فرهنگ و هنر

10 پایتخت ادبیات جهان که باید با آنها آشنا شویم

افزایش بازدید در گوگل

لیست پایتخت های ادبی جهان

قاره کوچک اروپا از دیرباز تا کنون مهد بزرگترین و مهمترین کتابخانه‌ ها، خانه نویسندگان مشهور، موزه ها و برگزاری جشنواره های ادبی بوده است. با نگاهی سطحی به تاریخچه این قاره به ویژه پایتخت ‌های آن به پیشینه بلند فرهنگ آن پی خواهید برد.

سال هاست که اساتید فرهنگ و ادب بسیاری در این قاره پرورش یافته و رشد کرده اند. چنانچه به گردشگری ادبی علاقمند هستید، با Bestfarsi همراه باشید تا شما را با برترین و تاثیرگذارترین پایتخت های ادبی جهان آشنا کنیم.

پایتخت ادبی جهان,پایتخت ادبی دنیا,پایتخت ادبیات جهان

۱۰. ادینبورگ، اسکاتلند | Edinburgh Scotland

جای تامل نیست که ادینبورگ، پایتخت اسکاتلند در لیست بهترین مکان های ادبی در اروپا قرار دارد. این شهر سال ۲۰۰۴ به عنوان اولین شهر ادبیات یونسکو نام گرفت.

معیارهای نامگذاری به عنوان شهر ادبیات شامل: کمیت و تنوع انتشار در منطقه، ادبیات، نمایش یا شعرهایی که نقش مهمی برای شهر دارند، می باشد.

به این ترتیب، ادینبورگ مطمئناً متناسب با این موضوع است و حتی موزه ادبیات خاص خود به نام “موزه نویسندگان” را دارد که آن را در یک ساختمان قرن ۱۷ می توان یافت.

این مرکز فرهنگی فقط چند متر از Royal Mile فاصله دارد و درهای آن از روز چهارشنبه تا یکشنبه به روی بازدیدکنندگان باز است. پس از حضور در نمایشگاه های آن می توانید با سه نویسنده پرکار ادینبورگ یعنی رابرت برنز، والتر اسکات و رابرت لوئیس استیونسون آشنا شوید.

این شهر درخشان، مسئول الهام بخشیدن به بیش از ۵۰۰ رمان است. سنت مکتوب ادینبورگ با آثار شاعر تحسین شده قرن ۱۸ روبرت برنز در آثار نویسندگان مدرن مانند الکساندر مک کال اسمیت و یان رانکین زنده نگه داشته می شود.

هر ساله ادینبورگ میزبان بزرگترین جشنواره کتاب جهان، جشنواره بین المللی کتاب ادینبورگ است که اگر در منطقه هستید، نباید این جشنواره را از دست بدهید.

پایتخت ادبی جهان,پایتخت ادبی دنیا,پایتخت ادبیات جهان

۹. دوبلین، ایرلند | Dublin Ireland

پایتخت جمهوری ایرلند، دوبلین، مکانی است که مملو از موزه ها و البته کتابخانه های زیبا است. دوبلین لیستی از شهرهای ادبی در اروپا را که باید ببینید، یکجا در اختیار شما قرار می دهد.

در این شهر انجمن های ادبی همراه با نویسندگان بزرگ و همچنین جشنواره های مختلف با مضمون ادبی در طول سال برگزار می شود. ارتباط ادبیات در دوبلین چنان قوی است که در سال ۲۰۱۰ به عنوان یکی از شهرهای ادبیات یونسکو معرفی شد.

اینجا محل زندگی بسیاری از نویسندگان مشهور مانند سیموس هینی، اسکار وایلد، جیمز جویس و بسیاری دیگر بوده است. موزه نویسندگان در دوبلین می تواند از ادبیات برجسته ایرلند تا آغاز داستان سرایی سلتیک و شعر ایرلندی، شهادت دهد.

تئاتر ابی که در سال ۱۹۰۳ توسط شاعر WB Yeats تاسیس شد، همچنان میزبان تولیدات بزرگ نمایشنامه نویسان کلاسیک و مدرن است. همچنین کتاب Kells، نسخه خطی مهمی مربوط به قرون وسطی را می توان در کتابخانه قدیمی واقع در کالج ترینیتی یافت.

پایتخت ادبی جهان,پایتخت ادبی دنیا,پایتخت ادبیات جهان

۸. لندن، انگلستان | London England

یکی از اولین چیزهایی که هنگام ورود به لندن متوجه می شوید این است که در همه جا کتابفروشی وجود دارد. نه تنها می توانید در هر گوشه و کنار کتاب بخرید، بلکه تنوع این کتابفروشی ها قلب کوچک هر کتاب دوستی را شگفت زده و هیجان زده می کند.

در اینجا کتابفروشی های باستانی، مجموعه زبان های خارجی، کتابفروشی فمینیستی، کتابفروشی های سفر، کتابفروشی های اروپا و بسیاری دیگر وجود دارد.

بقایای بسیاری از نویسندگان مشهور مثل: جان میلتون در کلیسای St Giles.without.Cripplegate ، جان دان در کلیسای جامع سنت پل و کریستوفر مارلو در دتفورد به خاک سپرده شده است.

لندن شاید بهترین الهام بخش ادبیات در کل جهان باشد که جاذبه های ادبی متعددی در قلب خود دارد. از مشهورترین آنها می توان به: تئاتر جهانی شکسپیر که آثار شکسپیر در آن اجرا می شد و انقلابی در طراحی تئاتر ایجاد کرد، خانه موزه جان کیتس و موزه چارلز دیکنز اشاره کرد.

پایتخت ادبی جهان,پایتخت ادبی دنیا,پایتخت ادبیات جهان

۷. پاریس، فرانسه | Paris France

وقتی یک فرد عادی به پاریس فکر می کند، به احتمال زیاد اولین چیزی که در ذهن او نقش می بندد، سالن های مد آن است.

با این حال اگر شما عاشق کتاب هستید، اولین تصویری که به ذهن شما خطور می کند سالن گرترود استاین خواهد بود، در حالی که نویسندگان مشهوری مانند: اف. اسکات فیتزجرالد، ازرا پاوند و ارنست همینگوی دور یکی از میزهای آن جمع شده اند و در مورد آثار یکدیگر بحث می کنند.

برای تقلید از این روحیه، پیشنهاد می کنیم یک رمان را در یک کافی شاپ بخوانید یا یک پیک نیک زیر برج ایفل داشته باشید. همچنین فراموش نکنید که از قدیمی ترین کتابخانه عمومی، Bibliothèque Mazarine دیدن نمایید.

شما از فضای پرنعمت مونمارتر، منطقه ای که باعث تحریک بسیاری از نویسندگان و خلاقان در طول سال ها شده است، شگفت زده خواهید شد ومی توانید به راحتی به یکی از کتابفروشی های کوچک اطراف پایتخت فرانسه بروید.

در پاریس می توانید از مقبره نویسنده و شاعر بزرگ قرن نوزدهم “اسکار وایلد” در قبرستان Pere Lachaise نیز دیدن نمایید. این نویسنده ایرلندی یکی از کسانی بود که برای الهام گرفتن به پاریس رفت.

نویسندگان مشهور فرانسوی مثل ویکتور هوگو، الکساندر دوما و انوره دو بالزاک در این شهر خانه هایی داشتند که اکنون به موزه تبدیل شده اند.

پایتخت ادبی جهان,پایتخت ادبی دنیا,پایتخت ادبیات جهان

۶. سن پترزبورگ، روسیه | Saint Petersburg Russia

سن پترزبورگ پایتخت بزرگ واقع در غرب روسیه دارای یک تاریخ ادبی به سبک باروک و نئوکلاسیک غنی است. بخش بزرگی از داستان های فیودور داستایوسکی در خیابان های این شهر رخ داده اند.

شما می توانید به خانه این نویسنده مشهور، جایی که او آخرین سال های زندگی خود را گذراند و رمان برادران کارامازوف را نوشت، مراجعه کنید. در اینجا موزه آپارتمان یادبود الکساندر پوشکین نویسنده روس وجود دارد و نقطه ای را که وی در هنگام مطالعه در ۳۷ سالگی درگذشت را نشان می دهد.

پوشکین مانند یک شخصیت در مشهورترین اثر خود، یوجین اونگین، در جریان یک دوئل به شدت مجروح شد. همچنین می توانید از کافه ادبیات دیدن کنید، جایی که وی آخرین بار قبل از مرگش در آنجا ناهار خورد.

پایتخت ادبی جهان,پایتخت ادبی دنیا,پایتخت ادبیات جهان

۵. ریکیاویک، ایسلند | Reykjavík Iceland

آیا می دانید از هر ده ایسلندی حدود یک نفر در طول زندگی خود کتاب چاپ می کند؟ پس تعجبی ندارد که فرهنگ کتابخوانی در ریکیاویک، پایتخت ایسلند بسیار زنده است.

“ساگاهای ایسلندی” نویسندگان بی شماری را در طول تاریخ الهام بخشیده اند که معروف ترین آنها جی. آر. آر. تالکین می باشد. کتابخانه ملی و دانشگاهی این شهر، بزرگترین و عجیب ترین کتابخانه ایسلند می باشد؛ زیرا به شکل لاک پشت ساخته شده است.

اگر حوالی کریسمس از ایسلند بازدید کنید، متوجه می شوید که کتاب، بزرگترین قسمت کادوهای کریسمس را تشکیل می دهد، آنها حتی یک کلمه خاص برای این رسم به نام: bókaflóð دارند، به معنی “سیل کتاب”.

سیل کتاب سالانه از اواخر پاییز آغاز می شود و در شب کریسمس، هنگامی که آنها هدیه خود را رد و بدل می کنند، به اوج خود می رسد.

نکته جالب توجه اینکه ریکیاویک، در سال ۲۰۱۱ لقب پنجمین شهر ادبیات یونسکو را به خود اختصاص داد و نخستین شهر غیر انگلیسی بود که این عنوان را ازان خود می کرد.

پایتخت ادبی جهان,پایتخت ادبی دنیا,پایتخت ادبیات جهان

۴. بخارست، رومانی | Bucharest Romania

بخارست، پایتخت رومانی با گذشته ای پیچیده، یکی از پایتخت های اروپایی است. اگر تصمیم بگیرید که به رومانی بروید، پس احتمالاً با موزه های بی شمار، غذاهای عالی و تاریخچه طولانی شگفت زده خواهید شد.

در مرکز شهر یک موزه ملی رومانیایی دیده می شود که به ادبیات اختصاص داده شده است. در داخل موزه بیش از ۳۰۰۰۰۰ اثر هنری و چندین نمایشگاه وجود دارد که بسیاری از آنها تاریخی جذاب در پشت پرده خود دارند.

در قسمت دیگری از بخارست، یکی از زیباترین کتابفروشی های اروپا به نام Carturesti Carusel برای کاوش دوستداران کتاب در دسترس می باشد.

Cărturești Carusel در انگلیسی به معنای “چرخ فلک نور” ترجمه شده و در یک ساختمان مرمت شده قرن نوزدهم در قلب شهر قدیمی بخارست واقع شده است.

پایتخت ادبی جهان,پایتخت ادبی دنیا,پایتخت ادبیات جهان

۳. بروکسل، بلژیک | Brussels Belgium

برخی از بزرگترین نویسندگان در طول تاریخ، بروکسل را خانه خود خوانده اند و بسیاری از آثار آنها تحت تأثیر زمان گذراندن آنها در پایتخت بلژیک بوده است. گرچه بروکسل عمدتاً به خاطر کتاب های طنز مشهور می باشد، اما تاریخ ادبی غنی نیز در آن دیده می شود.

در حقیقت پس از انقلاب، بلژیک قانون اساسی بسیار لیبرالی ایجاد کرد و برخی از نویسندگان تحت آزار و شکنجه، بروکسل را به عنوان مقصد آرامش خود برگزیدند.

نویسندگان و اندیشمندان برجسته در تلاش برای فرار از کشورهای خود، جایی که عقاید اجتماعی آنها دولت را ناخشنود می کرد، به بروکسل پناه بردند. ادبیات همیشه نقش اصلی را در این کشور داشته و قطعاً تاریخ ادبی غنی پایتخت آن، بروکسل، از اهمیت زیادی برخوردار است.

پایتخت ادبی جهان,پایتخت ادبی دنیا,پایتخت ادبیات جهان

۲. پراگ، جمهوری چک | Prague Czechia

این شهر از قرن هجدهم “زیباترین شهر اروپا” خوانده می شود و محل زندگی نویسندگان، شاعران و نوازندگان بزرگی بوده است. پراگ زادگاه نویسنده برجسته فرانتس کافکا، شاعر معروف راینر ماریا ریلکه و رمان نویس معاصر میلان کوندرا می باشد.

کافکا در تقاطع خیابان‌ های کاپروا و مایزلووا زندگی می کرد اما خانه ای از او برجا نماده است؛ در عوض موزه ای موسوم به موزه کافکا در پراگ وجود دارد که جز یکی از جاذبه های توریستی جمهوری چک بشمار می رود.

در این موزه فرصت آشنا شدن با نحوه زندگی این نویسنده ماهر و مرور یادداشت های او در طول حیاتش وجود دارد. علاقمندان به ادبیات می توانند از کافه ساویا که محلی برای گذراندن اوقات فراغت راینر ماریا ریلکه بود، دیدن کنند.

این کافه که در کانون شهر و مقابل تئاتر ملی قرار گرفته، جایی است که راینر ماریا بخشی از کتاب “دو داستان پراگی” را در آن نوشت. بسیاری از نویسندگان و روشنفکران پراگ، این کافه را برای دورهمی ها و تجمعات خود انتخاب می کنند.

پایتخت ادبی جهان,پایتخت ادبی دنیا,پایتخت ادبیات جهان

۱. آمستردام، هلند | Amsterdam Netherlands

آمستردام به عنوان پایتخت هلند، در نوع خود به یک مرکز خلاقیت و پایتخت ادبیات جهان تبدیل شده است. این شهر چیزهای زیادی برای علاقمندان به کتاب دارد.

موزه Rijksmuseum در مرکز شهر تعداد زیادی نقاشی از رامبراند از جمله مشهورترین شاهکار وی Nightwatchman را در خود جای داده است و درست در آن سوی خیابان موزه نمادین، ​​یک مرکز کامل برای نقاشی های هنرمند هلندی، وینسنت ون گوگ وجود دارد.

تقریباً نزدیک ایستگاه قطار، کتابخانه عمومی OBA آمستردام قرار دارد. اگر در میدان Spui قدم بزنید، بسیاری از کتابفروشی ها را مشاهده خواهید کرد، به همین دلیل است که این منطقه را گاهی اوقات منطقه کتاب آمستردام می نامند.

هفته ای یک بار، معمولاً جمعه ها فروشندگان کتاب از کل کشور برای بازار کتاب در فضای باز به اینجا می آیند. درست است که تمرکز اصلی این بازار بر روی کتاب های عتیقه استمی باشد؛ اما با این وجود می توانید کتاب های متنوعی را به زبان دیگر و انگلیسی نیز پیدا کنید که همگی با قیمت خوبی ارائه می شوند.

شهر در تمام سال میزبان جشنواره های الهام گرفته از ادبیات است.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا