راهنمای سفر به ترکیهگردشگری

10 تا از بهترین جاذبه های گردشگری ترکیه

افزایش بازدید در گوگل

لیست جاذبه های گردشگری ترکیه

ترکیه امروزی منطقه ای را پوشش می دهد که برای هزاران سال در تقاطع تاریخ ایستاده و جاذبه های باستانی زیادی را به معرض نمایش می گذارد.

این کشور در طول تاریخ تحت تأثیر فرهنگ های مختلف قرار گرفته و با ترکیب شگفت انگیز فرهنگ اروپا و خاورمیانه، اکنون به عنوان یک فرهنگ غنی شناخته می شود.

این تنوع فرهنگی آن را به یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری جهان تبدیل کرده است. از آنجا که این کشور تابستان های داغ و زمستان های سرد را پشت سر می گذارد، فصل های بهار و پاییز را می توانید به عنوان بهترین زمان سفر به ترکیه انتخاب کنید.

شرایط جوی در این فصل ها مطلوب و دلچسب بوده و خلوت بودن خیابان ها باعث می شود با آرامش خیال بیشتری از سفر لذت ببرید. با داشتن بسیاری از مکان های شگفت انگیز از تمدن های مختلف مانند یونان باستان، ایران، روم و بیزانس؛ انتخاب ۱۰ مورد از بهترین جاذبه های گردشگری ترکیه کار سختی است.

با این وجود مهم نیست در سفر به دنبال گشت و گذار کنار ساحلی آرامش بخش یا سفر به گذشته باستانی این کشور هستید؛ ما لیستی از بهترین جاذبه های گردشگری ترکیه تهیه می کنیم که جرقه ای الهام بخش برای شما فراهم می کند تا به درستی تصمیم بگیرید.

در صورتی که می خواهید اطلاعات دقیق تری از جاذبه های ترکیه به دست بیاورید، پیشنهاد می کنیم به بزرگترین سایت های گردشگری ایران سر بزنید.

بهترین جاذبه های گردشگری ترکیه,جاذبه های ترکیه,جاذبه های توریستی ترکیه

۱۰. مسجد ایاصوفیه | Hagia Sophia

ایاصوفیه یکی از مشهورترین مساجد واقع در ترکیه می باشد که در قرن ششم تبدیل به یک کلیسا در استانبول شد. سبک های معماری ترکیبی و ابعاد گسترده این مسجد، آن را به پربازدیدترین جاذبه ترکیه تبدیل کرده است.

ایاصوفیه یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ترکیه است که در ابتدا به عنوان یک کلیسا در قرن ششم برای امپراتور روم شرقی و ژوستینیان اول ساخته شد. قدمت بنای فعلی به سال های ۵۳۲ تا ۵۳۷ میلادی برمی گردد.

معماران ایزیدور از مایلتوس و آنتمیوس از ترالس این سازه را به سبک بیزانس طراحی کردند و جنبه هایی مانند گنبد عظیم مسجد (قطر ۳۱ متر یا ۱۰۲ فوت) یکی از ویژگی شاخص آن است. در آن سال ها ایاصوفیه به عنوان یک پایگاه مذهبی مرکزی برای کلیسای ارتدکس شرقی خدمت می کرد.

هنگامی که قسطنطنیه در سال ۱۴۵۳ توسط ترکان عثمانی فتح شد، بنا به دستور سلطان محمد دوم، این بنا به مسجد تبدیل شد. در آن زمان بود که چندین ویژگی معماری غالب مانند محراب و مناره ها در هر چهار گوشه به آن اضافه گردید.

در سال ۱۹۳۴ ایاصوفیه در تلاش برای عرفی سازی ترکیه به موزه تبدیل و به سرعت در لیست محبوب ترین جاذبه گردشگری این کشور قرار گرفت.

با این حال در سال ۲۰۲۰ وضعیت موزه این جاذبه گردشگری ترکیه در اقدامی عجیب توسط اردوغان رئیس جمهور این کشور تغییر یافت و امروزه بار دیگر یک مکان عبادت برای مسلمانان است.

جاذبه های دیدنی ترکیه,جاذبه های طبیعی ترکیه,جاذبه های گردشگری استانبول

۹. افسس | Ephesus

افسس شهری کلاسیک و پر جنب و جوش بود که هم اکنون با سلچوک در ترکیه هم مرز است. این شهر از نظر باستانی با روم رقابت کرده و برخی از ویرانه های یونانی و رومی در مدیترانه را برای ما تداعی می کند و از جاذبه های توریستی ترکیه محسوب می شود.

امروزه، بازدیدکنندگان می توانند در کنار لذت بردن از موزه ای که بسیاری از آثار کشف شده در این مکان را در خود جای داده، از کاوش ویرانه های متعدد لذت ببرند. گرچه بیشتر آن ویرانه است، اما برخی از بناها آن مانند تئاتر بزرگ و کتابخانه سلسوس هنوز هم دیده می شوند.

تصور می شد که این شهر در قرن دهم قبل از میلاد توسط شاهزاده ای آتنی به نام آندروکلوس تاسیس شده باشد. افسس تا سال ۶۵۰ قبل از میلاد، زمانی که توسط کیمری ها مورد حمله و آسیب قرار می گیرد، شهری پر رونق بود.

این شهر درگیر جنگ های یونانی و پارسی بود اما پس از آن تحت سلطه پارسیان قرار گرفت تا اینکه توسط اسکندر بزرگ آزاد شد.

امروزه افسس گنجینه ای است برای علاقمندان به تاریخ روم باستان و یونان که به آنها اجازه می دهد در خیابان های آن قدم بزنند و از خانه های با شکوه، ساختمان های اجتماعی، معابد و استادیوم های آن دیدن کنند.

این شهر زمانی به خاطر معبد آرتمیس معروفیت داشت که در حدود ۶۵۰ سال قبل از میلاد ساخته شده بود. متأسفانه، این بنا نابود شد و اکنون تنها یک ستون انفرادی از آن بر جای مانده است.

جاذبه های گردشگری ترکیه,جاذبه های گردشگری ترکیه استانبول,بهترین جاذبه های گردشگری ترکیه

۸. کاخ توپکاپی | Topkapı Palace

کاخ توپکاپی یا توپ قاپی یکی دیگر از جاذبه های گردشگری ترکیه محل استقرار و اقامت سلاطین امپراتوری عثمانی بود. ساخت این کاخ در سال ۱۴۵۹ به دستور سلطان محمد دوم به دنبال فتح عثمانی در قسطنطنیه در سال ۱۴۵۳ آغاز شد.

کاخ توپکاپی که به سبک سنتی عثمانی ساخته شده بود، مساحتی ۷۰۰ هزار مترمربعی متشکل از مجموعه ای از حیاط، کاخ اصلی و چندین ساختمان جانبی، را در بر می گیرد. تصور می شد این بنا در اواسط یا اواخر دهه ۱۴۶۰ تکمیل شده است.

این کاخ یکی از نقاط مهم زندگی اجتماعی و سیاسی در استانبول بود و زمانی بیش از چهار هزار نفر را در خود جای می داد. فقط حرمسرا سلطان بیش از ۴۰۰ اتاق داشت که می توانست همسران و صیغه های او را در آن اسکان دهد.

به دلیل مجموعه ای از آتش سوزی ها و زمین لرزه ها، کاخ توپکاپی مورد بازسازی های متعددی قرار گرفته، اما ریشه های تاریخی آن هنوز در سراسر کشور قابل مشاهده است. این دربار سلاطین عثمانی سرانجام در سال ۱۹۲۴ به موزه تبدیل شد.

کاخ توپکاپی امروزه یک مکان توریستی محبوب بشمار می رود و بازدیدکنندگان برای دیدن معماری عثمانی، حیاط و آثار مسلمانان و مسیحیان و حتی وسایل پیامبر (ص) به آن سرازیر می شوند.

بهترین جاذبه های گردشگری ترکیه,جاذبه های ترکیه,جاذبه های توریستی ترکیه

۷. آب انبار باسیلیکا | The Basilica Cistern

آب انبار باسیلیکا یک شگفتی زیر زمینی و یکی از بزرگترین مکان های روم شرقی باقیمانده در استانبول است. این مکان زیرزمینی با ستون های مستحکم، مقیاس بزرگ و فضای مرموز خود، به نظر می رسد یک کاخ سیل زده باشد، اما در واقع یک محفظه ذخیره آب محسوب می شود.

ابعاد مخزن باسیلیکا که توسط امپراتور بیزانس ژوستینیان در حدود سال ۵۳۲ میلادی ساخته شده، تقریباً ۴۵۳ فوت در ۲۱۲ فوت می باشد. این آب انبار می توانست همزمان ۸۰،۰۰۰ متر مکعب آب برای مصرف قصر و همچنین شهر بیزانس را ذخیره کند.

در آن زمان باسیلیکا زیر کلیسای استوآ واقع شده بود. باسیلیکا پس از آتش سوزی در سال ۴۷۶ میلادی توسط ایلیوس بازسازی شد و در اصل باغ هایی داشت که توسط ستون ها احاطه می شد و با عبادتگاه ایاصوفیه همسایه بود. متون تاریخی نشان می دهند که حدود ۷۰۰۰ برده در ساختن مخزن نقش داشته اند.

آب انبار باسیلیکا در سال ۱۹۸۷ برای بازدید عموم افتتاح شد و امروزه بازدیدکنندگان می توانند در این آب انبار گشت بزنند و ۳۳۶ ستون مرمر حکاکی شده آن را مشاهده کنند و از تماشای سقف های طاقدار آن لذت ببرند.

از جمله موارد برجسته در آب انبار باسیلیکا، دو ستون مرموز است که سر شخصیت اسطوره ای مدوزا را نشان می دهد که شما میتوانید در زمان سفر به ترکیه از این جاذبه دیدن کنید.

بهترین جاذبه های گردشگری ترکیه,جاذبه های ترکیه,جاذبه های توریستی ترکیه

۶. شهر تروی | Troy

شهر تروی یا تروا از مشهورترین و مهمترین مکان های تاریخی در جهان است. این سایت که در ترکیه امروزی واقع شده، در محل آناتولی، دریای اژه و بالکان قرار داشت و آن را به یک منبع مهم اطلاعاتی در مورد روابط تاریخی بین این مناطق تبدیل می کرد.

شهرت تروی که آغشته به چندین هزار سال تاریخ است، عمدتا از مکان افسانه ای جنگ تروا ناشی می شود. این مکان همچنین یکی از میراث جهانی یونسکو بشمار می رود. طی هزاران سال پیش، به ویژه از سال ۱۷۰۰ قبل از میلاد، تروی به یک مرکز تجاری پر جنب و جوش ایرانی تبدیل گشت.

با این وجود ترکیبی از بلایای طبیعی، تهاجمات و مشاغل منجر به بازسازی چندین باره این شهر شد. گفته می شود که اسکندر بزرگ در آغاز کارزار خود علیه پارسیان در سال ۳۳۴ قبل از میلاد از تروا دیدن کرد.

ویرانه های وسیعی که اکنون در تروی یکی از جاذبه های تاریخی ترکیه پیدا شده شاهد هزاران سال تاریخ است که قدیمی ترین قسمت مربوط به اواخر هزاره چهارم قبل از میلاد می باشد. هر قسمت از سایت شماره گذاری شده و مربوط به یک دوره زمانی خاص است.

بهترین جاذبه های گردشگری ترکیه,جاذبه های ترکیه,جاذبه های توریستی ترکیه

۵. قلعه بدروم | Bodrum Castle

قلعه بدروم (بدروم کالسی)، معروف به قلعه سنت پیتر، در بدروم ترکیه توسط شوالیه های بیمارستان یا شوالیه های هوسپیتالر در سال ۱۴۰۲ ساخته شد تا بتواند آنها را از ترک های سلجوقی متجاوز محافظت کند.

بنا به بالاترین استانداردهای آن زمان، برای بیش از یک قرن به عنوان یک سنگر مهم مسیحیان باقی ماند و به عنوان نقطه کانونی در آسیای صغیر عمل کرد.

امروزه قلعه بدروم یکی از جاذبه های دیدنی ترکیه بوده که برای بازدید عموم آزاد است و در سال ۱۹۶۲ یک موزه باستان شناسی زیر آب در دیواره های مستحکم آن ساخته شد که آثار منحصربه فردی را در خود نگهداری می کند.

بهترین جاذبه های گردشگری ترکیه,جاذبه های ترکیه,جاذبه های توریستی ترکیه

۴. شهرهای زیرزمینی کاپادوکیا | Cappadocia Underground Cities

شهرهای زیرزمینی کاپادوکیا که بیشتر در منطقه نوشیر در مرکز ترکیه یافت می شود، مجموعه ای از شهرهای زیرزمینی باشکوه است که توسط تروگلودیت ها یا “غارنشینان” ساخته شده است.

از تقریباً چهل شهر زیرزمینی شناخته شده کاپادوکیا، برخی از شهرهای نوشیراز جمله: Kaymaklı ، Derinkuyu ، konzkonak ، Mazi و grgup برای بازدید عموم آزاد می باشد.

شهرهای زیرزمینی کاپادوکیا توسط مسیحیان اولیه در دوران بیزانس ساخته شد که به خاطر مذهب خود مورد آزار و اذیت قرار می گرفتند. ساکنان این شهر در طول جنگ های اعراب و بیزانس بین سال های ۷۸۰ تا ۱۱۸۰ از شبکه غارها برای محافظت از خود استفاده می کردند.

باورنکردنی ترین جنبه های شهرهای زیرزمینی کاپادوکیا مقیاس و پیچیدگی بسیار زیاد آنها است. بعضی از این شهرها در هشت سطح زیر زمین فرورفتند و دارای محل زندگی گسترده و امکانات برای تهیه آب انگور، پخت و پز، زهکشی و لوله کشی و حتی اصطبل برای اسب ها هستند.

بعد از مبادله جمعیتی بین یونان و ترکیه، در سال ۱۹۲۳ بود که شهرهای زیرزمینی کاملاً رها و فراموش شدند. در سال ۱۹۶۳ یکی از ساکنان اتاق عجیبی را در دیواری در داخل خانه اش کشف کرد و در نتیجه منجر به کشف مجدد این شهر بزرگ زیرزمینی شد.

بهترین جاذبه های گردشگری ترکیه,جاذبه های ترکیه,جاذبه های توریستی ترکیه

۳. مسجد آبی | The Blue Mosque

مسجد آبی یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ترکیه استانبول است که در سال ۱۶۰۶ آغاز به کار کرد و در واقع به مسجد سلطان احمد (سلطان احمد کمی) نام حاکمی که آن را سفارش داد شناخته می شود.

احمد اول مصمم بود که برای رقابت با ایاصوفیه مسجدی بسازد. او به شدت خود را در ساخت مسجد آبی دخیل کرد تا حدی که اولین معمار کار را اعدام کرد و حتی گفته می شود که خودش در ساخت آن مشارکت داشته است.

تاسیس این بنا در سال ۱۶۱۶ به پایان رسید و شایسته همسایگی با ایاصوفیه را داشت. این مجموعه وسیع با گنبدهای بزرگ و کوچک خود و شش مناره اش سر و صدا زیادی به پا کرد.

بهترین جاذبه های گردشگری ترکیه,جاذبه های ترکیه,جاذبه های توریستی ترکیه

۲. صومعه سوملا | Sumela Monastery

صومعه سوملا یکی از باستانی ترین صومعه هایی است که در کل جهان ساخته شده و تاریخ احداث آن به قرن ۴ برمی گردد. این مکان خیره کننده که در خارج از شهر ترابزون ترکیه واقع شده، بر روی صخره زیگانا استوار می باشد.

بدون شک این صومعه یکی از بهترین جاذبه های ترکیه برای افراد علاقمند به معماری و معنویات است.

بهترین جاذبه های گردشگری ترکیه,جاذبه های ترکیه,جاذبه های توریستی ترکیه

۱. کوه نمروت | Mount Nemrut

در ۴۰ کیلومتری شمال کاتا نزدیک آدیامان، کوه نمروت با ارتفاع ۲،۱۳۴ متر (۷،۰۰۱ فوت) در جنوب شرقی ترکیه واقع شده است.

پادشاه مشهور آنتیوخوس یکم تئوس کوماژن در بالای کوه یک آرامگاهی را احداث کرد که توسط مجسمه های عظیم به ارتفاع ۲۶-۳۰ فوت به شکل خود، دو شیر، دو عقاب و خدایان مختلف یونانی و ایرانی محدود شده بود. کوه نمروت با فرهنگ های ارمنی، یونانی و ایرانی آمیخته است.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا