بیوگرافی

زندگینامه بیل گیتس بنیانگذار مایکروسافت

پیشنهاد ویژه بست فارسی

اگر دنبال بهترین سایت برای اعزام دانشجو و مهاجرت به ترکیه می گردی بزن رو دکمه پایین

قیمت لیر ترکیهاعزام دانشجوتحصیل در ترکیهمهاجرت به ترکیه

بیوگرافی بیل گیتس (زندگینامه بزرگان)

بیل گیتس، کار آفرین و موسس بزرگترین شرکت نرم افزاری در جهان به نام مایکروسافت است. او این شرکت را با همکاری پل آلن ایجاد کرد و متعاقبا به یکی از بزرگترین سرمایه داران دنیا بدل شد. نوآوری های بیل گیتس در زمینه فناوری اطلاعات و هم چنین استراتژی های کسب و کار، همواره زبانزد عام و خاص بوده است. در این مقاله قصد داریم به بررسی زندگی نامه بیل گیتس این کارآفرین بزرگ و یکی از ثروتمندترین افراد دنیا بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

عکس بیل گیتس

بنیانگذار مایکروسافت,بیل گیتس کیست,بیوگرافی بیل گیتس,

بیل گیتس کیست؟ بیل گیتس یک کارآفرین بزرگ آمریکایی است که با همکاری فردی به نام پل آلن، شرکت نرم افزاری ماکروسافت را بنا نهاد. او در 28 اکتبر سال 1955 در واشنگتن به دنیا آمد. او به همراه خواهر بزرگترش کریستین و خواهر کوچکترش لیبی، در یک خانواده متوسط آمریکایی رشد کرد و بعد از آن مشغول تحصیل در رشته حقوق در دانشگاه شد. وی بعد از گذشت دو سال از دانشگاه انصراف داد تا به توسعه نرم افزارش بپردازد.

بیوگرافی و زندگینامه بیل گیتس,ثروتمندترین افراد دنیا,زندگی نامه بیل گیتس,

دوران کودکی بیل گیتس

فضای خانواده گیتس بسیار گرم و صمیمی بود. هر سه فرزند این خانواده همواره از جانب والدین شان تشویق می شدند که برای رشد و پیشرفت خود تلاش کنند. بیل از همان کودکی علائمی از حس رقابت جویی از خود نشان می داد. او در دوارن کودکی در مسابقات ورزشی خانوادگی هیجان زیادی از خود نشان می داد و حتی در سفرهای تابستانی خانواده، مامور برنامه ریزی برای مسابقات ورزشی خانواده بود.

بیل همچنین رابطه ای بسیار نزدیک با مادرش، مری داشت. مری یک معلم بود که در اوقات فراغت خود، به فعالیت های اجتماعی و خیریه می پرداخت. او زمان زیادی از وقت خود را در موسسات خیریه می گذارند و علاوه بر آن، در هیئت مدیره چندین شرکت از جمله بانک بین المللی سیاتل، ماشین های بین المللی (IBM) و شرکت Way Way فعالیت داشته است. بیل در اغلب مواقع در این فعالیت ها مادرش را همراهی می کرد.

زندگی نامه بیل گیتس کامل,عکس بیل گیتس,بنیانگذار مایکروسافت,

بیل گیتس در دوران کودکی علاقه زیادی به کتاب ها نشان می داد. او ساعت های متمادی را صرف مطالعه کتاب های مرجع می کرد. در سن 11 یا 12 سالگی، پدر و مادر بیل نگران رفتارهای خاص او شدند. چرا که بیل علیرغم این که عملکرد مناسبی در مدرسه داشت، اما اغلب اوغات بی حوصله و ناراضی بود.

بنابراین والدینش با آن که علاقه زیادی به آموزش عمومی داشتند، اما در سن 13 سالگی، بیل را به یک مدرسه منحصر به فرد به نام Lakeside در سیاتل ثبت نام کردند. بیل تقریبا در تمام موضوعات درسی مانند ریاضیات و علوم از سایر همسالان خود جلوتر بود.

بیل گیتس کیست,بیوگرافی بیل گیتس,بیوگرافی و زندگینامه بیل گیتس,

دوران نوجوانی بیل گیتس

در حالی که بیل در مدرسه Lakeside مشغول تحصیل بود، یک شرکت کامپیوتری در سیاتل پیشنهاد کرد که دانش آموزان این مدرسه در اوقات فراغت خود، از کامپیوترهای این شرکت برای آموزش و یادگیری استفاده کنند. بیل تمام وقت آزاد خود را صرف کار با کامپیوتر می کرد. او در دوران مدرسه یک برنامه کامپیوتری به زبان بیسیک نوشت که کاربران را قادر می ساخت تا با کامپیوتر بازی کنند.

بیل در دوران مدرسه، با پل آلن آشنا شد که دو سال از خودش کوچکتر بود. این دو در مدرسه به سرعت تبدیل به دوستان صمیمی شدند و هر دو به طرز عجیبی به کار با کامپیوتر علاقه داشتند. آلن شخصیتی درون گرا و خجالتی داشت؛ در حالی که بیل بیشتر تهاجمی بود. همین مسئله باعث می شد که گاهی درگیری هایی بین این دو دوست به وجود بیاید.

ثروتمندترین افراد دنیا,زندگی نامه بیل گیتس,زندگی نامه بیل گیتس کامل,

صرف نظر از تفاوت هایی که این دو دوست با یکدیگر داشتند، هر دو به کار برنامه نویسی کامپیوتر علاقه مند بودند و در این زمینه با یکدیگر همکاری می کردند. اما به دلیل سوء استفاده از نرم افزارها برای به دست آوردن زمان بیشتر برای کار با کامپیوترهای مدرسه، مجوز استفاده از کامپیوترهای خود را از دست دادند. بعد از مدتی بیل و آلن موفق شدند که مجوز خود را دوباره به دست بیاورند و بر روی اشکال زدایی نرم افزارهای کامپیوتری کار کنند. در این مدت وی توانست یک برنامه برای مدیریت حقوق و دستمزد کارکنان شرکت کامپیوتری بنویسد.

این مطلب را از دست ندهید
10 حقیقت جالب از زندگی محسن تنابنده

عکس بیل گیتس,بنیانگذار مایکروسافت,بیل گیتس کیست,

در سال 1970 در سن 15 سالگی بیل و آلن موفق شدند که یک برنامه به نام Traf-o-Data برای نظارت بر الگوهای ترافیکی شهر سیاتل بنویسند که برای این کار 20 هزار دلار پول دریافت کردند. آن ها می خواستند کسب و کار خود را در این زمینه گسترش دهند اما پدر و مادر بیل مخالف این کار بودند. آن ها می خواستند بیل مدرسه را ادامه داده و بعد از آن به دانشکده حقوق برود.

بیل در سال 1973 از مدرسه Lakeside فارغ التحصیل شد. او در آزمون کنکور آمریکا (SAT) نمره 1590 از 1600 را به دست آورد. این نمره به قدری بالا بود که بیل برای سالها هنگام معرفی خود به افراد جدید، به این شاهکار خود اشاره می کرد!

گیتس در پاییز سال 1973 در دانشگاه هاروارد ثبت نام کرد و وارد رشته حقوق شد. در حالی که آلن وارد دانشگاه ایالتی واشنگتن شده بود؛ این دو از راه دور با یکدیگر در تماس بودند. دو سال بعد هر دو از دانشگاه انصراف دادند و تصمیم گرفتند که بر روی توسعه نرم افزارهای مختلف کار کنند.

بیوگرافی بیل گیتس,بیوگرافی و زندگینامه بیل گیتس,ثروتمندترین افراد دنیا,

ازدواج بیل گیتس

در سال 1987، گیتس 32 ساله به یکی از مدیران شرکتش به نام ملیندا فرنچ که 9 سال کوچکتر بود، علاقمند شد. ملیندا یکی از مدیران روشن بین و موفق ماکروسافت بود. ارتباطات صمیمی بین این دو در طول زمان افزایش پیدا کرد و در نهایت در سال 1994 این دو با یکدیگر ازدواج کردند.

ازدواج آن ها در هاوایی صورت گرفت. چند ماه بعد از ازدواج این دو، مادر گیتس در اثر ابتلا به سرطان سینه جان خود را از دست داد. بنابراین بیل و ملیندا تصمیم گرفتند که در سال 1995 به یک مسافرت طولانی بروند.

زندگی نامه بیل گیتس,زندگی نامه بیل گیتس کامل,عکس بیل گیتس,

زندگی خصوصی بیل گیتس

بیل دارای سه فرزند است. فرزند اول او یک دختر به نام جنیفر بود که در سال 1996 به دنیا آمد. فرزند دوم وی نیز در سال 1999 به دنیا آمد که روری نامیده شد. روری تنها پسر بیل است. فرزند سوم نیز در سال 2002 به دنیا آمد که فیب نامیده شد. او از سال 1997 به همراه همسر و سه فرزندش در خانه ای در نزدیکی دریاچه واشنگتن به متراژ 55000 مترمربع زندگی می کند. ارزش این خانه در آن زمان 54 میلیون دلار بود.

بنیانگذار مایکروسافت,بیل گیتس کیست,بیوگرافی بیل گیتس,

فعالیت های حرفه ای بیل گیتس

در سال 1975 بیل و آلن با همکاری یکدیگر شرکت ماکروسافت را تشکیل دادند. اولین محصول این شرکت نرم افزار بیسیک بود که در کامپیوتر Altair اجرا شد. اگر چه شرکت Altair حق امتیاز نرم افزار بیسیک را در اختیار داشت اما در نهایت بابت ساخت آن هیچ هزینه ای به بیل و آلن پرداخت نکرد. بعدها گیتس اعلام کرد که تنها 10 درصد از افرادی که از کامپیورهای Altair استفاده می کردند، هزینه نرم افزار بیسیک را پرداخت کردند.

در آن زمان نرم افزارهای مختلفی که وارد بازار می شدند، به راحتی در اختیار کاربران مختلف قرار می گرفتند و هیچ کس اهمیتی به پرداخت هزینه آن نمی داد. گیتس اولین کسی بود که به فکر افتاد ایده مقابله با سرقت نرم افزاری را مطرح کند. در فوریه سال 1976 گیتس یک نامه سرگشاده به طرفداران کامپیوتر نوشت و گفت که توزیع و استفاده از نرم افزار بدون پرداخت هزینه آن باعث می شود که “از ساخت نرم افزارهای خوب جلوگیری شود.”

گیتس و آلن تا چندین سال به تنهایی بر روی توسعه نرم افزار برای شرکت های دیگر کار می کردند. در اوایل سال 1979 گیتس شرکت خود را به شرق سیاتل منتقل کرد. در این زمان شرکت ماکروسافت حدود 25 کارمند داشت که بر روی توسعه و بازاریابی محصولات خود کار می کردند. سرمایه شرکت ماکروسافت در این زمان چیزی حدود 5/2 میلیون دلار بود. گیتس در سن 23 سالگی خود را به عنوان مدیرعامل این شرکت معرفی کرد.

گیتس در همان دوران با شرکت های مختلفی مانند اپل، اینتل و آی بی ام همکاری می کرد. همکاری گیتس با شرکت آی بی ام از طریق ارتباطات مادرش، مری صورت گرفت. وی جلسه ای را ترتیب داد که گیتس بتواند با مدیر عامل آی بی ام دیدار کند. گفته می شود در این جلسه گیتس جوان به شدت مدیران آی بی ام را تحت تاثیر قرار داد.

این مطلب را از دست ندهید
10 حقیقت جالب از زندگی گالیلئو گالیله

بیوگرافی و زندگینامه بیل گیتس,ثروتمندترین افراد دنیا,زندگی نامه بیل گیتس,

در طی این همکاری ها، گیتس متعهد شده بود که یک سیستم عامل انحصاری برای کامپیوترهای آی بی ام بسازد. در نهایت بعد از کش و قوس های فراوان، گیتس با پرداخت 50 هزار دلار، سیستم عامل های خود را در اختیار آی بی ام قرار داد اما اعلام کرد که مجوز استفاده از آن ها را به شرکت های دیگر نیز می فروشد.

پس از توسعه نرم افزار آی بی ام بین سالهای 1979 و 1981، ماکروسافت با رشدی انفجاری روبرو شد. تعداد کارکنان شرکت از 25 به 128 نفر رسیده و سرمایه شرکت نیز چیزی حدود 16 میلیون دلار بود. در سال 1981 گیتس و آلن ماکروسافت را به ثبت رساندند و گیتس رئیس هیئت مدیره شد. آلن نیز به عنوان معاون اجرایی شرکت مشغول به کار شد. در سال 1983 ماکروسافت با شرکت های بریتانیایی و ژاپنی نیز وارد همکاری شد و توانست حدود 30 درصد از کامپیوترهای دنیا را تحت سلطه سیستم عامل های خود درآورد.

زندگی نامه بیل گیتس کامل,عکس بیل گیتس,بنیانگذار مایکروسافت,

با وجود موفقیت های چشمگیر ماکروسافت، گیتس هیچگاه راضی نبود. او همواره در حال رقابت با بزرگترین شرکت های دنیا در آن زمان بود. هوش گیتس به او اجازه داد تا تمام ابعاد صنعت نرم افزار، از توسعه محصول تا استراتژی های شرکت را ببیند. ماکروسافت در رقابت با آی بی ام که سیستم عامل های OS را معرفی کرده بود؛ تلاش کرد تا سیستم عامل ویندوز را گسترش داده و به قابلیت های آن اضافه کند.

در سال 1989 ماکروسافت نرم افزار آفیس را معرفی کرد که برای کاربردهای اداری طراحی شده بود و با تمام محصولات نرم افزاری ماکروسافت سازگاری داشت. اما آفیس با سیستم عامل های OS سازگار نبود. نسخه جدید آفیس تنها در عرض 2 هفته به تعداد صد هزار نسخه به فروش رسید. ماکروسافت با اقداماتی هوشمندانه، موفق شده بود که یک بازار انحصاری برای محصولات خودش به دست بیاورد. این کار باعث شد که کمیسیون تجارت فدرال شروع به تحقیق درباره اقدامات بازاریابی ناعادلانه ماکروسافت کند.

در طول دهه 1990 ماکروسافت درگیر تحقیقات فدرال برای رسیدگی به این اتهامات بود. در نهایت ماکروسافت مجبور شد که انحصار برخی از محصولاش را بشکند. بنابراین گیتس به شیوه های نوآورانه برای تبلیغات روی آورد تا بتواند توجه عمومی را به خود جلب کند.

در سال 2000، گیتس از مدیریت ماکروسافت کناره گیری کرد و جای خود را به استیو بالمر داد. او همچنان رئیس هیئت مدیره ماکروسافت بود. بعد از کناره گیری از مدیریت شرکت، او وقت خود را بر توسعه نرم افزار اختصاص داد. بعد از مدتی گیتس اعلام کرد که می خواهد میزان فعالیت هایش را در شرکت کاهش دهد. در سال 2008 او آخرین روز کامل کاری خود را در ماکروسافت گذراند. در سال 2014 نیز او از جایگاه مدیریتی، به عنوان مشاور فناوری ماکروسافت تغییر سمت داد.

بیل گیتس کیست,بیوگرافی بیل گیتس,بیوگرافی و زندگینامه بیل گیتس,

آثار و افتخارات بیل گیتس

در مارس سال 1986 بیل گیتس به عنوان یک میلیونر 31 ساله شناخته می شد. او 45 درصد از سهام ماکروسافت را دارا بود که ارزشی معادل 234 میلیون دلار داشت. او به پاس کارهای انسان دوستانه اش جوایز متعددی را دریافت کرده است.

مجله زمان، گیتس را به عنوان یکی از تاثیرگذارترین افراد قرن بیستم معرفی کرده است. گیتس همچنین چندین مدرک افتخاری از دانشگاه های سراسر دنیا دارد. او همچنین در سال 2005 توسط ملکه الیزابت دوم، ملکه بریتانیا، شوالیه افتخاری امپراطوری بریتانیا شد.

در سال 2006 گیتس و همسرش از کشور مکزیک برای انجام کارهای بشردوستانه در زمینه بهداشت عمومی مورد تقدیر قرار گرفتند.

ثروتمندترین افراد دنیا,زندگی نامه بیل گیتس,زندگی نامه بیل گیتس کامل,

در سال 2016 این زن و شوهر برای انجام کارهای بشردوستانه توسط باراک اوباما مدال آزادی را دریافت کردند. او همچنین دو کتاب به نام های مسیر پیش رو و تجارت با سرعت تفکر نیز نوشته است.

بیل گیتس مسیر تفکر و عملکرد دنیا را تغییر داد. او توانست زندگی را برای بسیاری از انسان ها ساده تر کند و نام خود را به عنوان یک کارآفرین، بشردوست و سرمایه گذار در تاریخ جاودانه نماید.

پیشنهاد ویژه بست فارسی

یک سایت خوب و معروف جهت مشاوره مهاجرت تحصیلی و شرایط مهاجرت کاری میخوای بزن رو دکمه پایین

مهاجرت تحصیلیمهاجرت کاریتحصیل در انگلستانتحصیل در کانادا

شبکه اجتماعی
Bill Gates FacebookBill Gates TwitterBill Gates InstagramBill Gates YouTube

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا