بیوگرافی

زندگینامه جرج ایستمن کداک – کارآفرین آمریکایی

افزایش بازدید در گوگل

بیوگرافی جرج ایستمن کداک (زندگینامه بزرگان)

جرج ایستمن کیست؟ ”جرج ایستمن بنیانگذار آمریکایی شرکت ایستمن کداک” است. اگرشما علاقه مند به دنیای عکاسی مدرن هستید و یا در این رشته فعالیت می کنید چیزهای زیادی را به استمن کداک مدیون هستید. در این مقاله می خواهیم به زندگی نامه جرج ایستمن این کارآفرین بزرگ آمریکایی بپردازیم.

عکس جرج ایستمن

بیوگرافی جرج ایستمن کداک,جرج ایستمن کیست,جرج ایستمن کیست؟

دوران جوانی جرج ایستمن

جرج ایستمن کداک در سال ۱۸۵۴ دریکی از روستاهای نیویورک به دنیا آمد. پدرش که جرج واشنگتن نام داشت همان سال دانشگاهی در روچستر بنا کرد بانام “دانشکده اقتصاد”چندسال بعدهم باخانواده اش در آن شهر سکونت کرد.

سال ۱۸۶۲ دقیقا وقتی که دانشکده درحال سروسامان یافتن بود ناگهان پدر این خانواده از دنیا می رود و سرمایه ی بسیار کمی برای آنها می گذارد، وقتی چنین شرایطی پیش می آید جرج ایستمن به عنوان تنها پسر خانواده ترک تحصیل می کند و به سمت کارکردن می رود.

دوران جوانی جرج ایستمن,زندگینامه جرج ایستمن کداک,عکس جرج ایستمن

او در آغاز برای یک شرکت بیمه ی کوچک کار می کند و بعد از آن به کار در یکی از بانک های محلی روچستر مشغول به کار می شود. جرج ایستمن پسری پرشور و خستگی ناپذیر بود وقتی یکی از دوستانش متوجه شخصیتِ محکم او می شود از او می خواهد که آخر هفته را با او مادر و خواهرانش خارج از شهر بروند و تفریح کنند.

در این سفر کوتاه این همکار مهربان پیشنهادی داد که نه تنها دنیای جرج متحول شد بلکه سرآغاز عکاسی مدرن شدند،همکار گفته بود که برای ثبت لحظات آن روز یک دوربین عکاسی تهیه کند و ار خانواده اش چند عکس برای یادگاری بگیرد.جرج یک دوربین اجاره می کند اما هرگز به آن سفر نمی رود!

آنقدر که آن دوربین گران بود ذهن او را شدیدا مشغول به خود کرد .او با خود فکر می کرد امکان دارد که بتواند دوربین جدیدی با ظاهر و کارکردهای جدید بسازد؟

از آن روز او سه سال شب‌ ها در اوقات بیکاری اش مدام در آشپزخانه مشغول آزمایش موادی برای ساختن امولاسیون و ژلاتین در جایگاه نگاتیو دوربین بود. درآخر بعد از آزمایش هایی طولانی در سال ۱۸۸۱ جرج ایستمن موفق شد تا ماشینی را با نگاتیو خشک برای عکاسی اختراع کند و این اختراع را به ثبت برساند.

بیوگرافی جرج ایستمن کداک,جرج ایستمن کیست,جرج ایستمن کیست؟

فعالیت های کاری جرج ایستمن

یک سال بعد هِنری استرانگ از کمپانی Eastman Dry کمک های مالی زیادی به جرج کرد تا شرکت تولید فیلم های نگاتیو دوربین برپا شد، این شرکت Plate نام داشت و بعد از آن نیز جرج به خاطر مشغله های فراوانش مجبور به استعفا از بانک شد.

در سال ۱۸۸۴ وقتی که شرکت کوچک ایستمن که حالا تبدیل به یک کمپانی فیلم های دوربین شده بود، گسترش یافت و توانست فیلم های نگاتیو را تبدیل به شیشه های نگاتیو کند که با استقبالی بی سابقه هم مواجه شد. کمی بعدتر هم درسال ۱۸۸۸ کمپانی ایستمن کداک افتتاح شد، کمپانی ایستمن که با حضورش انقلابی در صنعت عکاسی مدرن به وجود آورد.

اما فعالیت های ایستمن به همینجا منتهی نشد، شرکت او با آوردن چند نوآوری دیگر، دوربین هایی سبک و ساده ایی را با نام کداک وارد بازر کرد. آنها برای این محصول یک شعار جالب داشتند:”شما دکمه را فشار دهید؛ ما بقیه کارها را انجام می دهیم!”زمان زیادی نکشید تا دوربین های کداک در سرتاسر جهان مشهور شدند و میزان تقاضای نیز به سرعت زیاد شد. در همان سالها ایده ی جدید او برای ظهور فیلم های متحرک در سالهای دیگر سروصدای دیگری کرد.

وقتی سال ۱۸۸۸ جرج برای کمپانی اش نام کداک را انتخاب کرد خیلی ها از او پرسیدند که چرا این نام را برگزیده و او پاسخ داده بود که از کودکی به حرف k علاقه مند بوده و جمله ایی که اول و آخرش به این حرف منتهی می شود برای او شانس و اقبال به همراه دارد.

بیوگرافی جرج ایستمن کداک,جرج ایستمن کیست,جرج ایستمن کیست؟

خانه ی جرج ایستمن

سال ۱۹۰۲ که جرج ایستمن یک از ثروتمند ترین مردان آمریکا شناخته می شد تصمیم گرفت خانه ای که از کودکی در رویای خود می دیده را بنا کند و برای این کار از بهترین معماران زمان ” جی.فاستر وارنر” را انتخاب کرد. خانه ی او ۳۲۰۰ متر با ۵۰ اتاق و مجهز ترین سیستم گرمایش، تلفن و برق بود و مهمتر از همه اینکه با طراحی داخلی طراحان کاخ سفید که هزینه آن چیزی در حدود ۳۳۵ دلار شده بود کار کرد که در زمان خودش مبلغ قابل توجهی بود.

بیوگرافی جرج ایستمن کداک,جرج ایستمن کیست,جرج ایستمن کیست؟

خصوصیات اخلاقی و اهدایی های جرج ایستمن

جرج ایستمن را خیلی با سخاوتمندی اش می شناسند او بخاطر اینکه در سن کمی مجبور به ترک تحصیل شد و مجبور به کار بود مبالغ زیادی را به موسسات آموزشی اهدا می کرد تا کودکان دیگر بتوانند تحصیل کنند. یکی از کمک هایی که او در زمان حیاتش انجام داد، مبلغ ۲۰ ملیون تومان بود که به موسسه آموزشی ماساچوست مربوط میشد، همچنین موسسه ی آموزشی روچستر چیزی در حدود ۶۵۲ هزار دلار از جرج بعنوان هدیه دریافت کرده است.

جرج ایستمن ۲ میلیون دلار به موسسات آموزشی Hampton و Tuskegee نیز اهدا کرده است. او علاقه ی فراوانی به روچستر، شهری که درآن بزرگ شده بود داشت و تمام تلاشش را می کرد که این شهر پیشرفت کند‌. جرج مانند پدرش به ساخت موسسه و انجمنی به نام Chest پرداخت که به عنوان دانشکده موسیقی در این شهر مشغول شد، او همچنین منزل مسکونی اش را به دانشگاهی که پدرش ساخته بود اهدا کرد.

بیوگرافی جرج ایستمن کداک,جرج ایستمن کیست,جرج ایستمن کیست؟

خودکشی و مرگ جرج ایستمن

جرج ایستمن کداک، دچار سخت شدن بافت های ستون فقراتش شده بود و دوست نداشت تا آخر عمرش به همین شکل زندگی کند و به دیگران نیازمند باشد برای همین در ۱۴ مارس ۱۹۳۲ خودکشی کرد.

وقتی که جسدش را به خاک می سپردند او بعنوان آخرین جمله در وصیتنامه اش نوشته بود:” من کارم را انجام دادم، ماندنم دیگر لزومی ندارد” جرج کارش را در این دنیا انجام داد بود اما کمپانی او راه درازی را پیش رو داشت. امروزه همچنان کمپانی کداک بعنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان فیلم های دوربین عکاسی محسوب می شود و روح صاحبش قرین آرامش است.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا