گردشگری

10 تا از بزرگترین مساجد جهان

خلاصه نوشته
  • بزرگترین مساجد دنیا تنها به دلیل وسعت شان معروف نشده اند! این مسجدها از لحاظ معماری، تاریخی و قدمت و حس و حال معنوی که دارند در جهان شهرت یافته اند و با وجود اینکه یک مکان مذهبی هستند، باز هم جزئی از جاذبه گردشگری یک شهر یا کشور محسوب می شوند.

بزرگترین مسجد جهان چه نام دارد؟

دیدن بناهای تاریخی اسلامی  مانند مساجد جدا از جنبه های معنوی، به خاطر نوع معماری و سبک منحصر به فردی که دارد، از دیرباز مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته است. اولین مسجدی که برای مسلمانان بنا نهاده شد، کعبه بود که مسلمانان آن را اولین مسجد جهان اسلام می دانند. مسجد به معنای مکانی برای سجده کردن است و همانطور که می دانید در مقایسه با سایر مکان های نیایشی متفاوت می باشد و معماری بسیار خاصی دارد. همه مساجد جهان دارای یک شکل واحد هستند مثلا همگی دارای گنبد و گلدسته بوده و اصلا همین باعث خاص بودن معماری این نیایشگاه اسلامی شده است!

اکثر مساجد دارای شبستان، محراب، صحن و رواق می باشند. از این رو مسلمانان در جای جای این جهان مساجد بسیار با شکوه و زیبایی ساخته اند که آوازه اش در کل دنیا طنین انداز شده است. مساجدی که نه تنها از لحاظ معماری و ظاهر، بلکه به لحاظ تاریخی بسیار خاص و ویژه هستند و برخی از آن ها به دلیل قدمت طولانی و تاریخ های پر فراز و نشیبی که از سر گذرانده اند به ثبت ملی سازمان یونسکو در آمده اند! در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با بزرگترین مساجد دنیا آشنا کنیم.

بزرگترين مسجد جهان,بزرگترین مساجد جهان,بزرگترین مساجد دنیا,

10. مسجد جامع جهان نما | Jama Masjid

متاسفانه مسجد جامع دهلی با وجود عظمت و شکوهی که دارد، در میان بناهای اسلامی کمتر شناخته شده است! اما باید بگوییم که اگر به سراغ شگفت انگیز ترین بناهای تاج محل می گردید، بازدید از این مسجد را فراموش نکنید. مسجد جامع دهلی که با نام مسجد جهان نما هم شهرت دارد، جزء مهم ترین بناهای کشور هند می باشد که در پایتخت آن یعنی دهلی ساخته شده است. مصالحی که برای ساخت این بنا استفاده شده از سنگ و ماسه می باشد و در آن 2 مناره و 3 گنبد زیبای مرمرین وجود دارد. بر اساس تاریخ های به جای مانده این مسجد در سال 1650 تا 1356 به واسطه یکی از شاهان جهان از امپراطوری گورکانی هند در تاج محل احداث گردیده.

مسجد جهان نما از بزرگترین مساجد دنیا بوده و از لحاظ موقعیتی در بهترین جای دهلی، دقیقا روبروی قلعه ای به نام قلعه سرخ واقع شده است. این مسجد یکی از مهم ترین عبادتگاهای مسلمانان در هند است. در پله های خارجی مسجد جهان نما دکه های خیابانی وجود دارند که مشغول به فروش غذا هستند و زمانی که هوا رو به تاریکی می رود در ضلع شرقی مسجد بازاری برپا می شود که در آن کسبه مشغول به فروش مرغ و ماهی هستند. در گذشته و پیش از اینکه هندوستان استقلال خود را از دست بدهد، یک مدرسه اسلامی در ضلع جنوبی آن قرار داشت که تخریب شد و پس از آن یک بازار بزرگ به نام بازار چندی چوک هم در ضلع شمالی آن قرار داشت که همگی به دستور جهان آرا بیگم دختر شاه جهان احداث گردید و همگی یادآور تمدن گورکانیان می باشد.

ظرفیت مسجد جامه دهلی حدود 35 هزار نفر می باشد.

بزرگترین مسجد ترکیه,بزرگترین مسجد جهان,بزرگترین مسجد جهان در کدام کشور است,

9. مسجد شیخ زاید | Sheikh Zayed Grand Mosque

مسجد شیخ زاید در کشور امارات و در شهر ابوظبی قرار گرفته است و وسعت آن مانند مسجد النبی و مسجدالحرام است و از مهم ترین جاذبه های گردشگری امارات محسوب می شود. شیخ زاید بن سلطان آل نهیان اولین رئیس جمهور امارات بوده است که نام او را بر روی این مسجد گذاشته اند. شیخ زاید در سال 2004 میلادی از دنیا رفت و او را در همین مسجد در ضلع شمالی به خاک سپردند اما مسجد در آن زمان هنوز تکمیل نشده بود و پس از گذشت 3 سال یعنی در سال 2007 میلادی درهای مسجد را بر روی مردم گشودند.

مسجد شیخ زاید متشکل از 80 گنبد بی نظیر و هزاران ستون مرمرین است و در میان دو پل معروف به نام مقطع و مصفح در جزیره ابوظبی قرار دارد. جالب است بدانید که ورود افراد غیر مسلمان به این مکان ممنوع است اما این استثنا برای گردشگران وجود دارد که از آن بازدید کنند. هنگامی که وارد سالن اصلی این مسجد می شوید اولین چیزی که نظرتان را جلب خواهد کرد، وجود یک لوستر بسیار بزرگ و پر زرق و برق است که دارای وزنی بالغ بر 9 تن و 15 متر طول می باشد و 10 متر هم قطر دارد. در دیوار این مسجد را به گونه ای رنگ کرده اند که با طلوع و غروب رنگ دیواره ها تغییر می کند به طوریکه در زیر نور ما به یک رنگ و در زیر نور خورشید به رنگی دیگر در می آید.

هنگامی که فصل گردشگری فرا می رسد، در طول روز بیش از هزار توریست از این مسجد بازدید می کنند. در مسجد شیخ زاید یک فرش بسیار نفیس وجود دارد که حاصل دسترنج 1200 قالیباف ایرانی است که برای بافتنش حدود 18 ماه شبانه روز کار کرده اند! مساحت این فرش به 5 هزار و 634 هزار متر مربع می رسد و حدود 133 متر طول  و 48 متر عرض دارد. این فرش متشکل از 2 میلیارد و 100 گره است و حدود 72 درصد آن پشم خالص و 28 درصدش هم پنبه می باشد. این فرش را در کتاب رکوردهای گینس ثبت کرده اند و وجود آن در مسجد شیخ زاید بر جذابیت آن افزوده است.

این مطلب را از دست ندهید
بهترین زمان سفر به روسیه

مسجد شیخ زاید حدود 40 هزار نفر ظرفیت دارد.

بزرگترین مسجد جهان چه نام دارد,بزرگترین مسجد جهان کجاست,ده مسجد بزرگ جهان,

8. مسجد الصالح | Al Saleh Mosque

از دیگر مساجد بزرگ جهان می توانیم به مسجد الصالح در یمن اشاره کنیم. این بنا برای اولین بار در سال 2008 باز شد و مسلمانان برای نماز و بازدید به آن روی آوردند. هزینه ساخت مسجد الصالح حدود 60 میلیون دلار بود که تمام آن را رئیس جمهور یمن تقبل کرد. مسجد الصالح در مقایسه با دیگر مساجد بزرگ دنیا چند فرق اساسی درد! اول اینکه مانند دیگر مساجد قدمت یا تاریخی طولانی ندارد و بناهای آن از لحاظ معماری شباهت چندانی به معماری اسلامی نداشته و کاملا به صورت مدرن ساخته شده است. در این بنای اسلامی چند بخش مختلف ساخته اند که در هر یک از آن ها به مسائل آموزشی اسلامی پرداخته می شود.

ظرفیت مسجد الصالح یمن حدود 45 هزار نفر می باشد.

مسجد بزرگ جهان,بزرگترين مسجد جهان,بزرگترین مساجد جهان,

7. مسجد پادشاهی | Badshahi Mosque

مسجد پادشاهی یا بادشاهی یکی دیگر از بزرگترین مساجد جهان است که در کشور پاکستان و در شهری به نام لاهور قرار دارد. این بنا به دستور آخرین امپراطور گورکانی “اورنگ زیب عالمگیر” در سال 1673 ساخته شد و اکنون جزء یکی از مهم ترین بناهای اسلامی و مذهبی در پاکستان به شمار می رود. بر اساس تاریخ های به جای مانده برای ساخت این مسجد 2 سال زحمت کشیده اند و به دلیل قدمت طولانی که دارد بارها تخریب شده و مورد بازسازی قرار گرفته است.

حدودا در سال 1960 میلادی بود که به صورت وسیعی این بنا را مورد مرمت قرار دادند و هزینه آن چیزی بالغ بر 4.8 میلیون روپیه بود اما کاملا ارزشش را داشت! چراکه معماران توانستند مسجد را به همان حالت و شکل ظاهری اولیه و زیبایش در بیاورند. در طول سال های اخیر هم برای زیبایی و آراستگی بیشتر این بنا، قسمت های مختلفی را به آن افزوده اند. برای مثال در سال 2000 میلادی ایوان مسجد را مزین به سنگ مرمر کردند تا نمای آن باشکوه تر گردد.

مسجد پادشاهی ظرفیتی بالغ بر 100 هزار نفر دارد.

بزرگترین مساجد دنیا,بزرگترین مسجد ترکیه,بزرگترین مسجد جهان,

6. مسجد حسن دوم | Hassan II Mosque

مسجد حسن دوم در کشور مراکش و در شهری به نام دار البیضاء که با نام  کازابلانکا هم شهرت دارد واقع شده است. این مسجد را از لحاظ وسعت به مساجدی همچون مسجد الحرام و مسجد النبی نسبت داده است. مسجد حسن دوم به واسطه کمک های مردم شهر بر روی آب  در سال 1993 ساخته شده و آن را به مناسبت 60 سالروز تولد یکی از پادشاهان مراکش به نام حسن دوم افتتاح کردند. مسجد حسن بلندترین ساختمان را در میان بناهای اسلامی دارد و ارتفاع مناره هایش حدود 210 متر می باشد و حدود 20 هزار متر مربع هم وسعت دارد.

سبک معماری این مسجد بسیار منحصر به فرد است و قسمت هایی از آن به سبک فرانسوی ساخته شده است که هیچ جای تعجبی هم ندارد! چراکه این بنا را یک معمار فرانسوی به نام میشل پینسیو ساخته است. فضای داخلی این مسجد با ستون هایی از جنس مرمر و گنبدی زیبا از جنس چوب که بر روی حکاکی شده، دیواره هایی با گچبری های زیبا مزین گشته است و چشم اندازی بسیار زیبا دارد.

این مسجد ظرفیتی بالغ بر 105 هزار نفر دارد.

بزرگترین مسجد جهان در کدام کشور است,بزرگترین مسجد جهان چه نام دارد,بزرگترین مسجد جهان کجاست,

5. مسجد فیصل | Faisal Mosque

از دیگر مساجد بزرگ جهان می توانیم به مسجد خارق العاده فیصل اشاره کنیم مسجدی که در قلب شهر اسلام آباد در کشور پاکستان واقع شده است . مساحت این مسجد حدود 5 هزار متر مربع می باشد و معماری منحصر به فردی دارد. داستان ساخت این مسجد آن هم با چنین سبک معماری بسیار جالب و شنیدنی استو حدود در سال 1969 میلادی بود که تصمیم گرفتند یک مسابقه در سطح بین المللی برگزار کنند و در آن 17 کشور شرکت کردند و مجموعا 43 طرح از سوی معماران و مهندسین ارائه شد که پس از بررسی، طرحی را انتخاب کردند که متعلق به یک معمار از کشور ترکیه بود به نام ودات دالوکای.

ساخت این بنا در سال 1976 استارت خورد و در آن زمان کشور عربستان حدود 130 میلیون ریال سعودی برای ساخت آن اهدا نمود و سر انجام در سال 1968 میلادی این پروژه به اتمام رسید. چیزی که باعث وجه تمایز این مسجد با سایر مساجد مشهور در جهان می گردد این است که مسجد فیصل گنبد و گلدسته ای ندارد و چیزی شبیه به گنبد و به صورت خیمه بر روی آن قرار دارد و اطرافش چهار مناره بلند شبیه به گذاشته اند. در حین ورود به این بنا اولین چیزی که توجه تان را جلب خواهد کرد، وجود یک لوستر بسیار بزرگ و با شکوه است که بسیار نورانیست. درها و دیوارها و کف زمین با موزاییک های زیبا مزین گشته است که بر روی برخی از آن ها توسط خطا های کوفی متنوی حک شده. این مسجد در حال حاضر مکانی برای پژوهش های اسلامی است و تبدیل به یک دانشگاه اسلامی شده و علاوه بر آن مردم می توانند در آن نماز بخوانند یا از کتابخانه اش استفاده کنند. چندین دفتر مهم در این مکان وجود دارد که تحت اختیار استادان اسلامی و بین المللی می باشد.

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از بهترین جاذبه های گردشگری یزد با عکس

مسجد فیصل ظرفیتی بالغ بر 105 هزار نفر را دارد.

ده مسجد بزرگ جهان,مسجد بزرگ جهان,بزرگترين مسجد جهان,

4. مسجد استقلال | Istiqlal Mosque

مسجد استقلال که یکی دیگر از شگفتی های معماری اسلامی در جهان است در کشور اندونزی و در شهر جاکارتا قرار دارد. سبک معماری این مسجد به قدری جالب و منحصر به فرد است که قطعا برای هر گردشگری جذاب خواهد بود. جالب است بدانید که ساخت مسجد استقلال 17 سال طول کشیده است و با این حال بسیار خاص و زیبا احداث گردیده. این بنا 5 طبقه دارد و متشکل از 2 قسمت می باشد و در داخل آن 12 ستون قرار دارد که به نیت 12 ربیع الاول یعنی تاریخ سالروز تولد پیامبر ساخته شده است.

مناره های مسجد استقلال حدود 70 متر هستند و 5 متر هم قطر دارند. این بنا دارای یک قسمت اصلی با 100 متر مربع مساحت می باشد و مساحت اعیانی آن هم حدود 36 هزار متر مربع است. مهم ترین و زیباترین قسمت این مسجد، تراس های پشتی آن هستند که متشکل از 800 ستون می باشند و خود این محوطه هم حدود 19 هزار متر مربع مساحت دارد.

مسجد استقلال جاکارتا بزرگترین مسجد در جنوب شرقی آسیاست و حدود 200 نفر ظرفیت دارد.

بزرگترین مساجد جهان,بزرگترین مساجد دنیا,بزرگترین مسجد ترکیه,

3. حرم امام رضا | Imam Reza Shrine

مگر می شود مسلمانان و شیفتگان اسلام حرم زیبای امام رضا (ع) را نشناسند؟ امام رضا هشتمین امام شیعیان است. حرم این امام بزرگوار در کشور ایران و در شهر مشهد قرار دارد و جزء یکی دیگر از بزرگترین اماکن مذهبی زیارتی و بعضا سومین مسجد بزرگ جهان اسلام شناخته می شود. این حرم آنقدر با شکوه و بزرگ است که برای بازدید از تمامی قسمت های آن باید حداقل دو روزی را وقت بگذارید و شاید در بزرگی و شلوغی جمعیت گم شوید و ندانید که از کدام صحن به کدام صحن بروید!

در معنوی لغوی، حرم یعنی یک فضای مربعی شکل که بر روی آن گنبد یا گلدسته قرار دارد و در ذهن مسلمانان مکانی مقدس و معنوی می باشد. به فضای اطراف حرم ها “صحن” می گویند. این حرم دارای 9 صحن می باشد که هر یک از لحاظ ظاهری و حس و حال معنوی با دیگری تفاوت دارد و پیشنها می کنیم که از همه آن ها دیدن نمایید. حرم مطهر رضوی در ضلع شرقی و جنوبی به واسطه درهایی بزرگ که با طلا مزین شده است به رواق ها ره دارند.

حرم امام رضا ظرفیتی بالغ بر 700 هزار نفر دارد.

بزرگترین مسجد جهان,بزرگترین مسجد جهان در کدام کشور است,بزرگترین مسجد جهان چه نام دارد,

2. مسجد النبی | Al-Nabi Mosque

مسجد النبی در دل شهر مدینه و در کشور عربستان قرار دارد و دومین مسجد بزرگ جهان است که پیامبر ساخته اند. سالانه افراد بسیاری از سراسر جهان به جهت رفتن به مکه مکرمه به عربستان سفر می کنند و بازدید از این مسجد هم جزء یکی از اصلی ترین برنامه حجاج است. این مسجد از زمان پیامبر تا کنون بسیار تغییر کرده است چراکه با روی کار آمدن هر حکومت هر قوم، سعی بر آبادانی آن داشته اند. بیشترین آبادانی مسجد النبی در سال 1405 شروع شد. مساحت این مسجد تا آن سال حدود 165 هزار متر مربع بود که پس از توسعه به 400 هزار و 500 متر مربع رسید! در این مسجد چندین ستون و منبر و محراب وجود دارد که هر یک دارای مقام می باشند و بازدید از همه آن ها خالی از لطف نیست.

مسجد النبی حدود 1 میلیون نفر ظرفیت دارد.

بزرگترین مسجد جهان کجاست,ده مسجد بزرگ جهان,مسجد بزرگ جهان,

1. مسجد الحرام | Masjid al-Haram

یکی دیگر از مشهور ترین مساجد جهان که آوازه اش در کل دنیا پیچیده است در کشور عربستان قرار دارد و همه آن را با نام مسجد الحرام می شناسند. این مسجد بزرگترین مسجد جهان و بین کوه هایی به نام اجیاد و ابوقبیس، کوه اجیاد و کوه هندی واقع شده است. این مسجد بزرگ که قبله گاه مسلمانان در تمام دنیاست در شهر مکه قرار گرفته. در گذشته این مسجد بسیار کوچک بود اما رفته رفته آن را توسعه دادند.

عمر بن خطاب اولین شخصی بود که به فکر توسعه مسجد افتاد و در آن زمان دستور داد تا چندتا از خانه هایی که در همساگی مسجد قرار گرفته اند را بخرند و تخریب کنند و به مسجد بیفزایند تا بزرگتر شود. در زمان عمر، وی دستور داد بر دور مسجد دیوار بکشند تا از آن حالت بی در و پیکری در بیاید و در زمان عثمان هم در مسجد رواق های متعدد ساختند. در زمانی که ولید می زیست هم دستور داد تا ناودان کعبه را از طلا بسازند و مسجد الحرام را هم مورد بازسازی قرار داد.

این مسجد حدود 4 میلیون نفر گنجایش دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا