راهنمای سفر به ایرانگردشگری

10 تا از بهترین جاذبه های گردشگری قشم

خلاصه نوشته
  • قشم یکی از قطب های مهم گردشگری کشورمان است که سالانه مردم بسیاری به آن سفر می کنند. جاذبه هاي گردشگري قشم تنوع زیادی دارند تا جایی که هر کسی با هر سلیقه ای می تواند سفری به یاد ماندنی برای خود رقم بزند.

لیست جاذبه های گردشگری قشم

کشور پهناور و پرافتخارمان ایران، با قدمتی چندین هزارساله و تاریخی پر فراز و نشیب همواره در راس سرزمین های استراتژیکی جهان قرار داشته است. از سویی دیگر موقعیت جغرافیایی، طبیعتی بکر با اقلیمی چهارفصل به همراه تنوع بی نظیر جاذبه های گردشگری، این دیار ارزشمند را در لیست کشورهای مورد توجه مسافران و جهان گردان ثبت نموده و هر ساله افراد بیشماری از سرتاسر ایران و دنیا برای دیدار از میهن سربلند مان به جای جای آن سفر می کنند. تنوع مناطق گردشگری در ایران ازجمله جنگل، کوه، دریا، کویر و جزایر زیبا همگی، خاطرات فراموش نشدنی را در ذهن هر بیننده ای بر جای می گذارند.

یکی از این مناطق رویایی جزیره قشم از جزایر استان هرمزگان می باشد. قشم بزرگ ترین جزیره در ایران و تنگه هرمز محسوب می گردد، که قدمتش به دوران ساسانیان برگشته و آن را “ابرکاوان” به معنی” از تبار کاوه” می نامیدند. این جزیره در طول سالیان متمادی و در هر دوره تاریخی به دلیل موقعیت حساسی که در منطقه داشته مورد توجه و تهاجم واقع شده است. ما در این مقاله سعی کرده ایم تا شما را با 10 عدد از بهترین جاذبه های گردشگری قشم آشنا کنیم، لطفا با Bestfarsi همراه باشید.

جاذبه هاي گردشگري قشم,جاذبه های جزیره قشم,جاذبه های شهر قشم,

10. غار خربس | Khorbas Cave

روستای خربس، یکی از جاذبه های تاریخی جزیره قشم می باشد که در زمان ساسانیان بسیار آباد و پر رفت آمد بوده است. گرداگرد آن را تپه های مرجانی احاطه کرده است، قلعه تاریخی که در این روستا قرارگرفته مشرف به غاری با دهانه ای بزرگ به ابعاد 20 در 30 متری است که گویی به عنوان مکانی برای جمع آوری آذوقه، ابزار جنگی و علوفه برای دام به کار می رفته. ابزار و لوازم کشف شده دراین غاراز وجود تمدن های متعدد در طول تاریخ و تردد های فراوان خبر می دهد.

جاذبه های طبیعی قشم,جاذبه های گردشگری جزیره قشم,جاذبه های گردشگری در قشم,

9. چاه های تل آب یا طلا | Tala Wells

چاه های تل آب یا طلا در لافت به منظور جمع آوری آب باران، از کهن ترین جاذبه های گردشگری جزیره قشم به شمار می رود. چاه های تل آب یا طلا در قشم در 70 کیلیومتری جزیره و در کنار قلعه نادری، نشان گر وجود مهندسی هوشمندانه در ذخیره آب در زمان هخامنشیان می باشد. مردم آن منطقه با حفاری طاقت فرسا در دل سنگ های شیستی با زحمت فراوان به جمع آوری آب می پرداخته اند و با استفاده از سنگ های مرجانی به تصفیه آب مبادرت می ورزیدند. باران پس از عبور از کانال های تعبیه شده به چاه های عمیقی که کف آن ها را با گچ پوشانده بودند، هدایت می شده و تا مدت ها سالم و پاکیزه باقی می مانده است.

جاذبه های گردشگری قشم,جاذبه هاي گردشگري قشم,جاذبه های جزیره قشم,

8. جزیره هنگام | Hengam Island

جزیره هنگام در جنوب جزیره قشم، با مساحتی نسبتا کوچک برای سفری یک روزه گزینه ای مناسب و خاطره انگیز به شمار می رود. مسافت دو کیلومتری از قشم به هنگام را با قایق طی می کنیم و در مسیر شن های براق که در کف آبی بسیار شفاف قرار گرفته اند، به شدت نمایی خیره کننده را برای گردشگران به وجود می آورد.

انعکاس نور خورشید بر روی شن ها چنان شما را محو زیبایی خود می کند که گویی با انبوهی از تشعشعات نورانی احاطه شده اید. از سویی دیگر وجود صخره های صدفی به رنگ های متنوع و زیبا چشم انسان را به قدرت آفرینش پروردگار خیره خواهد کرد.

جاذبه های شهر قشم,جاذبه های طبیعی قشم,جاذبه های گردشگری جزیره قشم,

7. جزیره ناز | Island Naz

یکی دیگر از بهترین جاذبه های گردشگری در قشم، تنگه چاهکوه با صخره ها و تندیس های مرجانی و آهکی که به صورت طبیعی و بر اثر شرایط آب و هوایی به وجود آمده اند، می باشد. زیبایی صخره ها می تواند تا ساعت ها شما را سرگرم کرده و اگر تماشای ستارگان برای تان جذاب و دوست داشتنی باشد، با سفر به قسمت دره ای می توانید ساعات طولانی به مشاهده آسمان شب بنشینید، و از فضای بی نظیر لذت ببرید. از آن جا که این دره نیز برای جمع آوری آب به کار می رفته و آب در نزد ایرانیان باستان از تقدس بالایی برخوردار بوده، این جزیره را دره مقدس هم می نامند.

این مطلب را از دست ندهید
بهترین زمان سفر به بارسلونا

جاذبه های گردشگری در قشم,جاذبه های گردشگری قشم,جاذبه هاي گردشگري قشم,

6. سد و روستای گوران | Guran Village

سد و روستای گوران یکی دیگر از جاذبه های زیبای قشم است. قدمت این منطقه با دوره هخامنشیان باز می گردد، نوع مهنسی و شیوه ساخت این سد بیانگر ذهن هوشمند و خلاق هخامنشیان و نشان دهنده نوع معماری بی نظیر آنان می باشد. زمانی که پا به داخل روستا می گذارید، گویی که به گذشته ها سفر کرده و سوار بر ماشین زمان از ادوار تاریخی متفاوت گذر می کنید.

گوران در اصل همان گبران است که به معنی محلی برای زندگی بوده و ساخت بندرهای کوچک در اطراف آن مشخص می کند که از این محل برای قایق رانی، مسافر بری و تجارت استفاده می شده. هنوز هم مردم در کنار ساحل به ساخت قایق های چوبی مشغولند، که تماشایی و جالب می باشد.

جاذبه های جزیره قشم,جاذبه های شهر قشم,جاذبه های طبیعی قشم,

5. تنگه چاهکوه | Chahkooh Canyon

تنگه چاهکوه از زیباترین جاذبه های طبیعی قشم در 70 کیلومتری این جزیره و در جوار روستا چاهوی شرقی، در قسمت غرب ساحل قرار دارد. تنگه با دیواره های بسیار بلند سنگی احاطه شده که فضایی رویایی را برای بازدید کنندگان به وجود می آورد. در قسمت های جلوتر لبه دیواره ها به هم نزدیک شده وآنقدر راه باریک می شود که در بخش هایی دیگر قادر به تماشای آسمان نخواهید بود. دالان هایی برای استراحت گردشگران مورد استفاده قرارمی گیرد نیز در نوع جالب و دیدنی می باشد. این دره به دلیل وجود چاه های متعدد به چاهکوه معروف شده و دیرینگی به قدمت هخامنشیان را در تاریخ خود نگاشته است.

جاذبه های گردشگری جزیره قشم,جاذبه های گردشگری در قشم,جاذبه های گردشگری قشم,

4. دره ستارگان | Stars Valley

دره ستارگان را به جرات می توان زیبا ترین بخش از جزیره قشم نامید. زمین شناسان قدمت آن را به دوره سنوزوئیک نسبت می دهند که زمانی حدود دو میلیون سال را در بر می گیرد. این بخش از جزیره در سازمان یونسکو به عنوان قسمتی از تنها ژئوپارک خاورمیانه به ثبت رسیده است. اشکال منحصربه فرد و خیره کننده صخره ها و لایه های پدید آمده از رسوبات زمین، که بر اثر فرسایش ناشی از بارش ها به وجود آمده اند، در نوع خود نایاب و بی نظیر می باشد.

جاذبه هاي گردشگري قشم,جاذبه های جزیره قشم,جاذبه های شهر قشم,

3. ژئوپارک قشم | Qeshm Geopark

ژئوپارک یکی دیگر از قسمت های جذاب و محبوب جزیره قشم می باشد، که با تنوع گونه های جانوری همچون؛ پرستو، فلامینگو، بلبل خرما، مرغ شهدخور در کنار انواع گیاهان و جنگل های اسرار آمیزحرا، غارهای نمکی، دره تندیس، تنگه چاهکوه، گنبد نمک، بام قشم و بسیاری جاذبه های دیگر، در سازمان یونسکو، به ثبت جهانی رسیده است. این پارک تنها ژئوپارک خاور میانه به شمار می رود.

جاذبه های طبیعی قشم,جاذبه های گردشگری جزیره قشم,جاذبه های گردشگری در قشم,

2. جنگل های دریایی حرا | Avicennia Marina

جنگل های حرا با مساحتی بالغ بر 22 هزار کیلومتر از عجیب ترین جاذبه های گردشگری در جهان به شمار می رود. این منطقه جزء زیست گاه های جانوری تحت حفاظت بوده که گونه های زیبا و نادری از جانوران و پرندگان را در خود جای داده است. سرسبزی درختان در تمام سال و سازگاری که با آب شور پیدا کرده اند، شگفت انگیز ترین بخش ماجرا می باشد. ارتفاع درخت ها بین 3 تا 6 متر بوده و به صورت طبیعی به شیرین کردن آب دریا می پردازند.

جاذبه های گردشگری قشم,جاذبه هاي گردشگري قشم,جاذبه های جزیره قشم,

1. غار نمکی قشم | Salt Cave Of Qeshm

غار نمکی نیز از جمله بهترین جاذبه های گردشگری قشم محسوب می گردد، که با رگه های بی شمار سفید رنگی که بر بدنه کوه ایجاد نموده، نمایی تماشایی را برای بازدید کنندگان به وجود می آورد. برای مشاهده اعماق غار به دلیل نبود نور کافی باید با خود یک چراغ قوه همراه داشته باشید، زمانی که شعاع نور بر سطح بلورهای نمک قرار می گیرد، منشوری هفت رنگ را بر دیواره غار پدید می آورد، که در نوع خود نایاب است. توصیه می کنیم برای بازدی از این غار تماشایی حتما با یک فرد آشنا به منطقه همراه شوید.

این مطلب را از دست ندهید
بهترین دیدنی‌ های مشهد که نباید از دست داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا