رپورتاژ

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد

نگاهی به ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد

شرکت در کنکور و گذشتن از سد آزمون پذیرش، یکی از دغدغه های همیشگی داوطلبان برای ورود به دانشگاه است. با این حال، دانشگاه آزاد اسلامی از سالیان قبل شرایطی را فراهم نموده است که افراد علاقه مند می توانند بدون شرکت در کنکور و صرفاً بر سوابق تحصیلی خود، به فضای دانشگاه راه یابند و همچون دیگر شرکت کنندگان در آزمون سراسری، از فرصت تحصیل آکادمیک در رشته های زیر گروه تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان برخوردار شوند.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد در سال ۱۴۰۰، برای مقاطع کاردانی و کارشناسی (پیوسته و ناپیوسته) و نیز کارشناسی ارشد استعداد های درخشان بر اساس معدل مقاطع پیشین داوطلب، در دو نوبت نیمسال اول (ورودی مهر) و نیمسال دوم (ورودی بهمن) برگزار می شود.

اگر شما می خواهید تا به صورت بدون کنکور در دانشگاه آزاد تحصیل کنید اما شرایط تحصیل و ثبت نام در این دانشگاه را نمی دانید، این مطلب را از دست ندهید و تا پایان همراه ما باشید.

شرایط داوطلبان برای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد (عمومی و اختصاصی)

برای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد، هر ساله شرایط عمومی و اختصاصی در دفترچه راهنمای ثبت نام قید می شود که اطلاع از آخرین وضعیت آن، مستلزم مطالعه دفترچه توسط داوطلب است.

طبق سنوات گذشته، متقاضیان مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه آزاد اسلامی، باید واجد شرایط عمومی زیر باشند که این شرایط در نام نویسی نیز ملاک عمل قرار می گیرد:

 • اعتقاد و التزام عملی به اسلام یا یکی از ادیان تصریح شده در قانون اساسی
 • عدم عناد با جمهوری اسلامی ایران، عدم فساد اخلاقی (اعم از اعتیاد به مواد مخدر و اشتهار به فحشا)
 • برخورداری از توانایی جسمانی متناسب با رشته تحصیلی درخواستی
 • عدم منع قانونی برای شروع و ادامه تحصیل مانند وضعیت خدمت وظیفه عمومی برای افراد ذکور.

همچنین پذیرش بدون کنکور در دانشگاه آزاد، منوط به قبول مقررات و شرایط اعلامی از سوی دانشگاه است که یکی از بند های این مقررات و شرایط، ممنوعیت جا به جایی، انتقال و مهمانی دانشجو است.

داوطلبانی که صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی خود پذیرفته می شوند، نمی توانند درخواست انتقالی و مهمانی کنند؛ لذا داوطلب باید در خصوص انتخاب رشته و محل تحصیل خود، با دقت اقدام به ثبت نام نماید.

همچنین دانشگاه آزاد در پذیرش بدون آزمون خود، الزامی به تامین خوابگاه و امکانات رفاهی برای دانشجویان ندارد و این مسئله، باید مورد توجه داوطلبان غیر بومی قرار بگیرد.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد,ثبت نام در دانشگاه آزاد,پذیرش بدون کنکور داوطلبان

شرایط اختصاصی ثبت نام در دانشگاه آزاد

از جمله شرایط اختصاصی لازم برای متقاضیان، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان ثبت نام کلیه متقاضیان مقطع کارشناسی ناپیوسته تمامی رشته ها، منوط به دارا بودن مدرک کاردانی (پیوسته و ناپیوسته) رشته های مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه جامع علمی کاربردی و همچنین مراکز ضمن خدمت آموزش و پرورش.
 • امکان ثبت نام کلیه متقاضیان مقطع کارشناسی ناپیوسته که سابقاً در دوره کارشناسی پیوسته اشتغال به تحصیل داشتند و با مدرک کاردانی فارغ التحصیل شده اند، منوط به گذراندن دروس جبرانی و عدم منع وظیفه عمومی برای ذکور.
 • امکان ثبت نام کلیه متقاضیان مقطع کارشناسی ناپیوسته دارنده مدرک کارشناسی پیوسته.
 • امکان ثبت نام فارغ التحصیلان دوره های کاردانی علوم پزشکی غیر مشمول در رشته های دیگر مقاطع بالاتر، منوط به ارائه گواهی پایان طرح نیروی انسانی.
 • امکان ثبت نام طلاب حوزه های علمیه در دوره کارشناسی ناپیوسته تمامی رشته های علوم انسانی، منوط به پایان دوره سطح یک حوزه.
 • کسب حداقل معدل کل با نمره ۱۲ جهت فراغت از تحصیل.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد,ثبت نام در دانشگاه آزاد,پذیرش بدون کنکور داوطلبان

زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد

جدول زمانبندی ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد ۱۴۰۰ در مقاطع و ورودی های اعلام شده، طبق سنوات گذشته از طریق مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی اعلام می شود. مطابق آخرین اخبار دریافت شده از سایت خبری روابط عمومی دانشگاه آزاد به نشانی sanjesh.iau.ir، زمان ثبت نام به قرار زیر است:

 • ثبت نام مقطع کاردانی به کارشناسی ناپیوسته نیمسال اول، از چهارشنبه ۹ تیر ۱۴۰۰ لغایت سه شنبه ۲۲ تیر. به گزارش روابط عمومی مرکز سنجش، پذیرش و فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی، ثبت نام دانشجو صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی در مقطع کارشناسی ناپیوسته نیمسال اول تا جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰ تمدید گردیده است. لذا داوطلبان جامانده از نام نویسی می توانند در فرصت باقی مانده اقدام به ثبت نام نمایند.
 • ثبت نام داوطلبان صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی در مقطع کاردانی پیوسته نیمسال اول از شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ تا جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰.
 • ثبت نام بدون آزمون ویژه استعداد های درخشان مقطع کارشناسی ارشد رشته های پزشکی و غیر پزشکی از تاریخ یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ تا جمعه ۲۲ مرداد ۱۴۰۰.

چنانکه پیش بینی می شود، ثبت نام دیگر مقاطع نیمسال دوم نیز از اواخر آذر ماه امسال انجام گیرد که اعلام زمان دقیق آن، منوط به اطلاع رسانی مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد است.

دوره

زمان ثبت نام

کارشناسی ناپیوسته نیمسال اول

۱۴۰۰/۴/۹ تا ۱۴۰۰/۴/۲۲ (تمدید تا ۱۴۰۰/۵/۸)

کاردانی پیوسته نیمسال اول

۱۴۰۰/۴/۲۶ تا ۱۴۰۰/۵/۸

کارشناسی ارشد استعداد های درخشان

۱۴۰۰/۴/۲۷ تا ۱۴۰۰/۵/۲۲

روند ثبت نام

داوطلبان متقاضی برای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد می توانند پس از بررسی شرایط و زمان نام نویسی، به منظور آغاز ثبت نام به سایت دانشگاه آزاد به نشانی Azmoon.iau.ac.ir مراجعه نمایند.

داوطلبان باید ضمن مطالعه دقیق دفترچه راهنمای ثبت نام مقطع مورد نظر خود، مدارک لازم جهت ثبت نام را تهیه نموده و اقدام به خرید کارت اعتباری و پرداخت هزینه ثبت نام در سامانه مربوطه نمایند.

پس از تهیه کارت اعتباری، شماره سریال ثبت نام در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت. داوطلب پس از این مرحله باید با ورود به سامانه جهت ثبت نام و انتخاب رشته، محل های درخواستی مورد نظر خود، اقدام به تکمیل فرم های مربوطه نماید.

در صورتی که ثبت نام با موفقیت انجام شود، کد رهگیری به داوطلبان داده می شود که لازم است این کد را تا زمان اعلام نتایج نهایی نزد خود محفوظ نگه دارند.

جمع بندی

دانشگاه آزاد اسلامی جهت پذیرش بدون کنکور داوطلبان در مقاطع تحصیلی کاردانی و کارشناسی، برای نیمسال اول ۱۴۰۰ از تاریخ ۹ تیر ماه آغاز به ثبت نام نموده و امر پذیرش را صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی متقاضیان به انجام می رساند.

به همین خاطر، معدل، نوع مدرک تحصیلی و ظرفیت رشته انتخابی داوطلب ملاک تایید یا رد او قرار خواهد گرفت. در نتیجه، افرادی که مایل به ثبت نام هستند، می توانند جهت نام نویسی به سامانه دانشگاه آزاد مراجعه نمایند.

منبع: https://avije.org

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا