بیوگرافی

زندگینامه ایلان ماسک یکی از کارآفرینان موفق دنیا

بیوگرافی ایلان ماسک (زندگینامه کارآفرینان)

ایلان ماسک به عنوان یکی از بزرگترین استارت آپ های تاریخ در جهان شناخته می شود که اکنون یکی از ثروتمند ترین افراد در آمریکا می باشد. این فرد صاحب شرکت های اسپیس ایکس، تسلا موتورز بوده و پر فراز و نشیبی داشته و توانسته است به چنین جایگاهی در جهان دست پیدا کند. این کارآفرین باهوش در سال های اخیر به خوبی توانسته است که پروژه هایی با درآمد بالا را به خوبی شناسایی نماید و از طریق آن ها ثروت زیادی را به دست آورد. اینک میخواهیم به زندگی نامه ایلان ماسک این کارآفرین بزرگ بپردازیم.

عکس ایلان ماسک

درباره ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک,زندگینامه ایلان ماسک

ایلان ماسک کیست؟ ایلان ماسک یکی از بازرگانان و کارآفرینان و یکی از طراحان صنعتی و مخترع نامی در دنیای تجارت  کشور آمریکا می باشد که در آفریقای جنوبی چشم به جهان گشود و جز ده شخصیت تاثیر گذار در جامعه معرفی می شود. این فرد زمانی که کمتر از 30 سال سن داشت توانست با فروش استارت آپ خود به شرکتی دیگر  به یکی از میلیونرهای موفق تبدیل شود. اکنون ایلان ماسک مدیر عامل و مدیر فنی شرکت اسپیس اکس است که  در حال توسعه سیستم حمل و نقل با سرعت بالا می باشد. در سال 2015 ایلان ماسک به عنوان بیست و پنجمین فرد قدرتمند در سرتاسر جهان، سومین فرد ثروتمند در حوزه تکنولوژی و چهارمین میلیارد در سطح جهان معرفی شد. ایلان به عنوان دومین کارآفرین در سیلیکون ولی بود که موفق به تاسیس شرکت های مختلفی شد، وی زندگی کاری خود را به انرژی های جایگزین و  تکنولوژی های فضایی اختصاص می دهد. از ویژگی های منحصر به فرد ایلان ماسک می توان به پشتکار زیاد، سخت کوش بودن، قدرتمند بودن و تفکر انتقادی اشاره نمود.

زندگینامه ی ایلان ماسک,عکس ایلان ماسک,فیلم زندگی نامه ایلان ماسک

دوران کودکی ایلان ماسک

در زندگی نامه ایلان ماسک آمده است که: ایلان ماسک در سال 1971 در کشور آفریقای جنوبی متولد شد. او بزرگترین فرد خانواده پنج نفری خود می باشد. وی یک برادر کوچکتر از خود به نام کیمبال و یک خواهر کوچکتر از خود دارد. این فرد اوایل زندگی خود را در آفریقای جنوبی گذراند. در زمان 10 سالگی ایلان پدر و مادر وی از هم جدا شدند، اما وی بیشترین زمان خود را به زندگی با پدر اختصاص می داد. در همین زمان اولین کامپیوتر خود را خریداری نمود. ایلان از همان کودکی به برنامه نویسی علاقه مند بود و شروع به یادگیری برنامه نویسی نمود.

درباره ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک,زندگینامه ایلان ماسک

در سن 12 سالگی ماسک توانست بازی کامپیوتری خود یعنی Blaster  را به فروش برساند که طراح آن خود ایلان بود و توانست از این کار 500 دلار به دست آورد.  بعد از اینکه از دبیرستان فارغ التحصیل شد تصمیم گرفت بدون اینکه حمایت خانواده را داشته باشد به آمریکا مهاجرت کند و خانه را ترک کند. وی در سال 1989 به وسیله نزدیکان مادر خود به کانادا رفت و بعد از مدتی حق شهروندی کانادا را به دست آورد، سپس راهی مونترآل شد. در اوایل هر شغل کم درآمدی که وجود داشت را تجربه می کرد و مشغول به فعالیت می شد، حدود یک سال در فقر زندگی می کرد.

زندگینامه ی ایلان ماسک,عکس ایلان ماسک,فیلم زندگی نامه ایلان ماسک

زندگی حرفه ای ایلان ماسک

ایلان ماسک بعد از اینکه تحصیلات خود را به اتمام رساند در سال 1995 به همراه برادر کوچکتر خود یعنی کیمبال ماسک توانستند شرکت نرم افزار زیپ 2 را تاسیس کنند. این شرکت راهنمایی شهری را برای انتشارات روزنامه گسترش داد و به مردم معرفی نمود. ماسک توانست قرارداد هایی کاری با نیویورک تایمز و شیکاگو تریبون انعقاد کند و اعضای هیئت مدیره آن ها را برای ادامه شراکت با شرکتی به اسم سیتی سرچ منصرف نمود. در سال 1999 توانست به وسیله سهام کامپک زیپ 2 را با قیمت 307 دلار صاحب شود بنابراین با فروش زیپ 2 توانست 22 میلیون دلار به دست آورد.

درباره ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک,زندگینامه ایلان ماسک

ماسک از ادامه فعالیت های خود دست برنداشت و در سال 1999 توانست پی بال را به عنوان سرویس دهنده ای مالی و شرکت پرداخت ایمیلی تاسیس نماید. یک سال بعد از تاسیس این شرکت با شرکت کانفینیتی ادغام شد این کار باعث به وجود آمدن یک شرکت به نام پی بال گردید. X.COM و پی بال هر کدام به تنهایی سیستم پرداخت فرد به فرد مبتنی با ایمیل را دارا، بودند اما ماسک به برند پی بال علاقه بیشتری نشان می داد. زمانی که مشغول برند سازی برای پی بال بود از X.COM کمک می گرفت و سپس X.COM به عنوان زیر مجموعه پی بال مشغول به فعالیت شد.

این مطلب را از دست ندهید
زندگینمه جانی دپ سوپر استار هالیوودی

تغییراتی که ایلان ماسک انجام داد باعث شد X.COM به طور رسمی حذف شود. بعد از تغییرات به وجود آمده هیئت مدیره شرکت پی بال فردی به اسم پیتر پیل را به عنوان مدیر عامل شرکت اعلام کرد و در سال 2002 با 5/1 میلیارد از طریق سهام توانست پی بال را به دست آورد،  بنابراین ماسک 165 میلیون دلار را به میزان دارایی خود افزود. قبل از اینکه ماسک این سهام را به فروش برساند 11 درصد از مالکیت پی بال را در دست داشت که یکی از بزرگ ترین سهامداران شرکت محسوب می شد.

زندگینامه ی ایلان ماسک,عکس ایلان ماسک,فیلم زندگی نامه ایلان ماسک

در سال 2002 ایلان ماسک توانست سومین شرکت خود را در زمینه اکتشافات فضایی راه اندازی کند و ماسک به عنوان مدیر عامل اجرایی و مدیر فناوری در بخش هاوتورن شرکت مشغول به فعالیت شد. اسپیس اکس تولید کننده وسایل نقلیه فضایی با تکیه بر پیشرفت فناوری موشکی به شمار می رود. اولین سفینه فضایی که در این شرکت تولید شد دراگن یا فضا پیما نام داشت، همچنین موشک هایی به اسم فالکن 1 و فالکن 9 را اختراع نمود. این فرد به دنبال ایجاد شرکت تکنولوژی اکتشافت فضایی بود. این فکر را از ایده هایی برای کاهش هزینه حمل و نقل برای ترغیب مردم به منظور مهاجرت به مریخ صورت گرفت.

ایلان ماسک در صدد اجرای پروژه Mars Oasis بود، هدف از اجرای این پروژه ایجاد گلخانه هایی بود که به طور خودکفا تبدیل می شدند. مشکل اصلی این کار هزینه هنگفت تحویل گلخانه به مریخ بود. ماسک در تلاش بود که وسایل نقلیه را راه اندازی کند و در مورد آن ها با مقامات روسیه در حال بحث بود، اما در نتیجه با آن ها وارد معلامله نشد، بنابراین به فکر طراحی راکت و سفینه ها به عنوان استفاده مجدد بود.  در سال 2006 ماسک بیشتر از 100 میلیون دلار بر روی اسپیس ایکس سرمایه گذاری نمود.

درباره ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک,زندگینامه ایلان ماسک

قیمت هر راکت در فدراسیون روسیه 15 میلیون دلار و در آمریکا 654 میلیون دلار بود که این قیمت برای فردی که خود کارآفرین است بسیار بالا بود. ماسک بر این عقیده بود که می تواند هزینه های ایجاد راکت را تا 10 درصد کاهش دهد. اول از همه به فکر بازنگری اهداف خود افتاد.

ماموریت اسپیس ایکس بر این اساس فقط تحویل فضانوردان به ایستگاه فضایی نیست  بلکه استعمار سیارات دیگری مثل مریخ را به دنبال دارد. در سال 2008 یکی از شرکای سابق ماسک در پی بل او را از لحاظ مالی حمایت نمود. سپس در سال 2009 اسیو جروتسون سرمایه گذاری نا معلومی را انجام داد. همچنین در سال 2010 DFJ Vent و  فاندرز فوند دوباره سرمایه گذاری دیگری را بر روی اسپیس ایکس انجام دادند. در سال 2012 اسپیس اکس چند نوع از راکت ها را بدون هیچ حمایتی از طرف دولت گسترش داد.

با وجود همه این موارد برای عرضه جهانی سهام حاضر نشد، چراکه به گفته وی همه این تلاش ها برای تحقق یافت رویای او یعنی سفر به مریخ می باشد. اسپیس ایکس اکنون در حال طراحی فرایندی برای مهاجرت به مریخ می باشد. در سال 2015 فالکون 9 را برای سومین بار پرتاب نمودند که با موفقیت همراه بود و در نیروی هوایی اکیپ کارناوال این راکت را سالم فرود آوردند.

زندگینامه ی ایلان ماسک,عکس ایلان ماسک,فیلم زندگی نامه ایلان ماسک

از دیگر دارایی های ماسک تسلا موتورز می باشد که در زمینه تولید خودروهای انبوده در حال فعالیت می باشد. در سال 2003 تسلا موتورز به وسیله مرتین ابرهارد و مارک تارپینیگ تاسیس شد. این شرکت از همان اوایل خود را در زمینه تولید وسایل نقلیه الکتریکی معرفی نمود که ایلان ماسک یکی از حامیان آن بود و در سال 2004 توانست با سرمایه گذاری در این استارت آپ با سهمی حدود 70 میلیون شریک شود. در اوایل ایلان ماسک به عنوان مدیر اجرایی در شرکت مشغول به فعالیت شد.

ایلان ماسک توانست  5 سال بعد در طراحی یک خودروی اسپرت به اسم رودستر شرکت کند، وی اصرار داشت که برای کاهش وزن خودرو در ماژول باتری و دیگر اجزای آن از مواد کامپوزیت کربن استفاده شود، سپس در سال 2006 این پروژه در روزنامه ها انتشار یافت و ایلان ماسک هم برای طراحی چنین خودرویی موفق به دریافت جایزه Global Green شد که می توانست سفر تا صد کیلومتر در ساعت را در ظرف مدت 3 ثانیه پر کند و بعد از هر بار شارژ باتری لیتیومی می توانست 400 کیلومتر را طی کند. تسلا در ادامه کار قسمتی از سهامش توسط دایملر خریداری شد همچنین با تویوتا همکاری های را شروع نمود. در سال 2010 به بازار بورس آمریکا وارد شد و 226 میلیون دلار را به دست آورد.

این مطلب را از دست ندهید
زندگینامه هیث لجر بازیگر استرالیایی نقش جوکر

درباره ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک,زندگینامه ایلان ماسک

از دیگر خودروهایی که توسط تسلا تکرار شد و اولین خودروی الکتریکی شرکت به شمار می رفت مدل اس بود که با هر بار شارژ باتری می توانست 426 کیلومتر را طی نماید. در سال 2007 زمانی که خودرو ایلان ماسک وارد مرحله تولید شد با بد شانسی رو به رو شدند که باعث شد قیمت واقعی این خودرو دو برابر قیمت اصلی 92 هزار دلاری شود. در طی این دوران ایلان تمامی افرادی را باعث به وجود آمدن چنین مشکلی شده بودند را اخراج نمود که بعد از آن خود به تنهایی شرکت را اداره می کرد. در سال 2007 فردی به اسم زیو دوری به عنوان مدیر عامل انتخاب شد. ایلان ماسک در حیطه کاری از دوری موفق تر بود به همین علت به عنوان نایب رئیس معرفی گردید.

زندگینامه ی ایلان ماسک,عکس ایلان ماسک,فیلم زندگی نامه ایلان ماسک

ماسک برای تحقیق رویاهای خود ایده های مختلفی را در ذهن می پروراند. در سال 2013 طرحی جدید از وسایل نقلیه را به اسم هایپر لوپ ارائه نمود. این اختراع می توانست زمان سفر به شهرهای بزرگ را کاهش دهد. این خودرو دربرابر تغییرات آب و هوایی مقاوم بود و منبع تغذیه آن انرژی های تجدید پذیر بود و مسافران خود را از طریق محفظه هایی کوچکی حمل می کند سرعت آن حدود 1100 بر ساعت خواهد بود. البته ناگفته نماند ایوان ماسک اعلام نمود که بهره برداری از چنین خودرویی به 10 سال زمان نیاز دارد. همچنین این فرد ادعا می کرد که ایمنی هایپر لوپ از قطار و هواپیما بیشتر می باشد و هزینه ای حدود 6 میلیارد دلار را برای ساخت آن نیاز دارند. در سال 2015 با توجه به تمامی انتقاد هایی که مبنی بر ساخت چنین خودرویی بود توانست محفظه هایی از هایپر لوپ ارائه دهد همچنین وی از ایجاد رقابتی برای ارائه طرح های پیشنهادی سخن به میان آورد، به شرکت کنندگان وعده داد که می توانند در این رقابت شانس این را داشته باشند که طرح های خود را در مسیری که اسپیس ایکس طراحی نموده ارائه دهند.

در سال 2016 هم زمان با تلاش هایی که برای پیشرفت خود انجام می داد توانست قراردادی به ارزش 2 میلیارد را به امضا برساند تا بتواند شرکت خودرو سازی خود را با شرکت دیگری که در زمینه انرژی در حال فعالیت است ادغام نماید. در ادامه کار ماسک اعلام نمود که تمامی سهام سولار سیتی را خریداری نموده است. سولار سیتی را بردار زاده های ایلان ماسک در سال 2006 تاسیس نموده بودند و اکنون ماسک توانسته است سهامدار بزرگ این کمپانی باشد.

درباره ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک,زندگینامه ایلان ماسک

زندگی شخصی ایلان ماسک

مادر ایلان ماسک یک مدل کانادایی بوده است، باید بگوییم در یک دوره از زندگی ماسک مادرش برای اداره خانواده مجبور بود که در 5 شغل مشغول به فعالیت شود. پدر ایلان ماسک ارول ماسک از مهندسین ثروتمنمد آفریقایی بود. ماسک در سن 19 سالگی در دانشگاه کوئینز بورسیه شد. در سال 2000 با فردی به اسم جاستین ویلسون آشنا شد که نویسنده ای با استعداد بود. در نهایت این دو با هم ازدواج کردند و صاحب 5 پسر شدند، البته نا گفته نماند ایلان 6 فرزند داشت که یکی از آن ها به علت بیماری در زمان کودکی از دنیا رفت.

زندگینامه ی ایلان ماسک,عکس ایلان ماسک,فیلم زندگی نامه ایلان ماسک

باید بگوییم زندگی مشترک ایلان و جاستین بعد از 8 سال به هم خورد  و در سال 2010 برای دومین بار ازدواج کرد. همسر وی Talulah Riley بازیگر ایتالیایی بود که بعد از 4 سال از هم جدا شدند. ماسک حدود 2 سال در آنتاریو به ادامه تحصیل پرداخت و بعد از آن در سال 1992 به ایلات متحده آمریکا مهاجرت کرد. برای این کار توانست بورسیه دانشگاه پنسیلوانیا را به دست آورد و راهی آمریکا شود. او کارشناسی خود را در رشته فیزیک گذراند و سال بعد در همین دانشگاه مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته علوم اقتصادی دریافت نمود.

درباره ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک,زندگینامه ایلان ماسک

جوایز افتخارات ایلان ماسک

  • دکتری افتخاری طراحی از Art Center College of Design
  • دکتری افتخاری مهندسی هوافضا از دانشگاه Surrey
  • دکتری افتخاری مهندسی تکنولوژی از دانشگاه Yale University
  • سال 2011 در گزارش فوربس به عنوان یکی از 20 مدیرعامل برتر دنیا
  • سال 2014 برنده جایزه جهانی تکنولوژی
  • سال 2015 عضو افتخاری IEEE
شبکه اجتماعی
Elon Musk InstagramElon Musk FacebookElon Musk Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن