بیوگرافی

زندگینامه جیم کالینز مغز زندهٔ کسب و کار

افزایش بازدید در گوگل

بیوگرافی جیم کالینز (زندگینامه بزرگان)

جیم کالینز محقق، نویسنده، سخنران و مشاور آمریکایی است که در زمینه مدیریت تجارت و پایداری و رشد شرکت ها فعالیت می کند. کتاب های او در میان پرفروش ترین کتاب های بین المللی قرار دارد از جمله: کتاب “ساختن برای ماندن” (جری پوراس نیز در تالیف این کتاب مشارک داشته است)، که دلایل موفقیت خارق العاده بزرگترین شرکت های امروزی را رقم زده است.

یکی دیگر از کتاب های معروف او “خوب به عالی” نام دارد که  به طور خلاصه مدلی برای تبدیل یک شرکت متوسط به یک شرکت عالی است. ما قصد داریم تا در این مطلب به معرفی زندگی نامه جیم کالینز، این متفکر و نویسنده ماهر عصر حاضر بپردازیم.

عکس جیم کالینز

بیوگرافی جیم کالینز,جیم کالینز,خوب به عالی

جیم کالینز کیست؟ جیم کالینز استاد سابق دانشکده بازرگانی استنفورد، وقتی تحقیقات خود در مورد استنفورد را گسترش داد (در مورد آنچه برای موفقیت شرکت ها لازم است) به یک نویسنده تبدیل شد. کتاب “ساختن برای ماندن” که در سال ۱۹۹۴ منتشر شد، کالینز را قادر به بازنشستگی از تدریس کرد.

این و کتاب دیگر او “خوب به عالی”  که در سال ۲۰۰۱ منتشر شد، به محبوب ترین و جادویی ترین کتاب های ادبیات مدیریت تبدیل شده اند. کالینز در سال ۱۹۹۲ در حالی که در هیئت علمی دانشکده بازرگانی استنفورد بود، جایزه برجسته تدریس را کسب کرد.

زندگی نامه جیم کالینز,زندگینامه جیم کالینز,عکس جیم کالینز

وی در آزمایشگاه مدیریت خود با اشتیاق به تدریس رهبران بخش خصوصی و دولتی پرداخت. در این دوره یک تیم ۲۱ نفره دستیار داشت تا اثری را ارائه دهند که در نهایت منجر به معرفی “ساختن برای ماندن” و “خوب به عالی” شد. این کتاب ها به  پرفروش ترین کتاب های تجارت در همه ادوار تبدیل شدند.

کالینز در روش تحقیق تجربی تجاری آمریکایی بسیار عالی عمل می کند. او انبوهی از داده ها را در مورد گروهی که می خواهد مطالعه کند، جمع آوری می کند (در مورد کتاب اولش، شرکت های عالی و ماندگار).

سپس آنها را با یک گروه کنترل که با دقت انتخاب شده اند، مقایسه خواهد کرد که از نظر ماندگاری عالی هستند یا خیر و در انتها تلاش می کند تا از نظر آماری قابل توجه باشد. این یک روش زحمت دار است که به زمان نیاز دارد و نتیجه خوبی از آن حاصل می شود.

کتابهای جیم کالینز,بیوگرافی جیم کالینز,جیم کالینز

دوران کودکی جیم کالینز

در زندگینامه جیم کالینز آمده است که: جیمز سی. کالینز در ۲۵ ژانویه ۱۹۵۸ در آرورا، کلرادو، آمریکا به دنیا آمد. در یکی از کتاب هایش وقتی درباره دایره ژن ها صحبت می کند، می گوید که: “وقتی ۱۶ ساله بودم، پدرم واقعاً دوست داشت من در یک مدرسه رقابتی ریاضی در روسیه شرکت کنم.

در مدرسه قدیمی خود در ریاضیات بسیار خوب عمل می کردم، بنابراین او تصمیم گرفت که من این حرفه یادگیری را بیشتر دنبال کنم. پس از سه سال ناکامی در امتحانات، سرانجام به دومین مدرسه ریاضی در روسیه راه یافتم.

بیوگرافی جیم کالینز,جیم کالینز,خوب به عالی

وقتی به امتیاز همکلاسی هایم نگاه کردم، تفاوت بین خودم و آنها را فهمیدم؛ کسی که در ریاضیات بسیار خوب بوده و از نظر ژنتیکی رمزگذاری شده یا از نظر ریاضی دارای استعدادی طبیعی است.” وی لیسانس علوم ریاضی را از دانشگاه استنفورد دریافت کرد و در سال ۱۹۸۰ فارغ التحصیل شد.

سپس مدتی را در دفتر مشاوره مک کینزی و شرکت (McKinsey & Company) کار کرد. پس از مدتی حضور در مک کینزی، برای تحصیل به استنفورد بازگشت و در سال ۱۹۸۳ با مدرک MBA از دانشکده تحصیلات تکمیلی استنفورد فارغ التحصیل گردید.

جیمز سپس به مدت ۱۸ ماه به عنوان مدیر محصول در شرکت Hewlett-Packard مشغول به کار شد. دکتری افتخاری کالینز از دانشگاه کلرادو به او اهدا شده است.

بیوگرافی جیم کالینز,جیم کالینز,خوب به عالی

زندگی حرفه ای جیم کالینز

جیم کالینز کار تحقیق و تدریس خود را در دانشکده تحصیلات تکمیلی دانشگاه استنفورد در سال ۱۹۸۸ آغاز کرد و در آنجا جایزه تدریس برجسته را در سال ۱۹۹۲ به خود اختصاص داد. او اولین کتاب خود را با نام “فراتر از کارآفرینی: تبدیل تجارت شما به یک شرکت بزرگ ماندگار” با همکاری ویلیام سی لازیر، در سال ۱۹۹۲ منتشر کرد.

نخستین کتاب پرفروش خود را به نام “ساختن برای ماندن (Built To Last )” با همکاری جری پوراس در سال ۱۹۹۴ به چاپ رساند. او چندین کتاب در زمینه مدیریت نوشته که همگی به معروفترین و پر فروش ترین کتاب های مدیریتی عصر حاضر تبدیل شده اند.

بیوگرافی جیم کالینز,جیم کالینز,خوب به عالی

در سال ۱۹۹۵ او یک آزمایشگاه مدیریت در بولدر، کلرادو تأسیس کرد، جایی که اکنون در آنجا تحقیق می کند و به مدیران اجرایی از بخش های شرکتی و اجتماعی آموزش می دهد.

در طول آن زمان، کالینز به عنوان یک مدیر ارشد در CNN International خدمت کرد و همچنین با سازمان های بخش اجتماعی مشارکت داشت مانند: دانشکده پزشکی جان هاپکینز، دختران پیشاهنگی ایالات متحده، شبکه رهبری کلیساها، انجمن سرپرستان مدارس K-12 آمریکایی ها و سپاه تفنگداران دریایی ایالات متحده.

جیمز کالینز طیف وسیعی از مفاهیم و اصطلاحات جدید را به فرهنگ لغت مدیریت معرفی کرده است. این شامل “سطح ۵ رهبری” می شود، جایی که رهبران، هدف سازمان خود را در اولویت قرار می دهند و از استانداردهای الهام گرفته شده و نه شخصیت الهام دهنده، انگیزه می گیرند.

بیوگرافی جیم کالینز,جیم کالینز,خوب به عالی

کالینز به توصیه پروفسور پوراس برای شروع حرفه مشاوره عمل کرد. از طرف دیگر او می دانست که کار در صنعت مشاوره توانایی نگه داشتن ذهن باز برای پاسخ به سوالات اصلی را به طور قابل ملاحظه ای محدود می کند.

در نتیجه جیمز به ابتکارات تحقیقاتی خود ادامه داد و در حال حاضر در بخش های اجتماعی مانند آموزش، مراقبت های بهداشتی، دولت ها و سازمان های غیر انتفاعی سخنرانی می کند.

جیم با سرمایه گذاری بیش از یک دهه تحقیق در زمینه مدیریت و مشاوره، چهار کتاب از جمله کتاب های ساختن برای ماندن  را تالیف کرد که در لیست پرفروش ترین کتاب های تجارت قرار دارد و بیش از ۷۰ بار چاپ و به ۱۶ زبان زنده دنیا ترجمه شده است.

بیوگرافی جیم کالینز,جیم کالینز,خوب به عالی

کارهای او در Fortune، اکونومیست، هفته تجارت،USA Today ، Industry Week، Inc، Harvard Business Review و Fast Company به نمایش گذاشته می شوند. آخرین کتاب او “انتخاب عالی: چرا بعضی از شرکت‌ ها با وجود همه‌ بحران‌ ها، باز هم جهش می‌کنند؟” نام دارد که با کمک مورتن تی.هانسن نوشته شده است.

کتاب “خوب به عالی” در زندگینامه جیم کالینز نحوه انتقال شرکت ها از شرکت های خوب به شرکت های بزرگ را توضیح می دهد و اینکه چگونه اکثر شرکت های موفق شسکت نمی خورند. جیم بخش قابل توجهی از انرژی خود را در پروژه های بزرگ تحقیقاتی سرمایه گذاری می کند تا بینش اساسی ایجاد کرده و سپس یافته ها را به کتاب، مقاله و سخنرانی تبدیل نماید.

بیوگرافی جیم کالینز,جیم کالینز,خوب به عالی

زندگی شخصی جیم کالینز

جیم کالینز در سال ۱۹۸۰ با جوآن ارنست، قهرمان سابق (سال ۱۹۸۵) مسابقات ترای اتلون (ورزش سه گانه) و قهرمان آیرونمن در سال ۱۹۸۵ در مسابقات جهانی ازدواج کرده است. این زوج تا کنون هیچ فرزندی نداشته اند.

کالینز همچنین یک کوهنورد مشتاق است و به صخره نوردی علاقه زیادی دارد. او تا کنون صعودهایی به West Face، دیوار مرتفع ال کاپیتان واقع در کالیفورنیا وEast Face  در دره یوسمیتی را در کارنامه ورزشی خود به ثبت رسانده است.

بیوگرافی جیم کالینز,جیم کالینز,خوب به عالی

کتاب های جیم کالینز

  • ۱۹۹۲: فراتر از کارآفرینی: تبدیل تجارت شما به یک شرکت بزرگ ماندگار توسط جیمز سی کالینز و ویلیام سی لازیر
  • ۱۹۹۴: ساختن برای ماندن: عادت های موفق شرکت های بینایی توسط جیمز سی کالینز و جری پوراس
  • ۲۰۰۱: خوب به عالی: چرا بعضی از شرکت ها جهش می کنند … و دیگران این کار را نمی کنند توسط جیمز سی کالینز
  • ۲۰۰۵: Good to Great and Social Sectorors نوشته جیمز سی کالینز
  • ۲۰۰۹: قدرتمندان چگونه سقوط می‌کنند: و چرا بعضی از شرکت ها هرگز تسلیم نمی شوند توسط جیمز سی کالینز
  • ۲۰۱۱: انتخاب عالی توسط جیمز سی. کالینز و مورتن تی. هانسن
  • ۲۰۱۹: Turning the Flywheel یک مونوگرافی برای همراهی خوب تا عالی توسط جیمز سی کالینز

بیوگرافی جیم کالینز,جیم کالینز,خوب به عالی

افتخارات جیم کالینز

  • در سال ۱۹۹۲ جایزه تدریس برجسته به جیم کالینز تعلق گرفت.
  • اسم کالینز بارها در نشریه Thinker به عنوان یکی از ۵۰ متفکر برتر جهان به چاپ رسید. سال ۲۰۱۱ در همین نشریه جیم کالینز در رتبه چهارم قرار گرفت و در سال ۲۰۱۹ رتبه ۴۱ را کسب کرد.
  • نام جیم کالینز در فهرست ۱۰۰ مغز زندهٔ کسب و کار سال ۲۰۱۷ نشریه Forbes در سطح بین الملل قرار گرفت. در این لیست نام بزرگانی همچون: دن گلیبرت، مارک زاکربرگ، وارن بافت، اریک اشمیت، جف بزوس و … به چشم می خورد.
شبکه اجتماعی
James C Collins TwitterJames C Collins Facebook

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا