تکنولوژی

10 زبان برنامه نویسی برتر دنیا در سال 2020

خلاصه نوشته
  • بهترین زبان های برنامه نویسی دنیا زبان هایی هستند که بتوان علاوه بر کار آمد بودن شان در زمینه فناوری و اطلاعات، از آن ها کسب در آمدی عالی داشت. زبان های برنامه نویسی متنوعی در جهان وجود دارد که کارایی های بسیاری دارند و می توان با استفاده از آن ها یک برنامه و یا یک پروژه بسیار جالب را طراحی کرد.

بهترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری

در جامعه کنونی و شرایطی که کشور ما دارد، یکی از راه های مهم برای کسب در آمد و موفقیت، یادگیری یک مهارت کار آمد است. بدون شک تمامی شاخه های فناوری و اطلاعات، مهم و کار آمد هستند اما زبان برنامه نویسی یک چیز دیگر است و به قول معروف یک سر و گردن از تمامی حرفه های کامپیوتری بالاتر است. این حرفه روز به روز در حال پیشرفت بوده و کسی که در حال یادگیری و یا آموزش آن است هم باید همانند یک دانش آموز همیشه به دنبال یادگیری بیشتر در این زمینه باشد. برنامه نویسی بسیار گسترده بوده و شاخه های مختلفی را در بر می گیرد. این حرفه شاخه هایی مانند: گسترش بازی های کامپیوتری، طراحی وب سایت و برنامه های تخصصی را هم در بر می گیرد.

10 زبان برنامه نویسی برتر دنیا,برترین زبان برنامه نویسی,بهترین زبان های برنامه نویسی,

حال در این میان برای برخی از دوست داران برنامه نویسی، این سوال پیش می آید که بهترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری و در آمد کدام است؟ از این رو ما تصمیم گرفتیم که در این مطلب به معرفی 10 زبان برنامه نویسی برتر دنیا که اکنون بسیار روی بورس هستند بپردازیم.

بهترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری,ده زبان برنامه نویسی برتر دنیا,زبان های برنامه نویسی برتر دنیا,

10. پایتون | Python Programming

پایتون یکی از زبان های برنامه نویسی برتر دنیا است که به صورت چند منظوره می باشد. یعنی شامل سطح بالا، اسکریپتی و شی گرا است. این زبان در سال 1991 در کشور هلند توسط یکی از برنامه نویسان قدر هلندی به نام خودو فان راسام طراحی شد. در عصر حاضر، پایتون یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در کل دنیاست و جالب است بدانید که شرکت های معتبری همچون گوگل و یوتیوب هم از آن برای گسترش و بروز کردن وب سایت های شان استفاده می کنند. این زبان برنامه نویسی تاکنون عملکردی موفق در تمامی زمینه هایی داشته که از آن استفاده کرده اند.

زبان برنامه نویسی پایتون کاربردهای فراوانی دارند زیرا همانطور که گفتیم یک زبان چند منظوره است که می توان در زمینه هایی همچون طراحی وب سایت داینامیک، طراحی نرم افزارهای دسکتاپی و همچنین تحلیل داده اطلاعات هم از آن بهره برد. پیشنهاد می کنیم که اگر در زمینه های امنیتی فعالیت دارید، با زبان پایتون سرویس های خود را بهینه تر کنید. این سرویس ها شامل Back-End و API می شوند.

10 زبان برنامه نویسی برتر دنیا,برترین زبان برنامه نویسی,بهترین زبان های برنامه نویسی,

9. جاوا اسکریپت | Javascript Programming

جاوا اسکریپت که با نام JS شناخته می شود، یکی دیگر از بهترین زبان های برنامه نویسی دنیاست که در سطح بالایی قرار دارد. این زبان برنامه نویسی هم چند منظوره است یعنی هم داینامیک، تفسیری و شی گرا می باشد و با این ویژگی قابلیت این را دارد که تمامی روش های مختلف برنامه نویسی را ساپورت کند. از زبان جاوا اسکریپت می توان در اپلیکیشن های موبایل و همچنین بازی های کامپیوتری و اپلیکیشن های مناسب دسکتاپ استفاده کرد. به طور کلی می توان گفت که این زبان بسیار گسترده بوده و به قول معروف یک زبان همه فن حریف است.

برنامه نویسان و توسعه دهندگان برنامه نویسی می توانند برای گسترش جاوا اسکریپت از فریم ورک های مختلفی استفاده کنند. در جاوا اسکریپت فریم ورک هایی وجود دارد که ویژگی های زیادی دارند. برای مثال می توان کدهای جدیدی را نوشته و برای برنامه های کاربردی از آن استفاده کرد. به طور کلی این زبان برنامه نویسی برای کسانی که قصد توسعه کسب و کار خود را دارند، یک فریم ورک عالی است.

بهترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری,ده زبان برنامه نویسی برتر دنیا,زبان های برنامه نویسی برتر دنیا,

8. راست | Rust Programming

زبان برنامه نویسی راست جزء 10 زبان برتر برنامه نویسی دنیاست که بسیار پیشرفته و مدرن می باشد. راست از زبان های سطح بالا بوده و کنترل عملکردش بسیار منحصر به فرد است. استفاده از زبان Rust باعث افزایش سرعت کد نویسی برای توسعه دهندگان شده و همچنین باعث دسترسی بهتر به برنامه ها با استفاده از ترکیب ارگونومی و انرژی می شود. از دیگر مزایای برنامه نویسی راست می توانیم به بی نقص بودن آن برای طراحی پروژه های مختلف اشاره کنیم. برای مثال برنامه نویسان می توانند نرم افزارهایی طراحی کنند که باگ های کمتری داشته و از لحاظ امنیتی هم بسیار قوی باشد. شرکت های بزرگی در سراسر جهان از زبان برنامه نویسی راست استفاده می کنند.

این مطلب را از دست ندهید
10 کشور دارای کمترین سرعت اینترنت در دنیا

10 زبان برنامه نویسی برتر دنیا,برترین زبان برنامه نویسی,بهترین زبان های برنامه نویسی,

7. گو | GO Programming

زبان گو یکی از ده زبان برنامه نویسی برتر و مطرح است که توسط سه نفر از فعالان گوگل در سال 2007 معرفی شد. برای کسانی که بر روی سرعت و توسعه زبان های برنامه نویسی مانند پایتون کار می کنند، استفاده و یادگیری زبان GO بسیار اهمیت دارد. برنامه نویسانی که قصد بالا بردن امنیت زبان های برنامه نویسی همچون ++C را دارند می توانند با استفاده از زبان گو به این هدف برسند. این زبان برنامه نویسی قاعده های بسیار آسانی برای یادگیری دارد و در مقایسه با دیگر زبان ها بسیار متفاوت تر است. این زبان برنامه نویسی که با نام Golang هم شهرت دارد بسیار محبوب شده است چراکه قابلیت پردازش ابری را داشته و قابلیت اوپن سورس را هم دارا می باشد. به طور کلی زبان برنامه نویسی گو برای معماری میکرو سرویس ها بسیار مناسب است.

بهترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری,ده زبان برنامه نویسی برتر دنیا,زبان های برنامه نویسی برتر دنیا,

6. سوئیفت | Swift Programming

این زبان برنامه نویسی برای گسترش سیستم عامل های مختلف مناسب بوده و شرکت اپل از آن استفاده می کند. سیستم عامل IOS یکی از مهم ترین سیستم عامل هایی است که از این زبان برای اپل آیفون های خود استفاده می کند. در سال 2014 زبان برنامه نویسی سوئیفت توسط برنامه نویسان شرکت اپل معرفی شد. پس از این معرفی یک بروزرسانی عظیم در این زبان رخ داد و این زبان به نسخه 1.2 ارتقاع پیدا کرد. سال بعد در همان کنفرانس زبان به نسخه 2 راه یافت و سرانجام برای پلتفرم های اپل و لینوکس هم ارائه شد.

به عنوان یک نتیجه گیری می توان گفت اگر می خواهید برنامه هایی برای محصولات Apple بسازید و یا به راه های جدید برای کدنویسی سرور علاقه دارید، یادگیری این زبان به شما توصیه می شود. یادگیری زبان سوئیفت کار سختی نیست. این زبان از امنیت بالایی برخوردار بوده و قابلیت این را دارد که جایگزین Objective-C شود. سوئیفت علاوه بر زبان استاتیک خود، قابلیت بررسی خطاها را داشته و دارای یک ویرایشگر با نام ایکس کد می باشد.

10 زبان برنامه نویسی برتر دنیا,برترین زبان برنامه نویسی,بهترین زبان های برنامه نویسی,

5. کاتلین | Kotlin Programming

گوگل در سال 2017 این خبر را منتشر کرد که قصد دارد از زبان برنامه نویسی کاتلین برای گسترش و بروزرسانی برنامه های اندرویدی خود استفاده کرده و آن ها را ساپورت کند. این اعلامیه توسط گوگل برای آن دسته از افرادی که به شدت از زبان جاوا اسکریپت متنفر بودند خبر بسیار خوشایندی بود.  کاتلین از مجموعه زبان های برنامه نویسی statically typed است و این یعنی اینکه، این زبان میزان و نوع متغیر هایش را زمانی که کامپایل می شود، بررسی کرده و نشان خواهد داد. زبان کاتلین قابلیت این را دارد که بر روی ماشین مجازی جاوا راه اندازی شده و مانند یک سورس کد جاوا اسکریپت کامپایل شود. این زبان برنامه نویسی توسط یک تیم بسیار حرفه ای در سنت پترزبورگ، کشور روسیه  گسترش یافت.

بهترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری,ده زبان برنامه نویسی برتر دنیا,زبان های برنامه نویسی برتر دنیا,

4. سی پلاس پلاس | C++ Programming

سی پلاس پلاس یک از بهترین زبان های برنامه نویسی دنیا می باشد که توسط Bjarne Stroustrup بعنوان پسوند زبان برنامه نویسی C یا “C with Classes” ایجاد شده است. این زبان با گذشت زمان بطور چشمگیری گسترش یافته است. زبان برنامه نویسی ++C مدرن علاوه بر امکاناتی که دارد، برای دستکاری حافظه سطح پایین هم مناسب بوده و دارای ویژگی شی گرا، عمومی و عملکردی نیز می باشد. تقریباً همیشه به عنوان یک زبان کامپایل شده اجرا می شود و بسیاری از فروشندگان کامپایلرهای ++C از جمله بنیاد نرم افزار رایگان، LLVM، مایکروسافت، اینتل، اوراکل و IBM را تهیه می کنند. در عصر حاضر اکثر نرم افزارهای سیستمی توسط برنامه سی پلاس پلاس طراحی شده اند. این زبان تا حدودی سخت بوده و آموزش آن در اکثر دانشگاه ها انجام می شود. بزرگترین پروژه های جهان مانند گوگل کروم، ویندوز و گوگل با این زبان نوشته شده اند. همچنین یکی از بهترین فروشگاه های اینترنتی دنیا یعنی آمازون هم با همین زبان طراحی شده است. از زبان ++C برای ساخت اپلیکیشن هایی که تحت ویندوز هستند هم استفاده می شود.

این مطلب را از دست ندهید
10 استراتژی برای رشد سریع پیج اینستاگرام

10 زبان برنامه نویسی برتر دنیا,برترین زبان برنامه نویسی,بهترین زبان های برنامه نویسی,

3. تایپ اسکریپت | Typescript Programming

زبان برنامه نویسی  تایپ اسکریپت، اساساً زبانی است که تمامی دستورالعمل هایش برای یک محیط زمان اجرا نوشته شده است. آنها نیازی به مرحله تدوین ندارند و بیشتر تفسیر می شوند. یک زبان برنامه نویسی کاربردی، زبانی است که برای ادغام و برقراری ارتباط با سایر زبان های برنامه نویسی طراحی شده باشد. محیط هایی که می توانند از طریق اسکریپت به صورت خودکار انجام شوند شامل برنامه های نرم افزاری، صفحات وب در یک مرورگر، استفاده از پوسته های سیستم عامل ها (OS)، سیستم های تعبیه شده و همچنین بازی های رایانه ای است.

بهترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری,ده زبان برنامه نویسی برتر دنیا,زبان های برنامه نویسی برتر دنیا,

2. جاوا | Java Programming

زبان برنامه نویسی جاوا، یک زبان همه منظوره بوده و می تواند مبتنی بر کلاس، و شی گرا باشد. این زبان به گونه ای طراحی شده است که هیچگونه وابستگی در حین اجرا نداشته باشد و همین امر او را به یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی جهان مبدل کرده است. کدهای جاوا قابلیت این را دارند که بر روی همه پلتفرم هایی که مخصوص آن هستند را ساپورت کنند که با این کار هیچ نیازی به کامپایل کردن نیست. تمامی برنامه هایی که توسط جاوا راه اندازی می شوند، به صورت بایت کد، کامپایل شده و این ویژگی سبب شده است تا جدا از ساختار کامپیوتری اش بر روی هر دستگاه مجازی که فکرش را بکنید اجرا شود. این زبان برنامه نویسی توسط شخصی به نام جیمز گاسلینگ گسترش پیدا کرد و در حال حاضر شرکت اوراکل آن را خریده است.

شعار زبان برنامه نویسی جاوا، از همان اول هم این بود که ( یک بار بنویس و همه جا اجرا کن). این زبان در اوایل طراحی اش فقط برای تلویزیون تعاملی کاربرد داشت. جالب است بدانید جاوا در ابتدای طراحی اش (Oak) نام داشت که به معنی بلوط بود. علت چنین نامگذاری، درخت بلوطی بود که در بیرون از دفتر گاسلینگ قرار داشت. پس از چندین پروژه متفاوت نامش را به Green تغییر دادند و پس از مدتی هم برای همیشه نام آن به زبان برنامه نویسی Java تغییر کرد.

10 زبان برنامه نویسی برتر دنیا,برترین زبان برنامه نویسی,بهترین زبان های برنامه نویسی,

1. اف شارپ | F# Programming

در سال 2003 زبان برنامه نویسی اف شارپ به واسطه شرکت مایکروسافت ساخته شد. این زبان به صورت متن باز است. اگر بخواهیم زبان اف شارپ را با تمامی زبان هایی که در این مطلب به آن ها اشاره کردیم مقایسه کنیم، باید بگوییم که این زبان بسیار ساده است حتی بسیار ساده تر از زبان پایتون. اف شارپ در مجموعه زبان های تابعی و فانکشنال قرار می گیرد که تا نسخه 4 فانکشنال طراحی شده که قابلیت ساپورت شی گرایی هم دارد. از مزایای این زبان می توانیم به ساده بودن کدهایش اشاره کنیم. مثلا در حین برنامه نویسی نیازی به براکت و سمی کالن نیست و به طور کلی برای طراحی هر پروژه نیازی به نوشتن کد های فراوان ندارید. اف شارپ از جمله زبان های برنامه نویسی دات نتی است که بعد از انجام آن باید بلافاصله از سی شارپ استفاده کنید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا