تکنولوژی

10 نکته برای استفاده بهتر از مرورگر مایکروسافت اج کرومیوم

افزایش بازدید در گوگل

درباره مرورگر مایکروسافت اج کرومیوم

اگر از دست نوتیفیکیشن های مزاحم، شخصی سازی تب های جدید و سایر مشکلات جزئی و آزار دهنده خسته شده اید، بهتر است که از تنظیمات مرورگرتان در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید.

زیرا در اج کرومیوم امکاناتی وجود دارد که شاید از نحوه عمل کردن شان آگاهی نداشته باشید، در حالی که می توانند بسیاری از مشکلات تان را در این زمینه حل کنند.

مرورگرجدید اج کرومیوم توسط مایکروسافت و بر اساس موتور منبع باز کرومیوم منتشر شد. این مرورگر حجم کمی داشته و خوشبختانه نصب آسانی نیز دارد.

اما برای استفاده بهتر از آن پیشنهاد می شود که تنظیمات خاصی را برای بهبود عملکردش انجام دهید.

بنابراین اگر شما هم قصد دارید تا در این باره اطلاعات بیشتری کسب کرده و با نکات مهم این مرورگر آشنا شوید، با ما همراه باشید تا شما را با ۱۰ تا از مهم ترین نکات مرورگر اج کرومیوم آشنا کنیم.

مرورگر اج کرومیوم,مرورگر مایکروسافت اج کرومیوم,مرورگر اج کرومیوم

۱۰. انتخاب مکان دانلودها

همانطور که می دانید، فایل های دانلود شده در این مرورگر به صورت پیش فرض در بخش دانلودها روی پروفایل شما ذخیره می شوند.

اما اگر می خواهید مکان دیگری را برای ذخیره انتخاب کنید، ابتدا به بخش edge://settings/download بروید و روی گزینه Change کلیک کنید.

در ادامه باید پوشه و محلی که برای ذخیره مد نظرتان می باشد را انتخاب کنید. اگر ترجیح می دهید که هر دفعه پیش از ذخیره فایل در مورد محل آن از شما پرسیده شود، باید گزینهAsk Where To Save Each File Before Downloading  را فعال کنید.

۹. مدیریت پسوورد های ذخیره شده

مرورگر اج کرومیوم هم مانند سایر مرورگرها ابزاری ایمن و قوی برای مدیریت رمزهای عبور به شمار می رود که اگر با حساب کاربری تان به آن وارد شوید، می توانید رمزهای عبور را در دستگاه های مختلف با یکدیگر همگام سازی کنید.

برای تنظیم و تغییر مدیریت پسووردها باید به بخش edge://settings/passwords وارد شوید. در این قسمت با گزینه Offer To Save Passwords می توانید فعال و یا غیر فعال بودن مدیریت پسوورد های تان را انتخاب کنید.

در واقع فعال کردن این گزینه به مرورگر اجازه می دهد تا پسووردهای ذخیره شده تان را به صورت خودکار به حساب کاربری تان در سایت های مختلف وارد کند.

در بخش Saved Passwords می توانید به مشخصات حساب های کاربری تان دسترسی داشته باشید. با کلیک کردن روی تصویر چشم می توانید هر کدام از رمزها را مشاهده کنید.

البته برای این کار باید Windows Hello و یا رمز عبور ویندوزتان را برای تایید هویت وارد کنید. با کلیک بر روی سه نقطه موجود در کنار هر مورد می توانید جزئیات بیشتری از آن ها را ببینید.

با غیرفعال کردن گزینه Offer To Save Passwords باز هم قادرید از رمزهای تان استفاده کنید. اما اگر ترجیح می دهید تمام پسووردهای ذخیره شده را پاک کنید، به ترتیب مراحل زیر را دنبال کنید:

Privacy and Services  > Clear Browsing Data  <  تنظیمات اج

در ادامه در صفحه باز شده Choose what to clear را انتخاب کنید و بعد از قسمت Time Range، روی All Time کلیک کرده و جعبه پسوورد ها را انتخاب کنید. (حواس تان باشد که فقط Passwords ها را انتخاب کرده باشید.)

سپس روی Clear Now کلیک کنید تا داده ها پاک شوند. پس از این مرحله بهتر است که از روشن بودن گزینه همگام سازی رمز عبور مطمئن شوید.

اگر برای مدیریت رمزها از برنامه ثالثی کمک می گیرید، باید بررسی کنید که آیا گزینه ای برای مدیریت آن در مرورگر وجود دارد یا خیر. به عنوان مثال ۱Password دارای گزینه ای است که با نصب افزونه ای می توانید فعالش کنید.

مرورگر اج کرومیوم,مرورگر مایکروسافت اج کرومیوم,مرورگر اج کرومیوم

۸. مسدود کردن اعلان ها یا نوتیفیکیشن ها

اگر شما هم از طراحان وب باشید، احتمالا عاشق این ویژگی مرورگر اج کرومیوم خواهید شد. چنانچه در مقابله با سایت های مختلف، نوتیفیکیشن های متفاوتی دریافت می کنید، راه های زیادی برای مسدود کردن شان وجود دارد.

در روش اول شما با رد کردن نوتیفیکیشن آن را در لیست Blocked قرار می دهید. در روش بعدی اگر می خواهید که به طور کلی هیچ نوتیفیکیشنی دریافت نکنید، باید در بخش تنظیمات Site Permissions را انتخاب کنید.

در این قسمت روی Notifications کلیک کنید و در ادامه گزینه Ask Before Sending را غیرفعال کنید تا دیگر نوتیفیکیشن های سایت های مختلف را دریافت نکنید.

سایت هایی قبلا به آن ها دسترسی داده اید و یا مسدودشان کرده اید در فهرست تان باقی خواهند ماند.

برای فعال کردن نوتیفیکیشن یک سایت باید گزینه Ask Before Sending را فعال کرده و پس از باز شدن پنجره نوتیفیکیشن در وب سایت مورد نظر، به آن پاسخ مثبت دهید.

۷. تنظیمات موتور جستجو

مایکروسافت برای جستجوها، موتور جستجوی خودش یعنی بینگ را به صورت پیش فرض انتخاب کرده است.

چنانچه شما ترجیح می دهید از موتور جستجوی دیگری استفاده کنید واردEdge settings شده و بعد بخش Privacy and Services را انتخاب کنید.

در انتهای صفحه و در سمت راست Address Bar، روی علامت پیکان کلیک کنید و از موتورهای جستجوی از پیش تعیین شده مانند یاهو، گوگل و.. انتخاب کنید.

برای اضافه کردن موتور جستجوی جدید باید از بخش Manage Search Services استفاده کنید.

مرورگر اج کرومیوم,مرورگر مایکروسافت اج کرومیوم,مرورگر اج کرومیوم

۶. شخصی سازی تب های جدید

زمانی که در مرورگر مایکروسافت اج کرومیوم تب جدیدی باز می کنید، صفحه ای شامل خدمات مختلف مایکروسافت برای تان باز می شود که به کمک آیکن به شکل چرخ دنده می توانید آن را شخصی سازی کنید.

در این حالت سه پیش فرض وجود دارد:

  • Focused: که شامل جعبه جست و جو و گروهی از لینک های هدایت شوند به صفحات خاص می باشد. با پایین رفتن در صفحه نیز می توانید اخبار مایکروسافت را مشاهده کنید.
  • Inspirational: عکس پس زمینه روزانه بینگ برای این صفحه اضافه می شود.
  • Informational: در صفحه اصلی اخبار مربوط به مایکروسافت قرار خواهد گرفت.

گزینه Custom به شما اجازه مخفی کردن هر موردی به جز جعبه جستجو را خواهد داد.

وارد شدن با حساب کاربری Azure AD و اتصال داشتن به حساب Office365 به شما این امکان را می دهد تا به کمک میانبرها، اخبار مایکروسافت را با اسناد حساب کاربری تان جایگزین کنید.

اما در این صورت دیگر به گزینه Custom در مرورگر اج کرومیوم دسترسی نخواهید داشت.

۵. نصب افزون ها از طریق وب استور کروم

چون این مرورگر بر اساس موتور متن باز کرومیوم تولید شده، می توانید از افزونه های مروبط به مرورگرهایی بر پایه کروم و وب استور کروم نیز استفاده کنید.

قبل از نصب باید اجازه دسترسی به این افزونه ها را بدهید، بنابراین به بخش edge://extensions وارد شده و گزینه Allow Extensions From Other Stores را فعال کنید.

چنانچه این گزینه را فعال نکنید، هنگام ورود به وب استور کروم، با بنری با قابلیت فعال کردن این گزینه رو به رو خواهید شد. در ادامه پس از فعال کردن آن می توانید به راحتی از افزونه های متفاوت استفاده کنید.

مرورگر اج کرومیوم,مرورگر مایکروسافت اج کرومیوم,مرورگر اج کرومیوم

۴. مسدود کردن تبلیغات ثالث و دنباله گیری ها

یکی از جدیدترین ویژگی های مرورگر اج کرومیوم مسدود کردن دنباله گیری ها (Tracking Prevention) می باشد که شکل کارآمدی از گزینه Do Not Track است.

حالت Balanced به صورت پیش فرض جلوی دنباله گیری های آسیب رسان و سایت های جدید را می گیرد. برای آن که دنباله گیری های ثابت را بلاک کنید باید وارد بخش تنظیمات شده و Privacy and Services را دنبال کنید.

سس تنظیمات را به Strict تغییر دهید تا دنباله گیری در همه سایت ها مسدود شود. این قابلیت شبیه مسدود کردن تبلیغات می باشد.

برخی سایت های به دلیل این قابلیت عملکردشان را از دست می دهند. برای حل سریع این مشکل روی قفل موجود در آدرس مرورگر کلیک کرده و در بخش Tracking Protection غیرفعالش کنید.

با این کار سایت مورد نظر در لیست استثناها قرار می گیرد. برای فعال کردن این قابلیت می توانید تنظیمات را به On تغییر دهید.

۳. اضافه کردن کاربران

چنانچه ترجیح می دهید که فعالیت های تان در مرورگر اج کرومیوم از دیگران مجزا باشد پیشنهاد می کنیم که چند پروفایل کاربری ایجاد کنید.

برای این کار می‌توانید به تعداد دلخواه پروفایل ایجاد کرده و هرکدام را به حساب کاربری متفاوتی متصل کنید و یا حتی بدون ورود به حساب کاربری از آن ها استفاده کنید.

برای افزودن یک پروفایل جدید ابتدا باید در قسمت بالای صفحه سمت راست روی تصویر پروفایل کلیک کرده و سپس گزینه add profile را انتخاب کنید.

اگر کمک حساب کاربری مایکروسافت Azure Ad تان وارد شوید می توانید از قابلیت همگام سازی برای پروفایل تان استفاده کنید.

این مرورگر با توجه به اطلاعات حساب کاربری برای پروفایل تان نام خاص انتخاب کرده و تصویر حساب کاربری تان را هم به عنوان تصویر پروفایل انتخاب می کند.

برای اینکه بتوانید این تنظیمات را تغییر دهید وارد صفحه پروفایل شوید و از سه نقطه سمت چپ روی Sign in/Sign کلیک کنید.

در ادامه می توانید نام پروفایل تان را تغییر داده و همچنین تصویر آن هایی را که به حساب کاربری خاصی اتصال ندارند را نیز عوض کنید. چنانچه عکس پروفایل به حساب کاربری خاصی متصل است، از ابزارهای پروفایل برای حساب تان استفاده کنید.

مرورگر اج کرومیوم,مرورگر مایکروسافت اج کرومیوم,مرورگر اج کرومیوم

۲. همگام سازی اطلاعات در دستگاه های متفاوت

چنانچه از مرورگر مایکروسافت اج کرومیوم در دستگاه های متفاوتی استفاده می کنید می توانید برای راحتی کار از قابلیت همگام سازی استفاده کنی.

برای فعال کردن این قابلیت ابتدا باید به حساب کاربری مایکروسافت یا Azure Active Directory وارد شوید.

در نسخه ابتدایی این مرورگر (ژانویه ۲۰۲) شما قابلیت فعال کردن همگام سازی برای تنظیمات، داده های فرم ها و صفحات مورد علاقه را دارید. اما در نسخه های بعدی قابلیت های جدیدی مانند همگام سازی تاریخچه صفحات، تب های باز، افزونه ها و مجموعه ها نیز به آن اضافه شده است.

برای آن که بتوانید تنظیمات همگام سازی را شخصی سازی کنید، روی عکس پروفایل تان که در بخش بالای پنجره مرورگر در سمت راست واقع شده کلیک کنید.

سپس گزینه Manage profile settings را انتخاب کرده و روی Sync کلیک کنید. به جای این کار می توانید مستقیما از کمک گرفته و به بخش مورد نظر برسید.

چنانچه برای مدیریت رمزهای تان از نرم افزار ثالثی استفاده می کنیدPassword Sync را غیرفعال کنید.

۱. بهبود تنظیمات پیش فرض مرورگر

پس از نصب مرورگر اج کرومیوم شما با سوالی مواجه خواهید شد که می گوید آیا قصد دارد این مرورگر را به مرورگر اصلی تان تبدیل کنید یا خیر.

شما می توانید پاسخ منفی یا مثبت بدهید. اما نگران نباشید، زیرا می توانید هر زمان که خواستید نظرتان را عوض کنید.

برای آن که مرورگر پیش فرض ویندوز را تغییر دهید باید مسیر زیر را دنبال کنید:

Settings > Apps > Default Apps

سپس در بخش Web Browser نام مرورگر را انتخاب کنید تا تغییرات انجام شود.

در انتهای صفحه Default Apps ابتدا روی Set Default By App کلیک کرده و برنامه مرورگر تان را انتخاب کنید این گزینه باعث می شود که در تنظیمات مرورگر کنترل بیشتری داشته باشید برای مثال می توانید از نرم افزارهای دیگری که بتواند فایل های pdf تان را بخواند، مشخص کنید.

اگر با وجود انتخاب نرم افزار پیش فرض برای باز کردن فایل های pdf، آن ها باز هم در مرورگر اج کرومیوم باز می شوند، باید تنظیمات دیگری را عوض کنید برای این کار باید به ترتیب زیر عمل کنید.

Edge Settings > Site Permissions > PDF Documents (edge://settings/content/pdfDocuments)

در آخر هم گزینه Always Open PDF Files Externally را فعال کنید تا تغییرات انجام شود.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا