتین همچنین به دلیل تاثیرگذاری بر فلسفه علم نیز فردی شناخته شده است. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی زندگی نامه آلبرت انیشتین، این فیزیکدان نابغه بپردازیم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

عکس آلبرت انیشتین

آلبرت انیشتین علت مرگ,آلبرت انیشتین و همسرش,آلبرت اینشتین که بود,

آلبرت انیشتین که بود؟ انیشتین یک فیزیکدان آلمانی بود که بیشتر سال های عمر خود را در سوئیس زندگی کرد. او بعد از به قدرت رسیدن هیتلر، هیچگاه به آلمان برنگشت. او مقالات متعددی در زمینه فیزیک مدرن نوشته است که در که همان سنین جوانی او را در زمره افراد صاحب نام در سطح دنیا قرار داد. انیشتین بیش از 300 مقاله در زمینه های مختلف منتشر کرده است. دستاوردهای علمی و اصالت فکری او، نام انیشتین را مترادف کلمه “نبوغ” قرار داده است.

دوران کودکی آلبرت اینشتین

آلبرت در تاریخ 14 مارس 1879 در استان وورتمبرگ در امپراتوری آلمان به دنیا آمد. در سال 1880 خانواده اش به مونیخ مهاجرت کردند؛ شهری که در آنجا پدرش، هرمان انیشتین، و عمویش جاکوب یک شرکت تاسیسات الکتریکی را تاسیس کردند. آلبرت با آن که یهودی بود، از 5 سالگی در یک مدرسه کاتولیک به مدت سه سال درس خواند. در سن 8 سالگی به یک مدرسه دیگر رفت و در آنجا تحصیلات ابتدایی و سپس متوسطه خود را گذراند.

بیوگرافی آلبرت انیشتین,زندگی نامه آلبرت انیشتین,عکس آلبرت انیشتین,

دوران نوجوانی آلبرت انیشتین

هنگامی که آلبرت اینشتین 15 ساله بود، پدر و عمویش درگیر مشکلات مالی در شرکتشان بودند. آن ها می خواستند که پروژه تامین روشنایی شهر مونیخ را به دست بیاورند اما برای انجام این کار فاقد سرمایه لازم برای خریداری تجهیزات بودند. بعد از آن که این شرکت ضررهای زیادی را متحمل شد، آن ها مجبور به فروش سهام خود از شرکت شدند.

خانواده انیشتین در جستجوی شغل، به ایتالیا سفر کرند. آن ها ابتدا به میلان و سپس به پاویا نقل مکان کردند. اما در این سفرها انیشتین خانواده اش را همراهی نمی کرد. چرا که در حال تحصیل در مقطع متوسطه در مونیخ بود.

پدرش می خواست که او رشته مهندسی برق را در دانشگاه انتخاب کند؛ اما انیشتین با سیستم آموزشی مدارس مخالفت زیادی داشت و همین مسئله باعث شد که او قبل از آن که تحصیلات متوسطه را به پایان برساند به دلیل درگیری با مدیران، از مدرسه اخراج شود. بعد از آن او به شهر پاویا سفر کرد؛ جایی که خانواده اش زندگی می کردند.

آلبرت انیشتین علت مرگ,آلبرت انیشتین و همسرش,آلبرت اینشتین که بود,

خانواده اش توانستند یک مدرسه متوسطه در پاویا را راضی کنند که آلبرت را ثبت نام کند. او در همین دوران یک مقاله در مورد بررسی وضعیت اتر در یک میدان مغناطیسی نوشت. او همواره از سنین کم به ریاضیات و فیزیک علاقه زیادی داشت، علم او در ریاضیات بسیار جلوتر از همسالانش بود. در سن دوازده سالگی در طول یک تابستان، جبر و هندسه اقلیدسی را به تنهایی فرا گرفت. همچنین در همین سن بود که یک اثبات جدید برای قضیه فیثاغورس پیدا کرد.

این مطلب را از دست ندهید
زندگینامه نیکولا تسلا برجسته ترین مخترع صربستانی

اشتیاق انیشتین به ریاضیات به قدری بود که در همین سنین نوجوانی توانست او را به این باور برساند که تمام طبیعت را می توان با استفاده از یک ساختار ریاضی تعریف و درک کرد. انیشتین در سن 13 سالگی با کانت و فلسفه او آشنا شد، وی در سن 16 سالگی در امتحان ورودی دانشگاه پلی تکنیک زوریخ در سوئیس ثبت نام کرد.

در درس های عمومی نمرات بسیار پایینی کسب کرده بود؛ اما نمرات درخشان در ریاضیات و فیزیک باعث شد که رئیس این دانشگاه به او توصیه کند که در مدرسه کانتون آرگوویان زوریخ ثبت نام کند. این مدرسه یکی از بهترین مدارس زوریخ بود که انیشتین دوباره برخی از درس های دوران متوسطه را در آن به پایان رساند.

در سن 17 سالگی اینشتین به توصیه پدرش برای امتناع از خدمت سربازی، تابعیت آلمانی خودش را لغو کرد. در همان سال او در رشته تدریس ریاضی و فیزیک در پلی تکنیک زوریخ ثبت نام کرد. همسر آینده انیشتین نیز که یک دختر 20 ساله صربستانی بود، در همان سال در پلی تکنیک زوریخ ثبت نام کرد. مایلوا ماریچ تنها دانشجوی زن در رشته تدریس ریاضی و فیزیک در آن دوره بود.

بیوگرافی آلبرت انیشتین,زندگی نامه آلبرت انیشتین,عکس آلبرت انیشتین,

زندگی خصوصی آلبرت انیشتین

انیشتین در سن 16 سالگی هنگامی که در مدرسه کانتون زوریخ درس می خواند، با خانواده یکی از استادهایش به نام جوست وینتلر زندگی می کرد. او در همین سن عاشق ماری، دختر وینتلر شده بود. با این که این عشق هیچ فرجامی نداشت؛ اما بعدها ماژا خواهر انیشتین با پسر خانواده وینتلر ازدواج کرد. انیشتین بعدها حتی در زمان ازدواجش، نامه های عاشقانه برای ماری می نوشت و احساسات خود را برای او بیان می کرد.

انیشتین همچنین در دوران دانشجویی با همکلاسی خود، مایلوا ماریچ رابطه عاشقانه ای داشت که چندین سال به طول انجامید. آن ها در اوقات فراغت خود راجع به فیزیک و ریاضیات مطالعه و بحث می کردند. ادعاهایی وجود دارد مبنی بر این که ماریچ در مقالات خود در سال 1905 از انیشتین کمک گرفته است، اما مورخان فیزیک گفته اند که هیچ مدرکی برای اثبات همکاری انیشتین با مایلوا وجود ندارد.

آلبرت انیشتین علت مرگ,آلبرت انیشتین و همسرش,آلبرت اینشتین که بود,

آلبرت انیشتین و همسرش

اینشتین و مایلوا ماریچ در سال 1903 با یکدیگر ازدواج کردند. در سال 1904 فرزندشان هانس آلبرت انیشتین در سوئیس متولد شد. پسر دیگرشان به نام ادوارد در سال 1910 به دنیا آمد. این زوج در سال 1914 به برلین نقل مکان کردند. در آنجا مایلوا متوجه علاقه انیشتین به دختر عمویش السا شد. مایلوا همراه با فرزندانش به زوریخ بازگشت و در سال 1919 بعد از 5 سال دوری، از انیشتین جدا شد. فرزند دوم آن ها، ادوارد، در سن 20 سالگی دچار بیماری اسکیزوفرنی شد که مادرش تا زمان مرگ از او مراقبت می کرد.

بعدها مشخص شد که انیشتین از سال 1912 و زمانی که فرزند دومش دو ساله بوده است، با دختر عمویش السا رابطه مخفیانه داشته است. او در سال 1919 با السا ازدواج کرد. آن ها در سال 1933 به آمریکا مهاجرت کردند. السا در سال 1936 در اثر بیماری های قلبی و کلیوی درگذشت.

بیوگرافی آلبرت انیشتین,زندگی نامه آلبرت انیشتین,عکس آلبرت انیشتین,

فعالیت های حرفه ای آلبرت انیشتین

تا سال 1908 انیشتین به عنوان یک دانشمند برجسته و استاد دانشگاه برن شناخته می شد. او سال بعد اصل نسبیت را در دانشگاه زوریخ مطرح کرد. در همان سال او به سمت استادیاری رسید. در سال 1911 به عنوان استاد تمام، تابعیت کشور اتریش را پذیرفت و در پراگ اقامت گزید. در مدت اقامت در پراگ، 11 اثر علمی نوشت که 5 مورد از آن ها در مورد تئوری کوانتومی جامدات بود.

این مطلب را از دست ندهید
10 حقیقت جالب از زندگی فرهاد اصلانی

او همچنین مکانیک پیوسته و نظریه مولکولی گرما را نیز مورد مطالعه قرار می داد. در سال 1912 عضویت در آکادمی علوم برلین به او پیشنهاد شد و انیشتین برای نزدیک بودن به دخترعمویش السا، این پیشنهاد را پذیرفت.

آلبرت انیشتین علت مرگ,آلبرت انیشتین و همسرش,آلبرت اینشتین که بود,

در سال 1919 روزنامه نیویورک تایمز نظریه انیشتین مبنی بر خم شدن نور در اثر گرانش را به چاپ رساند. در سال 1920 او عضو خارجی آکادمی علوم سلطنتی هلند شد. در سال 1922 به خاطر خدماتش در زمینه فیزیک نظری و همچنین به خاطر کشف قانون اثرات فوتوالکتریک، جایزه نوبل فیزیک را دریافت کرد. به دلیل این که در آن زمان انیشتین در سفرهای آسیایی خود به سر می برد، نتوانست شخصا جایزه نوبل را دریافت کند.

بیوگرافی آلبرت انیشتین,زندگی نامه آلبرت انیشتین,عکس آلبرت انیشتین,

انیشتین در این سفرها به کشور ژاپن هم رفته بود که در طی آن با امپراتور و ملکه ژاپن هم دیدار داشت. او بعدها در نامه ای برای پسرانش نوشت که: “مردم ژاپن باهوش، آرام، متواضع و علاقمند به هنر هستند.”

از سال 1922 تا سال 1932، انیشتین عضو کمیته بین المللی همکاری های فکری سازمان ملل بود که برای ارتقاء مبادلات علمی بین دانشمندان، محققان و معلمان ایجاد شده بود. با ظهور هیتلر در آلمان نازی، انیشتین فهمیده بود که دیگر نمی تواند به آلمان باز گردد. او در سال 1940 رسما شهروندی آمریکا را به دست آورد و در انستیتوی مطالعات پیشرفته دانشگاه پرینستون مشغول کار شد.

آلبرت انیشتین علت مرگ,آلبرت انیشتین و همسرش,آلبرت اینشتین که بود,

آثار و افتخارات آلبرت انیشتین

اینشتین در زندگی خود صدها کتاب و مقاله منتشر کرد. او بیش از 300 مقاله نوشت که نیمی از آنها مقالات غیر علمی بودند. در سال 2014 تمام دانشگاه ها و مکان هایی که انیشتین کار کرده بود، بیش از 30 هزار سند مختلف را از او به چاپ رساندند. انیشتین جوایز و افتخارات بی شماری در طول زندگی اش دریافت کرد که مهمترین آن ها جایزه نوبل فیزیک در سال 1922 بود.

بیوگرافی آلبرت انیشتین,زندگی نامه آلبرت انیشتین,عکس آلبرت انیشتین,

آلبرت انیشتین علت مرگ

در تاریخ 17 آوریل سال 1955 انیشتین در اثر خونریزی ناشی از پاره شدن آئورت شکمی به بیمارستان انتقال داده شد. او پیش نویس سخنرانی خود برای برنامه تلویزیونی بزرگداشت اسرائیل را با خود به همراه برده بود تا آن را در بیمارستان تکمیل کند؛ اما آنقدر زنده نماند که موفق به انجام این کار شود. او از عمل جراحی خودداری کرد. در اوایل صبح روز بعد، انیشتین در سن 76 سالگی درگذشت.

در طی کالبدشکافی، آسیب شناس بیمارستان پرینستون، توماس استولتز هاروی، مغز انیشتین را بنا به وصیت او، برداشته و روی آن تحقیقات علمی انجام داد شاید بتواند دلیل نبوغ او را کشف کند. بقایای جسد انیشتین سوزانده شد و خاکستر او را در مکان نامعلومی پراکنده کردند.

پیشنهاد ویژه بست فارسی

یک سایت خوب و معروف جهت مشاوره مهاجرت تحصیلی و شرایط مهاجرت کاری میخوای بزن رو دکمه پایین

مهاجرت تحصیلیمهاجرت کاریتحصیل در انگلستانتحصیل در کانادا

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا