فرهنگ و هنر

10 تا از بهترین فیلم های کودکان جهان

بازسازی داستان های وحشتناک

معرفی بهترین فیلم های کودکانه دنیا

10 فیلم مخصوص کودک که با بازسازی داستان های وحشتناک ساخته شده اند

معمولا فیلم های مخصوص کودکان بازسازی یک کتاب داستانی بوده اند که عموما تغییراتی نیز در داستان آن ها ایجاد شده است. این داستان ها عموما فضایی تیره و ترسناک داشته اند که در هنگام تبدیل به کارتون، کمی تعدیل در آن ها ایجاد شده است تا با روحیات کودکانه سازگاری داشته باشند. برخی از این آثار در زمره داستان های کلاسیک و محبوب کودکانه هستند.

در این مطلب قصد داریم 10 فیلم ترسناک کودکان را معرفی کنیم که نسخه اصلی آن ها بسیار خشن و گاهی به دور از موازین اخلاقی بوده است؛ اما فیلم سازانی مانند دیزنی آن ها را به فیلم هایی با پایان خوش و بیادماندنی تبدیل کرده اند. شما می توانید در بهترین سایت های دانلود فیلم ایران این نسخه ها را مشاهده کنید. در ادامه با ما همراه باشید.

بهترین فیلم های کودک و نوجوان جهان,بهترین فیلم های کودکان,بهترین فیلم های کودکانه,

10. داستان سفید برفی و هفت کوتوله

یکی از معروف ترین و بهترین فیلم های کودکانه، سفیدبرفی و هفت کوتوله است. این داستان به کشور آلمان بر می گردد جایی که برادران گریم آن را نوشته اند. در کارتون سفیدبرفی که دیزنی آن را ساخته است، سفیدبرفی توسط نامادری مسموم شده و به خواب می رود تا زمانی که با بوسه شاهزاده از خواب بیدار شده و با او ازدواج می کند. پایان این کارتون بسیار شاد و دوست داشتنی است.

در مقابل، در نسخه اصلی داستان، خشونت بسیار بیشتری وجود دارد. نامادری سفید برفی تلاش می کند که او را از طرق مختلف به قتل برساند. بعد از سه بار تلاش نافرجام، نهایتا او را مسموم می کند. هنگامی که سفیدبرفی در خواب عمیق است، شاهزاده او را با بوسه ای بیدار کرده و عاشقش می شود. در پایان داستان که جشن عروسی شاهزاده و سفیدبرفی برگزار می شود، آن ها نامادری سفید برفی را وادار می کنند با کفش هایی بسیار داغ برقصد تا از پا در بیاید!

بهترین فیلم کودک جهان,فیلم مخصوص کودک,فیلمهای مخصوص کودکان,

9. داستان شنل قرمزی

افسانه های قدیمی زیادی در کشورهای اروپایی پیرامون دختر کوچک و گرگ درنده ای وجود دارد که در آن ها دخترک توسط گرگ خورده می شود. گفته شده که این داستان ها بر اساس واقعیت هستند. اما در قرن نوزدهم برادران گریم واولین برای اولین بار داستان شنل قرمزی را بر اساس این افسانه ها خلق کردند که جزء بهترین فیلم های کودکان هم به شمار میرود. در این داستان شنل قرمزی دختر کوچکی است که قصد دارد به دیدار مادربزرگش برود.

در این مسیر گرگی سر راه او سبز می شود که به دروغ می گوید که مادربزرگش مرده است و داستان با خورده شدن شنل قرمزی توسط گرگ به پایان می رسد! این داستان خشن، بعدها توسط برادران واولین ویرایش شد و در سال 1812 نسخه دیگری از آن به چاپ رسید که در آن شنل قرمزی مادربزرگش را که توسط گرگ خورد شده بود به صورت سالم از شکم گرگ بیرون می کشید و پایان داستان با خوبی و خوشی تمام می شد. کارتون شنل قرمزی هم بر اساس این نسخه از داستان ساخته شده است.

بهترین فیلم های کودک و نوجوان جهان,بهترین فیلم های کودکان,بهترین فیلم های کودکانه,

8. داستان زیبای خفته

داستان زیبای خفته نیز بهترین فیلم کودک جهان و یکی از داستان های مشهور است که بر اساس افسانه های محلی اروپایی نوشته شده است. نسخه های مختلفی از این داستان وجود دارد که دو مورد از آن ها جزء معروفترین ها می باشند. اولین داستانی که بر اساس افسانه زیبای خفته به چاپ رسید، از آثار یک نویسنده ایتالیایی به نام جیم باتیستا باسیل بود که آثارش در زمره کتاب های ترسناک قرار می گرفت. بعد از آن نسخه دیگری از این داستان نیز توسط برادران گریم واولین جمع آوری و به چاپ رسید.

فیلم زیبای خفته نیز در کمپانی دیزنی ساخته شده است. در این فیلم زیبای خفته به وسیله یک جادوگر طلسم شده و با یک دوک نخ ریسی انگشت خود را زخمی کرده و به خواب فرو می رود. در این فیلم یک شاهزاده از راه می رسد و با بیدار کردن زیبای خفته، طلسم او را بی اثر کرده و با او ازدواج می کند.
اما نسخه داستانی این اثر به هیچ عنوان شباهتی به کارتون آن ندارد. در داستان اصلی، شاهزاده ای که زیبای خفته را در قصر پیدا می کند به او تجاوز کرده و رهایش می کند. زیبای خفته باردار شده و دو فرزند به دنیا می آورد که یکی خورشید و دیگری ماه نام دارند. یکی از بچه ها انگشت مادر را می مکد تا زمانی که سم خارج شده و زیبای خفته از خواب بیدار می شود.

این مطلب را از دست ندهید
10 فیلم عالی زیبا از چگونگی تولد عشق

بهترین فیلم کودک جهان,فیلم مخصوص کودک,فیلمهای مخصوص کودکان,

7. داستان روباه و سگ شکارچی

داستان اصلی روباه و سگ شکارچی توسط دانیل پی مانیکس نوشته شده است؛ اما دیزنی فیلم این داستان را با تغییرات زیادی ساخته است. در نسخه دیزنی می بینیم که یک روباه و یک سگ شکارچی به صورت کاملا غیرمعمول با یکدیگر دوست می شوند و تا آخر داستان نیز دوست های وفاداری برای یکدیگر باقی می مانند.
اما در نسخه اصلی داستان، سگ شکارچی به اشتباه تصور می کند که دوست روباهش باعث مرگ یک سگ دیگر شده است. به همین دلیل در صدد انتقام از روباه بر می آید. به همین منظور به لانه روباه رفته و همسر و فرزندانش را می کشد. روباه فرار می کند و در این تعقیب و گریز روباه جان خود را از دست می دهد. صاحب سگ شکارچی نیز در پایان، سگ خود را با اسلحه می کشد!

بهترین فیلم های کودک و نوجوان جهان,بهترین فیلم های کودکان,بهترین فیلم های کودکانه,

6. داستان سیندرلا

داستان سنیدرلا یکی از محبوبترین داستان ها و فیلمهای مخصوص کودکان به خصوص دختر بچه ها است. این داستان نیز ریشه ای افسانه ای دارد که چارلز پروالت آن را در قالب کتاب داستان آورده است. در فیلم سیندرلا که کمپانی دیزنی آن را ساخته است می بینیم که کفش سندرلا به پای خواهران او اندازه نمی شود و در نهایت سیندرلا کفش ها را پوشیده و با شاهزاده ازدواج می کند.

اما در داستان اصلی خشونت بسیار زیادی وجود دارد. در این داستان خواهران سیندرلا برای آن که بتوانند کفش یاد شده را بپوشند، انگشت های خود را قطع می کنند و حتی یکی از آن ها موفق می شود که با این ترفند شاهزاده را گول زده و با او ازدواج کند. در نهایت واقعیت رو می شود و سیندرلا با شاهزاده ازدواج می کند و در مراسم عروسی آن ها، دو پرنده به خواهران سیندرلا حمله می کنند و چشم های آن ها را از کاسه در می آورند! آن ها تا آخر عمر در خیابان ها به گدایی مشغولند!

بهترین فیلم کودک جهان,فیلم مخصوص کودک,فیلمهای مخصوص کودکان,

5. داستان پینوکیو

پینوکیو یک داستان قدیمی و یکی از بهترین فیلم های کودکان جهان است که توسط یک نویسنده ایتالیایی به نام کارلو کلودی نوشته شده است. در داستان اصلی، پینوکیو یک کودک بسیار سرکش است که هیچ نصیحتی را نمی پذیرد. در پایان داستان، حیوانات جنگل برای جبران بدرفتاری های پینوکیو، او را از یک درخت حلق آویز می کنند.
در ویرایش دوم این داستان که خود کلودی آن را انجام داده است، پینوکیو در آخر به یک کودک خوش رفتار و واقعی بدل می شود. دیزنی فیلم پینوکیو را بر اساس همین نسخه ساخته است.

بهترین فیلم های کودک و نوجوان جهان,بهترین فیلم های کودکان,بهترین فیلم های کودکانه,

4. داستان پری دریایی کوچولو

داستان پری دریایی کوچولو از آثار نویسنده مشهور، هانس کریستین اندرسن است. در فیلمی که دیزنی بر اساس این داستان ساخته است می بینیم که شخصیت آریل (پری دریایی) به دلیل آن که عاشق شاهزاده اریک شده است، با کمک پدرش پاهایی مانند انسان پیدا کرده و با شاهزاده ازدواج می کند.

اما نسخه اصلی داستان تا حد زیادی متفاوت است. در این نسخه، آریل آرزو می کند که پاهایی انسان گونه داشته باشد و به وصال شاهزاده برسد. جادوگر داستان به آریل هشدار می دهد که اگر با شاهزاده ازدواج نکند و دوباره به دریا برگردد، به یک حباب تبدیل خواهد شد. آریل این شرط را قبول می کند و به انسان تبدیل می شود؛ اما دیگر دیر شده و شاهزاده با زن دیگری ازدواج کرده است. جادوگر به آریل می گوید که با کشتن شاهزاده می تواند طلسمش را باطل کند. به همین دلیل یک چاقو در اختیار او می گذارد تا شاهزاده را به قتل برساند؛ اما آریل این کار را نمی کند و تصمیم می گیرد که خودش را به دریا پرت کرده و به یک حباب تبدیل شود.

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از وفادارترین زوج های مشهور دنیا

بهترین فیلم کودک جهان,فیلم مخصوص کودک,فیلمهای مخصوص کودکان,

3. داستان گوژپشت نتردام

همان طور که می دانید این داستان از آثار ماندگار ویکتور هوگو است. فیلمی کودکانه نیز بر اساس همین داستان ساخته شده که البته پایانی متفاوت با داستان اصلی دارد. در داستانی که توسط ویکتور هوگو نوشته شده است، اسمرالدا که دختری زیبا و کولی است، عاشق کاپیتان فوبوس می شود و خود را تسلیم او می کند. فرولو نیز یکی از راهبان نتردام است که عاشق اسمرالدا می شود.

فرولو تلاش می کند تا با کمک کازیمودو که یک گوژپشت ناقون زن است، اسمرالدا را برباید. تلاش آن ها با دخالت کایپتان فوبوس ناکام می ماند. درنهایت کازیمودو دستگیر شده و در میدان شهر اعدام می شود. فرولو کاپیتان فوبوس را با خنجر به قتل می رساند تا اسمرالدا را از آن خود کند. سپس اسمرالدا را به عنوان قاتل کاپیتان معرفی می کند اما به اسمرالدا می گوید که اگر عشقش را بپذیرد او را آزاد می کند. اسمرالدا خواسته او را قبول نمی کند و اعدام می شود.

بهترین فیلم های کودک و نوجوان جهان,بهترین فیلم های کودکان,بهترین فیلم های کودکانه,

2. داستان مولان

مولان یک زن جنگجو در تاریخ چین است که داستان های افسانه ای زیادی پیرامون زندگی او نقل شده است. گفته می شود که مولان در زمان سلسله های شمالی و جنوبی چین (قرن های پنجم و ششم میلادی) زندگی می کرده است. دیزنی فیلمی از داستان مولان ساخته است که از فیلمهای مخصوص کودکان است و در آن مولان در جنگ های خود پیروز می شود و با خوبی و خوشی به کنار خانواده اش بر می گردد.

اما در افسانه های چینی، مولان در جنگ خود شکست خورده و با سرافکندگی به خانه بر می گردد. هنگام بازگشت، متوجه می شود که مادرش ازدواج کرده است. مولان در پایان داستان خودش را می کشد تا روحش را به پدرش ملحق کند.

بهترین فیلم کودک جهان,فیلم مخصوص کودک,فیلمهای مخصوص کودکان,

1. داستان آناستازیا

فیلم آناستازیا بر اساس یکی از ترسناک ترین روایات واقعی ساخته شده است. این داستان به یک اتفاق تاریخی در کشور روسیه بر می گردد که در آن زندگی دختری به نام آناستازیا نقل می شود که فرزند نیکلاس امپراطور روسیه تزاری است. آناستازیا سه خواهر به نام های الکسیس، اولگا تتیانا و ماریا دارد. الکسیس که خواهر بزرگتر است، به بیماری هموفیلی مبتلا می شود که هیچ کس نمی تواند از پس درمان او بر بیاید.
خانواده سلطنتی الکسیس را به یک دهقان پرهیزگار به نام راسپوتین می سپارند تا به عنوان وارث تاج و تخت از او مراقبت کند. الکسیس توسط راسپوتین شفا پیدا می کند و راسپوتین نیز به واسطه این اتفاق، قدرت زیادی پیدا می کند.
در اوایل قرن بیستم انقلاب روسیه اتفاق می افتد و خانواده آناستازیا همگی اسیر و کشته می شوند. کمپانی قرن بیستم این داستان وحشتناک را تا حد زیادی تلطیف کرده و فیلم آن را ساخته است. در این فیلم می بینیم که آناستازیا از وقایع انقلاب جان سالم به در می برد.
جالب است بدانید که در سال 1991 قبر مربوط به خانواده سلطنتی در روسیه پیدا شد. در این قبر، اجساد مربوط به الکسیس و آناستازیا موجود نبودند. به همین دلیل شایعاتی مبنی بر فرار آن ها از اعدام مطرح شد؛ اما در سال 2007 اجساد دیگری کشف شدند که آزمایش های DNA نشان دادند این اجساد متعلق به الکسیس و آناستازیا می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا