بیوگرافی

10 حقیقت جالب در زندگی اراتوستن

افزایش بازدید در گوگل

اراتوستن کیست؟

اراتوستن یکی از بزرگترین دانشمندان دنیا در دوران حکومت اسکندریه بود که در سال ۲۷۶ قبل از میلاد مسیح در شهری به نام سیرن که شهری در لیبی کنونی دیده به جهان گشود، اراتوستن را به عنوان یکی از ریاضیدان، شاعر و از ورزشکاران دوران اسکندر می شناسند.

در زندگینامه اراتوستن آمده است که وی بعد از به اتمام رساندن تحصیلاتش در شهر آتن بنا به درخواست پادشاه وقت اسکندریه که بطلمیوس سوم نام داشت برای تعلیم به فرزندانش از آتن به اسکندریه مهاجرت کرد، و در سال ۲۴۰ پیش از میلاد مسیح اراتوستن به افتخاری نحسین برانگیز دست پیدا کرد و آن منصوب شدن به عنوان رئیس کتابخانه ی بزرگ اسکندریه بود.

اراتوستن چندین سال بعد از اقلیدس زندگی می کرده و از دوستان صمیمی ارشمیدس بوده است.

بیوگرافی اراتوستن,حقیقت زندگی اراتوستن,زندگی نامه اراتوستن

۱۰ حقیقت جالب از زندگی اراتوستن

  • اراتوستن از سال ۲۴۰ قبل از میلاد تا زمان مرگش رئیس کتابخانه اسکندریه بود: این کتابخانه مهمترین کتابخانه جهان باستان بود.
  • به گفته سودا، هم معاصرانش به او بتا، (حرف دوم الفبای یونانی) لقب دادند، زیرا او تقریباً در هر زمینه دومین فرد موفق در جهان بود.
  • اراتوستن دوست ارشمیدس بود که وی نیز در اسکندریه زندگی و کار می کرد. ارشمیدس بزرگترین ریاضیدان و مخترع آن زمان بود، بنابراین شاید نام مستعار بتا ناعادلانه نبوده است.
  •  اراتوستن چندین کشف و اختراع چشمگیر انجام داد. او اولین کسی بود با اختراع یک سیستم، عرض و طول جغرافیایی دور زمین را محاسبه کرد.
  • او با استفاده از خطوط نصف النهار و خطوط موازی اولین نقشه جهان را ساخت. آنها با همان محورهای عرض و طول جغرافیایی فعلی ما یکسان بودند.
  •  اراتوستن همچنین بنیانگذار گاهشماری علمی بود. او می خواست تاریخ وقایع اصلی ادبی و سیاسی مربوط به فتح تروا را تعیین کند.
  • در ریاضیات و غربال اراتوستن یونانی: الگوریتمی ساده و باستانی برای یافتن تمام اعداد اول تا یک عدد صحیح مشخص است. برای اعداد اول کوچکتر (زیر ۱۰ میلیون) کارآمد می باشد. غربال در مقدمه حساب توسط نیکوماخوس توصیف و به اراتوستن نسبت داده شد.
  • اراتوستن شیب محور زمین را تا حدودی محاسبه کرد. این شیب علت اصلی چرخه آب و هوایی سالانه بهار، تابستان، پاییز، زمستان است.
  • وی همچنین طول سال را ۳۶۵ روز استنباط کرد. او پیشنهاد کرد که تقویم ها هر چهار سال یک روز جهشی داشته باشند، ایده ای که دو قرن بعد توسط ژولیوس سزار مطرح شد.
  • اراتوستن در سال های آخر عمرش نابینا شد!

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا