راهنمای سفر به سریلانکاگردشگری

بهترین زمان سفر به سریلانکا

خلاصه نوشته
  • سریلانکا کشوری است که به سواحل بی انتها، مهمان نواز، دارای غذاهای لذیذ و ارزان و آثار تاریخی فراوان معروف است. کشورهای خیلی کمی در جهان وجود دارند که به اندازه سریلانکا جاذبه های تاریخی را در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسانده باشند.

راهنمای سفر به سریلانکا

سریلانکا کجاست؟ سری لانکا یکی از جزایر جنوب آسیا و اقیانوس هند می باشد. در هنگام سفر به سریلانکا می توانید حیات وحش آن را از نزدیک مشاهده کنید و به تماشای فیل ها، بوفالوها، پرنده های رنگا رنگ، پلنگ و هزاران حیوان دیگر بروید.

در این کشور می توانید به تماشای انواع جاذبه های گردشگری رفته و در ساحل های آن آفتاب بگیرید، به معبد های هزار ساله سر بزنید و غذاهای محلی آن جا را امتحان کنید، همچنین اگر قصد کوه پیمایی در سریلانکا را داشته باشید می توانید به مناطق کوهستانی بروید و از ارتفاعات آن جا نهایت لذت را ببرید.

سفر به سریلانکا می تواند یک مقصد گردشگری بی نظیر باشد که با وجود این زیبایی های بی نظیر هنوز در سطح جهان شناخته نشده است و این یعنی که گردشگری در این کشور از رونق چندانی برخوردار نیست. در ادامه با ما همراه باشید تا بهترین زمان سفر به سریلانکا را به شما معرفی کنیم.

بهترین زمان برای سفر به سریلانکا,بهترین زمان سفر به سریلانکا,بهترین فصل سفر به سریلانکا,

در زمان سفر به سریلانکا متوجه می شوید که حکومت حاکم بر این کشور بر اساس قانون اساسی تلفیقی از سیستم ریاست جمهوری و پارلمانی می باشد که ریس جمهور اولین مقام در کشور است. از وظایف دیگر رئیس جمهور فرماندهی ارشد نیروهای مسلح و رئیس دولت می باشد که توسط مردم انتخاب می شود.

دخالت نکردن در امور داخلی کشورهای دیگر، احترام به حق حاکمیت دلیل بر هم زیستی مسالمت آمیز با دیگر کشورهای خارجی است. مسیری که در سریلانکا طی می شود مانند یک مثلث طلایی می باشد که راس های آن را شهر کلمبو، کندی و منطقه آهونگالا تشکیل می دهد.

می توان گفت سریلانکا به عنوان زیستگاه فیل آسیایی شناخته می شود که به دلیل مقدس بودن این حیوان نزد بودایی ها آن را در بعضی از معابد نگه داری می کنند. زبان رسمی مردم سریلانکا سین هالی می باشد اما مردم این کشور به زبان های انگلیسی و تامیلی سخن می گویند.

سیستم اقتصادی این کشور بر اقتصاد آزاد پایه ریزی شده و توسعه صادرات یکی از هدف های عمده سیاست اقتصادی کشور می باشد. چای، پوشاک، منسوجات، نارگیل، سنگ های قیمتی، ادویه جات، قهوه و نارگیل طلایی از منابع اصلی صادراتی یریلانکا محسوب می شوند.

می توان گفت سریلانکا یکی از منابع تولید ادویه بوده و خیلی از ادویه های معروف مثل زنجبیل، دارچین و وانیل در این کشور در حال تولید است. از دیگر محصولات کشاورزی سریلانکا می توان به نارگیل اشاره کرد که در همه زمین های کشاورزی به وفور دیده می شود.

میوه های دیگری شبیه به نارگیل در مناطق مختلف سریلانکا موجود است که با دیدن آن ها فکر می کنید انبه هستند اما این همان نارگیل است که به رنگ زرد تغییر شکل داده و اسم انگلیسی آن کینگ کوکنات به معنی نارگیل سلطنتی یا نارگیل پادشاهی است.

از صنایع دستی سریلانکا که با هزینه ای بسیار پایین می شود آن را تهیه نمود انواع و اقسام مجسمه است که در این کشور کاربرد آئینی دارد.

خاطره سفر به سریلانکا,راهنمای سفر به سریلانکا,سفر به سريلانكا,

بهترین فصل سفر به سریلانکا

سفر به سریلانکا در بهار

بارندگی های بعد از فصل زمستان سرسبزی بی نظیری را از خود بر جای می گذارد که می تواند بهترین زمان برای سفر به سریلانکا باشد. آب و هوایی گرم و بارش های شبانه هوای مناسبی را برای گردشگری فراهم می کند.

جشن سال نو در سریلانکا در 14 آوریل هر سال برگزار خواهد شد. مردم سریلانکا هر سال در روزهای اول ماه می به نشانه روز جهانی کارگر جشن هایی را بر پا می کنند. هنگام مسافرت در این ماه ها می توانید شاهد این رویداد ها هم باشید.

سفر به سریلانکا در تابستان

اگر در فصل تابستان قصد سفر به سریلانکا را دارید باید بگوییم که در این زمان هرروز چند ساعتی شاهد بارش باران خواهید بود و این در حالی است که اقیانوس گرم و دریاها پرخروش هستند و قسمتی از جزیره هم طوفانی خواهد شد.

اما گردشگرانی که در سمت غربی از جزیره هستند آب و هوایی خشک تر را تجربه خواهند نمود. در بسیاری از مراسم ها مثل اعیاد و تعطیلات رسمی مسلمانان مثل عید فطر و قربان در تابستان جشن هایی بر پا خواهد شد.

سفر به سریلانکا,سفر به سریلانکا در تابستان,سفر به سریلانکا ویزا,

سفر به سریلانکا در پاییز

در فصل پاییز آب و هوای قسمت های شمالی و شمال شرقی سریلانکا بارانی است اما در نواحی غربی هوا کاملا خشک می باشد. با وجود اینکه گرمی هوا همچنان پار برجا است اما رطوبت و بارندگی ملایمی در این کشور برقرار می شود.

ماه نوامبر در بهترین زمان سفر به سریلانکا ماهی است که گردشگران راهی این کشور می شوند و زمانی مناسب برای گردشگری می باشد. در روزهای اول ماه نوامبر جشن دیوالی یا دیپالی را برگذار می کند که معروف به جشن رنگ ها می باشد.

سفر به سریلانکا در زمستان

فصل زمستان بهترین فصل سفر به سریلانکا است و گردشگران بسیاری راهی این کشور پر از جاذبه می شوند. اگر با شلوغی های زمان بازدید از کشورها مشکلی نداشته باشید باید بگوییم که با وجود آب و هوایی خنک به همراه تابش نور آفتاب یک مسافرت بی نظیر را تجربه خواهید نمود.

در روز 4 فوریه به عنوان روز استقلال در کشور سریلانکا جشنی برگزار می شود که هنگام مسافرت در فصل زمستان می توانید شاهد آن باشید.

هزینه سفر به سریلانکا,بهترین زمان برای سفر به سریلانکا,بهترین زمان سفر به سریلانکا,

بهترین غذای سریلانکا

ماهی ترش و ادویه کاری

غذاهایی دریایی در سریلانکا نقش بسزایی دارند آن هم به دلیل وجود جزیره آن می باشد. از معروف ترین غذاهای دریایی سریلانکا می توان ماهی ترش را نام برد که با ماهی های متنوعی درست می شود.

در این نوع از غذا ماهی ها را به شکل های مربعی برش می دهند و با ادویه هایی مانند فلفل، زردچوبه، دارچین، سیر و برگ پاندان سرخ می کنند. گوراکای خشک میوه ترشی است که برای ترش نمودن این غذا استفاده می شود.

کوتو

در هنگام دیدن از بازار های سریلانکا هر زمانی که صدای دو ظرف به همدیگر را شنیدید بدانید که آن جا در حال پختن غذایی به اسم کوتو می باشند. کوتو همان همبرگر می باشد اما به روش سریلانکایی ها، غذایی که علاقه مندان به فست فود می توانند آن را سفارش دهند.

این مطلب را از دست ندهید
بهترین زمان سفر به قزوین با عکس

این نوع غذا از نوعی نان صاف و ترد به اسم گومبادا روتی تهیه می شود و یکی از بهترین غذاهای سریلانکا می باشد.

جوجه کاری

یکی دیگر از معروف ترین غذاهای کشور سریلانکا جوجه کاری می باشد که نوعی غذای خانگی است، نحوه پخت آن در مناطق مختلف این کشور متفاوت است.

ادویه هایی مثل رازیانه، هل، چوب و میخک را در روغن سرخ می کنند و بعد با جوجه و ادویه هایی مثل فلفل، پودر کاری، برگ کاری و زردچوبه مخلوط می کنند، به طور کلی اصلی ترین ادویه مورد استفاده در غذاهای کشور سریلانکا فلفل می باشد.

لامپری

در سفر به سریلانکا گفت سریلانکا از فرهنگ های متنوعی الهام گرفته است که شاید هلندی ها از بین آن ها چشمگیرتر باشند.

لامپریس از کلماتی هلندی برگرفته شده که به معنای گوشت و برنج می باشد، یعنی غذایی که در آن گوشت و برنج را باهم ترکیب می کنند و سس تندی را به این مخلوط اضافه خواهند کرد که در نهایت آن را بین برگ موز می پیچند و سرخ می کنند.

هاپرز

از دیگر بهترین غذاهای سریلانکا هاپرز است که معمولا برای صبحانه ان را سرو می کنند و از ترکیب آرد و برنج، شیره نارگیل و مقداری کمی شکر تهیه می شود.

این مخلوط را در ظرف گردی سرخ می کنند و آن را مانند پنکیک در اختیار مشتری قرار می دهند که معمولا با ادویه کاری مزه دار می شود.

بهترین فصل سفر به سریلانکا,خاطره سفر به سریلانکا,راهنمای سفر به سریلانکا,

بهترین زمان خرید در سریلانکا

کشور سریلانکا به دلیل ناشناخته بودن همواره از گردشگران کمی برخوردار است؛ اما باید بگوییم که در فصل های گرم مسافران راهی این کشور نخواهد شد به همین دلیل قیمت اجناس خود را به طور قابل توجه ای پایین می آورند و اگر برای مسافرت به سریلانکا فقط قصد خرید دارید بهتر است در فصل های تابستان به این کشور بروید.

ارزان ترین زمان خرید در سریلانکا

در کشور سریلانکا مجتمع تجاری و بازارهای زیادی وجود دارد که با رفتن به این این مراکز می توانید نمایی از سوغاتی های مشهور این کشور را مشاهده نمایید. معمولا در بعضی از ماه ها این کشور جشنواره هایی برای اجناس شان برگزار می کنند که قیمت اجناس را در آن به پایین ترین حد می آورند.

در هنگام بر پایی این نوع جشنواره ها می توانید بهترین زمان سفر به سریلانکا را انتخاب کنید و خرید های مناسبی را انجام دهید. لازم به ذکر است که بگوییم در پایان هر فصلی حراج هایی صورت می گیرد که در این مواقع هم قیمت اجناس را پایین می آورند.

سفر به سريلانكا,سفر به سریلانکا,سفر به سریلانکا در تابستان,

بهترین سوغات سریلانکا

در هنگام مسافرت به هر شهر یا کشوری تهیه سوغاتی و خرید از اهمیت بسزایی برخوردار است که یک قسمت جدا نشدنی از سفر می باشد. همه ما دوست داریم وقتی به جایی سفر می کنیم سوغاتی هایی به عنوان هدیه برای عزیزانمان تهیه کنیم.

در این قسمت از مقاله برخی از بهتربن سوغات سریلانکا را برای شما شرح داده ایم که بتوانید هنگام خرید آن ها را به راحتی تهیه نمایید.

ساری و سارونگ

لباس هایی سنتی یکی از بهترین و زیباترین سوغاتی های کشور سریلانکا می باشد که شما می توانید برای عزیزان خود از آن ها خریداری کنید.

ساری در فرهنگ مردمان سریلانکا مخصوص زنان و سارونگ لباس سنتی مخصوص مردان می باشد، سارونگ اسم یک شلوار سنتی است که گاهی اوقات زنان هم از آن استفاده می کنند.

در کلمبو فروشگاه های زیادی وجود دارند که برای خرید لباس های سنتی می توانید سراغ آن ها بروید و بهترین یادگاری ها را با خود به ارمغان ببرید.

سفر به سریلانکا ویزا,هزینه سفر به سریلانکا,بهترین زمان برای سفر به سریلانکا,

جواهرات و سنگ های قیمتی

کشور سریلانکا به دلیل وجود سنگ های قیمتی مثل یاقوت کبود و سنگ مات معروف است. معدن هایی که در راتناپورا قرار دارد منبعی بسیار بزرگ برای تهیه سنگ های قیمتی و با ارزش محسوب می شود.

در شهر گاله فورت می توانید فروشگاه ها و مغازه هایی را ببینید که دکور مغازه خود را از این نوع سنگ ها پر کرده اند. خرید سنگ های قیمتی می تواند از بهترین سوغاتی هایی باشد که شما با خود از کشور سریلانکا به همراه می برید.

البته اگر قصد خرید این سنگ ها را داشته باشید باید مهارت چانه زدن را در خود تقویت کنید تا بتوانید با قیمت مناسبی آن ها را خریداری کنید.

پارچه های دست بافت

هندلوم اسم ابزاری است که با آن پارچه را تولید می کنند و از گذشته زنان سریلانکایی از آن استفاده کرده اند. در پارچه های معمولی از الیاف پنبه و ابریشم طبیعی استفاده می شده، ساری و سارونگ های سنتی از طریق همین دستگاه تولید می شوند.

علاوه بر لباس، رومیزی، دستمال سفره و … از این نوع از پارچه ها تهیه خواهند شد. این پارچه ها با رنگ های متنوعی که دارند می توانند چشم هر گردشگری را به سوی خود جذب کنند.

بهترین زمان سفر به سریلانکا,بهترین فصل سفر به سریلانکا,خاطره سفر به سریلانکا,

صنایع دستی چوبی

از بهترین سوغاتی های سریلانکا مجسمه های کوچک و صنایع دستی است که از چوب و سنگ ساخته شده اند. این مجسمه ها را به شکل های مختلفی مثل فیل، طاووس و بودا می سازند که می توانید آن ها را به عنوان یک سوغاتی از این کشور خریداری نمایید.

لاکسا یکی از بهترین فروشگاه هایی است که می توانید این نوع از سوغاتی ها را در آن جا تهیه نمایید. این فروشگاه شعبه های زیادی در شهرهای سریلانکا دارد که مجسمه ها را با رنگ ها و تزئینات بسیار زیبا در اختیار شما قرار خواهند داد.

چای

یکی از مهم ترین سوغاتی های سریلانکا چای می باشد. چای کشور سریلانکا به چای سیلان معروف است که یکی از با کیفیت ترین، مشهور ترین و محبوب ترین چای ها در دنیا می باشد.

در همه فروشگاه های سریلانکا می توانید این نوع از چای را پیدا کنید. اگر قصد سفر به سریلانکا را دارید به شما توصیه می کنیم که به عنوان توشه حداقل یک بسته از این چای را به همراه ببرید.

جاذبه های گردشگری سریلانکا

در هنگام مسافرت به هر مکانی به دنبال جاهایی برای گشت و گذار و لذت بردن از آن مناطق هستیم. هر کشوری معمولا جاذبه های گردشگری فراوانی را در خود جای داده است که کشور سریلانکا هم از این امر مستثنا نیست.

این مطلب را از دست ندهید
10 اشتباهی که باعث اضطراب در سفر خواهد شد

در این مقاله برای شما چند مورد از بهترین جاذبه های گردشگری سریلانکا را شرح داده ایم که در هنگام مسافرت بتوانید آن ها در برنامه خود جای دهید.

راهنمای سفر به سریلانکا,سفر به سريلانكا,سفر به سریلانکا,

سیگیرییا | Sigiriya Fortress

یک منطقه باستانی و قدیمی که بر روی صخره ای قرار دارد و در شمال منطقه متاله واقع شده سیگیرییا می باشد که در نزدیکی شهر دامبولا قرار گرفته و در استان مرکزی کشور سریلانکا جای گرفته است.

یک ستون صخره ای بزرگ به ارتفاع 200 متر در رو به روی چند بنای باستانی قرار گرفته که یکی از ویژگی های اصلی این منطقه محسوب می شود. در این زمین صاف و هموار که به این صخره منتهی می شود دروازه ای به شکل شیر قرار دارد که این منطقه اسم خود را از همین دروازه برگرفته، کلمه سیگیرییا به معنی شیر سنگی می باشد.

این قصر پادشاهی بعد از مرگ پادشاه متروکه شد و تا قرن 14 بودایی ها به عنوان صومعه از آن استفاده می کردند. سیگیرییا اکنون در آثار ملی یونسکو به ثبت رسیده است. بخش عظیمی از قسمت غربی این صخره در محدوده ای به طول 140 متر و ارتفاع 40 متر با دیوارهایی نقاشی شده وجود دارد.

سفر به سریلانکا در تابستان,سفر به سریلانکا ویزا,هزینه سفر به سریلانکا,

معبد دندان مقدس | Temple Of The Sacred Tooth Relic Kandy Sri Lanka

معبد دندان مقدس به عنوان یکی از معابد بودایی در شهر کاندی قرار دارد این معبد به طور کلی در یک مجموعه کاخ پادشاهی واقع شده که متعلق به امپراتوری کاندی ها بوده است.

اسم این محل بر گرفته از اثری است که در آن واقع شده یعنی دندان بودا که به عنوان یک اثر تاریخی در آن جا قرار داشته است. این دندان مقدس نقش زیادی در سیاست این منطقه داشته زیرا اهالی آن اعتقاد داشتند که هر کسی یادگاریی از مذهب را در اختیار داشته باشد می تواند حکومت کشور را به دست بگیرد.

کاندی آخرین پادشاهی بود که در سریلانکا بوده و امروزه به همین خاطر این معبد در سازمان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. در این معبد مراسم های مذهبی را هنوز هم انجام می دهند یعنی سه بار در روز آئین های مذهبی را اجرا می کنند که یک مراسم نمادین شستشوی دندان بودا می باشد.

برای شستشوی این دندان از آب معطر استفاده می شود. می توان گفت این معبد در بمب گذاری هایی که در سال 1998 توسط یک گروه نظامی انجام شد آسیب دید اما آن رادوباره بازسازی نمودند.

بودایی ها معتقد هستند زمانی که بودا از دنیا می رود میان مریدان او اختلاف هایی به وجود می آید که چه کسی آن را دفن کند، اما بودا به یک کشور خاص تعلق نداشته به همین علت است که هر قسمت از بدن آن را در یک کشور قرار داده اند.

بهترین زمان برای سفر به سریلانکا,بهترین زمان سفر به سریلانکا,بهترین فصل سفر به سریلانکا,

پرورشگاه فیل پوناوالا | Pinnawala Elephant Orphanage

پرورشگاه فیل پوناوالا محلی برای نگهداری و محافظت از فیل های آسیایی می باشد که در دهکده ای به اسم پوناوالا که در 13 کیلومتری از شهر کگلاله قرار دارد.

در سال 2011 این پرورشگاه 39 فیل نر و 49 فیل ماده را از سه نسل در خود جای داده که هر کدام بدون غذا از پدر و مادر خود دور شده اند. این مجموعه پرورش فیل در سال 1975 به وسیله دپارتمان حفاظت از حیات وحش ساخته شده است.

امروزه این پرورشگاه به یکی از جاذبه های گردشگری و دیدنی معروف در سریلانکا تبدیل شده که گردشگران بیشماری را به خود جذب کرده، همچنین گردشگران زیادی برای دیدن حمام کردن فیل ها و بازی با فیل ها به این پرورشگاه می روند و تمامی هزینه هایی که برای ورودی از گردشگران دریافت می شود صرفه نگهداری از فیل های موجود در آن می شود.

خاطره سفر به سریلانکا,راهنمای سفر به سریلانکا,سفر به سريلانكا,

پارک ملی یالا سریلانکا | National Parks in Sri Lanka

پارک ملی یالا از پر بازدید ترین و دومین پارک ملی در سریلانکا می باشد که به پنج قسمت تقسیم شده و اکنون دو قسمت از آن برای بازدید گردشگران باز می باشد. هر کدام از این قسمت ها اسم های جداگانه ای را ازان خود کرده اند.

بخش اول به اسم پارک ملی روهونا معروف است و بخش دوم به نام پارک ملی کومانا یا یالای شرقی نامگذاری شده که در نواحی شرقی از کشور سریلانکا واقع گردیده.

وسعت این پارک حدود 979 کیلومتر مربع می باشد و در 300 کیلومتری از شهر کلمبو جای گرفته که در سال 1900 به عنوان یکی از مناطق حفاظت شده حیات وحش مورد انتخاب قرار می گیرد. پارک ملی یالا به دلیل نگهداری از پلنگ های سریلانکایی، پرندگان آب و فیل های سریلانکایی اهمیت زیادی دارد.

در کنار این پارک 6 پارک ملی دیگر و 3 منطقه حفاظت شده برای حیوانات موجود می باشد. پارک یالا اکو سیستم های مختلفی را دارا می باشد، جنگل های بارانی و مرطوب، تالاب ها و آب شیرین در این منطقه حفاظت شده موجود هستند. اطراف این پارک در گذشته محل سکونت تعدادی از تمدن های کهن باستانی بوده است.

سفر به سریلانکا,سفر به سریلانکا در تابستان,سفر به سریلانکا ویزا,

قله آدم | Adam’s Peak

قله آدم سریلانکا در زبان محلی مردم سریلانکایی به نام سری پادا شناخته می شود که به معنی کوه پروانه می باشد. این کوه شکلی شبیه به مخروط دارد و مساحتی حدود 2243 متر را در قسمت های مرکزی سریلانکا در بر می گیرد.

در نزدیکی این قله تخته سنگ مسطحی بوده که بودایی ها بر این باور بودند که جای پای بودا می باشد و به همین دلیل آن را سری پادا یعنی جای پای بودا نامیده اند.

پیروان مذهب هندو بر این اعتقاد هستند که این منطقه قدمگاه شیوا می باشد و از طرفی دیگر مسلمانان و مسیحیان معتقدند که این صخره جای پای حضرت آدم یا سنت توماس می باشد. از طریق 6 مسیر می توانید به این منطقه برسید.

این کوه به دلیل اعتقاد های مذهبی نه به خاطر ارتفاع زیاد آن در جهان معروف شده است. قله آدم یک منطقه زیارتی مخصوصا برای بودایی ها محسوب می شود، به نحوی که چندین ساعت پیاده روی برای رسیدن به این منطقه را طی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا