بیوگرافی

زندگینامه بابی فیشر بهترین شطرنج باز جهان

پیشنهاد ویژه بست فارسی

اگر دنبال بهترین سایت برای اعزام دانشجو و مهاجرت به ترکیه می گردی بزن رو دکمه پایین

قیمت لیر ترکیهاعزام دانشجوتحصیل در ترکیهمهاجرت به ترکیه

بیوگرافی بابی فیشر (زندگینامه بزرگان)

بابی فیشر یکی از نوابغ شطرنج و یکی از قهرمانان جهان می باشد و زمانی که تنها 15 سال داشت موفق شد تا درجه استاد بزرگ شطرنج را کسب کند.

این نابغه بزرگ در 14 سالگی قهرمان شطرنج آمریکا شد و توانایی های فوق العاده او در این زمینه باعث شد تا بتواند 8 بار دیگر نیز به این موفقیت دست پیدا کند.

پیروزی های او به جای آن که با جمع کردن برتری های تدریجی و کوچک انجام شود، سبک خاصی داشت و اغلب با ضد حمله و یا حمله های ناگهانی به برد منجر می شد.

جالب است بدانید که در بین سال های 1970 تا 1971 در مسابقات اینترزونال و تورنمنت کاندیداتوری قهرمانی شطرنج جهان ، فیشر موفق شد تا بیست مسابقه پیاپی را با پیروزی به پایان برساند که این مورد در تاریخ شطرنج کاملا بی سابقه بوده و تکرار نشدنی به نظر می رسد.

ما قصد داریم تا در این مطلب به معرفی زندگی نامه بابی فیشر، قهرمان و نابغه شطرنج جهان بپردازیم.

عکس بابی فیشر

بازیهای شطرنج بابی فیشر,بهترین شطرنج باز جهان,بیوگرافی بابی فیشر,

بابی فیشر کیست؟ همانطور که گفته شد، بابی فیشر یکی از نوابغ بزرگ شطرنج در تمام دنیا بود که با استعداد بی نظیرش توانست درجه استاد بزرگ شطرنج را در سال 1958، یعنی زمانی که 15 سال داشت، کسب کند.

امروزه بسیاری از استادان بزرگ شطرنج بر این عقیده اند که بابی بهترین شطرنج باز تاریخ بوده است. در سال 1972 بود که وی در مسابقات قهرمانی جهان با غلبه بر بوریس اسپاسکی توانست تنها فرد آمریکایی شود که به این موفقیت بزرگ دست پیدا می کند.

زندگی نامه بابی فیشر,زندگینامه بابی فیشر,بازیهای شطرنج بابی فیشر,

بد نیست بدانید که فیشر در سال 1992 به علت سرپیچی از مقررات و تحریم های وضع شده از سمت آمریکا برای یوگسلاوی سابق، تحت تعقیب ایالات متحده قرار گرفت.

در نهایت کشور ایسلند در سال 2005 به وی عنوان شهروندی اعطا کرد تا با این کار بتواند از تحویلش به آمریکا جلوگیری کند. بابی فیشر سرانجام زمانی که 64 سال داشت، به علت بیماری کلیوی در کشور ایسلند درگذشت.

بهترین شطرنج باز جهان,بیوگرافی بابی فیشر,زندگی نامه بابی فیشر,

دوران کودکی بابی فیشر

در زندگینامه بابی فیشر آمده است که: رابرت جیمز بابی فیشر در 9 مارس 1943 در ایلینوی، شیکاگو متولد شد. پدر او هانس گرهارد فیشر، زیست فیزیکدانی آلمانی بود و مادرش رجاینا وندر فیشر نیز شهروند آمریکایی و یهودی تبار بود.

مادر وی پس از آن که فارغ التحصیل شد برای تحصیل در رشته پزشکی به مسکو رفت و همانجا بود که با پدر بابی، هانس گرهارد، آشنا شد. این زوج در سال 1938 و پیش از تولد بابی، صاحب یک فرزند دختر شدند.

زندگینامه بابی فیشر,بازیهای شطرنج بابی فیشر,بهترین شطرنج باز جهان,

بابی زمانی که خیلی کوچک بود، یعنی در 6 سالگی با شطرنج آشنا شد. او در مدرسه دانش آموز نا آرامی به شمار می رفت که سرانجام تحصیل را کنار گذاشت.

هر چند که که او از همان کودکی عاشق شطرنج شد و در آن استعداد داشت، اما سایرین ترجیح می دادند که او را تنها بچه ای کنجکاو و باهوش به شمار آورند.

این مطلب را از دست ندهید
زندگینامه ماه چهره خلیلی بازیگر سینما و تلویزیون

زمانی که بابی در 15 سالگی موفق شد تا درجه استاد بزرگ شرنج را به خودش اختصاص دهد، مشخص شد که علاقه وی چیزی بیشتر از کنجکاوی بوده و او یک نابغه جهانی در این عرصه است.

او شخصیتی خجالتی و تا حدی مرموز داشت که پس از مرگش نیز سایه هایی از ابهام درباره شخصیتش وجود داشت.

بیوگرافی بابی فیشر,زندگی نامه بابی فیشر,زندگینامه بابی فیشر,

زندگی حرفه ای بابی فیشر

بابی پس از بیست پیروزی در مسابقات اینترزونال و تورنمنت کاندیداتوری قهرمانی شطرنج جهان، و همچنین غلبه بر بوریس اسپاسکی، تا سال 1992 در هیچ مسابقه ای شرکت نکرد.

در سال 1975 بود که فیشر به علت اختلاف نظراتی که در مورد شرایط برگذاری مسابقات قهرمانی جهان با فدراسیون بین المللی شطرنج داشت، عنوانش را از دست داد.

اوهمچنین پیشنهادهای بسیار هنگفت برای انجام این مسابقات را نیز نادیده گرفت و در آن ها شرکت نکرد. در سال 1992 فیشر در یوگسلاوی طی مسابقه ای نمایشی مقابل اسپاسکی قرار گرفت. این درحالی بود که یوگسلاوی در آن زمان تحت تحریم اقتصادی آمریکا قرار داشت.

بازیهای شطرنج بابی فیشر,بهترین شطرنج باز جهان,بیوگرافی بابی فیشر,

پس از این اتفاق، فیشر در خارج از کشورش یک فراری محسوب می شد و در سال 2004 نیز به علت آن که با گذرنامه ای تقلبی به ژاپن سفر کرده بود، دستگیر شد.

در ادامه و در سال 2005 بود که وی اجازه داشت تا ژاپن را به مقصد ایسلند ترک کند. این کشور با اعطا کردن عنوان شهروندی به بابی ازباز گردادنش به آمریکا جلوگیری کرد.

او تقریبا تمام بازی هایش با مهره سفید را با حرکت e4 آغاز کرده و در جوابی که مهره سیاه به این حرکت می داد، از دفاع سیسیلی استفاده می کرد.

او در مقابل حرکت d4 اغلب به حرکت دفاع هندی شاه روی می آورد و تقریبا می توان گفت که تمام پیروزی های او با حمله ها و ضد حمله های ناگهانی به پیروزی می رسید.

زندگی نامه بابی فیشر,زندگینامه بابی فیشر,بازیهای شطرنج بابی فیشر,

در 9 ژوئن سال 1996 بود که فیشر در بوئنوس آیرس یک کنفرانس خبری برگذار کرد و در آن سبک جدیدی از بازی را معرفی کرد که امروزه آن را با عنوان شطرنج 960 می شناسند.

بر خلاف شطرنج کلاسیک که به حافظه سپردن پوزیسیون ها و حرکات، از بخش های اصلی بازی به شمار می رفت، در این نوع جدید از شطرنج کاملا غیر ممکن بود.

بازیکنان شطرنج 960 باید تمام حرکات شان را با توجه به استراتژی های شخصی شان انجام می دادند و به هیچ گونه الگوی فکری از پیش تعیین شده متکی نبودند.

بهترین شطرنج باز جهان,بیوگرافی بابی فیشر,زندگی نامه بابی فیشر,

او در سال 2006 و در طی مصاحبه ای گفته بود که: “امروزه شطرنج کاملا مرده و تنها تبانی و حافظه می باشد. یک بازی ترسناک بدون هیچ گونه خلاقیت”

او در کنفرانس خبری ای که برگذار کرده بود، مدعی شد که بیشتر مسابقات شطرنج و حتی رقابت های قهرمانی جهان بین کاسپاروف و کارپف نیز از قبل هماهنگ می شود، در حالی که در این نوع جدید از بازی، تعیین کردن نتیجه غیرممکن خواهد بود.

این مطلب را از دست ندهید
10 حقیقت جالب از زندگی هرتیک روشن

جالب است بدایند که او گفته بود که بازی شطرنج این روزها به کاری سخت تبدیل شده و این درحالی است که او این حرفه را انتخاب کرده تا کار نکند!

او به علت سخنرانی های یهود ستیزانه، انکار هولوکاست و همچنین حمایت کردن از حملاتی که در ۱۱ سپتامبر در آمریکا انجام شده بود مورد انتقاد شدید قرار گرفت.

زندگینامه بابی فیشر,بازیهای شطرنج بابی فیشر,بهترین شطرنج باز جهان,

فیشر نه تنها در زمینه شطرنج یک نابغه بود، بلکه در زمینه نویسندگی نیز دستی داشت. کتاب های بابی فیشر شطرنج یاد می دهد (۱۹۸۲) و ۶۰ بازی به یاد ماندنی من (۱۹۶۹) از تالیفات او هستند.

فیشر پس از آن که توانست عنوان قهرمان جهان در سال ۱۹۷۲ را کسب کند، دیگر در صحنه شطرنج حاضر نشد و به علت آنکه از مسابقه با کارپف در سال ۷۵ سرباز زد، مقام قهرمانی جهان را به حریفش سپرد.

شاید بد نباشد بگوییم که فیشر یک مخترع نیز بود. او در سال ۱۹۸۸ ساعتی دیجیتال طراحی کرد که می توانست به ازای هر حرکت بازیکن، ۲ دقیقه به زمانش اضافه کند.

بیوگرافی بابی فیشر,زندگی نامه بابی فیشر,زندگینامه بابی فیشر,

زندگی خصوصی بابی فیشر

بابی فیشر شطرنج بازی بود که با شخصیت مرموز و تا حدی خجالتی اش شناخته می شد. اما بد نیست بدانید که بر خلاف این ویژگی ها، در دوران زندگی اش جنجال هایی را نیز تجربه کرده بود.

پس از آنکه فیشر عنوان قهرمانی را به حریفش سپرد، دچار نگرانی های افراطی شده و تا حدی به پارانویا دچار شد.

او کمتر در اجتماع حضور پیدا می کرد و این قضیه تا جایی ادامه پیدا کرد که در سال ۱۹۸۱ به علت موهای به هم ریخته و همچنین سر و وضع نامنظمش با یک سارق بانک اشتباه گرفته شد.

او مطمئن شد که برخی از افراد در حال فعالیت علیه وی هستند و به همین علت رسانه های آمریکایی را متهم کرده و بیان کرد که آن ها در حال مسموم کردن افکار عمومی علیه او هستند.

بازیهای شطرنج بابی فیشر,بهترین شطرنج باز جهان,بیوگرافی بابی فیشر,

فیشر بیش از هر چیز دیگری از این موضوع ناراحت بود که زمانی که رسانه ها از او صحبت می کردند، مدام از واژه‌هایی مانند “غیرعادی”، “عجیب و غریب” و “کارهای دیوانه وار” یاد می کردند و تمام تلاش شان این بود تا از فیشر یک شخصیت ناآرام را به تصویر بکشند.

جالب است بدانید که گفته می‌شود آی کیو او از آلبرت انیشتین نیز بالاتر بوده و این قضیه باعث شده بود تا مردم فکر کنند که در آینده بسیار ثروتمند خواهد شد.

فیشر برای هر مسابقه ای که می داد، رقم های هنگفتی درخواست می کرد که مشابه این ارقام بیشتر در عرصه بوکس وجود داشت.

هرچند که این رفتارها باعث شده بود که رقبایش در مقابلش شکست بخورند، اما متاسفانه او را از مردم نیز دور ساخته بود و در نهایت تعداد اندکی دوست تنها چیزی بود که برایش باقی ماند.

پیشنهاد ویژه بست فارسی

یک سایت خوب و معروف جهت مشاوره مهاجرت تحصیلی و شرایط مهاجرت کاری میخوای بزن رو دکمه پایین

مهاجرت تحصیلیمهاجرت کاریتحصیل در انگلستانتحصیل در کانادا

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا