تکنولوژی

10 حقیقت جالب در مورد ویکی پدیا

افزایش بازدید در گوگل

همه چیز درباره ویکی پدیا

با توجه به پیشرفت های تکنولوژی در دنیای امروزی، وجود دانشنامه های رایگانی مانند ویکی پدیا، یکی از بزرگ ترین کمک ها برای بشر محسوب می شود که می تواند در هر زمانی از آن استفاده کند و یا حتی اطلاعاتش را ویرایش کند.

بدون شک ویکی پدیا یکی از محبوب ترین سایت های مرجع در دنیای اینترنت به شمار می رود که میلیون ها کاربر از آن استفاده می کنند. این سایت از سال ۲۰۰۷ محبوبیتش را همچنان حفط کرده و نامش همیشه در بین ۱۰ سایت پر بازدید وجود داشته است.

اگر در مورد ساخت این سایت کنجکاو هستید باید به شما بگوییم که جیمی ولز (Jimmy Wales) و لری سنگر (Larry Sanger) افرادی بودند که در سال ۲۰۰۱ ویکی پدیا را به عنوان بخش تکمیل کننده سایتی با عنوان نوپدیا ایجاد و طراحی کردند.

ویکی پدیا در سال اول فعالیتش بیش از ۲۰ هزار مقاله در بستر خودش داشت که به ۱۸ زبان دنیا ترجمه شده بود اما امروزه شما می توانید بیش از ۴۰ میلیون مقاله در این سایت پیدا کنید که به ۲۵۰ زبان مختلف منتشر شده اند.

اگر شما هم از طرفداران این دانشنامه اینترنتی محسوب می شوید و بارها از آن استفاده کرده اید، پس با Bestfarsi همراه باشید تا شما را با ۱۰ حقیقت جالب در مورد ویکی پدیا آشنا کنیم.

اطلاعاتی در مورد ویکی پدیا,توضیحاتی در مورد ویکی پدیا,در مورد ویکی پدیا

۱۰. گوگل و ویکی پدیا

همه ما می دانیم که در سراسر دنیا پلتفرم ها و موتورهای جستجو مختلفی وجود دارند که برترین آن ها گوگل می باشد. طبق تحقیقاتی که انجام گرفته است، مشخص شده که بیش از ۵۰ درصد افرادی که از این سایت بازدید می کنند، از طریق موتور جستجوی گوگل به آن وارد شده اند.

۹. فعال ترین ویرایشگر مقاله

دانشنامه اینترنتی ویکی پدیا این امکان را به کاربران می دهد تا بتوانند مقاله ها را با توجه به اطلاعات شان ویرایش کنند.

در این زمینه می توانیم به یکی از فعال ترین ویرایشگرهای این سایت به نام ریچارد فارمبرو (Richard Farmbrough) اشاره کنیم. جالب است بدانید که این شخص تاکنون چیزی در حدود ۹۸۵ هزار مقاله را مورد ویرایش قرار داده است.

درباره ویکی پدیا,همه چیز درباره ویکی پدیا,ویکی پدیا

۸. جرج بوش و ویکی پدیا

همانطور که پیش از این گفتیم، وجود قابلیت ویرایش در این سایت باعث شده است تا کاربران بتوانند اطلاعات آن را آپدیت و یا بازنویسی کنند.

در این زمینه یکی از صفحاتی که تا کنون رکورد دار ویرایش در ویکی به شمار می رود، مربوط به جرج دابلیو بوش می باشد که تا سال ۲۰۱۶ و طبق بررسی ها چیزی در حدود ۴۶ هزار بار ویرایش شده است.

۷. روز ویکی پدیا

جالب است بدانید که این دانشنامه و مرجع اینترنتی محبوب، روز مشخصی با عنوان “روز ویکی پدیا” برای خودش دارد که به همراه اعضای فعالش جشن گرفته می شود. در واقع از آن جایی که ویکی پدیا درروز ۱۵ ژانویه ۲۰۰۱ آغاز به کار کرده است، این تاریخ را به عنوان روز مخصوصش در تقویم در نظر گرفته اند.

اطلاعاتی در مورد ویکی پدیا,توضیحاتی در مورد ویکی پدیا,در مورد ویکی پدیا

۶. ویرایشگران ویکی پدیا

نکته عجیب و جالبی که درباره ویکی پدیا وجود دارد آن است که بررسی ها نشان داده است که بیش از ۹۰ درصد ویرایشگران ویکی پدیا مردان هستند و زنان نقش کمتری در ویرایش صفحات و اطلاعاتش دارند.

۵. زبان شاینی در ویکی پدیا

پیش از هر چیز بهتر است بدانید که زبان شاینی (cheyenne) زبان مخصوص گروهی از سرخپوستان آمریکایی محسوب می شود که در ویکی پدیا حدود ۵۷ مقاله با آن ثبت شده است و جالب است بدانید که این زبان در این دانشنامه کمترین میزان استفاده را تا کنون داشته است.

اطلاعاتی در مورد ویکی پدیا,توضیحاتی در مورد ویکی پدیا,در مورد ویکی پدیا

۴. تعداد مقالات موجود در ویکی پدیا

همانطور که می دانید یکی از توضیحاتی در مورد ویکی پدیا که می توان گفت این است که در این دانشنامه بیش از میلیون ها مقاله وجود دارد که هرکدام در زمینه مشخصی نوشته شده اند.

طبق بررسی هایی که در ویکی پدیا انگلیسی انجام شده است، شما برای خواندن تمام مقالاتش به چیزی در حدود ۱۶ سال و نه ماه زمان احتیاج خواهید داشت.

۳. به کارگیری انگلیسی ساده

اگر شما از دسته افرادی هستید که زبان خوبی ندارید و یا در حال فراگیری زبان انگلیسی هستید، می توانید به راحتی از بخشی به نام انگلیسی ساده (The Simple English Wikipedia) استفاده کنید. در این بخش شما می توانید مدل ساده تری از زبان انگلیسی را مشاهده کنید و کارتان راحت تر خواهد شد.

اطلاعاتی در مورد ویکی پدیا,توضیحاتی در مورد ویکی پدیا,در مورد ویکی پدیا

۲. کمیته جشن تولد

یکی از حقایق بامزه ای که در مورد ویکی پدیا وجود دارد آن است که ویکی به نویسندگانش اهمیت زیادی می دهد و در همین جهت هم کمیته جشن تولد را راه اندازی کرده است.

هدف این کمیته آن است تا در روز تولد هرکدام از نویسندگان به آن ها تبریک مخصوصی بگوید و ویژه تر از هر سایت دیگری عمل کند.

۱. دانلود ویکی پدیا

راه های زیادی وجود دارد که شما می توانید با استفاده از آن ها، از ویکی پدیا و مقالات موجود در آن استفاده کنید. یکی از راه های در دسترس آن است که شما می توانید محتوای موجود در این دانشنامه را دانلود کنید و به این صورت آن را به راحتی همراه تان داشته باشید.

به طور کلی نکات زیادی درباره این مرجع دوست داشتنی وجود دارد که پرداختن به آن ها زمان ویژه ای نیاز خواهد داشت. اما ما در این مطلب چند تا از مهم ترین و جالب ترین های آن را برای تان بازگو کردیم. امیدواریم که از نکات گفته شده لذت برده باشید.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا