راهنمای سفر به ایرانگردشگری

10 تا از بهترین جاذبه های گردشگری کرمان

خلاصه نوشته
  • کرمان شهری قدیمی با قدمتی چندین هزار ساله است و از همین رو جاذبه های گردشگری تاریخی و قدیمی ارزشمندی را در خود جای داده است. برای سفر به کرمان نیازمند کمی آگاهی در خصوصا شناخت شاخص ترین جاذبه های گردشگری آن هستید تا بتوانید بدون هیچ دغدغه ای از این شهر زیبا دیدن نمایید.

لیست جاذبه های گردشگری کرمان

کرمان یکی از شهرهای بزرگ ایران است که در جنوب شرقی کشور  قرار دارد. جمعیت این شهر براساس آخرین آمار سر شماری کشور 738724 نفر می باشد. از نام های قدیم کرمان می توان کارمانیا، گواشیر، بوتیا و شش دروازه را نام برد. از لحاظ شرایط آب و هوایی شهر کرمان نیمه کویری است و زمستان های سردی دارد. دین اکثر مردم این شهر اسلام و مذهب آن ها شیعه است، چندهزار نفری از مردم به دین زرتشت اعتقاد دارند و اقلیتی کلیمی ( یهودی) هستند. زبان مردم این شهر فارسی است و لهجه کرمانی دارند اما به دلیل مهاجرت افراد مختلف به این شهر تنوع در لهجه و گویش زیاد مشاهده می شود. از مشاهیر این شهر می توان خواجوی کرمانی، سعید نفیسی، دکتر باستانی پاریزی، محمد علی محبی کرمانی و….. را نام برد که در بهترین زمان سفر به کرمان می توانید بیشتر با آنها آشنا شوید. وجود آثار تاریخی و طبیعی در کرمان سبب شده است تا این شهر از لحاظ گردشگری در موقعیت خوبی قرار گیرد. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با شاخص ترین جاذبه های گردشگری کرمان بیشتر آشنا کنیم.

بهترین جاذبه های گردشگری کرمان,جاذبه های تاریخی کرمان,جاذبه های دیدنی کرمان,

10. گنبد جبلیه کرمان | Jabaliyeh Dome

گنبد جبلیه از بناهای بسیار قدیمی و از جاذبه های گردشگری استان کرمان می باشد که در قسمت شرقی شهر قرار گرفته و تاریخ دقیق آن در هاله ای از ابهامات قرار گرفته است! اما منابعی ساخت گنبد را به دوره ساسانی نسبت می دهند. بسیاری از منابع تاریخی از این گنبد به عنوان گنبد گبری نام می برند.

اعتقاداتی بر این مبنا وجود دارد که این گنبد در اصل آتشکده و یا مقبره زرتشتیان بوده است. این گنبد به شکل هشت ضلعی می باشد که از سنگ و گچ ساخته شده و تنها بنای سنگی شهر کرمان است. در ساخت آن به جای آب از شیر شتر استفاده شده و همین موضوع باعث استحکام گنبد شده است. قسمت بالای گنبد نیز از آجر استفاده شده و داخل گنبد گچ بری ها و تزیینات زیبایی به چشم می خورد و اطراف گنبد هیچ گونه حصاری وجود ندارد. گنبد جبلیه هر ساله مهیای حضور تمامی گردشگران به کرمان بوده و نظر همه را به خود جلب نموده است.

در هر ضلع بنای جبلیه یک در وجود دارد که مجموعا 8 در با عرض دو متر می باشد . به دلیل اینکه استحکام بنا بیشتر شده و از فرسودگی آن جلوگیری شود، 7 در را با سنگ به طور کامل پوشانده اند و تنها یک در برای عبور و مرور وجود دارد!

جاذبه های طبیعی کرمان,جاذبه های گردشگری استان کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,

9. مجموعه گنجعلی خان | Ganjali Khan Complex

مجموعه گنجعلی خان یکی از آثار بسیار زیبای شهر کرمان، حاصل تلاش گنجعلی خان حاکم وقت کرمان بوده است که برای آبادی کرمان تلاش بسیاری کرده بود. قدمت این بنا به زمان صفویه و دوره سلطنت شاه عباس می رسد. مجموعه گنجعلی خان کرمان که در کنار بازار بزرگ کرمان قرار دارد شامل بازار، حمام، میدان، مسجد، مدرسه و کاروانسرا و آب انبار می باشد و هر کسی قصد رفتن به بازار بزرگ کرمان را داشته باشد بی شک مجموعه گنجعلیخان نظر او را جلب خواهد کرد.

وجه تسمیه گنجعلی خان به این دلیل است که در زمان حکومتی شاه عباس صفوی فردی با همین نام حاکم وقت کرمان بود و از همین رو نام او را بر روی این اثر تاریخی گذاشته اند. این مجموعه حدود 11 هزار متر مربع مساحت دارد و به دست زبده ترین معمارات یزدی و اصفهانی ساخته شده است. برای رسیدن به مجموعه گنجعلی خان می توانید خودتان را به بازار بزرگ کرمان برسانید و در حاشیه آن یک میدان وجود دارد. هر یک از ضلع های این میدان به قسمتی ختم می شود و یکی از اضلاع اش هم به سرای گنجعلی خان. اهمیت میدان گنجعلی خان بسیار زیاد است تا جایی که اکثر گردشگران آن را همانند میدان نقش جهان اصفهان می دانند. در این میدان بناهای تاریخی و بازارها و عمارت های قدمتی بسیاری وجود دارد که پیشنهاد می کنیم علاوه بر بازدید از گنجعلی خان از آن ها هم دیدن کنید.

بهترین جاذبه های گردشگری کرمان,جاذبه های تاریخی کرمان,جاذبه های دیدنی کرمان,

8. باغ شاهزاده ماهان | Shahzadeh Mahan Historical Garden

باغ شاهزاده ماهان یکی از باغ های بسیار زیبای و بهترین جاذبه های گردشگری کرمان می باشد که از لحاظ قدمت متعلق به اواخر دوره حکومتی قاجارها می باشد. این باغ به دستور محمد حسن خان سردار ایروانی، حاکم وقت کرمان ساخته شد و بنای درونی آن هم به دستور عبدالحمید میرزا ناصرالدوله تأسیس گردید. مساحت این باغ سه و نیم هکتار است و دارای دو مجموعه شرقی و غربی می باشد. معماری بسیار زیبای باغ ، فواره های بلند، حوضچه ها، گیاهان سرسبز و درختان پر میوه جلوه بسیار زیبایی به این آن بخشیده اند که هر ساله بازدیدکنندگان بسیاری را به این ناحیه کشانده اند. نام این باغ زیبا در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

این مطلب را از دست ندهید
10 مکانی که باید قبل از مرگ ببینید

آبی که در باغ شازده ماهان در جریان است از قنات و رودخانه ای به نام تیگران تامین می گردد و تنها این باغ را سیراب نمی کند، بلکه به روستاهای اطراف و باغات هم متصل است. چیزی که پس از طبیعت بیرونی و زیبای این باغ شما را شگفت زده می کند، معماری منحصر به فرد عمارت این باغ است. در این مجموعه یک رستوران سنتی ایرانی وجود دارد که شما می توانید پس از گشت و گذار برای صرف یک وعده غذایی خوش طعم و لذیذ سری به این رستوران بزنید و خستگی کل روز را بدر کنید.

جاذبه های طبیعی کرمان,جاذبه های گردشگری استان کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,

7. مسجد جامع مظفری | Mozaffari Mosque Kerman

بنای مسجد جامع مظفری یا مسجد جامع کرمان مربوط به قرن هشتم هجری می باشد و با 700 سال قدمت توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده است. این بنا در دوران حکومت امیر مبارزالدین مظفر ساخته  شده است. در مورد ماجرای احداث مسجد این گونه روایت شده که امیر مبارزالدین مظفر در شرایط نبردی سخت قرار گرفته و نیت کرده بود اگر از این جنگ جان سالم به در برد میراث نیکو و ماندگاری از خود به جای گذارد و لذا پس از موفقیت در نبرد، تصمیم به ساخت این مسجد کرد. این مسجد در میدان مشتاقیه کرمان قرار دارد و شامل 4 ایوان است. کاشیکاری های زیبای این مسجد رنگ و جلای خاصی به آن بخشیده اند.

این مسجد 3 درب ورودی دارد که در سه ظلع غربی، شرقی و شمالی واقع شده اند و دربی که در ضلع شرقی وجود دارد از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد، چراکه از لحاظ تزیینات و عظمت، شکوه بیشتری دارد. مسجد جامع مظفری دارای 4 ایوان می باشد و معماری آن در نوع خود بی نظیر اند. کاشی کاری ها، قسمت های مختلفی همچون محراب و معرق کاری هایی که بری زیبایی بیشتر آن استفاده شده است همه و همه موجب منحصر به فرد تر شده این بنا گشته اند.

بهترین جاذبه های گردشگری کرمان,جاذبه های تاریخی کرمان,جاذبه های دیدنی کرمان,

6. بازار کرمان | Kerman Bazaar

طول بازار کرمان از میدان ارگ تا میدان مشتاقیه می باشد. زمان تاسیس این بازار پس از اسلام و بعد از قرن هشتم هجری است. هر بخش بازار کرمان در زمان یکی از حاکمان ساخته شده است و دارای قسمت های مختلف به نام بازار وکیل، بازار اختیاری و بازار گنجعلی خان، بازار ارگ، بازار سردار، بازار مظفری می باشد که شهرت بسیار بالایی در سطح جهان را به خود اختصاص داده است. این بازار که یکی از جاذبه های گردشگری کرمان هم می باشد لقب طولانی ترین بازار ایران را از آن خود کرده است و برای بازدید از کل آن باید حداقل نیمی از روز خود را صرف آن کنید. در این مجموعه بازارها هر آنچه که فکرش را بکنید وجود دارد از خوراکی و پوشاک گرفته تا انواع ظروف و لوازم خانگی و صنایع دستی و…

بازدید از بازارهای قدیمی همیشه مانند یک تیر و دو نشان هستند، زیرا شما می توانید علاوه بر اینکه از یک شاهکار معماری و قدمتی دیدن می کنید، خریدهای تان را هم انجام داده و برای عزیزان تان سوغاتی تهیه می کنید! اهمیت و قدمت بازار کرمان آنقدر زیاد است که اگر چنین مجموعه ای در کشورهای دیگر وجود دارد، به هیچکس اجازه عبور و مرور در آن را نمی دادند و دور تا دور آن را حصاری شیشه ای می کشیدند تا مردم همانند موزه از آن بازدید کنند!

جاذبه های طبیعی کرمان,جاذبه های گردشگری استان کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,

5. آتشکده زرتشتیان | Zoroastrian Fire Temple

آتشکده ها مکانی هستند که در آن افراد زرتشتی با برافروختن آتش به عبادت و نیایش می پرداختند. آتشکده زرتشتیان کرمان یکی از زیباترین آتشکده ها در جهان به شمار می آید که قدمت آن به دوره پهلوی می رسد و در خیابان زریسف کرمان قرار دارد که علاوه بر زرتشتیان خیلی از افراد می توانند برای آشنایی با آیین و آداب و رسوم زرتشتیان از این مکان دیدن کنند.

این مطلب را از دست ندهید
بهترین زمان سفر به مالدیو

این آتشکده که از جاذبه های دیدنی کرمان هم هست شامل قسمت های مختلفی مثل سالن اجتماعات، سالن نهار خوری، ساختمان کتابخانه، مرکز کامپیوتر، مرکز پشتیبانی سایت انجمن، موزه مردم شناسی زرتشتیان ایران، دبیرخانه انجمن، سالن کنفرانس هیئت مدیره و ساختمان آموزشی می باشد که هرساله پذیرای تعداد بسیار زیادی از توریست ها و گردشگران است. این مکان قدمتی 90 ساله دارد و در زمان حکومتی پهلوی ها ساخته شده است.

این آتشکده اکنون به موزه ای با مضمون مردم شناسی تبدیل شده است و در آن آثار و وسایل قدیمی و به جای مانده مردم زرتشت را به نمایش گذاشته اند، وسایلی همچون انواع آتشدان های قدیمی، چراغ لاله، پیه سوز و روغن سوز و همچنین لباس هایی زنانه که متعلق به 150 سال گذشته هستند و بر اساس تحقیقات گسترده مشخص شده است که این نوع پوشش، مخصوص زنان زرتشت در آن زمان بوده است.

بهترین جاذبه های گردشگری کرمان,جاذبه های تاریخی کرمان,جاذبه های دیدنی کرمان,

4. کوه شیوشگان کرمان | Shuishgan Mountain

کوه شیوشگان یا صاحب الزمان یکی دیگر از آثار تاریخی و گردشگری شهر کرمان است که در قسمت شرق شهر کرمان در نزدیکی قبرستانی قرار دارد. از نام های دیگر این کوه در گذشته می توان به شیوشگاه و شیونکوه از ریشه شیون بوده است اشاره کرد. شیون در واقع محل عبادت مهرپرستان بوده است. در آیین مهرپرستی اعتقاد به چند خدایی وجود داشته و بزرگترین خدا در این آیین میترا یا خداوند مهر بوده و آیین آن ها مهر پرستی یا میتراییسم نام داشته است. بر اساس منابع برآمده که قدمت این اثر به 12هزار سال قبل بازمی گردد.

جاذبه های طبیعی کرمان,جاذبه های گردشگری استان کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,

3. قلعه دختر و قلعه اردشیر | Ardeshir Castle

قلعه دختر و قلعه اردشیر اثر تاریخی دیگری است که در ارتفاعات شرقی شهر کرمان واقع شده است و قدمت آن به زمان ساسانیان باز می گردد. از نام های دیگر قلعه اردشیر، می توان به قلعه کوه و دژ هفتواد اشاره نمود. هفتواد یکی از افراد قدرتمند آن زمان بوده که بعد از شکست حاکم محلی در بالای کوه دژی ساخت که به دژ هفتواد معروف شد.

اردشیر بابکان که از قدرت گرفتن هفتواد آگاه شد برای نبرد با او چندین بار به کرمان لشکر کشید که با شکست مواجه شد تا اینکه با نیرنگ بر او غلبه کرد و آتشگاهی روی کوه ساخت و نام دژ را به قلعه اردشیر تغییر داد. قلعه اردشیر در بالای یک کوه قرار دارد و قلعه دختر هم قلعه دیگریست که در نزدیکی قلعه اردشیر واقع شده است و شما می توانید بر سر راه تان از آن هم دیدن کنید.

بهترین جاذبه های گردشگری کرمان,جاذبه های تاریخی کرمان,جاذبه های دیدنی کرمان,

2. کویر لوت شهداد | Shahdad Desert

کویر لوت شهداد در نزدیکی شهر کرمان قرار دارد. شهداد به معنی هدیه شاه یا داده ای از طرف شاه می باشد. این منطقه بعد از کشف توسط کاوشگران سازمان میراث فرهنگی ایران به نام آراتا نامگذاری شده است اولین پرچم فلزی جهان نیز به نام درفش شهداد در این منطقه کشف شد.

از مکان های دیدنی شهداد می توان قلعه کهنه، قلعه رموک، قلعه چغوکی، قلعه بهرام، گورستان های باستانی، آسیاب آبی، باغ شهرداری، آب انبار حاج محمد تقی، کارگاه فلزکاری باستانی، آسیاب آبی ، باغ کشاورزی و امام زاده زید اشاره کرد.

جاذبه های طبیعی کرمان,جاذبه های گردشگری استان کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,

1. ارگ راین | Rayen Citadel

ارگ راین یکی از آثار ملی ایران و بهترین جاذبه های گردشگری کرمان است که در جنوب غربی شهر کنونی راین قرار گرفته است و قدمت آن به دوره ساسانیان بازمی گردد که تا حدودی شبیه ارگ بم است و بنایی خشتی می باشد و بعد از ارگ بم بزرگترین بیان خشتی جهان به حساب می آید. این قلعه به شکل مربع است سر در بزرگ و زیبایی دارد و شامل بخش عیان نشین و عامه نشین می باشد و به قسمت های مختلفی تقسیم شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا