بیوگرافی

زندگینامه هاروکی موراکامی نویسنده برتر ژاپنی

افزایش بازدید در گوگل

بیوگرافی هاروکی موراکامی (زندگینامه هنرمندان)

هاروکی موراکامی رمان نویس، داستان نویس و مترجم ژاپنی که کتاب های تخیلی و غالباً مبهم خود را به پرفروش ترین کتاب های بین المللی تبدیل کرد. او به عنوان یک سرمایه مهم در ادبیات ژاپن قرن ۲۰، جوایز مختلفی را برای کارهای داستانی و غیر داستانی خود دریافت کرده است. روزنامه گاردین همچنین از وی به عنوان یکی از بزرگترین رمان نویسان زنده جهان یاد می کند. آثار او به ۵۰ زبان ترجمه شده و میلیون ها نسخه از آنها در سایر کشورها به فروش می رسد. ما قصد داریم تا در این مطلب به معرفی زندگی نامه شخصی هاروکی موراکامی این نویسنده مشهور ژاپنی بپردازیم.

عکس هاروکی موراکامی

اشعار هاروکی موراکامی,بیوگرافی هاروکی موراکامی,زندگینامه هاروکی موراکامی

هاروکی موراکامی کیست؟ هاروکی موراکامی به طور قطع یکی از مهمترین داستان نویسان ژاپن محسوب می شود. داستان های موراکامی با تأثیرپذیری از نویسندگان آمریکایی مانند اف. اسکات فیتزجرالد، ریموند چندلر و ریچارد براوتیگان، غالباً سورئالیستی و مالیخولیایی توصیف شده اند و از ادبیات برجسته ژاپن بشمار می روند. قهرمان داستان های او غالباً منزوی، گوشه گیر و خسته از جهان هستند و معمولاً از سنت ژاپنی ها پیروی نمی کنند. “به آواز باد گوش بسپار” نخستین رمان اوست و پس از آن بارها کتاب های داستانی زیادی نوشت اما؛ با به چاپ رساندن کتاب “جنگل نروژی” یا “چوب نروژی” به شهرت چشم گیری دست یافت.

هاروکی موراکامی,اشعار هاروکی موراکامی,بیوگرافی هاروکی موراکامی

او در خصوص زندگی مردم کشورش این گونه سخن می گوید: جوانان ما بعد از اینکه از تحصیل فارق شوند، یک کار و حرفه متناسب با استعدادهای خود می یابند و پس از مدتی کار، ازدواج می کنند. او در ادامه اینگونه صحبت می کند که: هدف من نیز این بود که مانند مردم کشورم دنباله رو این روند از زندگی باشم، زیرا به این باور رسیده بودم که این بهترین روش ممکن برای زندگیست؛ اما نحوه زندگی من تغییری اساسی کرد.

نخست ازدواج کردم و سپس به دنبال یافتن کار رفتم. در آخر هم در رشته مورد علاقه ام مدرک تحصیلی گرفتم. من معتقدم که راه و روش زندگی من با دیگر ژاپنی ها فرق دارد؛ به این خاطر که من همان گونه که دوست داشتم زندگی کردم و طبق هیچ معادله ای پیش نرفتم.

اشعار هاروکی موراکامی,بیوگرافی هاروکی موراکامی,زندگینامه هاروکی موراکامی

این سخنان از شخص بزرگی مانند هاروکی موراکامی، نشان می دهد که افراد برای رسیدن به اهداف و آرزوهایشان، بلند پرواز باشند. آوازه کتاب ها و داستان های او مرزهای ژاپن را درنوردید و شهرت آنها به بیرون از مرزهای این کشور کشیده شد. بارها و بارها کتاب های وی به چاپ رسید و یکی از دلایل موفقیت او، ترجمه کتاب هایش به پنجاه زبان دیگر بود.

تحسین منتقدان برای کتاب های داستانی و غیر داستانی موراکامی منجر به اخذ جوایز زیادی در ژاپن و جهان، از جمله جایزه جهانی فانتزی (۲۰۰۶)، جایزه داستان کوتاه بین المللی فرانک اوکانر (۲۰۰۶)، جایزه فرانتس کافکا (۲۰۰۶) و جایزه اورشلیم (۲۰۰۹) شد.

اشعار هاروکی موراکامی,بیوگرافی هاروکی موراکامی,زندگینامه هاروکی موراکامی

دوران کودکی هاروکی موراکامی

در زندگینامه هاروکی موراکامی آمده است که: (هاروکی موراکامی Haruki Murakami) در ۱۲ ژانویه سال ۱۹۴۹ پس از جنگ جهانی دوم در کیوتو، غرب ژاپن از پدر و مادری که هر دو به تدریس ادبیات ژاپن مشغول بودند، متولد شد. او در دوران کودکی آثار نویسندگان مختلف آمریکایی مانند: کورت وونگوت، ریچارد براوتیگان و جک کرواک را خوانده بود.

از جوانی به شدت تحت تأثیر فرهنگ غربی قرار گرفت و این اغلب در آثار او منعکس می شود وهمین موضوع او را از سایر نویسندگان ژاپنی متمایز می کند. در سال ۱۹۶۸ برای تحصیل در رشته هنرهای نمایشی به دانشگاه واسدا در توکیو رفت. رفتن به این دانشگاه زمینه های ورود به عرصه نویسندگی را برای او فراهم کرد.

اشعار هاروکی موراکامی,بیوگرافی هاروکی موراکامی,زندگینامه هاروکی موراکامی

زندگی حرفه ای هاروکی موراکامی

واقعیت شگفت آور درباره هاروکی موراکامی این است که او از کودکی هرگز آرزو نکرده بود که نویسنده باشد و کاملاً تصادفی وارد حرفه شد. پس از تحصیل در رشته نمایش، وی در سال ۱۹۷۴ به همراه همسرش یک قهوه خانه و بار جاز در توکیو افتتاح کرد و نوشتن آخرین چیزی بود که در ذهن او متبلور می شد.

در سال ۱۹۷۸ هنگامی که در حال تماشای یک مسابقه بیس بال در ورزشگاه جینگو بود، ناگهان برای نوشتن یک رمان الهامی به دست آورد. اولین کار ادبی خود را با نوشتن یک رمان ۲۰۰ صفحه ای آغاز و تا پاییز همان سال به پایان رساند. پس از چاپ کتاب اولش، جایزه  نویسنده جدید از گونزو را دریافت کرد و همین موجب شد که بیشتر بنویسد.

اشعار هاروکی موراکامی,بیوگرافی هاروکی موراکامی,زندگینامه هاروکی موراکامی

رمان دوم وی با عنوان “پین بال، ۱۹۷۳″ در سال ۱۹۸۰ منتشر شد. این کتاب به بررسی مضامین تنهایی، همراهی و سرنوشت پرداخته است. این رمان نامزد دریافت جایزه آکوتاگاوا بود. هاروکی با موفقیت در رمان های خود، نوشتن را به عنوان یک کار تمام وقت دنبال کرد و باشگاه جاز خود را فروخت. در سال ۱۹۸۲ رمان ” تعقیب گوسفند وحشی” را منتشر کرد. این رمان بخشی رمز و راز و بخشی کارهای فانتزی است که عناصر ادبیات آمریکایی و انگلیسی را با هویت فرهنگی ژاپن پس از جنگ ترکیب می کند.

داستان ” تعقیب گوسفند وحشی” به همراه دو رمان قبلی، مجموعه “سه گانه موش” را تشکیل دادند که زمینه های موفقیت این نویسنده را هموار نمود. طی چند سال آینده او به فوجیساوا و سپس سنداگایا سفرهایی داشت. در سال ۱۹۸۵ “سرزمین عجایب و پایان جهان” را منتشر کرد. این یک رمان عجیب و سورئال بود که بین روایت های موازی تقسیم می شد. از این رمان به عنوان یکی از بهترین کارهای وی یاد می کنند.

اشعار هاروکی موراکامی,بیوگرافی هاروکی موراکامی,زندگینامه هاروکی موراکامی

دو سال بعد (۱۹۸۷) “جنگل نروژی” را به چاپ رساند. داستان این رمان در اواخر دهه ۱۹۶۰ در توکیو رخ داده بود، دوره ای که دانشجویان ژاپنی به نظم برقرار شده اعتراض داشتند. این رمان در بین جوانان به شدت محبوب گشت و هاروکی موراکامی با این کتاب به شهرت باورنکردنی رسید. او در ژانویه ۱۹۹۱ به نیوجرسی نقل مکان کرد و به عنوان دستیار محقق در دانشگاه پرینستون درآمد و در سال ۱۹۹۲ به سِمَت دانشیار دانشگاه ارتقا یافت. وی از سال ۱۹۹۳ در دانشگاه ویلیام هوارد تفت تدریس را آغاز نمود. در طول دهه ۱۹۹۰ او رمان هایی مانند: “جنوب مرز، غرب خورشید” (۱۹۹۲)، “سرگذشت پرنده کوکی” (۱۹۹۵) و “دلدار اسپوتنیک” (۱۹۹۹) را منتشر کرد.

در سال ۲۰۰۲ رمان “کافکا در ساحل” او منتشر و ترجمه انگلیسی این اثر در سال ۲۰۰۵ چاپ گردید و با نظر مثبت و تحسین منتقدان روبرو شد. رمان “۱Q84” وی در سه جلد در ژاپن طی سال های ۱۰-۲۰۰۹ منتشر و پس از انتشار به یک نقطه عطف بدل گشت. نسخه انگلیسی زبان آن نیز در سال ۲۰۱۱ روانه بازار گردید. چندین اثر وی در نمایشنامه ها و فیلم ها اقتباس شده است. او علاوه بر رمان، داستان های کوتاه متعددی نیز نوشته که در انتشارات مختلف ظاهر شده اند.

اشعار هاروکی موراکامی,بیوگرافی هاروکی موراکامی,زندگینامه هاروکی موراکامی

زندگی خصوصی هاروکی موراکامی

هاروکی موراکامی در سال ۱۹۷۱ با فردی به نام یوکو که اولین بار هنگام تحصیل در دانشگاه واسدا با او آشنا شده بود ازدواج کرد. در خصوص ازدواجش چنین می گوید: من همیشه دوست داشتم در پی علایقم بروم، برای رسیدن به این ایده آل هر کاری انجام می دادم. در سن و سالی که من ازدواج کردم، دوستانم تنها به فکر تحصیل و کار بودند اما من دوست داشتم راهی را دنبال کنم که فکر می کردم درست است. با دختر مورد علاقه ام ازدواج کردم و برای این کار از خودم راضی هستم.

اشعار هاروکی موراکامی,بیوگرافی هاروکی موراکامی,زندگینامه هاروکی موراکامی

موراکامی جزء افراد خَیر ژاپن بشمار می رود؛ وی برنده جایزه بین المللی کاتالونیا شد و۸۰ هزار یورو دریافت شده از این جایزه را به قربانیان زلزله و سونامی مارس ۲۰۱۱ اهدا کرد.علاقه زیادی به ورزش کردن دارد و یک دونده ماراتن آماتور است. موراکامی یکی از طرفداران رمان های جنایی می باشد. در دوران دبیرستان در حالی که در کوبه زندگی می کرد، از فروشگاه های دست دوم فروشی، کتاب می خرید و خواندن انگلیسی را یاد می گرفت.

اولین کتابی که وی به انگلیسی خواند، کتاب The Name is Archer نام داشت که توسط راس مکدونالد در سال ۱۹۵۵ تألیف شده بود. از جمله نویسندگان دیگری که به آنها علاقه داشت، لئو تولستوی و فیودور داستایفسکی بودند.

موراکامی همچنین علاقه زیادی به گوش دادن به موسیقی، به ویژه موسیقی کلاسیک و جاز دارد. وقتی حدود ۱۵ سال داشت، پس از شرکت در کنسرت Art Blakey و پیام رسان های جاز در کوبه، علاقه خود را به موسیقی جاز شروع کرد. او می گوید که موسیقی مانند نوشتن، یک سفر ذهنی است. زمانی او آرزو داشت که نوازنده شود، اما چون نمی توانست به خوبی ساز بزند تصمیم گرفت به جای آن نویسنده شود.

اشعار هاروکی موراکامی,بیوگرافی هاروکی موراکامی,زندگینامه هاروکی موراکامی

کتاب های هاروکی موراکامی

رمان ها

 • سال ۱۹۷۹. به آواز باد گوش بسپار
 • سال ۱۹۸۰. پین بال
 • سال ۱۹۸۲. تعقیب گوسفند وحشی
 • سال ۱۹۸۵. سرزمین عجایب و پایان جهان
 • سال ۱۹۸۷. جنگل نروژ
 • سال ۱۹۸۸. رقص رقص رقص
 • سال ۱۹۹۲. جنوب مرز، غرب خورشید
 • سال ۱۹۹۴ – ۱۹۹۵. سرگذشت پرنده کوکی
 • سال ۱۹۹۹. دلدار اسپوتنیک
 • سال ۲۰۰۲. کافکا در ساحل
 • سال ۲۰۰۴. پس از تاریکی
 • سال ۲۰۰۹ – ۲۰۱۰. ۱Q84
 • سال ۲۰۱۳. تسوکورو تازاکی بی رنگ و سال های زیارتش
 • سال ۲۰۱۷. کشتن کمانداتور
 • مجموعه داستان اسرارآمیز توکیو

مجموعه ها

 • سال ۲۰۰۵. فیل ناپدید می شود
 • سال ۲۰۰۰. بید کور، زن خوابیده
 • سال ۲۰۱۴. مردان بدون زنان

هاروکی موراکامی بیش از ۴۰ کتاب غیر داستانی را تا کنون به چاپ رسانده است.

اشعار هاروکی موراکامی,بیوگرافی هاروکی موراکامی,زندگینامه هاروکی موراکامی

افتخارات هاروکی موراکامی

جوایز کتاب ها

 • ۱۹۷۹: جایزه گونزو (بهترین رمان اول) برای به آواز باد گوش بسپار
 • ۱۹۸۲: جایزه ادبی نوما (بهترین تازه وارد) برای تعقیب گوسفند وحشی
 • ۱۹۸۵: جایزه تانیزاکی برای سرزمین عجایب و پایان جهان
 • ۱۹۹۵: جایزه یومیوری (بهترین رمان) برای سرگذشت پرنده کوکی
 • ۱۹۹۹: جایزه کوابارا تاکو برای زیرزمینی
 • ۲۰۰۶: جایزه جهانی فانتزی (بهترین رمان) برای کافکا در ساحل
 • ۲۰۰۶: جایزه بین المللی داستان کوتاه فرانک اوکانر برای بید کور، زن خوابیده
 • ۲۰۱۶: جایزه ادبیات هانس کریستین اندرسن

موراکامی همچنین به خاطر مجموعه داستانی بید کور، زن خوابیده، جایزه داستانی کیریاما ۲۰۰۷ را دریافت کرد، اما طبق وب سایت رسمی جایزه، او به دلیل اصول شخصی از پذیرش این جایزه خودداری کرد.

جوایز شخصی

 • در سال ۲۰۰۶ موراکامی ششمین دریافت کننده جایزه فرانتس کافکا شد.
 • در سپتامبر ۲۰۰۷ وی یک دکترای افتخاری از دانشگاه لیژ، یکی از دانشگاه پرینستون در ژوئن ۲۰۰۸ و دیگری از دانشگاه تافتز در مه ۲۰۱۴ دریافت کرد.
 • در ژانویه ۲۰۰۹ جایزه اورشلیم را اخذ نمود، یک جایزه دو ساله ادبی که به نویسندگانی اعطا می شود که در کارشان به مضامین آزادی بشر، جامعه، سیاست و دولت می پردازند. موراکامی در مراسم دریافت این جایزه شرکت نمود و در جمع بزرگان اسرائیلی طی یک سخنرانی به سختی از سیاست های اسرائیل انتقاد کرد.
 • در سال ۲۰۱۱ موراکامی ۸۰ هزار یورو برنده جایزه بین المللی کاتالونیا ( از جنرالیت دی کاتالونیا ) را به قربانیان زلزله و سونامی ۱۱ مارس و آسیب دیدگان فاجعه هسته ای فوکوشیما اهدا کرد.
 • در اکتبر ۲۰۱۴ به وی Welt -Literaturpreis اعطا شد.
 • در آوریل ۲۰۱۵ موراکامی به عنوان یکی از تأثیرگذارترین افراد TIME 100 انتخاب شد.
 • در نوامبر ۲۰۱۶ جایزه ادبیات هانس کریستین اندرسن دانمارکی را دریافت کرد، جایزه ای که پیش از این توسط نویسنده انگلیسی جی کی رولینگ دریافت شده بود.
 • در سال ۲۰۱۸ وی نامزد جایزه ادبی آکادمی جدید شد.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا