گردشگری

بهترین زمان سفر به باکو و آشنایی با زیباترین جاذبه های گردشگری آن

خلاصه نوشته
  • سفر به باکو، پایتخت آذربایجان این شهر زیبا که قدمتی بیش از 1000 سال دارد، می تواند یک تجربه به یاد ماندنی و خاص برای تان باشد. باکو که در گذشته با نام بادکوبه شهرت داشته اکنون به دلیل وجود جاذبه های تاریخی و ارزشمند، از لحاظ گردشگری بسیار غنی می باشد.

راهنمای سفر به باکو

باکو کجاست؟ باکو پایتخت کشور آذربایجان است و جزء یکی از محبوب ترین شهرهای این کشور است که از در صنعت گردشگری بسیار غنی است. علت اینکه این شهر با چنین نامی شهرت دارد این است که به خاطر شرایط اقلیمی و آب هوایی همیشه در آن باد می وزد. در گذشته ساکنین این شهر آن را با نام “بادکوبه” به شهرت رساندند اما پس از مدتی نام آن به باکو تغییر نمود. در باکو یک میدان نفتی کشف شد که همین موضوع سبب شد تا آوازه اش در کل دنیا طنین انداز شود.

البته محبوب بودن باکو به عنوان یک مقصد گردشگری تنها به این دلایل ختم نمی شود! باکو از لحاظ سیاسی دارای تاریخی پر از فراز نشیب است و از آن دوران بناها و مراکز و خیابان های تاریخی بسیاری به جای مانده است که این جاذبه ها علاوه بر اینکه جزئی از جاذبه های گردشگری باکو به شمار می روند، جزئی از میراث ملی و فرهنگی کشور محسوب می شود. این شهر از لحاظ موقعیت جغرافیایی در ساحل غربی دریای خزر و در نزدیکی جزیره ای به نام آب شوران واقع شده است.

باکو از جمله شهرهای مهم و نفت خیز جهان است که مساحت آن به 285 کیلومتر مربع می رسد. بر اساس مستندات تاریخی موجود و به جای مانده از گذشته، قدمت این شهر به قرن ششم میلادی می رسد که با توجه به روایات در قرت ششم ایران و باکو تاریخ بسیار گسترده ای با یکدیگر داشته اند. اما داستان اینکه چگونه باکو به عنوان پایتخت آذربایجان انتخاب شد بسیار جالب است!

باکو کجاست,بهترين زمان سفر به باكو,بهترین زمان برای سفر به باکو,

در قرن 12 ام میلادی شهری به نام شماخی وجود داشت که آهیستان اول در آن حکومت می کرد، اما پس از یک زمین لزره سنگین این شهر به ویرانه ای تبدیل شد و به همین خاطر آهیستان باکو را به عنوان مقر فرامانروایی خود انتخاب نمود. در دوره 14 و 15 میلادی باکو را به عنوان پایتخت شیروانشاهان می شناختند که پس از مدتی قسمتی از آن به ایران تعلق گرفت و در قرن 16 ام میلادی شخصی به تام اعظم قفقاز از حکومت عثمانی توانست مدتی بر باکو حکومت کند تا اینکه سر انجام نادر شاه افشار این قسمت را به ایران بازگرداند! در قرن 19 ام و اوایل قرن بیستم باکو توانست به عنوان یکی از مناطق عظیم تولید نفت جهان شهرت یابد.

با تمامی این تفاسیر می توان به وضوح شاهد این موضوع بود که باکو تاریخ پر فراز و نشیبی را از سر گذرانده است و از آن جا که همیشه شهرهای قدمتی و تاریخی در نظر گردشگران برای سفر در ارجعیت قرار دارند، باکو هم از این قضیه مستثنی نیست! اما همانطور که می دانید لازمه هر سفر این است که شما بتوانید به خوبی همه چیز را مدیریت کنید و برنامه ریزی دقیقی برای سفر خود داشته باشید تا دچار هیچگونه مشکلی نشوید. داشتن اطلاعات کافی در خصوص بهترین زمان مسافرت به باکو، شناخت جاذبه های گردشگری، شناخت بازارها و اقامتگاه ها و آب و هوا و شرایط اقلیمی به شما کمک می کند تا سفری لذت بخش و بی دغدغه را تجربه کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا هر آنچه برای مشخص کردن بهترین زمان سفر به باکو نیاز دارید را در اختیارتان قرار دهیم.

بهترین زمان سفر به باکو,بهترین زمان مسافرت به باکو,بهترین فصل سفر به باکو,

آب و هوای باکو

باکو در هر فصل دارای آب و هوایی کاملا متفاوت است که در ادامه به طول کامل به آن خواهیم پرداخت اما به طور کلی این شهر در فصول سردی همچون پاییز و زمستان آب و هوایی بسیار سرد دارد و در مقابل داری تابستان هایی گرم و سوزاننده است! معمولا اگر گردشگران در پاییز و بهار به این شهر سفر می کنند، چراکه از لحاظ شرایط جوی در وضعیت مناسب تری قرار دارد.

این شهر حدود 2800 متر از سطح دریا فاصله دارد. در باکو بادهای شدیدی می وزد و فرقی هم نمی کند که چه فصلی باشد! این شهر در یک منطقه نیمه خشک واقع شده است. بارندگی در باکو تقریبا از اوایل مهر ماه و با شروع فصل پاییز آغاز می شود و تا اردیبهشت ماه هم ادامه دارد. درست است که این شهر در سواحل دریای خزر واقع شده اما در آن هیچ خبری از آب و هوای مرطوب نیست! در باکو میزان بارش برف خیلی کم است اما بارش باران در فصل زمستان به اوج خود می رسد و با فرا رسیدن بهار کم و کمتر می شود.

خاطرات سفر به باکو,راهنمای سفر به باکو,سفر به باکو,

بهترین فصل سفر به باکو

سفر به باکو در بهار

باکو در فصل بهار به شلوغ ترین حد ممکن از لحاظ گردشگری می رسد! چراکه اکثر مردم ایران که قصد سفرهای خارج از کشور را دارند اکثرا یکی از مقاصدشان آذربایجان است و از این رو مصادف شدنش با تعطیلات نوروزی و همچنین وجود آب و هوای خوب سبب می شود که باکو در این فصل شلوغ تر از هر زمان دیگری شود. پس با این توصیفات باید بگوییم که از لحاظ آب و هوایی باکو در فصل بهار به اوج زیبایی می رسد و آب و هوایش هم بسیار فوق العاده است. بهترین ماه های بهاری در باکو برای سفر از فروردین ماه شروع می شود تا اواخر اردیبهشت ادامه دارد. چون در خرداد ماه هوا رو به گرمی می رود، معمولا گردشگران خیلی این ماه را بهترین زمان سفر به باکو نمی دانند! علاوه بر این مردم باکو در بهار و با فرا رسیدن نوروز باستانی جشنواره ها و فستیوال های جذابی برگزار می کنند، که پیشنهاد می کنیم حتما در آن ها شرکت نمایید.

سفر به باکو در تابستان

معمولا فصل تابستان برای سفر چندان مناسب نیست، خصوصا اگر مقصد مورد نظرتان دارای آب و هوایی خشک و گرم باشد. به طول کلی تمام شهرهای کشور آذربایجان در همین فصل گرم و سوزاننده هستند تا جایی که در بیشتر روزها دمای هوا به 40 درجه سانتی گراد هم می رسد! اگر به هر دلیلی تنها زمانی که می توانید به این شهر سفر کنید فصل تابستان است چند پیشنهاد مهم برای تان داریم. اول اینکه سعی کنید در اوخر تابستان یعنی در روزها و هفته های پایانی شهریور ماه به باکو سفر کنید. در اواسط شهریور آب و هوای باکو پاییزی می شود و از حالت گرم و خشک در می آید.

پیشنهاد بعدی ما این است که اگر در تابستان به این شهر سفر کردید، به هیچ وجه در طول روز به بیرون از اقامتگاه تان نیایید، چراکه هوا به شدت گرم است و این امکان وجود دارد که گرما زده شوید. حتی خود ساکنین باکو هم روزهای تابستانی را در خانه سپری می کنند و در عوض هنگامی که خورشید غروب می کند و هوا رو به خنکی می رود از خانه های شان سر در می آوردن و به خرید  و گشت و گذار می روند. پس شما هم سعی کنید برای تفریح و بازدید از باکو در تابستان عصر به بعد از هتل تان خارج شوید!

هزینه سفر به باکو,باکو کجاست,بهترين زمان سفر به باكو,

سفر به باکو در پاییز

می توان گفت که پاییز در باکو شاه تمامی فصل هاست! باکو هم مانند هر شهر و دیار دیگری در فصل پاییز به اوج زیبایی خود می رسد و علاوه بر آن آب و هوایش بهتر از هر فصل دیگری است. بهترین ماه های پاییزی برای سفر به باکو اوایل مهر تا نیمه های آبان است. در این فصل معمولا باکو با بارندگی هایی به صورت پراکنده روبرو می شود اما آنقدر آزار دهنده نیست که نتوانید از هتل بیرون بیایید و به گشت و گذر بپردازید.

این مطلب را از دست ندهید
بهترین زمان سفر به بمبئی ثروتمندترین شهر هند

سفر به باکو در زمستان

اگر به قدم زدن در برف و خیابان هایی پوشیده از برف علاقه مند هستید، پس سفر به باکو در زمستان گزینه مناسبی برای تان است! البته هرچند که در قسمت بالاتر این نکته را خاطر نشان کردیم که در باکو چندان برف نمی بارد اما اگر می خواهید باکو را غرق در برف ببینید بهتر است از اوایل بهمن تا اواخر آن به این شهر سفر کنید! زمستان های باکو به قدری سرد است که پوشیدن چندین لباس کاموایی و گرم هم  جوابگو نیست اما با این حال از این لحاظ که شهر خلوت تر است، برای کسانی که یک سفر آرامش بخش می خواهند بسیار مناسب است!

بهترین زمان برای سفر به باکو,بهترین زمان سفر به باکو,بهترین زمان مسافرت به باکو,

بهترین غذاهای باکو

پلوی آذربایجانی

پلو و به طور کلی غذاهای پلویی و برنجی، جزء محبوب ترین خوراک ما ایرانی هاست! در آذربایجان یک پلوی سنتی و معروف وجود دارد که ترکیبی از برنج، گوشت، فلفل زیاد و پیاز و انواع ادویه جات می باشد. این پلو در هر رستوران و هر شهر آذربایجان به روش های مختلفی طبخ می شود. برخی از شهرها یک ادویه جدید و یا یک روش پخت متفاوت تر دارند اما جزء اصلی ترین غذاهای محبوب باکو است و در اکثر رستوران هایش هم سرو می شود.

بالیق

اگر به غذاهای دریایی علاقه دارید، پیشنهاد می کنیم که حتما بالیق را تست کنید. برای طبخ این غذا معمولا ماهی های خاویاری را به صورت شکم پر در می آورند و آن را گریل می کنند. بالیق طعمی بی نظیر و لذیذ دارد، زیرا برای طعم بهتر آن از چاشنی رب انار استفاده می کنند.

بهترین فصل سفر به باکو,خاطرات سفر به باکو,راهنمای سفر به باکو,

دلمه آذربایجانی

همانطور که می دانید دلمه انواع مختلفی دارد و هر ملیت و کشوری این غذا را با روش خودش طبخ می کند! مثلا در کشور ترکیه این غذا را تنها به صورت برگ مو تهیه می کنند اما در ایران دلمه را در انواع چیزها می پیچند، مانند برگ کلم سفید، فلفل دلمه، گوجه و حتی پیاز و سیب زمینی و کدوی سبز! اما در آذربایجان دلمه را فقط با برگ کاهو درست می کنند! محتویات داخلش هم شامل برنج، گوشت چرخ کرده و انواع سبزیجات معطر و رازیانه می باشد که معمولا در اکثر رستوران ها به همراه ماست سرو می شود. این غذا در اکثر منوی رستوران های باکو وجود دارد و امتحان آن برای یک بار هم که شده خالی از لطف نیست!

دوش بارا

دوش بارا از جمله غذاهای محبوب هم در میان گردشگران و هم ساکنین آذربایجان می باشد. این غذا را می توانید از دکه های خیابانی هم تهیه کرده و نوش جان کنید. دوش بارا در واقع نوعی کوفته است که طعم آن ادغامی از ماندوی کره و گایوزا در ژاپن می باشد. نان دور این کوفته ها ضخامت زیادی دارد و معمولا به صورت تنها سرو نمی شود. این غذا را در کنار و یا در داخل کاسه سوپ و آبگوشت سرو می کنند.

ساج

ساج غذایی کاملا گوشتی است که شاید چندان به ذائقه گیاهخوارن خوش نباشد! با این حال اگر به دنبال یک غذای متفاوت و خوش طعم هستید، پیشنهاد می کنیم که حتما ساج را امتحان کنید. در زبان کردی کرمانشاهی “ساج” به معنی صفحه ای گود مانند از جنس فلزی است که بر روی آن نان سنتی می پزند به این صورت که زیر ساج را حرارت داده و رویش نان می گذارند تا پخته شود. در غذای ساج باکویی هم دقیقا چنین ترکیبی وجود دارد آن هم به این صورت که یک ظرف گ.د از جنس مس بر روی ذغال می گذارند و با همین حالت بر روی هر میز سرو می کنند. در این ظرف مسی داغ ترکیبی از گوشت بره سوخاری و انواع سبزیجات وجود دارد که بسیار لذیذ است. البته برخی از رستوران های باکو منوی متفاوت تری دارند و ترکیبات ساج انواع گوشت ها را جای داده اند و مشتریان هر محتویات داخل ساج را با توجه به ذائقه خود انتخاب می کنند.

سفر به باکو,هزینه سفر به باکو,باکو کجاست,

هزینه سفر به باکو

همانطور که می دانید بهترین و لذت بخش ترین قسمت هر مسافرت، خرید کردن است، خصوصا برای خانم ها که به هیچ وجه از پاساژ گردی خسته نمی شوند! اگر قصدتان از سفر به باکو تنها خرید باشد، پس باید بگوییم که هزینه سفر به باکو و خرید کردن در فصل بهار کمتر است. در این فصل با فرا رسیدن نوروز باستانی و هجوم سیل عظیمی از گردشگران به این شهر، تمام کسبه بازار تصمیم می گیرند که برای فروش بیشتر جدیدترین اجناس و برندهای روز دنیا را وارد مغازه های شان کنند. از طرفی در این ایام جشنواره های بسیاری برگزار می شود که در آن اکثر مراکز خرید بزرگ تخفیفات خوبی بر روی اجناس شان می زنند.

ارزان ترین زمان خرید در باکو

اگر قصد یک خرید ارزان و به صرفه در باکو را دارید، باید کمی در مورد بازارهای آن تحقیق کنید. مثلا در همین تهران خودمان خیلی از اجناس و برندهای معروف را می توان در بازار بزرگ تهران با به صرفه ترین قیمت ها خریداری نمود در حالیکه در قسمت های بالای شهر قیمت همان اجناس و محصولات چندین برابر است! این موضوع در تمامی شهرها صدق می کند. پس برای خرید به صرفه در وهله اول باید یک تحقیق کوچک در مورد بازارهای ارزان قیمت باکو داشته باشید.

اما در این میان پیشنهادات زیادی وجود دارد که با استفاده از آن ها می توانید تاحد امکان خریدی مقرون به صرفه داشته باشید و مثلا یکی از آن ها این است که بهترین زمان برای سفر به باکو را به گونه ای تنظیم کنید که این شهر در مقایسه با فصل های پر تردد اش خلوت تر باشد. خلوت بودن باکو تاثیر بسزایی در کاهش قیمت محصولات خواهد داشت تا جایی که حتی هتل ها و اقامتگاه ها هم هزینه های رزو خود را کاهش می دهند. برای مثال باکو تابستان هایی بسیار سوازننده و گرم دارد به همین خاطر در مقایسه با سایر ماه های سال خلوت تر است و سفر در چنین فصلی بسیار مناسب خواهد بود.

بهترين زمان سفر به باكو,بهترین زمان برای سفر به باکو,بهترین زمان سفر به باکو,

بهترین سوغات باکو

استکان های کمر باریک سنتی

به دنبال خرید یک سوغاتی منحصر به فرد و خاص برای عزیزان تان هستید؟ پیشنهاد می کنیم که استکان های کمر باریک و سنتی باکو را فراموش نکنید! در باکو به این استکان ها “آرمود” می گویند. این ظروف زیبا و جذاب جزئی از مهم ترین فرهنگ کشور آذربایجان به شمار می روند. در طراحی برخی از این استکان ها برای زیباتر شدنش از نقره استفاده کرده اند که قیمت آن کمی بیشتر است. برای تهیه این استکان های کمر باریک باید سری به خیابان های قدیمی باکو بزنید. در آن جا طرح و نقش شان آنقدر متنوع است که در انتخاب سر در گم خواهید شد اما محبوب ترین آن ها استکاه هایی با طرح بته جقه هستند.

فرش

سوغاتی های باکو بی شباهت به سوغاتی های ایران نیستند! از دیگر صنایع محبوب این شهر می توانیم به فرش هایی نفیس با طرح ها و نقش و نگاره های خاص آن اشاره کنیم. اگر می خواهید از بهترین برندهای آذربایجان فرش تهیه کنید، پیشنهاد می کنیم که حتما از برند ” آذرخالچا” خرید کنید. این برند سال هاست که در زمینه تولید فرش فعالیت دارند و اگر می خواهید تمامی محصولات آن ها را مانند تابلو فرش ببینید، باید به خیابان های به اصطلاح پایین شهر باکو بروید. این برند در اکثر خیابان های قدیمی شهر نمایشگاه دارد. فرش های آذرخالچا بسیار متنوع هستند و طرح های شان ترکیبی از نقش های سنتی و مدرن می باشد.

این مطلب را از دست ندهید
بهترین زمان سفر به یونان

بهترین زمان مسافرت به باکو,بهترین فصل سفر به باکو,خاطرات سفر به باکو,

تخته نرد

اگر به دنبال بهترین سوغات آذربایجان برای پدر بزرگ، پدر، همسر و یا بردارتان هستید، پیشنهاد می کنیم که تخته نرد بخرید! این بازی ساده و در عین حال هیجان انگیز، جزء یکی از محبوب ترین سرگرمی های هر مرد است، خصوصا اگر وسیله آن خاص و ویژه باشد. تخته نردهای باکو در طرح ها و نقش های مختلفی طراحی شده اند و تصاویر بسیار جذابی دارند. اگر کسانی که قصد خرید سوغاتی را برای شان دارید به وسایل هنری و دستساز علاقه دارند، شک نکنید که عاشق تخته نرد خواهد شد!

پارچه های سنتی

قطعا در حین گشت و گذار در بازارهای باکو اولین چیزی که به شدت توجه تان را جلب خواهد کرد، پارچه های زیبایی هستند که روی شان با طرح ها و نقش های سنتی تزیین شده است. این محصول بیشتر مناسب خانم هاست و محال ممکن است که در حین خرید آن به عنوان سوغاتی، وسوسه نشوید تا چند طرح هم برای خودتان بخرید! جنس اکثر پارچه های محلی باکو از ابریشم خالص است و تا حدودی هم گرانقیمت می باشد اما کاملا ارزشش را دارد.

راهنمای سفر به باکو,سفر به باکو,هزینه سفر به باکو,

معرفی جشنواره ها و فستیوال های باکو

فستیوال موسیقی موغام

اگر می خواهید بیشتر با مردم  و فرهنگ باکو آشنا شوید، بهترین موقعیت زمانی است که سفرتان مصادف با جشنواره های مهم شهر باشد و یکی از این جشنوراه ها ، جشنواره موسیقی موغام است که زمان برگزاری آن از 7 تا 10 ام مارس می باشد. در این فستیوال هنری تمامی موسیقی ها باید به صورت بداهه نوازی باشدو محبوبیت این جشنواره به قدری زیاد است که سالانه در تاریخ برگزاری آن افراد بسیاری از کشورهای مختلف برای شرکت در آن به باکو می روند. در این همایش فرهنگی یک هیئت داوران وجود دارد که اساتید آن از کشورهای دیگری همچون ترکیه، مراکش و لهستان گرد هم آمده اند.

نوروز بایرامی

همانطور که گفتیم بهترین فصل سفر به باکو، فصل بهار است آن هم زمانی که نوروز باستانی فرا می رسد. جالب است بدانید که شوق و ذوق مردم آذربایجان برای رسیدن سال جدید، حتی از ما ایرانی ها هم بیشتر است! تا جایی که از 2 هفته قبل به استقبال سال نو می روند و تمام شهر را چراغانی می کنند! شیرینی های خوشمزه می پزند و در کل محله ها و خیابان ها پخش می کنند و جشنی به نام “نوروز بایرامی” بر پا می کنند که از اوایل تا اواخر ماه مارس ادامه دارد. جشن نوروز آنقدر برای آذربایجانی ها اهمیت دارد که حتی مراسماتی مهمی همچون عروسی های شان را در این ایام برگزار می کنند!

جشنواره بین المللی جاز

اگر در ماه اکتبر به باکو سفر کردید، حتما در جشنواره معروف و محبوب جاز شرکت کنید. در این جشنواره گروه ها و بندهای مختلف موسیقی از سراسر جهان به آذربایجان می آیند. هنرمندانی که فقط در زمینه موسیقی جاز فعالیت می کنند و اکثرشان هم از کشورهایی همچون پرتغال، روسیه، آلمان و کانادا هستند. شرکت در این جشنواره بسیار جالب و در عین حال هیجان انگیز است و شما می توانید علاوه بر شناخت بهتر فرهنگ و هنر باکو، با انواع خواننده ها و گروه های موسیقی کشورهای مختلف و از جمله موسیقی جاز بیشتر آشنا شوید.

جاذبه های گردشگری باکو

باکو کشوری با تمدن چند هزار ساله است و از این رو مهم ترین قسمت های جذاب آن که از لحاظ گردشگری بسیار دیدنی هستند، بافت قدیمی این شهر است. پیشنهاد می کنیم که حتما از شهر قدیم باکو دیدن کنید، خصوصا اگر فردی ماجراجو و عاشق تاریخ و بناهای قدمتی به سبک معماری قدیمی هستید! اکثر جاذبه های ارزشمند و تاریخی باکو در شهر قدیمی آن قرار دارد. برای شروع دیدن جاذبه های باکو، پیشنهاد می کنیم که حتما از این قسمت از شهر گشت و گذار را آغاز کنید و از بناهای تاریخی همچون قضر شیروان، حمام های قدیمی، کاروانسرهای وسیع شهر قدیمی باکو دیدن نمایید. بیشتر بناهای تاریخی که در این بخش از بافت قدیمی باکو قرار دارد، همگی متعلق به قرن 15 میلادی به بعد می باشند.

باکو کجاست,بهترين زمان سفر به باكو,بهترین زمان برای سفر به باکو,

برج های شعله | Flame Towers Baku

از میان تمامی جاذبه های تاریخی که در سراسر جهان وجود دارد، برج ها از جایگاه بسیار ویژه ای برخودار می باشند. برج ها نماد عظمت، شکوه و جلال تاریخ هر شهر و دیار را به رخ می کشند. در این میان یکی از قدیمی ترین برج های باکو، برج های شعله هستند که در زمان خودشان همانند آسمان خراشی بودند که نظیر نداشتند! برج های باکو به قدری معروف اند که می تواند برای شهرتش برج میلاد تهران را مثال زد! برای مثال وقتی که نام تهران به میان می آید در تصور همه اولین چیزی که به عنوان نمادی از این شهر نقش می بندد برج میلاد است، این موضوع در مورد برج شلعه باکو هم صدق می کند و اکثر مردم آذربایجان باکو را با این برج می شناسند!

این برج نشانگر تاریخ طولانی و عمیق باکو می باشد و نشان از فرهنگ و تمدن آذربایجان دارد. پیشنهاد می کنیم که برای دیدن برج شعله باکو، حتما در شب به آن سر بزنید، چراکه وقتی شب فرا می رسد این برج با نور پردازی، زیبایی اش را به اوج می رساند. علت اینکه به آن لقب شعله را داده اند این است که در گذشته زرتشتیان برای روشن کردن آتش دائم، از منابع گازهای زیر زمینی بهره می بردند.

بهترین زمان سفر به باکو,بهترین زمان مسافرت به باکو,بهترین فصل سفر به باکو,

قطار فونیکولار | Funicular Train

قطار فونیکولار با نام قطار کابلی هم شهرت دارد و جزء یکی از شاخص ترین جاذبه های گردشگری باکو به شمار می رود. علت اینکه نام دیگر این قطار “کابلی” است، این می باشد که برای تکان دادن آن از کابل و تسمه و قرقره استفاده کرده اند. این قطار برای اولین بار در سال 1960 در باکو افتتاح شد. نمونه های قطار کابلی در اکثر کشورها وجود دارد اما در آذربایجان تنها همین یک قطار موجود است. قطار فونیکولار باکو حدود 455 متر حرکت می کند و تجربه جالبی برای تماشای شهر است.

خاطرات سفر به باکو,راهنمای سفر به باکو,سفر به باکو,

برج دختر باکو | Maiden Tower Baku

در بافت قدیمی باکو یک برج با ارتفاع 29 متر وجود دارد که قدمت آن به 1000 سال هم می رسد. بر اساس اسناد و تاریخ های به جای مانده این برج در قرن 7 یا 12 ام ساخته شده است و اکنون به عنوان یک نماد یا سمبل برای باکوی قدیم به شمار می رود. در مورد برج دختر هنوز هم اطلاعات زیادی وجود ندارد! اما با کاوش های فراوان دریافته اند که به احتمال زیاد این بنا در گذشته محلی برای نیایش زرتشتیان بوده است و پس از مدتی برای دیدبانی شهر از آن بهره برده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا