راهنمای سفر به ایرانگردشگری

10 تا از بهترین جاذبه های گردشگری شیراز

خلاصه نوشته
  • سفر به شیراز این شهر زیبا و پر گردشگر می تواند خاطرات به یاد ماندنی را برای شما و عزیزان تان رقم بزند! شیراز از لحاظ تاریخی جزء کهن ترین شهرهای ایران محسوب می شود و به همین واسطه تا دل تان بخواهد در آن بناها و آثار باستانی و تاریخی یافت می شود.

لیست جاذبه های گردشگری شیراز

شیراز یکی از کلان شهرها و بخش مرکزی استان فارس است که در منطقه کوهستانی زاگرس قرار گرفته و به واسطه آب و هوای معتدل و زمین حاصل خیزی که دارد جاذبه های طبیعی بی شماری داشته که بر زیبایی شهر می افزایند. شیراز به لحاظ تاریخی نیز از کهن ترین دیارهای جهان به شمار می رود. نخستین بار نام شیراز در کتیبه های گلی عیلامی 2000 سال پیش از میلاد دیده شده که در این لوح نوشته ها شیراز را با نام هایی همچون تیرازیس، سیرازیس یا سیراجیس ثبت کرده اند.

بهترین زمان سفر به شیراز، شهری پر از تمدن که از لحاظ تاریخی، فرهنگی، گردشگری و اقتصادی بسیار غنی می باشد، فصل بهار خصوصا اردیبهشت ماه است.

جاذبه های تاریخی شیراز همچون تخت جمشید، آرامگاه کوروش کبیر، ارگ کریمخانی و یا جاذبه های طبیعی مانند آبشار کوهسرخی، پاک قلعه بندر، چشمه جوشک، دریاچه دشت ارژن  موجب شده که سالانه بسیاری از علاقه مندان به گردشگری شیراز را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب نمایند. در اینجا قصد داریم تا 10 مورد از بهترین جاذبه های گردشگری شیراز را به شما معرفی کنیم، پس ما را همراهی کنید.

بهترین جاذبه های گردشگری شیراز,جاذبه های تاریخی شیراز,جاذبه های دیدنی شیراز,

10. آرامگاه حافظ (حافظیه) | Tomb of Hafez

آرامگاه خواجه شمس الدین محمدبن بهاالدین ملقب به حافظ شیرازی از شعرای قرن هشتم در شمال شهر شیراز قرار دارد، که به عنوان یکی از محبوب ترین اماکن دیدنی در استان فارس سالانه پذیرای گردشگران و جهان گردان بسیاری می باشد. 56 سال پس از وفات این شاعر عالی قدر یعنی در سال 856 هجری قمری فرماندار تیموری فارس فرمان داد تا گنبدی بر مزار حافظ در باغ مصلی بنا کنند، که بعد ها در دوران شاه عباس صفوی و نادرشاه افشار به ترمیم بنا پرداختند و در زمان کریم خان زند محوطه آرامگاه را وسعت بخشید. این آرامگاه که یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری شیراز است در سال 1354 در فهرست آثار ملی قرار گرفت. بنای حافظیه را یک معمار فرانسوی به نام آندره گدار طراحی نموده، مساحت آن 2 هکتار و در دو بخش شمالی و جنوبی ساخته شده است.

بخش جنوبی به گونه ای طراحی شده که نمادی از دنیای مادی را به تصویر می کشد، و زمانی که از پلکان به سمت آرامگاه حرکت می کنید، گویی از بند تمام تعلقات دنیوی رها شده و به معراج می رسید. در بخش شمالی آرامگاه، نمادی از ملکوت می باشد و دارای 8 درب ورودی و خروجی و هشت ستون سنگی می باشد، که هشت ستون در واقع نشانه قرن هشتم یعنی دوران حیات حافظ است. آرامگاه در نمای کلی همچون خورشید طراحی شده و نمای بیرونی مانند کلاه عرفا و درویشان ترک بوده و نمای داخل و سقف گنبد آسمان را به نمایش می گذارد. رنگ هایی که در آرامگاه به کار برده شده معانی خاصی دارند مانند آبی نشان دهنده بهشت، سرخ نماد شراب روحانی و بهشتی، سیاه و سفید بیانگر روز و شب و قهوه ای نمایان گر مفهوم خاک می باشد.

جاذبه های طبیعی شیراز,سفر به شیراز,لیست جاذبه های گردشگری شیراز,

9. آرامگاه سعدی (سعدیه) | Tomb of Saadi

آرامگاه شیخ مشرف الدین بن مصلح الدین سعدی شیرازی در انتهای خیابان بوستان و در کنار باغ دلگشا و شمال شرق شیراز واقع گردیده است. این مکان در زمان حیات سعدی به عنوان خانقاه و محل زندگی او به شمار می رفته و پس از مرگش در همان جا مدفون گردید و در قرن هفتم هجری توسط شمس الدین محمد صاحب دیوانی وزیر اباقاخان مقبره ای بر مزار سعدی بنا شد.

در سال 1187 کریمخان زند دستور ساخت عمارتی زیبا و درخور سعدی بزرگ، بر فراز آرامگاهش داد. سنگ مزار در میان عمارتی هشت ضلعی قرار گرفته که سقفش با کاشی های فیروزه ایی تزئین شده و در هر کدام از اضلاع بنا، یک قصیده معروف با خط ثلث نوشته شده که زیبایی و شکوه خاصی به آرامگاه بخشیده است. این آرامگاه اکنون در لیست جاذبه های گردشگری شیراز قرار گرفته است که گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند.

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از عجیب ترین صحراهای دنیا - دره مرگ تا کالاهاری

معرفی جاذبه های گردشگری شیراز,مهم ترین جاذبه های گردشگری شیراز,بهترین جاذبه های گردشگری شیراز,

8. آرامگاه کوروش کبیر | Tomb of Cyrus the Great

آرامگاه کوروش کبیر، پادشاه بزرگ و محبوب هخامنشی یکی از جاذبه های تاریخی شیراز است که در یک کیلومتری جنوب غربی مجموعه پاسارگاد قرار گرفته، بنایی بسیار ساده، بی آلایش اما مستحکم که 2500 سال در برابر تمام بلایای طبیعی و غیر طبیعی مقاومت نموده. آرامگاه طرحی مستطیلی به طول 35/13 و عرض 30/12 و یک سکوی سنگی شش پله ای و یک اتاق با سقفی شیروانی مانند دارد. سقف اتاق در داخل صاف و بدون شیب است. طبق اسناد تاریخی آرامگاه قبل از مرگ وی با نظارت و دستور خودش ساخته شده و در حمله اسکندر مقدونی درب آرامگاه را شکسته اند و تمام اشیاء قیمتی داخل بنا را تاراج کرده اند. در سال 1350 خورشیدی به مناسبت 2500 سالگی شاهنشاهی در زمان پهلوی دوم جشنی باشکوه در برابر آرامگاه برگزار گردید.

جاذبه های تاریخی شیراز,جاذبه های دیدنی شیراز,جاذبه های طبیعی شیراز,

7. آرامگاه شاه شجاع | Shah Shoja Mozaffari

شاه شجاع یکی از پادشاهان آل مظفر که 33 سال حاکم فارس بوده یکی از پادشاهان مورد مدح حافظ شیرازی که در سال 786 هجری قمری وفات نموده، و طبق وصیت خود او در زمین مصلی و در کنار آرامگاه شیخ محمود قطب الدین به خاک سپرده شد. در زمان کریم خان زند یکی از نوادگان شاه شجاع  بر مزارش مقبره بنا کرد، که بعدها مقبره به شکل امروزی توسط انجمن آثار ملی ساخته شد. در داخل مقبره با کاشیکاری های معرق تزئین شده و کتیبه هایی با خط ثلث با اشعار زیبای حافظ که در مدح شاه شجاع سروده بر دیواره نصب گردیده است که در سفر به شیراز و رفتن به این جاذبه گردشگری می توانید مشاهده کنید.

سفر به شیراز,لیست جاذبه های گردشگری شیراز,معرفی جاذبه های گردشگری شیراز,

6. باغ موزه هفت تنان | Haft Tanan Museum

باغ هفت تنان یکی دیگر از اماکن کهن و جاذبه های طبیعی شیراز است، که در نزدیکی حافظیه و در بن کوه چهل مقام ساخته شده. این عمارت در سال های دور به عنوان مکانی برای درویشان و مرتاضان به شمار می رفته است. بعدها به صورت جایی برای دعا و نیایش مردم برای طلب باران و پایان خشکسالی در آمد و امروزه نیز به عنوان موزه سنگ و کتیبه های تاریخی مورد استفاده قرار می گیرد. نام هفت تنان از هفت آرامگاه عارفان مشهور دوران زندیه که در باغ دفن شده اند، گرفته شده است. این باغ در سال 1310 در فهرست آثار ملی قرار گرفت.

مهم ترین جاذبه های گردشگری شیراز,بهترین جاذبه های گردشگری شیراز,جاذبه های تاریخی شیراز,

5. شاه چراغ | Shah Cheragh

یکی از اصلی ترین و بهترین جاذبه های شهر شیراز، آرامگاه ” میر سید احمد” ملقب به  شاه چراغ  از فرزندان امام موسی کاظم(ع) و برادر امام رضا(ع) می باشد. بنای آرامگاه در زمان اتابکان فارس در سده ششم هجری احداث گردید و با گنبدی زیبا با کاشیکاری هایی بی نظیر همچون الماسی در شیراز خودنمایی می کند. درون بنا با آینه کاری های هنرمندان اصفهانی آذین بندی شده و دارای یک ایوان و چهار شاه نشین و یک مسجد در پشت حرم می باشد. ضریح اصلی در شاه نشین زیر گنبد و با نقره ساخته شده. حیاط دارای دو در اصلی و دو در فرعی می باشد که یکی از درهای اصلی مستقیما از حیاط به بازار شاه چراغ وارد می شود. بازدید از شاه چراغ خالی از لطف نیست و پیشنهاد می کنیم که حتما آن در فهرست جاذبه هایی که قرار است از آن ها دیدن کنید، قرار دهید!

جاذبه های دیدنی شیراز,جاذبه های طبیعی شیراز,سفر به شیراز,

4. تخت جمشید | Persepolis

تخت جمشید تاریخی ترین و باشکوه ترین بناها و جاذبه های تاریخی شیراز در فاصله ای حدود 57 کیلومتری شهر و در شمال شهرستان مرودشت قرار گرفته. قدمت این بنای تاریخی به 518 سال قبل از میلاد یا 2500 سال پیش باز می گردد، و به دستور داریوش هخامنشی ساخته شده است. بر اساس لوح نوشته ها و کتیبه های بدست آمده نام اصلی تخت جمشید ” پارسه” می باشد. نوشته هایی که بر روی دیوارهای کاخ تچر باقی مانده نام صد ستون نیز به چشم می خورد.

این مطلب را از دست ندهید
بهترین زمان سفر به پاریس

اگرچه داستان هایی از آبادانی و آمد و رفت های شاهانه در تخت جمشید روایت می شود اما بنا بر اسناد تاریخی این بنا هرگز کامل ساخته نشد. کاخ آپادانا یا کاخ بار، قدیمی ترین کاخ تخت جمشید محسوب می شود که به فرمان داریوش برای برگزاری جشن های نوروزو میهمانی های اشرافی بنا گردید. ستون های سنگی و سرستون ها و سنگ نگاره های تخت جمشید از منحصر به فرد ترین سازه های انسانی به شمار می رود. از دیگر کاخ های محوطه تخت جمشید می توان به کاخ هدیش خشایار شاه، کاخ صد ستون، کاخ سه در، کاخ ملکه و موزه، کاخ شورا و خزانه اشاره کرد.

لیست جاذبه های گردشگری شیراز,معرفی جاذبه های گردشگری شیراز,مهم ترین جاذبه های گردشگری شیراز,

3. بازار وکیل | Vakil Bazaar

مجموعه بازار وکیل یا وکیل الرعایا از معروف ترین بازار های تاریخی و سنتی ایران، که به دستور کریم خان زند در مرکز شهر شیراز و در سال 1137 ساخته شده است. در کنار بازار بناهای دیگری همچون مسجد و حمام تاریخی وکیل قرار دارد که در سال 1351 در دفتر آثار ملی ثبت گردید. بازار وکیل در اصل از طراحی بازار قیصریه لار الگو برداری شده است. این بازار پنج در اصلی دارد که در جهات مختلف آن قرار گرفته و دارای 74 دهانه طاق ضربی و راسته ها و خرده های فراوانی است. عرض بازار وکیل از تمام بازارهای تاریخی ایران بیشتر است. بازار بزازها، خیاط ها و بازار سراج طاق بلندتری نسبت به سایر قسمت های بازار دارد، روزنه های لوزی شکلی که در سقف تعبیه شده و در طول روز روشنایی داخل راسته ها را تامین می کند.

بهترین جاذبه های گردشگری شیراز,جاذبه های تاریخی شیراز,جاذبه های دیدنی شیراز,

2. دروازه قرآن | Quran Gate

شیراز در گذشته 6 دروازه داشته اما امروزه تنها دروازه قرآن از آن باقی مانده است. دروازه قرآن در شمال شیراز و در تنگ الله اکبر، مابین دو کوه چهل مقام و بابا کوهی و در قسمت خروجی شیراز به سمت کمربندی و جاده مرو دشت قرار گرفته است. این دروازه در زمان عضدالدوله دیلمی ساخته شد تا مردم با گذر از زیر آن متبرک شوند. دو نسخه قرآن دست نویس که با خط ابراهیم سلطان نوه شاهرخ تیموری قرار داشت که در سال 1316 به موزه پارس منتقل شد. در زمان قاجار بر اثر چندین زلزله قسمت هایی از دروازه تخریب شد که توسط محمد زکی خان نوری مرمت و بازسازی شد.

جاذبه های طبیعی شیراز,سفر به شیراز,لیست جاذبه های گردشگری شیراز,

1. خانه زینت الملک | Zinat Al Molk Historical House

در شیراز به سبب قدمت طولانی و تاریخی پر فراز نشیبی که داشته، خانه ها و عمارت های قدیمی بسیاری به یادگار مانده است و یکی از این بناهای تاریخی، خانه زینت الملک است. این عمارت که از بهترین جاذبه های گردشگری شیراز محسوب میشود به دستور محمد خان قوام الملک دوم در سال 1290 احداث شد اما اتمام ساخت آن تا 12 سال بعد طول کشید که با این وجود در سال 1302 تکمیل شد. در خانه زینت الملک یک موزه با نام موزه مشاهیر فارسی قرار دارد که در آن مجموعه ای از تندیس ها و مجسمه های افراد معروف را طراحی نموده و به نمایش گذاشته اند. در این خانه قسمتی به صورت گالری مانند هم وجود دارد که در آن مجموعه ای از نقاشی های نفیس با مضمون هایی همچون طبیعت، گل و پرندگان و حیوانات به نمایش گذاشته شده است. هانه زینت الملک در سال 1354 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این خانه دارای تزییناتی به سبک قاجارهاست و با هنر زیبای آینه کاری مزین گشته است. بهترین زمان بازدید از این بنا ساعاتی است که تابش نور خورشید بیشتر باشد، چراکه با وجود انعکار نور آن به درون خانه و آینه کاری ها، خانه جلوه ای بسیار زیبا به خود می گیرد.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا