آشپزیراهنمای سفر به عربستان سعودی

10 تا از بهترین غذاهای عربستان

خلاصه نوشته
  • اکثر غذاهای معروف عربستان با نخود طبخ می شوند! تغذیه مردم عرب بسیار متفاوت و از برخی لحاظ هم بی شباهت به تغذیه ما ایرانی ها نیست. یکی از دلایلی که بیشتر مردم جهان به کشورهای مختلف سفر می کنند علاوه بر گردشگری این تست کردن غذاهای جدید است!

معروف ترین غذای عربستان

تنوع غذاهای عربی به قدری زیاد می باشد که هنگام چیدن سفره برای انتخاب طعم و مزه غذا گزینه های  زیادی را پیش رو خواهید داشت. تنوع غذایی مردمان عرب با محبوب ترین غذاهای سراسر دنیا در حال رقابت است چه از لحاظ غذا و چه از لحاظ پیش غذا. تنوع سلیقه در غذاهای محلی تمامی مناطق کشور عربستان برگرفته از تمدن هایی هست که در این مناطق ساکن هستند. علاوه بر این موارد ویژگی های جغرافیایی، عربستان را  از نظر آشپزی و داشتن غذاهای رنگی و متفاوت به غنی ترین منطقه تبدیل کرده بنابراین شما می توانید هنگام مسافرت به این کشور بهترین غذاهای عربستان را تست نمایید.

بر اساس گزارش هایی که در سازمان جهانی گردشگری وجود دارد می توان گفت دلیل اصلی که گردشگران تصمیم به سفر و دیدن مقصد های مختلف می گیرند اول طبیعت آن و سپس غذاهای معروف آن مکان های می باشد. غذا به عنوان تجسمی از ارزش های سنتی هر کشور و یا شهری به شمار می رود بنابراین توریسم غذایی می تواند برای افزایش تقاضا گردشگری امری بسیار موثر باشد.

از شاخص هایی که می تواند اصالت و فرهنگ یک کشور را به نمایش بگذارد می توان معماری، لباس ملی، آداب و سنت ها و غذاها را نام برد، اما باید بگوییم اهمیتی که غذاهای ملی هر کشور در تعیین اصالت دارند هیچ کدام از موارد دیگر دارا نیستند. هنگامی که به کشورهای دیگر سفر می کنید مطمئناً به فکر تست نمودن غذاهای آن جا هم هستید، قبل از سفر به هر کشور یا شهری بهتر است در مورد غذاهای ملی و محبوب آن جا تحقیقاتی را به عمل آورید، بنابراین در این مطلب برای شما چند مورد از معروفترین غذا های عربستان سعودی را معرفی می نماییم که هر کدام روایت و داستان خاص خود را دارند.

بهترین غذاهای عربستان,بهترین غذای عربستان,بهترین غذای عربستان سعودی,

10. کپه | Kibbeh Food

عربستان جزء کشورهایی است که مردمانی خوش ذوق و خوش سلیقه دارد، بنابراین می توان هنر آشپزی مردمان این کشور را به خوبی مشاهده نمود. از غذاهایی که در کشور عربستان طبخ می شود می توان کپه را نام برد، این غذا مخصوص شهر شام است. می توان گفت این نوع خوراک از غذاهایی قدیمی در عربستان هست که ریشه ای آشوری دارد. به دلیل این که در پخت این غذا از گوشت و بادام و پسته استفاده می شود بدون شک غذایی مقوی حساب می شود.

یکی از رسم هایی که هنگام پختن این غذا باید انجام دهند کوبیدن آن در هاون می باشد  که وقت زیادی را خواهد گرفت و به نیروی زیادی هم نیاز دارد به همین علت در هنگام پخت کپه، مردان هم برای کمک به خانم ها حاضر می شوند. کپه را در کشورهای مختلفی درست می کنند و طرز تهیه آن هم با تغییراتی همراه است بعضی افراد آن را می پزند بعضی دیگر سرخ می کنند حتی امروزه دستگاه های مخصوصی هم برای درست کردن این غذا ساخته اند که زحمت گذشته را از روی دوش زنان بر می دارد.

غذای معروف عربستان سعودی,غذای معروف کشور عربستان,معروف ترین غذای عربستان,

9. خوراک مندی | Mandy Food

همان طور که گفته شد در کشور عربستان می توانید انواع غذاهای مختلف و خوشمزه را تست کنید. تنوع این غذاها آنقدر زیاد است هر کسی با هر ذائقه ای از طعم آن ها لذت می برد. عمده غذاهای عربی را با گوشت و برنج طبخ می کنند بنابراین می توان گفت با غذاهایی مقوی و سالم رو به رو هستیم. از غذاهایی که در کشور عربستان پخته می شود می توان خوراک مندی را نام برد که اصالت آن به شهر حضر موت یمن باز می گردد و از آن جا به مرور زمان به کشورهای عربی راه پیدا کرد به نحوی که امروزه در عربستان یکی از غذاهای برتر به شمار می رود.

مواد اولیه و اصلی این غذای معروف عربستان سعودی، گوشت گوسفند و یا گوشت مرغ تشکیل می دهد که به شیوه خاصی آن را می پزند، هنگام پختن این غذا به مدت زمان خیلی زیادی نیاز دارند و آن را زیر خاک می پزند، چاشنی هایی که به این غذا اضافه می کنند طعم بی نظیری را به آن می بخشد. علاوه بر گوشت از برنج و طعم دهنده های مختلفی هم در این غذا استفاده می شود که مزه آن را دگرگون خواهد کرد.

این مطلب را از دست ندهید
10 راهکار افزایش بازدهی در کسب و کارتان

بهترین غذاهای عربستان,بهترین غذای عربستان,بهترین غذای عربستان سعودی,

8. هوموس | Hummus

معروف ترین غذای عربستان هوموس نام دارد که آن را به شکل حمص هم می نویسند و به معنی نخود می باشد، در کشورهای خاورمیانه ای مثل عربستان یکی از غذاهای اصلی به شمار می ورد و دستور پخت آن به سال 13 هجری باز می گردد، حمص دارای ارزش غذایی بی شماری است که شامل ویتامین C، آهن، ویتامین B و پروتئین می شود، همچنین فیبر موجود در این غذا باعث عملکرد به دستگاه گوارشی می شود. این غذا علاوه بر عربستان در ترکیه هم طرفداران زیادی دارد و در طرز تهیه هوموس هم دست برده اند همچنین آن را به غذایی مشترک بین کشورهای عربی و ترکیه تبدیل کرده اند.

این غذای محبوب عربی در بین کشورهای مختلف دارای محبوبیت زیادی است و از بین کشورهای خارجی که بسیار علاقه مند به خوردن این نوع غذا هستند می توان یونان و یوگسلاوی را نام برد. هوموس در بین غذاهای عربی در کشور ایران از محبوبیت کمتری برخوردار است، اما ما خوردن آن را هنگام مسافرت به عربستان پیشنهاد می کنیم چراکه با تست نمودن هوموس متوجه مزه متفاوت آن نخواهید شد. این غذا را با نخود و ارده و سیر و… طبخ می کنند. حمص را بیشتر با غذاهایی مثل کوفته، مرغ کبابی و فلافل سرو می کنند.

غذای معروف عربستان سعودی,غذای معروف کشور عربستان,معروف ترین غذای عربستان,

7. تبوله | Tabula

از دیگر خوراکی های معروف و محبوب عربی می توان تبوله را نام برد که به عنوان یکی از سالادهای خوشمزه کشور عربستان در سراسر جهان و حتی ایران از محبوبیت بی شماری برخوردار است. این سالاد را هنگام شام میل می نمایند چراکه به خاطر سبکی که دارد بسیار مناسب افرادی است که رژیم دارند و در هنگام تهیه آن از بلغور و جعفری استفاده می کنند. طبع این سالاد سرد می باشد و در هنگام خوردن آن به شما پیشنهاد می کنیم که فلفل را فراموش نکنید. در ترکیب اکثر غذاهای عربی گوشت حرف اول را می زند، با این وجود ممکن است که این غذاها چندان به مذاق افراد گیاهخوار خوش نیاید.

بهترین غذاهای عربستان,بهترین غذای عربستان,بهترین غذای عربستان سعودی,

6. فتوش | Fattoush

نوعی دیگر از سالاد های عربی فتوش نام دارد که ریشه ای ترکی هم دارد، بنابراین می توان گفت غذایی مشترک بین کشور ترکیه و کشورهای عربی است. قدمت پخت این سالاد به زمان حکومت عثمانیان باز می گردد و طرفداران زیادی را بین کسانی که به غذاهایی عربی علاقه مند هستند، دارا می باشد.

با توجه به این که سالاد فتوش را با مرغ گریل شده و سبزیجات معطر می پزند می توان از آن به عنوان یک وعده اصلی غذایی استفاده نمود. همچنین می توان گفت به عنوان یکی از غذاهای سبک مورد استفاده قرار می گیرد و برای وعده های شام برای کسانی که رژیم غذایی دارند بسیار مناسب است. در هنگام درست کردن این نوع سالاد می توانید هنگام استفاده از سبزیجات هر نوع سبزی را که دوست دارید به آن اضافه نمایید.

غذای معروف عربستان سعودی,غذای معروف کشور عربستان,معروف ترین غذای عربستان,

5. منسف | Mansaf

غذای معروف کشور عربستان منسف نام دارد که آن را با برنج طبخ می کنند. این غذای لذیذ و محبوب یکی از غذاهای رسمی عربستان به شمار می رود و در عیدهای مختلفی مثل عید فطر آن را درست می کنند. منسف به معنی یک سینی بزرگ است بنابراین علت نام گذاری این غذای محبوب و رسمی، به خاطر این است که آن را در سینی های بزرگ سرو می کنند. خوردن غذای منسف آداب و رسوم خاص خود را دارد، مثلا سینی ها را بر روی میزهایی بزرگ قرار می دهند و حاضرین باید به صورت ایستاده به صورت دو به دو روبروی یکدیگر قرار بگیرند و دست چپ خود را بر کمر قرار داده و با دست راست غذا بخورند.

هنگام درست کردن منسف از ماست ترش یا ماست چکیده استفاده می کنند. مواد لازمی که در تهیه این غذا به کار می برند شامل گوشت بره می شود و طعم دهنده های مختلفی مثل سبزیجات، هل، زعفران و پیاز را به آن اضافه می نمایند. در نهایت آن را میل می کنند.

این مطلب را از دست ندهید
10 تکنیک در پخت خورش قیمه خوشمزه

بهترین غذاهای عربستان,بهترین غذای عربستان,بهترین غذای عربستان سعودی,

4. شاورما | Shawarma

شاورما در تلفظ عربی “چویرما” خوانده می شود بهترین غذای عربستان سعودی می باشد. برای تهیه این غذا از گوشت قرمز بره یا گوساله استفاده می کنند، آن هم به این صورت که ابتدا گوشت ها را بر روی یک سیخ قرار داده و با حرارت بالا کبابی و برشته می کنند. شاورما تا حدودی شبیه به کباب ترکی است و می گویند که برای اولین بار در حکومت عثمانی درست شده است.

در بیشتر دکه های خیابانی می توانید این غذای لذیذ را میل نمایید. شاورما که نوعی غذای فست فودی هم به حساب می رود را که با نان عربی به اسم پیتا درست می کنند. هنگام استفاده از این نوع نان به راحتی می توان هر نوع ساندویچ لقمه ای را تهیه نمود. هنگام تهیه شاورمای عربی از مرغ پخته شده و سیب زمینی هم استفاده می کنند بنابراین می توان از آن به عنوان یک غذای اصلی استفاده کرد.

غذای معروف عربستان سعودی,غذای معروف کشور عربستان,معروف ترین غذای عربستان,

3. فلافل | Falafel

عربستان غذاهای محبوب بی شماری دارد که یکی از آن ها فلافل است و ریشه اصلی آن به کشورهای عربی بر می گردد. معمولا وقتی که اسم فلافل می آید همه به یاد شهرهای جنوبی کشورمان مانند اهواز و آبادان می افتیم در حالی که این غذا، غذایی عربی می باشد اما برای اولین بار در جنوب کشور طبخ شد. با توجه به اینکه مواد اولیه فلافل در دسترس بوده و خیلی سریع  و آسان درست می شود در بین مردم سریعا به محبوبیت رسید و در تمامی شهرهای ایران هم مشغول به درست کردن آن شدند.

به طور کلی می توان گفت سر منشا فلافل کشورهای عربی هستند و بعدها در گذر زمان به کشورهای خاورمیانه رسیده است. ماده اصلی که برای فلافل استفاده می کنند نخود نام دارد که همراه با سس مخصوص میل می شود. کلمه فلافل برگرفته شده از واژه فلفل است و در زبان های دیگر به آن پلپل می گویند اما باید بگوییم کلمه فلافل در اصل به گلوله های نخود گفته می شود، البته به عقیده مردمان عرب این غذا مخصوص افراد روزه دار است  و باید در ماه رمضان فقط از خوراکی های گیاهی استفاده شود بنابراین به عنوان غذایی اصلی مورد استفاده مردمان عربستان قرار می گیرد.

بهترین غذاهای عربستان,بهترین غذای عربستان,بهترین غذای عربستان سعودی,

2. خوراک کبسه | shredded food

همان طور که در این مطلب ذکر نمودیم تنوع غذایی در کشور عربستان بسیار زیاد می باشد، بنابراین هنگام راهی شدن به این کشور نمی توانید تصمیم بگیرید که کدام یکی از غذاها را امتحان کنید! یکی دیگر از بهترین غذاهای عربستان است که با برنج پخت می شود خوراک کبسه می باشد  و از آن به عنوان یک وعده اصلی استفاده می شود.

این نوع غذا را بیشتر با گوشت گوسفند، بز و یا مرغ درست می کنند، اگر کمی به محتویات این غذا دقت کنید متوجه خواهید شد که یک نوع غذای صحرایی می باشد چرا که تمامی مواد آن را گوشت تشکیل می دهد. نا گفته نماند اکثر پادشاهان عربستانی تمامی غذاهای خود را با گوشت میل می کنند و نمی توانید غذایی را بیابید که گوشت به آن اضافه نشده باشد چرا که نشان دهنده تجملاتی بودن آن ها است.

غذای معروف عربستان سعودی,غذای معروف کشور عربستان,معروف ترین غذای عربستان,

1. ورق العنب | Warak Enab

ورق العنب که بسیار شبیه به دلمه ایرانی است، یکی دیگر از غذاهای محبوب و لذیذ عربستان به شمار می رود. ورق العنب در گویش عربی با نام “ورق العنب بالزیت” هم شهرت دارد و با روش های مختلی طبخ می شود. برای مثال بسیاری از مردم عربستان آن را با برنج و گوشت ترکیب کرده در روغن زیتون می پزند، و در مقابل برخی دیگر از مردم آن را با برگ مو سرو درست می کنند. این غذا کمی از دلمه های برگ مو ایران کوچک تر و مجلسی تر است.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا