راهنمای سفر به ایرانگردشگری

10 تا از بهترین جاذبه های گردشگری جیرفت

افزایش بازدید در گوگل

لیست مهمترین جاذبه های گردشگری جیرفت

ایران از لحاظ دارا بودن اماکن گردشگری، مونه ی قابل توجه و بی بدیل در تمام جهان محسوب می شود. هر گوشه ای از این خاک شگفتی های بسیاری را در خود جای داده است.

از شمال تا جوب و از شرق تا غرب، هر نقطه را که به عنوان مقصد سفر انتخاب کنید؛ با دیدنی های بی شماری رو به رو خواهید شد. در وسیع ترین استان کشور یعنی کرمان، شهری واقع شده که به هندوستان کوچک شهرت دارد.

جیرفت زیبا، در هزاران سال پیش محل شکل گیری تمدنی بوده که امروزه باستان شناسان و محققان، از فرهنگ کهن حیرت زده شوند. در وقایع نگاری های اریستوبولوس نیز از شهری صحبت شده که در خلال مسیر هند تا فارس، اسکندر مقدونی دمی در آن جا گذرانده و غرق شکوه و رونق آن شده است.

این منطقه در اغلب اوقات سال شرایط آب و هوایی مناسبی دارد و یکی از گزینه های مطلوب برای تعطیلات بهاره به شمار می آید. علاوه بر این موقع، بهترین زمان سفر به جیرفت، اواخر تابستان تا اواسط پاییز خواهد بود. زیرا جو محیطی متعدل تر از همیشه به نظر می رسد.

در ادامه به معرفی ۱۰ مورد از بهترین جاذبه های گردشگری جیرفت می پردازیم. گشت و گذاری هیجان انگیز از حال تا عهد دقیانوس! برای کسب اطلاعات تکمیلی و آشنایی هرچه بیشتر می توانید از بهترین سایت های گردشگری ایران، کمک گیرید.

جاذبه های توریستی جیرفت,جاذبه های جیرفت کرمان,جاذبه های طبیعی جیرفت

۱۰. سد جیرفت | Jiroft Dam

در سال ۱۳۷۰ بر روی هلیل رود، سدی عظیم ساخته شد تا آب مورد نیاز منطقه را تامین کند. با اینکه هدف از احداث ارتباطی به حوزه توریسم نداشت؛ به مرور دریاچه پشتی به محلی برای گشت و گذار و تفریح مردم تبدیل شد.

با بازدید از آن، هم سری به دامنه رشته کوه زاگرس زده اید و شاهد ابهت و زیبایی متفاوت آن بوده اید و هم از هوای پاک اطراف سود می برید.

برای دسترسی به یکی از جاذبه های گردشگری جیرفت  لازم است تا به سمت ۴۰ کیلومتری شهر جرکت کنید؛ تماشای آن برای عموم مردم کاملا رایگان می باشد.

جاذبه های گردشگری جیرفت,جاذبه های گردشگری جیرفت کرمان,جاذبه های توریستی جیرفت

۹. آبشار دره گلم دخترکش

جیرفت برای دوست داران طبیعت هم مواردی برای معرفی در چنته دارد. تقریبا ۴۷ کیلومتر ان طرف تر از شهر، دره ای به نام گلم دخترکش وجود دارد.

عمده شهرتش را به نام عجیبش مدیون است تا جایی که این مکان به یکی از جاذبه های طبیعی جیرفت مبدل شده است.

درون دره، آبشاری به نسبت کم ارتفاع حدودا ۱۰ متری به چشم می خورد که لا به لای سنگ هایی عظیم الحجثه مجبوس شده و نمای جالب توجهی را ایجاد کرده؛ ۴ گلم به معنای حوضچه، مهم ترین بخش های آن هستند.

فضای جنگلی و پوشش گیاهی خاصی که اطراف را دربرگرفته به زیبایی هرچه تمام آن کمک شایانی کرده؛ همچنین در همین محدوده، به دره دیگری به نام درین برمی خوریم که آبشاری ۱۵۰ متری را در خود جای داده است.

جاذبه های توریستی جیرفت,جاذبه های جیرفت کرمان,جاذبه های طبیعی جیرفت

۸. روستای دلفارد | Dalfard Village

تنها ۲۵ کیلومتر آن طرف تر از بافت شهری جیرفت، روستایی به غایت تماشایی و سرسبز واقع شده که احتمالا شما را به یاد شهمیرزاد سمنان بیندازد.

به طور کلی آب و هوای این منطقه تا حد زیادی گرم و خشک محسوب می شود. به همین علت وجود چنین فضای خرم و رنگارنگی شگفت انگیز خواهد بود.

تلفیقی بی نظیر از گیاهان و گل ها، تصویری چشم نواز را به عنوان جاذبه های گردشگری جیرفت کرمان ایجاد کرده تا به سادگی نتوان از کنار آن عبور کرد. چند آبشار و رودخانه رو به تکمیل شدن فضا کمک کرده اند تا با مکانی استثنایی رو به رو باشیم.

هوای تمیز و دلپذیر به علاوه چشم انداز بکر و سراسر سبز، سفر شما به جیرفت  استان کرمان را لذت بخش تر خواهد کرد. فراموش نکنید که حتما میوه های خوش طعم و لذیذ دلفارد را هم بچشید.

جاذبه های توریستی جیرفت,جاذبه های جیرفت کرمان,جاذبه های طبیعی جیرفت

۷. غار شعیب | Shuaib Cave

غار شعیب در بخش مارون و با فاصله ۱۸ کیلومتری از جیرفت واقع شده است و یکی از بهترین جاذبه های گردشگری جیرفت بشمار می رود.

این مکان برای مردم محلی و اغلب آن هایی که سن و سال بیشتری دارند؛ ماهیت مقدس و بسیار محترمی را دارا می باشد.

در اسناد شفاهی و ماجراهایی که از قدیم الایام باقی مانده، ذکر می شود که سال ها قبل، عارفی بزرگ به نام شعیب برای راز و نیاز و عبادت به اینجا می آمد به همین علت اسم او بر روی غار باقی ماند.

البته بعضی افراد هم اعتقاد دارند که این جا، همان غار معروف اصحاب کهف است. هرچند تا به حال به اثبات نرسیده اما به هر ترتیب جزو جاذبه های مهم و محبوب کرمان به شمار می آید.

جاذبه های توریستی جیرفت,جاذبه های جیرفت کرمان,جاذبه های طبیعی جیرفت

۶. آرامگاه سالار رضا | Salar Reza Tomb

شنیده ها حاکی از آن است که سالار رضا در دوره صفویان، یکی از خوانین پر نفوذ و قدرتمند منطقه بوده که در بین مردم هم زت و اعتبار و همین محبوبیت زیادی داشت.

آرمگاه او در روستای گرم سالار واقع گشته و جزو آثار دیدنی استان و از بهترین جاذبه های تاریخی جیرفت محسوب می شود.

نگهداری و مراقبت آن به عهد سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور بوده و در تاریخ تیر ماه ۱۳۷۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

جاذبه های توریستی جیرفت,جاذبه های جیرفت کرمان,جاذبه های طبیعی جیرفت

۵. مقبره میرحیدر (گورخانه) | Mir Haider Tomb

میرحیدر یکی از نوادگان شیخ ابوسعید ابولخیر، عارف و زاهدی اهل طایفه مهنی بود که مدت نسبتا طولانی در کرمان سکونت داشت.

مردم برای او احترام ویژه ای قائل بودند و جایگاهی حائز اهمیت نزد آن ها داشت.

مقبره او که در عصر صفوی بنا شده، نمونه ای عالی برای شناخت هنر و معماری آن دوره محسوب می شود.

سازه ای آجری و استوار که با گچ بری ها و خطاطی های زیبا و ظریفی تزئین شده و شامل چند ایوان است.

گنبد چهار ضلعی عمارت نیز بسیار در خور توجه به نظر می رسد. پیشنهاد می شود که در خلال سفر به جیرفت، بازدید از این مورد را هم حتما در برنامه خود جای دهید زیرا تجربه ای به یاد ماندنی را خواهد ساخت.

جاذبه های توریستی جیرفت,جاذبه های جیرفت کرمان,جاذبه های طبیعی جیرفت

۴. موزه جیرفت | Jiroft Museum

همان طور که می دانید این منطقه حیرت آور در گذشته ای که عمرش به بیش از ۵ هزار سال می رسد؛ خاستگاه تمدنی عظیم بوده است.

نتیجه سال ها کاوش و آمد و شد باستان شناسان، هم اکنون در موزه جیرفت نگهداری می شود.

مجموعه ای نه چندان بزرگ و کامل اما بی نهایت ارزشمند و دیدنی که بی شک فراموش نشنی خوهد بود را در یکی از جاذبه های توریستی جیرفت می توان مشاهده کرد.

در حال حاضر تقریبا ۵۰۰  شیئ باستانی در آن جا به چشم می خورد. متخصان عمر آن ها را به دوره هزاره سوم پیش از میلاد متعلق می دانند.

ظروف و وسایل تزئینی کوچک و بزرگ، عمده موارد موجود در موزه هستند که تماشای شان به همه افراد و با هر سلیقه ای توصیه می شود.

جاذبه های توریستی جیرفت,جاذبه های جیرفت کرمان,جاذبه های طبیعی جیرفت

۳. بخش ساردوئیه | Sarduiyeh District

ساردوئیه به تنهایی شامل چندین جاذبه گوناگون و منحصر به فرد است که موجب شده این بخش در رونق گردشگری منطقه سهم ویژه و جایگاه خاصی را بدست بیاورد.

توصیه می شود فقط یک بار به بازدید از آن جا بپردازید تا برای همیشه به طرفدار پروپا قرصش تبدیل شوید.

در تابستان و به خصوص اواسط مرداد تا اواخر شهریور، آب و هوا در بهترین شرایط خود بوده و سرسبزی شگفت انگیزی سراسر محیط را فراگرفته است.

سایه رفیع و منظره دلپذیر کوه های منطقه حفاظت شده بحر آسمان، شکوه خاصی به فضا بخشیده تا چشم نواز تر از همیشه باشد.

پوشش گیاهی و جانوری به علاوه چشمه ها و آبشارهایی چون آبسر، دلیلی شده تا مقصد بسیاری از مرم شهرهای اطراف و دیگر نقاط، برای استراحت و دوری از هیاهو و شلوغی و آلودی هوا به همین جا پنه بیاورند.

جاذبه های توریستی جیرفت,جاذبه های جیرفت کرمان,جاذبه های طبیعی جیرفت

۲. تپه های کنار صندل

تپه های کنار صندل جزو مهم ترین محوطه های باستانی ایران به شمار می آیند که کاووش ها انجام شده در آن حاکی از عمر چندین هزار ساله ای دارد.

بررسی های متعدد و طولانی متعد تیم های های باستان شناسی اشیای قابل توجهی را از این فضا کشف کرده اند که هم اکنون در موزه جیرفت نگهداری می شوند.

بر اساس شواهد کنار صندل به عصر برنز تعلق دارد و همان حلقه گمشده تمدن کهن جیرفت است.

بعضی از صاحب نظران بر این تصور هستند که به احتمال قوی، این محدوده بقایی از شهر باستانی پرشی ها است و یا اینکه به حکومت آراتا ارتباط دارد.

به هر ترتیب با مکانی استثنایی و فوق العاده پر اهمیت و ارزشمند رو به رو هستیم که بازدید از آن برای همه مردم دنیا، به خصوص ایرانی ها می تواند لذت و شور و شعف زیادی به همراه داشته باشد.

جاذبه های توریستی جیرفت,جاذبه های جیرفت کرمان,جاذبه های طبیعی جیرفت

۱. شهر دقیانوس | City of Daghyanos

حتما تا به حال بارها درباره شکوه افسانه ای شهر دقیانوس جیرفت شنیده اید. عمر منطقه ای که هم اکنون به این اسم خوانده می شود به عصر سلجوقی بازمی گردد.

با این حال خیلی از محققین معقد هستند که پیشینه واقعی آن حتما خیلی قدیمی تر است.

محدوده شهر بیش از ۴۰ کیلومتر مربع بوده و در گذشته جزو پر رونق ترین و آباد ترین شهرهای ایران محسوب می شود.

در بسیاری از کتب تاریخی درباره اهمیت تجاری و اقتصادی آن صحبت های زیادی به میان آمده است.

مارکوپولو تاجر و جهانگرد ونیزی نیز در سفرنامه مشهور خود از زیبایی های شهر دقیانوس نام برده!

مسجد قدیمی جیرفت یکی از بهترین جاذبه های گردشگری جیرفت در همین محوطه، جزو دیدنی ترین بخش های آن می باشد.

تخمین زده شده که این مکان مذهبی را که از اولین نمونه های موجود در ایران، با قدمت ۱۲۰۰ ساله است؛ در دوره حکومت صفاری ساخته اند.

تماشای این فضا بی شک شگفت انگیز و به یاد ماندنی خواهد بود؛ به هیچ وجه آن را از دست ندهید.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا