گردشگری

10 تا از معروف ترین و بزرگترین مساجد دنیا

خلاصه نوشته
  • مسجدها محل گردهمایی مسلمانان برای نیایش با خالق خودشان است. برخی از این مساجد قدمتی طولانی دارند، اما اولین آنها به محض ورود پیامبر اسلام به مدینه پایه گذاری شد. مساجد نخستین نهادهایی هستند که از آغاز اسلام و به هنگام هجرت پیامبر از مکه به مدینه جهت وحدت مسلمانان بنا شده اند. در قرآن معنی مسجد برای عوام، محلی برای نیایش خداوند به کار گرفته شده است.

بزرگترین مسجد دنیا در کدام کشور است؟

مساجد بیش از هزار سال است که به عنوان عبادتگاه ها در سرتاسر جهان وجود داشته اند. نکته قابل توجه این است که مسجدها زیبایی، عظمت و تاریخچه شان باعث جذب بسیاری از گردشگران به سمت خود شده اند. در این مطلب با 10 تا از معروف ترین و بزرگترین مساجد جهان آشنا خواهید شد.

بزرگترين مساجد دنيا,بزرگترين مسجد جهان,بزرگترین مساجد جهان,

10. مسجد مکرم داکا – بنگلادش | Dhaka Mosque

مسجد مکرم به عنوان مسجد ملی بنگلادش و یکی از بزرگترین مساجد جهان شناخته می شود که در پایتخت این کشور قرار دارد. تاریخ ساخت آن به دهه 60 میلادی برمی گردد و هم اکنون دهمین مسجد بزرگ دنیا به شمار می رود که گنجایش آن به 30 هزار نفر می رسد. نام قبلی شهر داکا در زمان پادشاهان گورکانی جهانگیرنگر بوده است که در حال حاضر این شهر در کرانه رودخانه بوریگانگا حدود 11 میلیون جمعیت دارد.

بزرگترین مساجد مسلمانان,بزرگترین مسجد جهان,بزرگترین مسجد دنیا,

9. مسجد جامع دهلی – هند | Jama Masjid

مسجد جامع دهلی هند نهمین مسجد بزرگ جهان می باشد که توسط یکی از امپراتورهای مغولی در بین سال های 1644 تا 1658 ساخته شده است. خشت این مسجد ترکیبی از ماسه سنگ و مرمر بوده و از ویژگی های منحصر به فرد آن داشتن دو مناره، چهار برج و سه ورودی است. در داخل آثار ارزشمندی مثل یک جلد قرآن کریم که بر روی پوستی از آهو نوشته شده، نگهداری می شوند. حدود 10 هزار نفر داخل مسجد و 75 هزار نفر در حیاط آن می توانند نماز بخوانند.

بزرگترین مسجد دنیا در کدام کشور است,بزرگترین مسجد دنیا کجاست,بزرگترين مساجد دنيا,

8. مسجد پادشاهی لاهور – پاکستان | Badshahi Mosque

مسجد پادشاهی هشتمین مسجد بزرگ دنیاست که یکی از مکان های مهم تاریخی شهر لاهور پاکستان است. ششمین پادشاه مغول، اورنگ زیب، در سال 1673 بزرگترین مسجد دنیا را در آن زمان بنا کرد که هم اکنون آن را با نام مسجد پادشاهی می شناسیم. معماری این مسجد تلفینی از سبک های هندی، ایرانی، اسلامی و آسیای مرکزی است. این مسجد سه گنبد دارد که یکی از آنها مرکزی و دوتای دیگر جانبی هستند. چهار مناره به ارتفاع 50 متر این مسجد را تشکیل داده اند. مساحت آن 30 هزار متر و گنجایشی حدود 5000 نفر دارد.

بزرگترين مسجد جهان,بزرگترین مساجد جهان,بزرگترین مساجد مسلمانان,

7. مسجد حسن دوم کازابلانکا – مراکش | Hassan II Mosque

مسجد حسن دوم بزرگترین مسجد مراکش و هفتمین مسجد بزرگ جهان است. تاریخ ساخت آن به سال 1993 برمی گردد که ظرفیتی حدود 105 هزار نفر دارد. جالب است بدانید هیچ گونه آلودگی و سر و صدایی این مسجد را آزار نمی دهد چون به دور از شهر قرار گرفته است. تنها یک گنبد و مناره این مسجد را تشکیل می دهد که به سبک موری می باشد. از آنجا که این مسجد روی شبه جزیره قرار گرفته، کف آن شیشیه ای بوده که می توانید منظره ای خارق العاده از اقیانوس اطلس را زیر پای خود ببینید.

این مطلب را از دست ندهید
10 شهر قدیمی جهان

بزرگترین مسجد جهان,بزرگترین مسجد دنیا,بزرگترین مسجد دنیا در کدام کشور است,

6. مسجد استقلال جاکارتا – اندونزی | Istiqlal Mosque

محل قرار گیری مسجد استقلال در کشور اندونزی شهر جاکارتا بوده که در سال 1978 به مناسبت استقلال اندونزی بنا گردیده است. این مسجد ششمین مسجد بزرگ دنیا بوده که در جنوب شرقی آسیا نیز رتبه اول را به خود اختصاص داده است. برخلاف دیگر مساجد،‌ معماری این مسجد از سبک اسلامی پیروی نمی کند بلکه به سبک نئومدرن بین المللی آن را ساخته اند. این مسجد شامل دو گنبد، هفت ورودی و یک مناره می باشد. باغ و حوض بزرگی در این مسجد زیبایی آن را دو چندان کرده است. مسجد استقلال می تواند حدود 120 هزار نفر را در خود جای دهد.

بزرگترین مسجد دنیا کجاست,بزرگترين مساجد دنيا,بزرگترين مسجد جهان,

5. مسجد سلطان قاموس مسقط – عمان | Sultan Qaboos Mosque

این مسجد یکی از مهم ترین و اصلی ترین مسجدهای سلطنت عمان است. فرشی که در این مسجد استفاده می شود از اثرهای هنرمندان ایرانی اهل نیشابور است که به سفارش سلطان قابوس در آن به کار گرفته شده است. مساحت این فرش 5 هزار مترمربع است که از اتصال 45 قطعه فرش کوچک و بزرگ به یکدیگر تشکیل شده است. روی این فرش نقشه گنبد شیخ لطف الله اصفهان و سایر نگاره های تزیینی ایرانی و اسلامی به کار رفته است.

بزرگترین مساجد جهان,بزرگترین مساجد مسلمانان,بزرگترین مسجد جهان,

4. مسجد فیصل اسلام آباد – پاکستان | Faisal Mosque

مسجد فیصل بزرگترین مسجد اهل سنت در جنوب آسیاست که در پایتخت کشور پاکستان قرار دارد. این مسجد را به عنوان مسجد ملی پاکستان می شناسند. از نظر وسعت چهارمین مسجد بزرگ جهان است. محل دقیق قرارگیری این مسجد در کوهپایه های هیمالیا می باشد. معماری این مسجد شبیه به چادرهای سنتی قبایل بادیه نشین طراحی شده است. فیصل پادشاه عربستان بود که در سال 1986 هزینه ساخت این مسجد را بر عهده گرفت که به همین خاطر نام او را بر این مسجد نهادند. مسجد فیصل گنبد ندارد، ولی دارای چهار مناره زیبا به ارتفاع 90 متر است. مساحت آن نیز 5000 متر مربع بوده و چیزی حدود 300 هزار نفر گنجایش دارد.

بزرگترین مسجد دنیا,بزرگترین مسجد دنیا در کدام کشور است,بزرگترین مسجد دنیا کجاست,

3. مسجد شیخ زاید ابوظبی – امارات | Sheikh Zayed Mosque

مسجد شیخ زاید سومین مسجد بزرگ جهان بوده که در کشور امارات قرار گرفته و به یکی از پربازدیدترین و زیباترین نقاط این کشور تبدیل شده است. بنیان گذار و اولین رئیس کشور امارات شیخ زاید بن سلطان آل نهیان، در همین مسجد دفن گردیده که نام او را نیز بر مسجد گذاشته اند. تاریخ رسمی گشایش این مسجد سال 2007 میلادی می باشد.

بزرگترين مساجد دنيا,بزرگترين مسجد جهان,بزرگترین مساجد جهان,

2. مسجدالنبی مدینه – عربستان سعودی | Al Masjid an Nabawi

بعد از مسجد الحرام، مسجد النبی بزرگترین مسجد دنیا است که در مدینه واقع شده و مکانی مهم زیارتی برای مسلمانان به حساب می آید. دومین مسجد ساخته شده در تاریخ اسلام همین مسجد است که بعد از مهاجرت پیامبر به مدینه در سال 622 میلادی بنا شده است. گنبدی به رنگ سبز و ده مناره زیبا، با تلفیقی از معماری اسلامی و عثمانی این مسجد را تشکیل داده است. مساحت آن 400500 مترمربع بوده که ظرفیتی معادل یک میلیون نفر را در خود جای می دهد.

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از بهترین جاذبه های گردشگری ترکیه

بزرگترین مساجد مسلمانان,بزرگترین مسجد جهان,بزرگترین مسجد دنیا,

1. مسجد الحرام مکه – عربستان سعودی | Masjid al-Haram

بزرگترین مساجد دنیا مسجد الحرام است. کعبه در وسط این مسجد، قبله گاه و مقدس ترین مکان برای مسلمانان محسوب می شود. زمان ساخت این مسجد به زمان زندگی حضرت ابراهیم برمی گردد. مساحت مسجد الحرام چیزی حدود 400800 مترمربع است که ظرفیتی 4 میلیون نفری دارد. مسجد الحرام در تاریخ 638 میلادی به ثبت رسیده و تاکنون توانسته بنای خود را حفظ کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا