گردشگری

10 تا از بی نظیرترین پل های جهان

خلاصه نوشته
  • عجیب ترین پل های جهان، سازه های معماری جذاب و منحصر بفردی دارند. بعضی از آنها قدمتی تاریخی داشته و برخی دیگر سازه هایی مدرن و امروزی هستند. شاید بعضی از پل ها نیز در ابتدا معماری خاصی نداشته اند، اما به خاطر کاربرد مهم آنها، در طول زمان طراحی های خاصی چاشنی آنها شده است. هم اکنون تعداد زیادی از نمونه زیباترین پل های جهان وجود دارند که زیبایی های چشمگیری نیز به محیط اطراف خود اضافه کرده اند.

منحصر به فردترین پل های معروف جهان

پل ها سازه های عظیمی هستند که جهت عبور از جاده ها، دره ها و یا دریاچه ها ساخته و طراحی شده اند. این پل ها بنا به موقعیتی که دارند با یکدیگر متفاوت هستند؛ برای مثال پل های سنگی مناسب رودخانه ها هستند. در حال حاضر این پل ها نه تنها ابزاری برای عبور و مرور بلکه به عنوان جاذبه های هنری و سازه های مدرن به دیدنی ترین و جذاب ترین سازه ها تبدیل شده اند. در ادامه همین مقاله ده تا از منحصر به فردترین پل های جهان را به شما معرفی می کنیم.

بزرگترین پل های جهان,زیباترین پل های جهان,عجیب ترین پل های جهان,

10. پل چنگ یانگ – چین | Chengyang Bridge

پل چنگ یانگ در استان گوانگجی چین و بر روی رودخانه لینکسی قرار گرفته است. این پل زیبا و منحصر به فرد که در میان مزارعی از برنج و کوه ها پنهان شده، نام دیگرش پل باد و باران می باشد. بر خلاف پل های دیگر، پل باد و باران به دست مردم در سال 1916،‌ که از اقلیت ها مذهبی در کشور چین بودند احداث گردید. پنج بتکده مستقل روی این پل قرار دارد که از طریق راهروهای سرپوشیده به یکدیگر وصل می شوند. پل چنگ یانگ سه طبقه می باشد و مصالحی که در آن به کار گرفته شده عمدتا از سنگ می باشد، البته طبقه فوقانی آن بیشتر چوب به کار رفته است. معماری این پل در نوع خود جالب توجه است،‌ مثلا در این پل حتی از یک میخ هم استفاده نشده،‌ که این خود نشانگر هنر و مهارت بی نظیر چینی ها می باشد. طول آن 64 متر، عرض راهروها 3.5 متر و ارتفاع آن حدود 10 متر می باشد.

قشنگ ترین پل های جهان,منحصر به فردترین پل های جهان,منحصر به فردترین پل های دنیا,

9. پل مارپیچ – سنگاپور | Helix Bridge

پل مارپیچ در سال 2010 ساخته شده است و بیشتر سازه های آن از جنس فولاد می باشد. این پل که بر روی رودخانه سنگاپور قرار گرفته، طولی به اندازه 280 متر دارد و مارینای مرکزی را به مارینای جنوبی وصل می کند،‌ همانند یک مارپیچ که دو سر آن در خلاف جهت یکدیگر می چرخند. همین طرح منحصر به فردش باعث شد که میلیون ها دلار صرف ساختن آن شود،‌ که در نهایت در طی سه سال با هزینه 68 میلیون دلار بنا شد. این پل در شب با درخشش LED که بر روی آن تعبیه شده، زیبایی خارق العاده ای را می آفریند و یکی از زیباترین پل های جهان محسوب می شود.

بزرگترین پل های جهان,زیباترین پل های جهان,عجیب ترین پل های جهان,

8. پل آسمان لنکاوی – مالزی | Langkawi Sky Bridge

این پل که در نزدیکی تله کابین جزیره لنکاوی واقع شده یکی از معروف ترین پل های کابلی در دنیا است. این پل که در غرب مالزی قرار گرفته، برای رسیدن به آن باید حتما از تله کابین استفاده کنید. این پل که مختص عابرین پیاده است طولی به اندازه 410 فوت دارد و حدود 2300 فوت نیز بالاتر از سطح دریا بنا شده است. در بالای این پل می توانید مناظر بی نظیری مثل کوه ها و جنگل های مالزی را مشاهده کنید. گاهی این پل در مه های سفیدی غرق می شود به طوری که نمی توان چند قدمی خود را مشاهده کرد!

این مطلب را از دست ندهید
بهترین زمان سفر به اصفهان مهد تاریخ با 2 هزار اثر

قشنگ ترین پل های جهان,منحصر به فردترین پل های جهان,منحصر به فردترین پل های دنیا,

7. پل گیتس هد ملنیوم – انگلستان | Gateshead Millennium Bridge

این پل توسط ملکه انگلستان در سال 2002 در شهر نیوکاسل بر روی رودخانه تاین احداث گردیده است. پل گیتس هد ملنیوم از پل های پل های شیب دار جهان بوده که قابلیت چرخش دارد و آن را منحصر به فرد کرده است. هدف از ساخت آن عبور و مرور عابر پیاده ها،‌ موتور سیکلت و دوچرخه سوارها بود. این پل از دو بخش تشکیل شده: بخش اول آن همان محل عبور و مرور می باشد و بخش دوم آن نیز جهت حفظ تعادل پل به کار گرفته رفته است. زمانی که پل در حالت عادی قرار گرفته باشد، فقط بخش اول آن به کار می رود. اما زمانی که قایق ها و کشتی ها قصد عبور از زیر آن را داشت داشته باشند پل به دو بخش تقسیم می شود که بتواند تعادل بخش اول را حفظ کند.

بزرگترین پل های جهان,زیباترین پل های جهان,عجیب ترین پل های جهان,

6. پل خواجو ، ایران | Khaju Bridge

این پل به دست شاه عباس صفوی، شاه ایرانی، در قرن هفدهم احداث شده است. پل خواجو که بر روی رودخانه زاینده رود قرار گرفته، دارای 23 قوس است که به عنوان سد جهت به کنترل درآوردن آب زاینده رود مورد استفاده قرار می گرفت. در پل خواجو صندلی هایی که شاه عباس و درباریانش روی آن می نشستند هنوز پابرجا مانده است. یک چاپخانه اختصاصی برای شاه عباس در پل خواجو در نظر گرفته بودند.

قشنگ ترین پل های جهان,منحصر به فردترین پل های جهان,منحصر به فردترین پل های دنیا,

5. پل استاری موست – بوسنی | Stari Most Bridge

استاری موست در زبان انگلیسی به پل قدیمی تلقی می شود. این پل در سال 1566 احداث شده و اقتدار خود را در طی سال ها حفظ کرد. اما در سال 1993،‌ هنگام جنگ بوسنی به طور کلی تخریب شد. در قرن 16 حدود 13 میلیون دلار هزینه بازسازی آن و ساختمان های اطرافش گردید. تا اینکه در سال 2004 بازسازی آن تمام شد و مورد استفاده عموم قرار گرفت. دو برج بلند در دو طرف شرقی و غربی پل قرار داشتند. 30 متر طول، 20 متر ارتفاع نسبت به سطح آب رودخانه  و 4 متر عرض کل مساحت این پل را تشکیل می دادند. پل استاری موست به عنوان یک میراث جهانی در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است.

بزرگترین پل های جهان,زیباترین پل های جهان,عجیب ترین پل های جهان,

4. پل غلتان – انگلستان | Rolling Bridge

این پل بسیار زیبا و جالب در پدینگتون شهر لندن قرار دارد. ویژگی که این پل را معروف کرده شکل هشت ضلعی آن است که جمعه ها به صورت پل در می آید. سایر روزهای هفته، این پل، به صورت هشت ضلعی باز می گردد و به شکل اصلی خود در می آید. طراح آن شخصی به نام توماس هدرویک همان طراح آتشدان المپیک و پارالمپیک سال 2012 می باشد. این پل زمانی که جمع می شود مانند یک دایره به نظر می رسد.

قشنگ ترین پل های جهان,منحصر به فردترین پل های جهان,منحصر به فردترین پل های دنیا,

3. پل ریالتو – ایتالیا | Rialto Bridge

پل ریالتو در قرن پانزدهم بر فراز کانال گراند ونیز احداث شد. نام این پل برگرفته از واژه rivo alto به معنای خشکی بلند، برگرفته شده است. این پل در سال 1811، کاربرد آن جهت گذر از کانال گراند به طرف دیگر آن بود. اما در سال 1551 به دستور مقامات، دوباره مورد بازسازی قرار گرفت. طراحان زیادی طرح پیشنهادی خود را برای بازسازی آن ارائه دادند که در نهایت آنتونیو دآ پونته موفق شد طرح پیشنهادی خود را ارائه دهد. این پل شامل دو بخش شیب دار است که در بخش مرکزی متحرک، به هم دیگر می رسند. این دو بخش متحرک برای عبور کشتی ها به این شکل طراحی شده اند،‌ که از همان ابتدا معماران نسبت به این طراح مقاومت داشتند. زیرا معتقد بودند این طرح به زودی متزلزل می شود و پل فرو می ریزد. اما استقامت این پل تاکنون نشان داده است که نظریات آنها اشتباه بوده است. در حال حاضر این پل تنها پلی است که کانال گراند را از خود عبور می دهد.

این مطلب را از دست ندهید
بهترین زمان سفر به ازمیر

بزرگترین پل های جهان,زیباترین پل های جهان,عجیب ترین پل های جهان,

2. پل آکاشی کایکیو – ژاپن | Akashi-Kaikyo Bridge

پل آکاشی کایکیو که نام دیگر آن پل مروارید می باشد یکی از شاهکارهای مهندسی کشور ژاپن و یکی از بزرگترین پل های جهان می باشد. این پل به طول 3911 متر رکورد طولانی ترین پل معلق دنیا را به خود اختصاص داده است. در حالی که دهانه آن با پل بروکلین یک اندازه می باشد، اما این پل 4 برابر پل بروکلین است. ساخت این پل به سال 1998 بر می گردد که شهر کوبه را به ایالت هیوگو متصل می کرد. در ابتدای ساخت این پل قرار شد که مسیر ریلی جهت عبور قطار نیز در آن ساخته شود اما در سال 1985 تصمیم دولت ژاپن عوض شد و تعیین کردند که پل به عنوان آزادراه کاربرد داشته باشد. جالب است بدانید که در ابتدا قرار نبود این پل به عنوان طولانی ترین پل دنیا ساخته شود، بکله به خاطر زلزله ای که در سال 1995 در شهر کوبه رخ داد، برای بازسازی آن مجبور شدند به هر دهانه آن 3 فوت اضافه کنند. همین امر باعث شد که به عنوان طولانی ترین پل جهان شناخته شود.

قشنگ ترین پل های جهان,منحصر به فردترین پل های جهان,منحصر به فردترین پل های دنیا,

1. پل چپل – سوییس | Chapel Bridge

پل چپل در سال 1333 در شهر لوسرن ساخته شده و هدف از ساخت آن این بود که از رودخانه رئوس به صورت مورب عبور کند. از نظر قدمت تاریخی پل چپل قدیمی ترین پل سرپوشیده در سرتاسر اروپا است. داخل این پل با نقاشی هایی که مضمون آن وقایع قرن هفدهم می باشد، تزئین شده، که نیمی از این نقاشی ها در آتش سوزی بیست سال پیش از بین رفته اند. در این آتش سوزی که اتفاق افتاد، دو سوم پل و 85 عدد از 110 نقاشی داخل آن سوختند. برخی از این نقاشی ها مربوط به سال 1611 بودند. زمانی که می خواستند این پل را پس از آتش سوزی بازسازی کنند، حدود یک سال روی آن کار کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا