گردشگری

10 شهر شگفت انگیز گمشده جهان

شهر های گمشده ی جهان

شهر های گمشده جهان مناطق واقعی، مرفه و پرجمعیتی از سکونت انسان بودند که به سقوط ترمینال افتادند و محل استقرار آنها بعدا از بین رفت. بیشتر شهرهای گمشده که یافت می شوند توسط دانشمندان مورد مطالعه گسترده قرار می گیرند. در این مقاله شما را با ده شهر گمشده تاریخ آشنا خواهیم کرد.

شهر هاي گمشده,شهر های گمشده,شهر های گمشده جهان

10. شهر گمشده اینکاها، پرو | Machu Picchu

ماچو پیچو (“قله قدیمی”) یک شهر اینکاها در زمان قبل از به وجود آمدن کلمبیا است که در ارتفاع 4،430 متری (7،970 فوت) در ارتفاعات کوهی در بالای دره ارووبامبا در پرو، نزدیک کوزکو واقع شده است. ماچو پیچو احتمالاً آشناترین نماد امپراتوری اینکا می باشد که اغلب به “شهر گمشده اینکاها” یاد می شود. این مجموعه در سال 1983 به عنوان میراث جهانی معماری و نشانه بی نظیر تمدن اینکا به عنوان میراث جهانی معرفی ثبت شده است.

شهر های گمشده دنیا,شهر های گمشده ی جهان,شهر گمشده دنیا

ماچو پیچو در حدود سال 1450، در اوج امپراطوری اینکا ساخته شد و کمتر از 100 سال بعد رها شد، زیرا امپراطوری تحت سلطه اسپانیا سقوط کرد. اگرچه این ارگ تنها در حدود 50 مایلی کوسکو، پایتخت اینکا قرار گرفته است، اما مانند بسیاری از مجموعه های اینکا هرگز توسط اسپانیایی ها پیدا نشد و از بین نرفت. با گذشت قرن ها، جنگل اطراف برای بزرگنمایی این شهر بزرگ شد، و کمتر کسی از وجود آن آگاهی داشت. در سال 1911، مورخ و کاوشگر ییل و ​​هیرام بینگام، شهر “گمشده” را مورد توجه جهانیان قرار دادند. بینگام و دیگران این فرضیه را داشتند که این ارگ ​​محل تولد سنتی مردم اینکاها یا مرکز معنوی “باکره های خورشید” است.

شهر هاي گمشده,شهر های گمشده,شهر های گمشده جهان

9. معبد انگکور وات، کامبوج | Angkor Wat

آنگکور بعنوان کرسی امپراتوری خمر که تقریباً از قرن نهم تا قرن پانزدهم میلادی رونق گرفت، خدمت کرد. به طور دقیق، دوره آنگوریا ممکن است به عنوان دوره سال 802 میلادی تعریف شود ، زمانی که پادشاه خمر هندو خمر، جیاوارمن دوم خود را “سلطنت جهانی اعلام کرد”. “و” خدای پادشاه” کامبوج، تا سال 1431 میلادی، هنگامی که مهاجمان تایلندی پایتخت خمر را بستند و باعث شدند جمعیت آن از جنوب به منطقه پنوم پن مهاجرت کنند.

شهر های گمشده دنیا,شهر های گمشده ی جهان,شهر گمشده دنیا

یرانه های Angkor در میان جنگل ها و زمین های کشاورزی در شمال دریاچه بزرگ Tonle Sap و جنوب Kulen Hills، در نزدیکی روز مدرن واقع شده اند. معابد منطقه Angkor بیش از یک هزار نفر انسان داشته است که در مقیاس های مختلف از مقادیر غیرقابل توصیف از آجرهای آجری پراکنده در مزارع برنج گرفته تا باشکوه آنگورور وات، گفته می شود که از نظر میراث جهانی یونسکو بزرگترین اثر تاریخی مذهبی در جهان است. بسیاری از معابد در آنگورور بازسازی شده اند و در کنار هم آنها مهمترین مکان معماری خمر را تشکیل می دهند. تعداد بازدیدکنندگان سالانه از این مکان به یک میلیون نفر می رسد.

در سال 2007 یک تیم بین المللی از محققان با استفاده از عکس های ماهواره ای و سایر تکنیک های مدرن به این نتیجه رسیدند که Angkor بزرگترین شهر پیش ساز در جهان با مسافت شهری 1150 مایل مربع بوده است. نزدیکترین رقیب Angkor ، شهر مایان Tikal در گواتمالا ، تقریباً 50 مایل مربع در اندازه کلی می باشد.

شهر هاي گمشده,شهر های گمشده,شهر های گمشده جهان

8 ممفیس، پایتخت باستانی مصر | Memphi

ممفیس پایتخت باستانی اولین نام خانوادگی مصر تحتانی و پادشاهی قدیم مصر از زمان تأسیس تا حدود 2200 سال قبل از میلاد مسیح و بعدها برای دوره های کوتاه تر در طول پادشاهی جدید و یک مرکز اداری در طول تاریخ باستان بود. نام مصر باستان آن زمان Ineb Hedj “دیوارهای سفید” بود. نام “ممفیس” تغییر شکل یونانی از اسم مصری هرم پپی اول (سلسله ششم) “Men-nefer” بوده است که به شهر فررعون تبدیل شد. طبق گفته های هرودوت، این شهر در حدود 3100 سال قبل از میلاد مسیح، که دو پادشاهی مصر را متحد کرده بود، تأسیس شد.

شهر های گمشده دنیا,شهر های گمشده ی جهان,شهر گمشده دنیا

تخمین اندازه جمعیت بسیار متفاوت است. طبق گفته T. Chandlerm، ممفیس حدود 30،000 نفر جمعیت داشت و از زمان تأسیس تا حدود 2250 سال قبل از میلاد مسیحی و از 1557 تا 1400 قبل از میلاد بزرگترین شهرک جهان بوده است. ممفیس تحت سلسله ششم به عنوان مرکز فرقه پتاه به اوج پرستیژ رسید. مدت کوتاهی پس از سلسله هجدهم با ظهور طیب کاهش یافت و قبل از سقوط حاکمانش به مقام دوم پس از بنیانگذاری اسکندریه، زیر ساتراپ های فارسی احیا شد. در زمان امپراطوری روم، اسکندریه مهمترین شهر باقی ماند و ممفیس تا تأسیس Fustat (یا Fostat) در سال 641 به عنوان دومین شهر مصر باقی ماند. سپس در آن زمان تا حد زیادی متروکه شد و منبع سنگی برای شهرکهای اطراف شد. در قرن دوازدهم هنوز مجموعه ای از ویرانه های وجود داشت، اما خیلی زود به سنگ های پراکنده تبدیل شد. بقایای معبد پتاه و آپیس در این مکان کشف شده اند، همچنین چند مجسمه از جمله دو نمونه چهار متری در آلاستر رامسس دوم. کلیسای جامع ساکارا نزدیک به ممفیس کشف شد.

این مطلب را از دست ندهید
10 مقصد بکر داخلی برای سفرهای نوروزی

شهر هاي گمشده,شهر های گمشده,شهر های گمشده جهان

7. پترا، اردن | Petra

پترا صخره ای در دامنه کوه Hor (اردن) در بین کوههایی قرار دارد که جبهه شرقی اعراب را تشکیل می دهد، دره بزرگی که از دریای مرده تا خلیج عقبه جریان دارد. این شهر به دلیل داشتن بسیاری از سازه های سنگی حک شده در این سنگ مشهور شده است. این شهر طولانی پنهان توسط یک کاوشگر سوئیسی یوهان لودویگ بورکارت در سال 1812 به جهان غرب معرفی شد. این شهر در “غزل” برنده جایزه Newdigate توسط جان ویلیام بورگون به عنوان “یک شهر گل سرخ به اندازه قد قدیمی” توصیف شده است. بورگون در حقیقت از پترا بازدید نکرده بود، او تنها پس از جنگ جهانی اول برای اروپایی ها همراه با راهنماهای محلی با اسکورت مسلح به آنجا رفته بود.

شهر های گمشده دنیا,شهر های گمشده ی جهان,شهر گمشده دنیا

محاصره شده توسط صخره های بلند و سیراب شده توسط یک جریان چند ساله، پترا را نه تنها از مزیت های یک قلعه برخوردار کرده بود بلکه کنترل مسیرهای اصلی تجاری که از طریق آن به غزه در غرب، به بوسرا و دمشق در شمال، به عقبه و لوس وصل می کرد. دریای سرخ و در سراسر صحرا تا خلیج فارس. سقوط پترا به سرعت تحت سلطنت روم اتفاق افتاد و بخش عمده آن به دلیل تجدید نظر در مسیرهای تجارت مستقر در دریا قرار گرفته بود. در سال 363 یک زمین لرزه ساختمان ها را خراب کرد و سیستم حیاتی مدیریت آب را فلج کرد. ویرانه های پترا در قرون وسطی یک موضوع کنجکاوی بوده و توسط سلطان بایبرای مصر تا اواخر قرن سیزدهم مورد بازدید قرار گرفته است. اولین اروپایی که آنها را توصیف کرد، یوهان لودویگ بورکارت در سال 1812 بود.

شهر هاي گمشده,شهر های گمشده,شهر های گمشده جهان

6. پالمیرا، سوریه | Palmyra

پالمیرا در دوران باستان شهر مهمی از مرکز سوریه بود. مدت هاست که برای مسافرانی که از کویر سوریه عبور می کنند یک شهر کاروانی مهم و به عنوان عروس کویر شناخته می شد. نخستین نام این شهر به نام تادور، تادمور یا تادمور در لوح های بابلی یافت شده در ماری ثبت شده است. اگرچه این مکان باستانی پس از قرن شانزدهم مورد سوء استفاده قرار گرفت، اما هنوز هم به عنوان تادور شناخته می شود. در کنار ویرانه هایی با همین نام یک شهرک کوچکتر جدید وجود دارد.

شهر های گمشده دنیا,شهر های گمشده ی جهان,شهر گمشده دنیا

در اواسط قرن اول، پالمیرا شهری ثروتمند و زیبا بود که در امتداد مسیرهای کاروانی میان ایران با بندرهای مدیترانه ای روم، سوریه و فننیا قرار داشت و تحت کنترل روم قرار گرفته بود. تادور در کتاب مقدس عبری به عنوان شهری کویری ساخته شده توسط پادشاه سلیمان یهودا، فرزند داود، ذکر شده است. پالمیرا بخشی از استان روم سوریه در زمان سلطنت تیبریوس ساخته شد. به طور پیوسته به عنوان یک مسیر تجاری که ایران، هند، چین و امپراتوری روم را به هم پیوند می داد، اهمیت پیدا کرد. در سال 634 اولین مسلمانان به پالمیرا سفر کردند. این شهر توسط اعراب مسلمان به دست خالد بن ولید در سال 636 باز پس گرفته شد. در قرن ششم، قلعه فخرالدین آل ماانی در بالای کوهی مشرف به واحه ساخته شده است. این قلعه توسط یک تپه احاطه شده بود و دسترسی فقط از طریق راهرو امکانش وجود داشت. شهر پالمیرا دست نخورده نگه داشته شده است. بعد از سال 800 مردم شروع به ترک این شهر کردند.

شهر هاي گمشده,شهر های گمشده,شهر های گمشده جهان

5. پمپئی، ایتالیا | Pompeii

به همراه هرکولانیم، این شهر رومی در نزدیکی ناپل مدرن در طی فاجعه آتشفشان کوه وسوویوس دو روز در 24 اوت سال 79 نابود و کاملاً دفن شد. و تقریباً 1700 سال قبل از کشف مجدد تصادفی آن در 1748 از بین رفت.

شهر های گمشده دنیا,شهر های گمشده ی جهان,شهر گمشده دنیا

از آن زمان، حفاری های آن بینش فوق العاده ای از زندگی یک شهر در اوج امپراتوری روم ارائه داده است. امروزه یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری ایتالیا و میراث جهانی یونسکو می باشد.

شهر هاي گمشده,شهر های گمشده,شهر های گمشده جهان

4. پالنکه، مکزیک | Palenque

پالنکه یک شهر باستانی مایا در نزدیکی رودخانه Usumacinta در ایالت چیاپاس مکزیک است. این هتل حاوی برخی از بهترین معماری ها، مجسمه ها، شانه های سقفی و منبت کاری شده توسط مایا است. شهر باستانی مایان پالنکه با داشتن جنگل فوق العاده و معماری و دکوراسیون عالی، یکی از شگفتی های مکزیک بشمار می رود. اولین بار که در حدود 100 سال قبل از میلاد مسیح اشغال شد، از حدود 600 تا 700 میلادی شکوفا شد و چه قرن شکوهمندی بود. این شهر در زمان پاکال، از سال 615 تا 683 میلادی تحت سلطه پاکال سلطنت کرد. در زمان سلطنت پاکال، پلاکها و بناها بسیاری از جمله نقش برجسته Templo de las Inscripciones (مقبره وی) در پالنک ساخته شد که با نقش برجستگی های بسیار خوبی از گچ ها ساخته شده است.

این مطلب را از دست ندهید
بهترین زمان سفر به یزد

شهر های گمشده دنیا,شهر های گمشده ی جهان,شهر گمشده دنیا

پسر پاکل، چان بهلوم دوم به گسترش سیاسی و اقتصادی پالنک و توسعه هنر و معماری خود ادامه داد و ریاست ساخت معابد Grupo de la Cruz را بر عهده داشت و ستون های سنگی روایی قابل توجهی را در هر کدام قرار داد. می توان تأثیر معماری پالنک را در شهر مایک تیکال مشاهده کرد. دشمنی مایان شهر تونین رقیب شاید مهمترین عامل نزول فاحش پالنک پس از مرگ چان – بهلوم دوم در سال 702 باشد. منابع مذکور از یک حمله ویرانگر تونین به پالنک در سال 730 صحبت می کنند. در منطقه ای که شدیدترین بارندگی را در مکزیک دریافت می کند، ویرانه ها تا قرن 18 کشف نشده اند. فرانس بلوم، یک محقق اوایل تا اواسط قرن بیستم اظهار داشت: “اولین بازدید از پالنک بسیار چشمگیر بوده است”.

شهر هاي گمشده,شهر های گمشده,شهر های گمشده جهان

3. ویجیاناگار، هند | Vijayanagara

ویجیاناگار، پایتخت یکی از بزرگترین امپراتوری های هندو تا کنون بوده است که در سال 1336 توسط شاهزادگان سلسله سانگاما Harihara و Bukka تأسیس شد. قدرت آن در زمان Krishnadevaraya (1509-29) به اوج خود رسید، هنگامی که تقریباً کل شبه جزیره جنوب کراینا را کنترل کرد. رودهای تونگابادرا. قابل مقایسه با دهلی در قرن 14th ، این شهر با جمعیت تقریبی نیم میلیون نفر ، 33 کیلومتر مربع را تحت پوشش خود قرار داده و توسط چندین خط غنی از استحکام احاطه شده است. ثروت آن ناشی از کنترل تجارت ادویه و صنعت پنبه بوده است. بازارهای شلوغ آن که توسط مسافرانی مانند نونز پرتغالی و پائز توصیف شده است، مراکز تجارت بین المللی بودند. امپراتوری پس از نبرد تالیکوتا در سال 1565 هنگامی که این شهر توسط کنفدراسیون سلاطین دکان (بیدار، بیجاپور، گلکوندا، احمدنگار و برار) غارت شد، از بین رفت.

شهر های گمشده دنیا,شهر های گمشده ی جهان,شهر گمشده دنیا

خرابه ها در یک منظره تخته سنگی عجیب و زیبا و پراکنده با کیفیت تقریبا جادویی قرار گرفته اند. برجسته بلامنازع، معبد ویتالای قرن شانزدهم، یک بنای میراث جهانی است. ستونهای بیرونی به عنوان ستونهای موسیقی شناخته می شوند که در هنگام ضربه زدن برمی گردند. ارابه سنگی زینتی در حیاط معبد که حاوی تصویری از گارودا است قابل مشاهده می باشد.

شهر هاي گمشده,شهر های گمشده,شهر های گمشده جهان

2. افسوس، ترکیه | Ephesu

افسس یک شهر یونانی یونانی در آناتولی باستان بود که توسط استعمارگران آتن در قرن 10 قبل از میلاد تأسیس شد. این شهر در ایونیا واقع شده بود، جایی که رود Cayster (Küçük Menderes) به دریای اژه جریان می یابد و بخشی از لیگ Panionian بود.

شهر های گمشده دنیا,شهر های گمشده ی جهان,شهر گمشده دنیا

افسوس میزبان یکی از هفت کلیسای آسیا بود که در کتاب مکاشفه مورد خطاب قرار گرفت و همچنین محل قبرستان بزرگ گلادیاتور می باشد. افسس مرکز مهمی برای مسیحیت اولیه بود. پولس از آن به عنوان پایه استفاده کرد. وی درگیر درگیری با صنعتگرانی شد که معیشت شان به معبد آرتمیس در آنجا بستگی داشت .

شهر هاي گمشده,شهر های گمشده,شهر های گمشده جهان

1. سانچی، هند | Sanchi

سانچی یکی از میراث جهانی یونسکو در مرکز هند در نزدیکی رودخانه بتوا می باشد. سانچی در تپه ماسه سنگی صاف و 90 متر بالاتر از حومه شهر قرار دارد و بهترین گروه حفظ شده بناهای بودایی در هند است. قابل توجه ترین استوپای بزرگ است که در سال 1818 کشف شد. احتمالاً در اواسط قرن 3 قبل از میلاد توسط امپراطور Asoka آغاز شد و بعداً بزرگ شد. این بنا توسط یک محوطه سنگی عظیم که چهار دروازه سوراخ شده است محصور شده که حک شده های پیچیده ای از زندگی بودا را نشان می دهد.

شهر های گمشده دنیا,شهر های گمشده ی جهان,شهر گمشده دنیا

این استوپ از یک پایه تشکیل شده است که دارای یک گنبد نیمکره است و نمایانگر گنبد بهشت می باشد که زمین را محاصره می کند. بقایای دیگر شامل چندین تاپ کوچکتر، یک سالن اجتماعات (caitya)، یک ستون آسوکان با کتیبه و چندین صومعه (قرن چهارم تا یازدهم میلادی) است. چندین سبد یادگار و بیش از 400 پرونده ریزگرد نیز در این بنا کشف شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن