بیوگرافی

زندگینامه دیل کارنگی نویسنده و سخنران آمریکایی

افزایش بازدید در گوگل

بیوگرافی دیل کارنگی (زندگینامه بزرگان)

دیل هاریسون کارنگی که بیشتر با نام دیل کارنگی از او یاد می شود (۱۸۸۸-۱۹۵۵) یک روانشناس مشهور آمریکایی و سخنران انگیزشی است که بیشتر به خاطر درس هایی از توسعه شخصی، فروشندگی و سخنرانی های عمومی اش مشهور است.

از دیل آثاری در زمینه طریقه صحیح زیستن، آیین دوست یابی و معاشرت جمعی و سخنوری موجود است. ما قصد داریم تا در این مطلب به معرفی زندگینامه ی دیل کارنگی، این روانشناس بلند آوازه  بپردازیم.

عکس دیل کارنگی

بیوگرافی دیل کارنگی,زندگینامه دیل کارنگی,زندگینامه کوتاه دیل کارنگی

دیل کارنگی کیست؟ دیل کارنگی استاد سخنوری و روانشناس انگیزشی است که اساس کار خود را در مطالعه و ترویج اصول بنیادی و لازم در برخورد موفق با افراد مختلف بنا نهاده است.

از جمله توصیه های دیل کارنگی در این زمینه می توان به نقد موثر و به دور از توهین، عدم شکایت و سپاس گزاری و امتنان ویژه از افراد اشاره نمود.

مجموعه این توصیه ها و اندیشه ها باعث فروش فوق العاده مشهورترین اثر دیل یعنی «چگونه می توان دوستان را جلب نمود و بر مردم تاثیر گذاشت» که در سال ۱۹۳۶ از او به یادگار مانده، گردید.

دیل کارنگی در این اثر از تجربیات موفق خود در زمینه ارتباط موفق با افراد گفته است و در ضمن آن از داستان های تاریخی از افراد مشهورمانند رزولت و آبراهام لینکلن بهره گرفته است. هرچند اهمیت کار دیل کارنگی در نگارش اثر فوق می باشد ولی نقطه عطف شروع فعالیت حرفه ای کارنگی با پرورش شاگردان برای فن سخنوری و نگارش کتب و آثار دیگری در زمینه روانشناسی ارتباط و سخنوری آغاز گشت.

زندگینامه ی دیل کارنگی,بیوگرافی دیل کارنگی,زندگینامه دیل کارنگی

دوران کودکی دیل کارنگی

در زندگینامه دیل کارنگی آمده است که: وی در تاریخ ۲۴ ماه نوامبر سال ۱۸۸۸ در شهر مری ویل از توابع نوادای ایالت میزوری آمریکا دیده به جهان گشود. وی کودکی سختی را پشت سر گذاشت چرا که در یک خانواده تهی دست و فقیر متولد شده بود.

پدرش یک دهقان ساده و مادرش بانویی خانه دار بود. فقر و تنگدستی تنها یادگاری های دیل از دوران کودکی اش است که در ذهن وی نقش بست.

دیل برای گذراندن تحصیلات تکمیلی به کالج ایالتی آموزگاران میزوری رهسپار شد و در آن جا به علم و تحصیل پرداخت.

پس از پایان این دوره به او مسئولیت آموزش به دامداران آن منطقه داده شد و پس از آن دیل کارنگی به کار فروش گوشت خوک پرداخت.

از طریق شغل فروش گوشت خوک وی موفق به اندوختن ۱۲هزاردلار پس انداز شد ولی در سال ۱۹۱۱ این شغل را ترک کرد و به فعالیتی که در رویاهایش بدان می اندیشید یعنی سخنوری و سخنرانی پرداخت.

بیوگرافی دیل کارنگی,زندگینامه دیل کارنگی,زندگینامه کوتاه دیل کارنگی

زندگی حرفه ای دیل کارنگی

پیشتر اشاره کردیم که دیل پس از پایان تحصیلات تکمیلی به بازار ورود کرد و اولین شغلش فروش گوشت خوک بود.

اما در سال ۱۹۱۱ پس از اینکه توانست ۵۰۰ دلار معادل ۱۲ هزاردلار امروزی بیندوزد، دست از این کار کشید و به سراغ رویایش که همان آموزش و سخنرانی انگیزشی بود ،رفت.

در وهله اول در شروع این راه دیل سخنرانی و آموزش خود را از مدارس بزرگسالان که شاتاوکاوا نامیده می شدند، شروع کرد اما بعد ها به آکادمی هنرهای تجسمی نیویورک پیوست.

در آکادمی هنرهای تجسمی نیویورک به یک بازیگر موفق تبدیل شده بود و حتی چندین نقش در نمایش های مشهور آن دوران مثل بازی در نمایش polly of the circuss را در کارنامه حرفه ای خود وارد کرد.

دیری نپایید که دیل تمام پس انداز حاصل سال های کار خود را از دست داد و به این نتیجه رسید که تدریس یا حتی حرفه بازیگری، یاری گر وی در رسیدگی به امرار معاش نیست.

وی در جنگ جهانی اول به ارتش آمریکا ملحق شد و پس از طی دوران خدمت سربازی به نیویورک بازگشت.

بیوگرافی دیل کارنگی,زندگینامه دیل کارنگی,زندگینامه کوتاه دیل کارنگی

آغاز مجدد

با وجود اینکه دیل کارنگی رسما از بابت مالی ورشکسته شده بود ولی این دلیل نا امیدی اش نشد و از مقصود اصلی اش غافل نگردید.

وی سخنرانی هایش در دوران اولیه حرفه ای خود را اغلب به صورت عمومی و کنفرانس برگزار می نمود. هرچند درآمد زیادی از این سخنرانی ها و آموزش ها نصیبش نمی شد، ولی با همین پس انداز اندک نیز می توانست زندگی خود را بگذراند.

در همین اوان بود که دیل هاریسون کارنگی روایت ما تصمیم گرفت تا نتایج سخنرانی ها واندیشه هایش در زمینه انگیزش را در آثار مکتوب گرد آورد و اولین کتاب و البته مشهورترین آن ها را در سال ۱۹۳۶ با عنوان «چگونه می توان دوستان را جلب کرد و بر افراد تاثیر گذاشت» به چاپ رساند.

اثر مذبور توانست به فروش بیش از ۵ میلیون نسخه برسد.

پس از این اتفاق مبارک، کارنگی به نگارش آثار مشهور در زمینه انگیزش و سخنوری ادامه داد و توانست بنیاد گفتگوی موثر و روابط انسانی کارنگی را بنا نهد.

بیوگرافی دیل کارنگی,زندگینامه دیل کارنگی,زندگینامه کوتاه دیل کارنگی

زندگی شخصی دیل کارنگی

دیل کارنگی پس از شکست و ورشکستگی در اولین تجارب کاری خود، در جنگ جهانی اول  وارد ارتش آمریکا شد.

پس از آن دو ازدواج ناموفق نیز داشت.

کارنگی با وجود گذراندن دوران سخت فقر و تنگدستی در کودکی توانست تحصیلات تکمیلی خود را در آکادمی آموزگاران ایالت وارنزبرگ و در شهر میزوری به پایان برساند. دیل کارنگی در سال ۱۹۲۷ با شخصی به نام لولیتا بوکر ازدواج کرد. ولی پس از دوران کوتاه ۴ ساله در سال ۱۹۳۱ از وی جدا شد.

پس از این ازدواج منجر به شکست در سال ۱۹۴۴ با فرد دیگری به نام پرایس وندرپول ازدواج نمود که این ازدواج اخیر او نیز در سال ۱۹۵۵ با شکست مواجه شد. دیل صاحب فرزند دختری به نام دونا است.

بیوگرافی دیل کارنگی,زندگینامه دیل کارنگی,زندگینامه کوتاه دیل کارنگی

مرگ دیل کارنگی

دیل کارنگی پس از گذراندن دوره زندگی پر فراز و نشیبش و نگارش آثار مهم و متعدد در زمینه آیین ارتباط موثر و دوست یابی و روانشناسی انگیزشی، سرانجام در سال ۱۹۵۵ در تاریخ اول ماه نوامبر در سن ۶۶ سالگی در آپارتمان شخصی خود واقع در فارست هیل آمریکا دار فانی را وداع گفت و جهان را با آثار ماندگار خود تنها گذاشت.

بیوگرافی دیل کارنگی,زندگینامه دیل کارنگی,زندگینامه کوتاه دیل کارنگی

آثار و نوشته های دیل کارنگی:

 1. آیین زندگی (چگونه تشویش را از خود دور کنیم)
 2. چگونه می توان دوستان را جلب کرد و بر مردم تاثیر گذاشت (در ایران با عنوان آیین دوست یابی به چاپ رسیده است)
 3. آیین سخنرانی
 4. هنر تکلم عمومی
 5. تکلم عامیانه (دوره آموزش مدارس آمریکا)
 6. تکلم عمومی برای موفقیت
 7. لینکلن ناشناخته
 8. واقعیت های ناشنیده افراد معروف
 9. پنج دقیقه بیوگرافی
 10. چگونه از نگرانی دست برداریم و زندگی کنیم؟
 11. تراژدگی فرزانگی دوران ها
 12. راه ساده و سریع برای تاثیر سخن
 13. دفترچه یادداشت دیل کارنگی
 14. چگونه اعتماد به نفس را بیفزاییم؟
 15. رمز موفق زیستن
 16. هرگز فراموش نشوید
 17. چگونه از زندگی و کارتان لذت ببرید؟
 18. چگونه در دنیای امروز جلو بیفتیم؟
 19. چگونه نام ها را به خاطر بیاوریم؟
 20. موثرتر سخن بگو(مجموعه کتابهای: راه آسان اموختن صحبت در جمع و چگونه شنوندگانمان را مانند خود کنیم؟)
 21. راز کوچک شناخته شده موفقیت
 22. چگونه شنوندگان را مثل خود کنیم؟
 23. چگونه در کنفرانس ها در زمان صرفه جویی کنیم و به نتیجه بهتری برسیم؟
 24. کتاب طلایی کوچک
 25. چگونه جادو را در فرمول جادویی قرار دهیم؟

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا