مد و زیبایی

10 نمونه از انواع لباس های سنتی ایران

معرفی انواع لباس های سنتی ایرانی

بیشتر مردم ایران لباس های شبیه به هم می پوشند اما برخی از افراد بومی هستند که لباس های سنتی ایرانی بر تن می کنند. در بین آن ها، لباس زنان جلوه خاصی دارد. این لباس برگرفته از آداب و رسوم هر منطقه است. کشور ایران نیز از جمله کشورهایی است که می توان در هر نقطه از آن فرهنگ منحصر به فردی را مشاهده کرد. در ایران تنوع پوشش به اندازه ای زیاد است که شاید برخی از آن ها را نشناسید و حتی ندانید برای کدام شهر یا منطقه هستند. گردشگران زیادی نیز به ایران سفر می کنند و علاقه دارند اطلاعاتی درباره پوشش های هر منطقه یا شهر را بدانند به همین دلیل در این مقاله میخواهیم شما را با انواع لباس های سنتی ایرانیان آشنا کنیم.

لباس سنتی ایران,لباس سنتی ایرانی,لباس هاي سنتي ايران,

10. لباس محلی کردی

کرد ها افرادی خون گرم و مهمان نوازند و اگر به یکی از شهرهای کردنشین سفر کنید از میزبانی این اقوام لذت خواهید برد. از جمله لباس های سنتی ایران لباس کردها می باشد که پوشش آن ها به دلیل آنکه در مناطق مختلفی پراکنده شده اند از تنوع فراوانی برخوردار است. اما از لحاظ پوشش کامل بدن شبیه به هم و یکسان هستند. لباس مردان کرد سرشار از شادی و انرژی است. آن ها شلوارهای گشادی که “پاتول” نامیده می شود را می پوشند و شال پهنی را بر کمرشان می بندند، همچنین نیم تنه هایی که “چوخه” و “ملکی” نامیده می شود را بر تن می کنند. همچنین مردان کرد پارچه ای را برسرشان می پیچند و یا گاهی اوقات کلاهی که پیچ و کلاو نام دارد را بر سرشان می گذارند. یکی از ویژگی لباس کردها این است که آن ها لباس های سنتی رنگی می پوشند از ویژگی های دیگر لباس های کردی می توان به لباس زنان کرد اشاره کرد. آن ها شلوارهای گشادی از جنس حریر که “جافی” نام دارد را می پوشند و یک شال را به کمرشان می بندند. نام روسری زنان کرد “کلکه” و کلاهشان “کلاو” می باشد. زنان کرد طلا و جواهرات را روی لباس هایشان به عنوان تزیینات آویزان کرده و کفش های راحتی را به پا میکنند که به این کفش ها “کلاش” می گویند.

لباس هاي سنتي ايراني,لباس های سنتی ایران,لباس های سنتی ایرانیان,

9. لباس محلی آذری

آذربایجان از زمان قدیم تا به امروز، مهد فرهنگ و هنر بوده است. استان های آذربایجان هر ساله میزبان گردشگران فراوانی است و به دلیل مهمان نوازی و آب و هوای خوش زبانزد همگان می باشد. لباس در فرهنگ آذری نمادی از فرهنگ و هنر است. و رقص آذری نیز با لباس مخصوص آذری اجرا می شود. امروزه لباس های محلی ایران در روستا و عشایر دیده می شود. لباس های سنتی زنان آذری رنگ بسیار شادی دارد و لباسی از جنس ترمه و ابریشم با دوردوزی های خاص بر تن می کنند. آن ها کلاهی را بر سر می گذارند که به آن “برک” می گویند و زنان با سن بالاتر نیز روی روسری هایشان سربندی می بندند که به آن “یایلیق” می گویند. مردان آذری نیز کت بلندی را می پوشند و کلاه پشمی روی سرشان می گذارند.

لباس های محلی ایرانی,لباس های محلی ایرانیان,لباس سنتی ایران,

8. لباس محلی بختیاری

بختیاری ها مردم اصیل ایرانی می باشند که در مناطق شهری از لباس سنتی استفاده می کنند. آن ها به پوشیدن لباس های دیرینه افتخار می کنند. یکی از معروف ترین لباس های محلی ایرانی لباس بختیاری ها می باشد. مردان بختیاری کلاهی نمدی و مشکی بر سر می گذارند که به شکل گرد می باشد. تن پوش مردان این سرزمین از موی بز بافته می شود که “چوقا” نام دارد. شلوار آن ها گشاد و مشکی رنگ است که “دبیت” می گویند. زنان بختیاری نیز “لچک” بر سر می گذارند و از روی آن روسری های بلندی می پوشند که به آن “مینا” می گویند. آن ها پیراهنی آستین دار و دامنی بلند و پرچینی از جنس مخمل که 8 تا 10 متر پارچه استفاده می شود را برتن می کنند. آن ها همچنین بازوبندی را بر دست دارند که با مهره های رنگی تزیین شده است، و بیشتر در عروسی ها از این بازوبند استفاده می کنند. زنان بختیاری که سن بالایی دارند به دلیل احترام به سن و سالشان از لباس های تیره استفاده می کنند.

این مطلب را از دست ندهید
10 کشوری که دارای زیباترین زنان هستند!

لباس سنتی ایرانی,لباس هاي سنتي ايران,لباس هاي سنتي ايراني,

7. لباس محلی ترکمنی

ترکمن ها از اقوام ترک تبار میانه هستند که بیشتر گردشگران به دلیل مهمان نوازی و خونگرمی این قوم به منطقه ترکمن نشین سفر می کنند. یکی از لباس های محلی ایرانیان، لباس ترکمن ها می باشد که از جنس ابریشم و کتان و پنبه است. مردان ترکمن “تن ‌پوش” یا “ردای بلند” که به آن “دون” می‌گویند می پوشند و بر روی این دون شال می بندند. آن ها گاهی لباس کت مانندی را می پوشند که به آن “چاکمن” گفته می شود. پیراهن آستین بلند بدون یقه مردان ترکمن “کونیک” نام دارد، همچنین دو نوع کلاه دارند که ” بوریک” و “تلپک” نامیده میشود. “بوریک” با سوزن دوزی تزیین می شود و “تلپک” یک کلاه پوستی می باشد. زنان ترکمنی نیز لباس هایی با رنگ های شادی می پوشند که بسیار زیبا هستند. آن ها پیراهنی به رنگ قرمز می پوشند که “قیرمیز کونیک” نام دارد. زنان ترکمن بیشتر مواقع لباس های ساده و بلند به همراه شلوار می پوشند که سرآستین و یقه آن ها سوزن دوزی می باشد. زنان نیز همانند مردان بر سرشان عرق چین می بندند و تفاوت عرق چین مردان با زنان در این است که زنان با زینت آلات تزیین می کنند.

لباس های سنتی ایران,لباس های سنتی ایرانیان,لباس های محلی ایرانی,

6. لباس محلی بلوچی

بلوچی ها مردمان زحمت کش و اصیل ایرانی هستند که فرهنگ متفاوتی دارند. مردان بلوچی پیراهنی گشاد به نام”جامگ” و شلواری به نام “پاجامگ” بر تن می کنند، آن ها سرشان را با پارچه ای عمامه شکل به نام “پاک” یا “مسر” می پوشانند. زنان بلوچی لباس هایی با رنگ های شاد و متفاوتی می پوشند که نشان از ذوق و روحیه و هنرمندی آن ها است، همچنین بر سرشان پارچه ای به نام “سریگ” می بندند و انواع زیورآلات و پولک به لباس هایشان آویزان می کنند که زیبایی چشم نوازی دارد.

لباس های محلی ایرانیان,لباس سنتی ایران,لباس سنتی ایرانی,

5. لباس محلی لری

قوم لر از مهمترین اقوام ایرانی می باشند که فرهنگ و آداب و رسوم خاصی دارند. بیشتر مردم نیز علاقه دارند تا با لباس های لری که یکی از لباس سنتی ایرانی می باشند آشنا شوند. مردهای لر لباس هایی به رنگ قهوه ای و خاکستری می پوشند که بسیار ساده و کم طرح می باشد. آن ها کت و جلیقه ای گشاد بر تن می کنند که بسیار راحت است و کلاه هایی از جنس نمد و بدون لبه بر سر می گذارند. همچنین کفش های دست ساز و محلی می پوشند که به این نوع کفش ها “گیوه” می گویند. “چوغا” نیز نوعی بالا پوش مردانه است که جنس آن از پشم گوسفند می باشد و توسط زنان بافته می شود. لباس های محلی زنان لرستان طوری است که سر و گردنشان را به طور کامل می پوشاند. آن ها نیز مانند دیگر زنان لباس هایی با رنگ های شاد و روشن بر تن می کنند. زنان مسن تر نیز از رنگ های تیره بیشتر استفاده می کنند و سربندهایی به رنگ سفید و سیاه، با طرحی ساده می بندند.

لباس هاي سنتي ايران,لباس هاي سنتي ايراني,لباس های سنتی ایران,

4. لباس محلی قشقایی

ایل قشقایی یکی از ایل های بزرگ و ترک زبان ایران است. مردم این ایل به خان علاقه زیادی دارند و به او بسیار احترام می گذارند. یکی از معروف ترین لباس سنتی ایران، لباس قشقایی می باشد. مردان قشقایی کلاهی گرد بر سر می گذارند که جنس کلاه ها از پشم و موی گوسفندان است. زنان قشقایی نیز دامن های چین دار با چند لایه با تونیک که از دو طرف شکاف دارد را می پوشند و روسری های بلند که با دکمه زیر چانه محکم می شوند را سر می کنند. آن ها پیشانی بندی به نام “یاقلق” را دور سرشان می بندند. زنان قشقایی صورتشان را هیچوقت نمی پوشانند و بیشتر آن ها پارچه لباس هایشان را که از شهر می خرند را می دوزند و کفش های دست ساز به پا می کنند. تا قبل از انقلاب همانند شهرنشینان چادر سر می کردند.

این مطلب را از دست ندهید
معرفی و خرید مام های زنانه نیوآ از شیکولات

لباس های سنتی ایرانیان,لباس های محلی ایرانی,لباس های محلی ایرانیان,

3. لباس محلی گیلکی

گیلکی ها از مردمان خونگرم ایران زمین هستند و به همین دلیل هر ساله گردشگران زیادی به این منطقه خوش آب و هوا و سرسبز سفر می کنند. لباس سنتی گیلکی ها از لباس های سنتی ایران است که قدمتی 4 هزار ساله دارد. مردان گیلکی لباس هایی با رنگ های شادی می پوشند. آن ها کمربندی را بر کمرشان می بندند که جنس نخی دارد. مردان گیلکی کلاه های استوانه ای بر سرشان می گذارند که در بین آن ها رایج است. زنان نیز دامن هایی بلند بر تن می کنند که بلندی آن ها تا زمین است. طرح این دامن ها راه راه است که هر یک از راه ها رنگ خاصی دارد. آن ها این دامن بلند را با جلیقه رنگارنگ می پوشند و روسری های سفید و منگوله دار بر سر می کنند و در زیر روسری “مندیل” استفاده می کنند که با تعداد زیادی سکه تزیین می شود.

لباس سنتی ایران,لباس سنتی ایرانی,لباس هاي سنتي ايران,

2. لباس محلی خراسانی

خراسان یکی از منطقه های مذهبی است. به همین دلیل مردم این منطقه پوشش اسلامی دارند. پوشش خراسانی های کرد همانند دیگر مردم کرد کشور می باشد. آن ها بیشتر از رنگ های شاد استفاده می کنند که باعث آرامش روحی و روانی می شود. مردهای خراسانی شلوارهایی گشاد با پیراهن های بلند می پوشند و یک عمامه بر سر می گذارند. زنان این منطقه نیز همانند مردان پیراهن های بلند بر تن می کنند و کل سرشان را با روسری یا شال می پوشانند. جوراب آن ها از پشم گوسفند است و ساق های کوتاهی دارد.

لباس هاي سنتي ايراني,لباس های سنتی ایران,لباس های سنتی ایرانیان,

1. لباس محلی خوزستانی

مردم خوزستان عقاید و آداب و رسوم خاصی دارند. آن ها به دلیل گرمای طاقت فرسا پوشش متفاوتی دارند. لباس خوزستان از جمله لباس های سنتی ایران می باشد. مردان خوزستانی لباس بلند و سفید رنگی می پوشند که به آن “دشداشه” می گویند. دشداشه های یقه دار و بدون یقه با هم تفاوت دارند. مردان خوزستانی بر روی دشداشه لباسی نخی به نام “خاچیه” می پوشند. آن ها برای حفاظت از سر و گردنشان پارچه ای بلند به نام “چفیه” بر روی سر خود می اندازند. که به رنگ های سفید و سبز و سیاه می باشد. برای نگهداری از چفیه حلقه نخی ضخیم و بافته شده استفاده می کنند. پوشش زنان خوزستانی اسلامی می باشد آن ها چادری مشکی رنگ و آزاد بر سر می کنند که طرفین آن دو بریدگی آستین مانند دارد که در هنگام وزش باد از بدن جدا نشود. زنان خوزستان همچنین روسری بزرگی به نام “شیله” سر می کنند که بسیار نازک و ابریشم گونه است که سر و سینه را پوشش می دهد. برای محار کردن شیله بر روی سر از چِلاب که گیره ای طلایی یا نقره ای می باشد استفاده می کنند. زنان میانسال نیز “عُصابه” که پارچه ای سیاه رنگ است را به دور سرشان می بندند. و شیله نیز در زیر عصابه و بالای سر قرار می گیرد. آن ها در مراسم های عزاداری روی عصابه گل می مالند.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا