گردشگری

10 کشور با رازهای تاریخی نهفته در آن که تا به حال نشنیده اید

خلاصه نوشته
  • قوانین، دین و مذهب، رسم و رسومات، سیاست و بسیاری از مسائل دیگر در هر ملیت و هر کشور متفاوت می باشد. از همین رو در برخی از کشورها قوانینی وجود دارد که شاید با شنیدن شان متعجب شوید. در عجیب ترین کشورهای دنیا معمولا به سبب وجود مسائل سیاسی، اتفاقات نا خوشایند و ناگواری رخ می دهد که معمولا بیشترین تاثیر مخرب را بر روی زندگی مردم آن ملیت می گذارد.

عجیب ترین تاریخ برخی از کشورهای جهان

205 کشور در جهان وجود دارد که هر کدام داستان پیدایش و تاریخ پر فراز و نشیبی دارند. در طول تاریخ اتفاقات بی شماری موجب تجزیه برخی کشورها و یا ادغام دو کشور با یکدیگر شده است. خیلی از عجیب ترین کشورهای جهان درگیر جنگ های نا برابر و کشمکش های داخلی بوده اند در این میان کشورهایی هستند که تاریخی اسرار آمیز، ترسناک و یا عجیب دارند. اگر مایلید که عجیب ترین کشورها و تاریخ شان را بشناسید در ادامه با ما همراه شوید.

عجیب ترین قوانین کشورهای دنیا,عجیب ترین کشورهای جهان,عجیب ترین کشورهای دنیا,

10. کشور گامبیا | Gambia

“دودا جوارا” اولین نخست وزیر کشور گامبیا، حکومت خود را در سال 1962 یعنی زمانی که هنوز تحت سلطه انگلستان بود، تاسیس کرد. مقامات ارشد دولت معمولا از طبقه متوسط جامعه انتخاب شدند که گرایشات دموکراتیک بالایی داشتند. دولت گامبیا حزب مشخص و واحدی را تعیین نکرد و به همین دلیل از استبداد حکومتی و فساد تا حدود زیادی دور بود. رسانه ها بسیار آزادانه به بیان مسائل سیاسی می پرداختند که همین امر موجب پدید آمدن چندین کودتا بر علیه جوارا گردید و نهایتا در سال 1994 طی یک کودتای نظامی از دولت کنار گذاشته شد.

پس از او شخصی به نام “یحیی جامه” بر مسند قدرت نشست، اما شیوه حکومت داری او با جوارا خیلی تفاوت داشت! لغو قانون اساسی و ممنوعیت هر گونه اعتراضات سیاسی، چهره ای دیکتاتور و مفسد را از او به نمایش می گذاشت. یحیی جامه فقط یک قانون داشت و آن اعدام تمامی دانشجویان معترض، روزنامه نگاران مخالف سیاست های او، مهاجران غیر قانونی و همجنسگرایان بود! او مدعی بود که داروی درمان ایدز را کشف کرد اما در واقع با شناسایی افرادی که به ایدز مبتلا بودند اقدام به ربودن شان کرده و با خوراندن سوپ سمی آنان را به قتل می رساند!

عکس عجیب ترین کشورهای جهان,عجیب ترین قوانین کشورهای دنیا,عجیب ترین کشورهای جهان,

9. جزایر کومور | Comoro Islands

جزایر کومور به عنوان انقلابی ترین کشور دنیا با 21 انقلاب در طول تاریخ 42 ساله اش رکورد دار است. تعداد دفعات انقلاب در این جزیره نشان دهنده اوضاع نابسامانش می باشد. عدم پذیرش اتحاد یکی از جزایر کومور که توسط نیروهای های خودی آزاد شد، کودتا های زیادی که هر کدام به تنهایی موجب شکل گرفتن انقلابی جدید می شدند و همچنین انقلاب مائوئیست که با پرتاب موشک به منزل رئیس جمهور و کشته شدنش شد، موجب به وجود آمدن حکومتی جدید شدند.

در کنار تمام این وقایع شخصی به نام “باب دنارد” که مزدور دولت فرانسه بود به تنهایی موجب سرنگونی 4 دولت شد و برای مدت طولانی سمت ریاست جمهوری کومور را نیز بر عهده داشت. باب درنارد در سال 1995 با تغییر سیاست های خود به مقابله با دولت فرانسه برخاست. در سال 1997 دو جزیره از مجمع الجزایر کومور جدایی طلبی و پیوستن به فرانسه را اعلام کردند که این تلاش بی نتیجه ماند و در سال 2006 استقلال کشور کومور اعلام شد و به یک دولت منسجم تبدیل گردید.

عجیب ترین کشورهای دنیا,عکس عجیب ترین کشورهای جهان,عجیب ترین قوانین کشورهای دنیا,

8. کشور مالی | Mali

بی شک یکی از زیباترین کشورهای آفریقایی، کشور مالی با منابع طبیعی فراوانش است، که امروزه با گذشت نیم قرن استقلال هنوز ثبات و موفقیت سیاسی چشمگیری کسب نکرده است.

“مودیبو کیتا” اولین رهبر مالی پیش از استقلال، که عقایدی سوسیالیستی داشت همواره سعی می کرد تا با ملی کردن منابع طبیعی که تحت استعمار فرانسه بود کشورش را به خودکفایی برساند، اما با کودتای نظامی سال 1968 او را از حکومت برکنار کردند و فعالیت هایش بی سرانجام ماند.

پس از او “ژنرال موسی تراوره” حکومت را به دست گرفت و با بی کفایتی و عدم مدیریت صحیح پول کشور با ایجاد استبداد، قحطی و فساد موجب مرگ ده ها هزار نفر گردید. دولت زنرال موسی پس از تلاش های بی وقفه نهایتا موفق به برپایی یک نظام دموکراتیک شدند که همین امر موجب انتخاب مجدد تراوره به عنوان ریاست دولت با 95 درصد آرا مردمی  شد. بعد از حدود 4 سال با کودتای نظامی و از سویی دیگر شورش عشایر تراوره نیز بر کنار شده و به نابسامانی اوضاع کشور دامن زده شد. در حال حاضر مالی یکی از فقیرترین و عجیب ترین کشورهای دنیا است که قانون برده داری در آن به رسمیت شناخته می شود!

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از بهترین جاذبه های گردشگری زاهدان

عجیب ترین کشورهای جهان,عجیب ترین کشورهای دنیا,عکس عجیب ترین کشورهای جهان,

7. کشور برونئی | Brunei

برونئی با سواحل زیاد و بسیار زیبا، جنگل های انبوه که سراسر کشور را به طور خیره کننده ایی پوشانده و ذخایر عظیم نفتی به عنوان کشوری ثروتمند با رهبری مستبد است که به عنوان یکی از سرکوب گرترین کشورهای جهان تلقی می شود. در این کشور تمام مردم برای همه امکاناتی که دریافت می کنند یارانه می پردازند!

اگر چه مردم برونئی در رفاه کامل زندگی می کنند اما حق ابراز عقاید خود را ندارند و نمی توانند به صورت آشکار دین خود را اعلام کنند. رهبر متکبر بروئنی به نام سلطان بلکیاه با دریافت میلیاردها دلار یارانه ایی که مردمش به او می پردازند یکی از ثروتمندترین رهبران جهان می باشد.

عجیب ترین قوانین کشورهای دنیا,عجیب ترین کشورهای جهان,عجیب ترین کشورهای دنیا,

6. جمهوری آفریقای مرکزی | Central African Republic

جمهوری آفریقای مرکزی یک کشور فقیر و شکست خورده است که توسط گروه های شورشی اداره می شود، و طی دهه گذشته درگیر جنگ های داخلی و آشوب های حزبی مختلف گردید. اولین رهبر دموکرات آفریقای مرکزی توانست برای مدت کوتاهی یک حزب واحد را پایه گذاری کند اما طی یک سقوط هواپیمایی مشکوک کشته شد، و نظام امپراطوری  با روی کار آمدن ” امپراطور بوکاسا” که یک سوم بودجه کشور را خرج مراسم تاج گذاری اش کرد تشکیل گردید. درست همان زمان به دلیل خرج های گزاف

پس از مدتی شخصی به نام “دیوید داکو” که رئیس جمهور اسبق آفریقای مرکزی بود، توانست با یک کودتا بوکاسا را سرنگون کند و مدت کوتاهی عهده دار امور کشور شود اما با یک جنبش مردمی، نظامی برکنار شد. در سال 1990 اولین رئیس جمهور منتخب مردم به نام “فلیکس پاتاسه” با تقویت درگیری های قومی اوضاع کشور را بدتر کرد و با استفاده از نیرو های خارجی برای سرکوبی آشوبگران کشور را به ویرانه تبدیل نمود.

عکس عجیب ترین کشورهای جهان,عجیب ترین قوانین کشورهای دنیا,عجیب ترین کشورهای جهان,

5. کشور تیمور شرقی | Timor Leste

بنا بر نظر کارشناسان سیاسی، تیمور شرقی بد شانس ترین کشور دنیاست! ساکنان این جزیره که در ابتدا تحت سلطه دولت پرتغال بودند، پس از تلاش های بی وقفه در سال 1975 توانستند استقلال سرزمین شان را اعلام کنند. اما  همسایگان فرصت طلبی همچون اندونزی از اوضاع مشوش کشور به نفع خود استفاده کرده و تیمور شرقی را جزء قلمرو خود اعلام نموند.

این خبر موجب موج جدیدی از اغتشاشات و جنگ های نا منظم داخلی گردید، که منجر به کشته شدن یک سوم جمعیت تیمور شد. پس از سال های سردرگمی و نابسامانی این جزیره بالاخره در سال 1999 طرح رفراندوم را پذیرفت که با اکثریت آرا مورد قبول واقع گردید.

عجیب ترین کشورهای دنیا,عکس عجیب ترین کشورهای جهان,عجیب ترین قوانین کشورهای دنیا,

4. گینه استوایی | Equatorial Guinea

گینه استوایی تنها کشور اسپانیایی زبان آفریقاست، که حاصل سال های استعمار این کشور توسط دولت اسپانیا می باشد. نکته جالب دیگر این است که پایتخت این کشور در جزیره ای با صدها مایل فاصله از سرزمین اصلی قرار دارد. پس از اعلام استقلال و جدایی از اسپانیا ” ماسیاس انگوما” رهبری حکومت را به عهده گرفت و با ایجاد یک دولت تک حزبی خود را “رئیس جمهور ابدی” نامید. او پس از ایجاد یک حکومت مارکسیستی دست به کشتار و تبعید مردم و مخالفانش زد که به عنوان بزرگترین نسل کشی جهان مدرن معرفی می شود.

“انگوما” با اعدام تمامی سیاستمداران خبره اش عملا کشور را به ورطه نابودی کشاند و طی کودتای 1979 سرنگون و برادرزاده اش به نام ” اوبیانگ” روی کار آمد. اوبیانگ با فروش ذخایر نفتی کشورش ثروت هنگفتی اندوخت و این در حالی بود که مردم در فقر زندگی می کردند. در حال حاضر با قراردادهای نفتی ارزان قیمتی که با ایالات متحده آمریکا می بندد توانسته حمایت های آنان را به دست آورد.

عجیب ترین کشورهای جهان,عجیب ترین کشورهای دنیا,عکس عجیب ترین کشورهای جهان,

3. کشور گینه بیسائو | Guinea Bissau

گینه بیسائو نیز یکی دیگر از اراضی تحت استعمار پرتغالی ها بود، که به دنبال رواج انقلاب های پی در پی کشورهای آفریقایی، گینه نیز موفق به اعلام استقلال خود در سال 1973 گردید. آن ها موفق شدند با ایجاد یک حکومت تک حزبی تا حدودی وضعیت سیاسی پایدارتری نسبت به سایر کشورها داشته باشند.

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از بهترین جاذبه های گردشگری نیشابور + عکس

این کشور با ایجاد یک حکومت دموکراسی اجازه شرکت مردم در انتخابات را داد، اما در نهایت پس از یک دهه شروع به فروپاشی کرد. سه سال پس از برگزاری اولین انتخابات، طی یک کودتای نظامی، جنگ داخلی در گینه شروع شد که به ویرانی عظیم و کشتار بی سابقه مردم انجامید. با برکناری رئیس جمهور “ویرا” جنگ نیز پایان پذیرفت و چند سال بعد طی انتخابات سال 2005 دوباره به ریاست جمهوری رسید و در نهایت در سال 2009 ترور شد. دوره کامل ریاست جمهوری در گینه بیسائو پنج سال است اما تا کنون هیچ رئیس جمهوری موفق به ریاست کامل پنج ساله نشده که همین موضوع به نابسامانی سیاسی این کشور دامن می زند!

عجیب ترین قوانین کشورهای دنیا,عجیب ترین کشورهای جهان,عجیب ترین کشورهای دنیا,

2. ترکمنستان | Turkmenistan

ترکمنستان کشوری با قدمت 1000 ساله است که حدود 20 سالی می شود که از جمهوری شوروی جدا شده و استقلالش را به دست آورده. این کشور در زمانی که تحت سلطه شوروی بود بسیار مورد ظلم دولت مسکو قرار می گرفت، که پس از جدایی رسمیتش در سال 1991 مسیر پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشت.

با وجود استقلالی که اکنون نسیب ترکمنستان شده است هنوز هم برخی مشکلات عمده مانند قوم پرستی و فساد دولتمردان بی کفایت حاکم بر کشور حکمفرما است! رهبر ترکمنستان به نام “ساپارمورات نیازوف” شخصیتی مستبد و خودخواه همچون استالین دارد، و با صرف هزینه های گزاف برای ساخت مجسمه های طلایش فشار زیادی بر کشور و قشر کم درآمد وارد کرده است! یکی از قوانین جالبش این بود که اگر کسی قصد دریافت گواهینامه دارد باید بخش عمده ایی از کتاب های او را بلد باشد. قوانین مضحک دیگری نیز وضع کرد از جمله ممنوعیت سگ ها، موی صورت، بازی های ویدیوی و رقص باله.

قوانین حاکم بر ترکمنستان بسیار به کره ی شمالی شباهت دارد و مردم به هیچ عنوان حق اعتراض به دولت را ندارند. در این میان اموری همچون رایگان بودن آب، برق و گاز در این کشور توانسته تا حدودی رفاه عمومی ایجاد کند. با مرگ نیازوف در سال 2006 مردم گمان کردند که اوضاع مملکت کمی بهتر شود، اما با روی کار آمدن رئیس جمهور بعدی تمام امید های شان بر باد رفت! رئیس جمهور جدید بسیار خودشیفته تر از نیازوف بود به طوریکه تمام مجسمه های او را جمع آوری کرده و دستور داد تندیس هایی بسیار بزرگتر و باشکوه تر از او ساخته و در تمام کشور نصب کنند.

عکس عجیب ترین کشورهای جهان,عجیب ترین قوانین کشورهای دنیا,عجیب ترین کشورهای جهان,

1. اروگوئه | Uruguay

“فرانسیسکو سولانو لوپز” رئیس جمهور دیکتاتور اورگوئه پنجاه سال پس از اعلام استقلال کشورش نه تنها آن را به سوی پیشرفت سوق نداد، بلکه با اعلان جنگ به کشورهای آرژانتین، اروگوئه و برزیل رسما کشور را به تباهی کشاند! به طوریکه دو سوم اورگوئه در سال 1864 از بین رفت.

در این زمان اورگوئه با نابسامانی بزرگی دست و پنجه نرم می کرد تا حدی که در طی حدود پنجاه سال 31 رهبر بر سر کار آمده بودند. لوپز در نیمه اول قرن 20 دوباره به فکر کشور گشایی افتاد و اینبار کشوری ضعیف به نام بولیوی را مورد هجوم قرار داد و با شکست بولیوی کمی از ناپایداری حاکم بر کشورش کاسته شد. در سال 1989 طی یک کودتا و جنگ داخلی فردی به نام ” آلفردو استروسنر” رهبریت اورگوئه را به دست آورد. او نیز همچون رهبران گذشته فردی مستبد و خونخوار بود که به راحتی دست به کشتار معترضان اقدامات سیاسی اش می زد. استروسنر به شدت به دنبال کسب حمایت ایالات متحده آمریکا بود، که همین امر منجر به کودتایی جدید و سرنگونیش شد. از سال 2012 با تغییر ریاست دولت، اورگوئه اوضاع آرام تری پیدا کرد. اگرچه هنوز نمی توان گفت که حزب حاکم به طور کامل امور را در دست دارد اما از آن آشوب ها و جنگ های داخلی نیز خبری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا