بیوگرافی

زندگینامه هاروکی موراکامی نویسنده برتر ژاپنی

پیشنهاد ویژه بست فارسی

اگر دنبال بهترین سایت برای اعزام دانشجو و مهاجرت به ترکیه می گردی بزن رو دکمه پایین

قیمت لیر ترکیهاعزام دانشجوتحصیل در ترکیهمهاجرت به ترکیه

بیوگرافی هاروکی موراکامی (زندگینامه هنرمندان)

هاروکی موراکامی رمان نویس، داستان نویس و مترجم ژاپنی که کتاب های تخیلی و غالباً مبهم خود را به پرفروش ترین کتاب های بین المللی تبدیل کرد. او به عنوان یک سرمایه مهم در ادبیات ژاپن قرن 20، جوایز مختلفی را برای کارهای داستانی و غیر داستانی خود دریافت کرده است. روزنامه گاردین همچنین از وی به عنوان یکی از بزرگترین رمان نویسان زنده جهان یاد می کند. آثار او به 50 زبان ترجمه شده و میلیون ها نسخه از آنها در سایر کشورها به فروش می رسد. ما قصد داریم تا در این مطلب به معرفی زندگی نامه شخصی هاروکی موراکامی این نویسنده مشهور ژاپنی بپردازیم.

عکس هاروکی موراکامی

اشعار هاروکی موراکامی,بیوگرافی هاروکی موراکامی,زندگینامه هاروکی موراکامی,

هاروکی موراکامی کیست؟ هاروکی موراکامی به طور قطع یکی از مهمترین داستان نویسان ژاپن محسوب می شود. داستان های موراکامی با تأثیرپذیری از نویسندگان آمریکایی مانند اف. اسکات فیتزجرالد، ریموند چندلر و ریچارد براوتیگان، غالباً سورئالیستی و مالیخولیایی توصیف شده اند و از ادبیات برجسته ژاپن بشمار می روند. قهرمان داستان های او غالباً منزوی، گوشه گیر و خسته از جهان هستند و معمولاً از سنت ژاپنی ها پیروی نمی کنند. “به آواز باد گوش بسپار” نخستین رمان اوست و پس از آن بارها کتاب های داستانی زیادی نوشت اما؛ با به چاپ رساندن کتاب “جنگل نروژی” یا “چوب نروژی” به شهرت چشم گیری دست یافت.

هاروکی موراکامی,اشعار هاروکی موراکامی,بیوگرافی هاروکی موراکامی,

او در خصوص زندگی مردم کشورش این گونه سخن می گوید: جوانان ما بعد از اینکه از تحصیل فارق شوند، یک کار و حرفه متناسب با استعدادهای خود می یابند و پس از مدتی کار، ازدواج می کنند. او در ادامه اینگونه صحبت می کند که: هدف من نیز این بود که مانند مردم کشورم دنباله رو این روند از زندگی باشم، زیرا به این باور رسیده بودم که این بهترین روش ممکن برای زندگیست؛ اما نحوه زندگی من تغییری اساسی کرد.

نخست ازدواج کردم و سپس به دنبال یافتن کار رفتم. در آخر هم در رشته مورد علاقه ام مدرک تحصیلی گرفتم. من معتقدم که راه و روش زندگی من با دیگر ژاپنی ها فرق دارد؛ به این خاطر که من همان گونه که دوست داشتم زندگی کردم و طبق هیچ معادله ای پیش نرفتم.

زندگینامه هاروکی موراکامی,هاروکی موراکامی,اشعار هاروکی موراکامی,

این سخنان از شخص بزرگی مانند هاروکی موراکامی، نشان می دهد که افراد برای رسیدن به اهداف و آرزوهایشان، بلند پرواز باشند. آوازه کتاب ها و داستان های او مرزهای ژاپن را درنوردید و شهرت آنها به بیرون از مرزهای این کشور کشیده شد. بارها و بارها کتاب های وی به چاپ رسید و یکی از دلایل موفقیت او، ترجمه کتاب هایش به پنجاه زبان دیگر بود.

تحسین منتقدان برای کتاب های داستانی و غیر داستانی موراکامی منجر به اخذ جوایز زیادی در ژاپن و جهان، از جمله جایزه جهانی فانتزی (2006)، جایزه داستان کوتاه بین المللی فرانک اوکانر (2006)، جایزه فرانتس کافکا (2006) و جایزه اورشلیم (2009) شد.

بیوگرافی هاروکی موراکامی,زندگینامه هاروکی موراکامی,هاروکی موراکامی,

دوران کودکی هاروکی موراکامی

در زندگینامه هاروکی موراکامی آمده است که: (هاروکی موراکامی Haruki Murakami) در 12 ژانویه سال 1949 پس از جنگ جهانی دوم در کیوتو، غرب ژاپن از پدر و مادری که هر دو به تدریس ادبیات ژاپن مشغول بودند، متولد شد. او در دوران کودکی آثار نویسندگان مختلف آمریکایی مانند: کورت وونگوت، ریچارد براوتیگان و جک کرواک را خوانده بود.

از جوانی به شدت تحت تأثیر فرهنگ غربی قرار گرفت و این اغلب در آثار او منعکس می شود وهمین موضوع او را از سایر نویسندگان ژاپنی متمایز می کند. در سال 1968 برای تحصیل در رشته هنرهای نمایشی به دانشگاه واسدا در توکیو رفت. رفتن به این دانشگاه زمینه های ورود به عرصه نویسندگی را برای او فراهم کرد.

اشعار هاروکی موراکامی,بیوگرافی هاروکی موراکامی,زندگینامه هاروکی موراکامی,

زندگی حرفه ای هاروکی موراکامی

واقعیت شگفت آور درباره هاروکی موراکامی این است که او از کودکی هرگز آرزو نکرده بود که نویسنده باشد و کاملاً تصادفی وارد حرفه شد. پس از تحصیل در رشته نمایش، وی در سال 1974 به همراه همسرش یک قهوه خانه و بار جاز در توکیو افتتاح کرد و نوشتن آخرین چیزی بود که در ذهن او متبلور می شد.

این مطلب را از دست ندهید
زندگینامه کوبی برایانت بسکتبالیست فقید آمریکایی

در سال 1978 هنگامی که در حال تماشای یک مسابقه بیس بال در ورزشگاه جینگو بود، ناگهان برای نوشتن یک رمان الهامی به دست آورد. اولین کار ادبی خود را با نوشتن یک رمان 200 صفحه ای آغاز و تا پاییز همان سال به پایان رساند. پس از چاپ کتاب اولش، جایزه  نویسنده جدید از گونزو را دریافت کرد و همین موجب شد که بیشتر بنویسد.

هاروکی موراکامی,اشعار هاروکی موراکامی,بیوگرافی هاروکی موراکامی,

رمان دوم وی با عنوان “پین بال، 1973″ در سال 1980 منتشر شد. این کتاب به بررسی مضامین تنهایی، همراهی و سرنوشت پرداخته است. این رمان نامزد دریافت جایزه آکوتاگاوا بود. هاروکی با موفقیت در رمان های خود، نوشتن را به عنوان یک کار تمام وقت دنبال کرد و باشگاه جاز خود را فروخت. در سال 1982 رمان ” تعقیب گوسفند وحشی” را منتشر کرد. این رمان بخشی رمز و راز و بخشی کارهای فانتزی است که عناصر ادبیات آمریکایی و انگلیسی را با هویت فرهنگی ژاپن پس از جنگ ترکیب می کند.

داستان ” تعقیب گوسفند وحشی” به همراه دو رمان قبلی، مجموعه “سه گانه موش” را تشکیل دادند که زمینه های موفقیت این نویسنده را هموار نمود. طی چند سال آینده او به فوجیساوا و سپس سنداگایا سفرهایی داشت. در سال 1985 “سرزمین عجایب و پایان جهان” را منتشر کرد. این یک رمان عجیب و سورئال بود که بین روایت های موازی تقسیم می شد. از این رمان به عنوان یکی از بهترین کارهای وی یاد می کنند.

زندگینامه هاروکی موراکامی,هاروکی موراکامی,اشعار هاروکی موراکامی,

دو سال بعد (1987) “جنگل نروژی” را به چاپ رساند. داستان این رمان در اواخر دهه 1960 در توکیو رخ داده بود، دوره ای که دانشجویان ژاپنی به نظم برقرار شده اعتراض داشتند. این رمان در بین جوانان به شدت محبوب گشت و هاروکی موراکامی با این کتاب به شهرت باورنکردنی رسید. او در ژانویه 1991 به نیوجرسی نقل مکان کرد و به عنوان دستیار محقق در دانشگاه پرینستون درآمد و در سال 1992 به سِمَت دانشیار دانشگاه ارتقا یافت. وی از سال 1993 در دانشگاه ویلیام هوارد تفت تدریس را آغاز نمود. در طول دهه 1990 او رمان هایی مانند: “جنوب مرز، غرب خورشید” (1992)، “سرگذشت پرنده کوکی” (1995) و “دلدار اسپوتنیک” (1999) را منتشر کرد.

در سال 2002 رمان “کافکا در ساحل” او منتشر و ترجمه انگلیسی این اثر در سال 2005 چاپ گردید و با نظر مثبت و تحسین منتقدان روبرو شد. رمان “1Q84” وی در سه جلد در ژاپن طی سال های 10-2009 منتشر و پس از انتشار به یک نقطه عطف بدل گشت. نسخه انگلیسی زبان آن نیز در سال 2011 روانه بازار گردید. چندین اثر وی در نمایشنامه ها و فیلم ها اقتباس شده است. او علاوه بر رمان، داستان های کوتاه متعددی نیز نوشته که در انتشارات مختلف ظاهر شده اند.

بیوگرافی هاروکی موراکامی,زندگینامه هاروکی موراکامی,هاروکی موراکامی,

زندگی خصوصی هاروکی موراکامی

هاروکی موراکامی در سال 1971 با فردی به نام یوکو که اولین بار هنگام تحصیل در دانشگاه واسدا با او آشنا شده بود ازدواج کرد. در خصوص ازدواجش چنین می گوید: من همیشه دوست داشتم در پی علایقم بروم، برای رسیدن به این ایده آل هر کاری انجام می دادم. در سن و سالی که من ازدواج کردم، دوستانم تنها به فکر تحصیل و کار بودند اما من دوست داشتم راهی را دنبال کنم که فکر می کردم درست است. با دختر مورد علاقه ام ازدواج کردم و برای این کار از خودم راضی هستم.

اشعار هاروکی موراکامی,بیوگرافی هاروکی موراکامی,زندگینامه هاروکی موراکامی,

موراکامی جزء افراد خَیر ژاپن بشمار می رود؛ وی برنده جایزه بین المللی کاتالونیا شد و80 هزار یورو دریافت شده از این جایزه را به قربانیان زلزله و سونامی مارس 2011 اهدا کرد.علاقه زیادی به ورزش کردن دارد و یک دونده ماراتن آماتور است. موراکامی یکی از طرفداران رمان های جنایی می باشد. در دوران دبیرستان در حالی که در کوبه زندگی می کرد، از فروشگاه های دست دوم فروشی، کتاب می خرید و خواندن انگلیسی را یاد می گرفت.

این مطلب را از دست ندهید
10 حقیقت جالب از زندگی پیر امیدیار

اولین کتابی که وی به انگلیسی خواند، کتاب The Name is Archer نام داشت که توسط راس مکدونالد در سال 1955 تألیف شده بود. از جمله نویسندگان دیگری که به آنها علاقه داشت، لئو تولستوی و فیودور داستایفسکی بودند.

موراکامی همچنین علاقه زیادی به گوش دادن به موسیقی، به ویژه موسیقی کلاسیک و جاز دارد. وقتی حدود 15 سال داشت، پس از شرکت در کنسرت Art Blakey و پیام رسان های جاز در کوبه، علاقه خود را به موسیقی جاز شروع کرد. او می گوید که موسیقی مانند نوشتن، یک سفر ذهنی است. زمانی او آرزو داشت که نوازنده شود، اما چون نمی توانست به خوبی ساز بزند تصمیم گرفت به جای آن نویسنده شود.

هاروکی موراکامی,اشعار هاروکی موراکامی,بیوگرافی هاروکی موراکامی,

کتاب های هاروکی موراکامی

رمان ها

 • سال 1979. به آواز باد گوش بسپار
 • سال 1980. پین بال
 • سال 1982. تعقیب گوسفند وحشی
 • سال 1985. سرزمین عجایب و پایان جهان
 • سال 1987. جنگل نروژ
 • سال 1988. رقص رقص رقص
 • سال 1992. جنوب مرز، غرب خورشید
 • سال 1994 – 1995. سرگذشت پرنده کوکی
 • سال 1999. دلدار اسپوتنیک
 • سال 2002. کافکا در ساحل
 • سال 2004. پس از تاریکی
 • سال 2009 – 2010. 1Q84
 • سال 2013. تسوکورو تازاکی بی رنگ و سال های زیارتش
 • سال 2017. کشتن کمانداتور
 • مجموعه داستان اسرارآمیز توکیو

مجموعه ها

 • سال 2005. فیل ناپدید می شود
 • سال 2000. بید کور، زن خوابیده
 • سال 2014. مردان بدون زنان

هاروکی موراکامی بیش از 40 کتاب غیر داستانی را تا کنون به چاپ رسانده است.

زندگینامه هاروکی موراکامی,هاروکی موراکامی,اشعار هاروکی موراکامی,

افتخارات هاروکی موراکامی

جوایز کتاب ها

 • 1979: جایزه گونزو (بهترین رمان اول) برای به آواز باد گوش بسپار
 • 1982: جایزه ادبی نوما (بهترین تازه وارد) برای تعقیب گوسفند وحشی
 • 1985: جایزه تانیزاکی برای سرزمین عجایب و پایان جهان
 • 1995: جایزه یومیوری (بهترین رمان) برای سرگذشت پرنده کوکی
 • 1999: جایزه کوابارا تاکو برای زیرزمینی
 • 2006: جایزه جهانی فانتزی (بهترین رمان) برای کافکا در ساحل
 • 2006: جایزه بین المللی داستان کوتاه فرانک اوکانر برای بید کور، زن خوابیده
 • 2016: جایزه ادبیات هانس کریستین اندرسن

موراکامی همچنین به خاطر مجموعه داستانی بید کور، زن خوابیده، جایزه داستانی کیریاما 2007 را دریافت کرد، اما طبق وب سایت رسمی جایزه، او به دلیل اصول شخصی از پذیرش این جایزه خودداری کرد.

جوایز شخصی

 • در سال 2006 موراکامی ششمین دریافت کننده جایزه فرانتس کافکا شد.
 • در سپتامبر 2007 وی یک دکترای افتخاری از دانشگاه لیژ، یکی از دانشگاه پرینستون در ژوئن 2008 و دیگری از دانشگاه تافتز در مه 2014 دریافت کرد.
 • در ژانویه 2009 جایزه اورشلیم را اخذ نمود، یک جایزه دو ساله ادبی که به نویسندگانی اعطا می شود که در کارشان به مضامین آزادی بشر، جامعه، سیاست و دولت می پردازند. موراکامی در مراسم دریافت این جایزه شرکت نمود و در جمع بزرگان اسرائیلی طی یک سخنرانی به سختی از سیاست های اسرائیل انتقاد کرد.
 • در سال 2011 موراکامی 80 هزار یورو برنده جایزه بین المللی کاتالونیا ( از جنرالیت دی کاتالونیا ) را به قربانیان زلزله و سونامی 11 مارس و آسیب دیدگان فاجعه هسته ای فوکوشیما اهدا کرد.
 • در اکتبر 2014 به وی Welt -Literaturpreis اعطا شد.
 • در آوریل 2015 موراکامی به عنوان یکی از تأثیرگذارترین افراد TIME 100 انتخاب شد.
 • در نوامبر 2016 جایزه ادبیات هانس کریستین اندرسن دانمارکی را دریافت کرد، جایزه ای که پیش از این توسط نویسنده انگلیسی جی کی رولینگ دریافت شده بود.
 • در سال 2018 وی نامزد جایزه ادبی آکادمی جدید شد.

پیشنهاد ویژه بست فارسی

یک سایت خوب و معروف جهت مشاوره مهاجرت تحصیلی و شرایط مهاجرت کاری میخوای بزن رو دکمه پایین

مهاجرت تحصیلیمهاجرت کاریتحصیل در انگلستانتحصیل در کانادا

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا