رپورتاژ

تاریخچه شورت زنانه و مردانه در جهان

شورت نخی معمولی دارای تاریخچه پر فراز و نشیبی است. شورتی که الان بر تن می کنید یک مسیر طولانی را پشت سر گذاشته است تا به این مدل رسیده است. شاید دانستن این مسیر طولانی برایتان جالب باشد. در ادامه به بیان تاریخچه اولین استفاده از لباس زیر و شورت زنانه و مسیری که طی نموده است تا به این سبک امروزی برسد؛ صحبت خواهیم نمود.

اولین استفاده بشر از لباس زیر

جامعه شناسان و مردم شناسان معتقد هستند که؛ انسان اولیه تنها برای حفظ ناحیه تناسلی خود از صدمات ناشی از نور آفتاب، سرما، باد و حتی محافظت در هنگام جنگ و شکار؛ به فکر پوشش برای این ناحیه افتاده است. بسیاری این باور را دارند که؛ انسان از روی شرم و حیا برای خود لباس زیر تهیه کرده است ولی بنا به گفته بالا، این نظریه که انسان از روی عقل این کار انجام داده است؛ بیشتر سندیت دارد.

انسان های اولیه، نخستین شورت نخی معمولی را، از شاخه و برگ درختان و یا از پوست حیوانات؛ ایجاد می کردند. با پیدایش تمدن و گذر از دوران پارینه سنگی، با اختراع پارچه، مصریان از آن برای دوخت زیر جامه یا لباس زیر استفاده می کردند.

در تمدن مصر، اشراف زادگان و فراعنه مصر دو نوع لباس بر تن می کردند تا یک وجه امتیازی با سایرین داشته باشند. در واقع آنها پوشش را یک نوع برتری برای خود می دانستند.

تاریخچه شورت در اروپا

در دوره رنسانس اولین لباس زیر زنانه یا به اصطلاح Panties، در اروپا روی کار آمد. در آن زمان مهمترین دلیل استفاده از شورت، حفظ پاکدامنی زنان، حفظ پاکیزگی و بهداشت و نیز برای جلوگیری از نفوذ سرما بود.

از دیگر دلایل پوشیدن شورت توری زنانه در آن زمان این بود که؛ بسیاری از بانوان جوان می خواستند در هنگام اسب سواری اگر از اسب بر روی زمین افتادند؛ قسمت ران پا و پشت پای آنها دیده نشود؛ از این رو به پوشیدن لباس زیر روی آوردند و کم کم به یک سبک پوشش تبدیل گردید.

روند تغییر شکل لباس زیر

در دوره رنسانس که این نوع پوشاک مرسوم شد، شکل و شمایلی شبیه به آنچه امروز با آن روبرو هستیم نداشت. بیشتر شبیه به یک زیر شلواری بود که امروزه با آن آشنا هستیم و اغلب تا زیر زانو در زنان بود.

اما در اواسط قرن نوزدهم با شروع جریانی جدید، لباس های خانم ها تغییری شگرفت یافت. آنها از حالت یک تکه و سرهمی خارج شده و به صورت جداگانه تولید شدند. با توجه به این موضوع؛ باید لباس زیرها نیز تغییر پیدا می کردند؛ از این رو آنها به دو قسمت تقسیم شدند: یکی به جهت پوشش اندام بالایی و دیگری برای پوشش اندام پایین تنه. همین امر باعث گردید که اکثر خانم ها بتوانند توانایی خرید لباس زیر ارزان و با کیفیت را داشته باشند.

شورت زنانه,شورت نخی معمولی,لباس زیر

لباس زیری به نام شورت!

با پایان جنگ جهانی اول دامن زنان کوتاه تر شد و لباس زیر پایین تنه زنان که از این به بعد شکل و شمایل بیشتری به شورت گرفت، کوتاهتر و کوچکتر شدند تا زمان پوشیدن دامن، قابل مشاهده نباشند. در واقع می توان ریشه اصلی پیدایش شورت لامبادا که در حال حاضر بسیار رواج دارد؛ را به این دوران برگرداند.

با پایان جنگ جهانی اول و کوتاه شدن شورت ها، پوشیدن آنها در خارج از مراکز روسپی خانه ها و نمایش خانه های مضحک و بی شرم، یک نوع لباس عمل مخفیانه و شرم آور به حساب می آمد.

اتفاقی که در سال ۱۹۴۹ توسط یک بازیکن تنیس به نام گروت موران در مسابقات تنیس ویمبلدون افتاد؛ تحولی دیگر در عرصه پوشش بانوان بود. این بازیکن، با لباس کوتاهی که توسط تدی فیلینگ طراحی شده بود در مسابقات شرکت نمود و با این حرکت تیتر اول مطبوعات در سراسر دنیا شد و به عنوان یک حرکت شجاعانه قلمداد گردید.

از دیگر نمایش های این نوع پوشاک در ملاعام می توان به تصویر به یاد ماندنی از بازیگر معروف مرلین مونرو در فیلم Seven Year Itch اشاره نمود. سکانس جنجالی که روی یکی از هوا کش های زیر زمینی قرار گرفته است و باد دامنش را به کناری زده است و لباس زیرش مشخص می شود.

در نهایت شورت زنانه پس داشتن تغییرات در طول دوره زمانی به انواع بسیار متنوع و جالبی رسیده است. حتی در حال حاضر صنعت تولید پوشاک لباس زیر، مد و طراحی آنان بسیار سود آور می باشد. سالیانه فشن مدهای گوناگونی برای عرصه جدیدترین نوع لباس زیر، در سراسر دنیا برگزار می شود.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا