بیوگرافی

زندگینامه محمد تقی فاطمی – ریاضیدان

افزایش بازدید در گوگل

بیوگرافی محمدتقی فاطمی (زندگینامه بزرگان)

پروفسور محمدتقی فاطمی یکی از ریاضیدانان بزرگ در تاریخ معاصر کشور ایران است که خدمات بسیار ارزنده‌ای در پیشرفت علوم ریاضی و مکانیک داشتند. در این مقاله می‌ خواهیم به بررسی زندگی نامه دکتر محمدتقی فاطمی پدر علم ریاضی کشور بپردازیم.

عکس پروفسور محمدتقی فاطمی

زندگی نامه دکتر محمدتقی فاطمی,زندگینامه پروفسور محمدتقی فاطمی,سید محمد تقی خان فاطمی

محمدتقی فاطمی کیست؟ دکتر محمدتقی خان فاطمی، ریاضیدان برجسته‌ ی معاصر ایرانی در سال ۱۲۸۳ هجری شمسی در شهر اصفهان متولد شدند. این معلم بزرگ در یک خانواده‌ ی مذهبی و متدین پرورش یافت. وی از همان دوران کودکی در منزل پدری به یادگیری درس‌ های فارسی، عربی و تعلیمات مذهبی مشغول شدند. مرحوم دکتر فاطمی تحصیلات ابتدایی و متوسطه‌ ی خود را در همان شهر اصفهان ادامه دادند و بعد از فارغ‌ التحصیل شدن، در سال ۱۳۰۰ خورشیدی به استخدام اداره فرهنگ و معارف شهر یزد درآمدند.

دوران تحصیل محمدتقی فاطمی

محمدتقی فاطمی در سال ۱۳۰۶ بعد از آنکه تحصیلات خود را در رشته‌ ی علمی به پایان رساندند، به فرانسه سفر کردند تا آنجا تحصیلات خود را پی بگیرند. ایشان در یکی از دانشگاه‌ های شهر پاریس، در رشته‌ ی ریاضیات تحصیل کردند.

دکتر فاطمی پس از ارائه‌ ی رساله‌ ی خود، تحت عنوان استعمال گروه‌ ها در هندسه موفق به کسب درجه‌ ی پروفسوری در رشته‌ ی ریاضیات شدند. به سبب این موفقیت بی‌ نظیر که برای اولین نصیب یک ایرانی شده بود، مقامات فرانسوی به دولت ایران تبریک گفتند.

سمت‌ ها و مشاغل دکتر محمدتقی فاطمی

اولین سمت رسمی دکتر فاطمی بعد از بازگشت از فرانسه، تدریس در دبیرستان نظام بود. سپس در دانشسرای عالی تهران به تدریس در دروس ریاضی و مکانیک پرداختند. لازم به یادآوری است که دکتر فاطمی اولین متخصص ایرانی در رشته‌ ی مکانیک تحلیلی در آن زمان بودند.

دکتر محمد تقی فاطمی در سال ۱۳۱۶ در دانشکده‌ ی فنی که خود از بانیان آن بودند، در رشته‌ ی هندسه‌ ی ترسیمی نائل به سمت استادی شدند. ایشان در زمینه‌ ی معادل‌ سازی برای اصطلاحات تخصصی رشته‌ مکانیک با فرهنگ‌ سرای فارسی نیز همکاری داشتند.

دکتر فاطمی بعد از آنکه از دانشگاه تهران بازنشسته شدند، به مشهد رفته و در دانشگاه فردوسی این شهر مشغول به کار شدند. ایشان در این دانشگاه، مدیریت گروه ریاضی را بر عهده داشتند و البته همزمان در این دانشگاه تدریس هم می‌ کردند.

اقدامات دکتر محمدتقی فاطمی در ایجاد مراکز علمی

دکتر فاطمی در زمانی که دانشگاه تهران در سال ۱۳۱۳ افتتاح شد، اقدام به پایه‌ گذاری دانشکده‌ ی فنی در همین دانشگاه کردند. علاوه بر این، در تأسیس دانشکده‌ ی علوم نیز نقش بسزایی داشتند و سال‌ ها در این دانشکده‌ ها مشغول به خدمت و تعلیم دانشجویان بودند. بعد از دهه‌ ها تلاش بی‌ وقفه، به پاس خدمات صادقانه‌ ی این استاد وارسته، در سال ۱۳۶۹، دکتر فاطمی به عنوان پدر علم ریاضی معاصر در ایران معرفی شدند.

تألیفات دکتر محمدتقی فاطمی

پروفسور فاطمی اولین مؤلف کتاب‌ های مربوط به درس ریاضی برای آموزش دانش آموزان در سال ۱۳۱۸ در ایران هستند. علاوه بر این استاد محمدتقی فاطمی به کمک عده‌ ای از همکاران خود برای فهم بهتر دانش آموزان در درس ریاضی، اقدام به تألیف چندین جلد کتاب در حوزه‌ های جبر، هندسه، مثلثات و …. کردند، که سال‌ ها علاوه بر دبیرستان‌ ها، در دانشگاه‌ های کشور نیز تدریس می‌ شدند.

عکس پروفسور محمدتقی فاطمی,پدر علم ریاضی کشور,پروفسور محمدتقی فاطمی

زندگی شخصی دکتر محمدتقی فاطمی

خانواده‌ ی دکتر فاطمی از سادات شیعه و همچنین از خانواده‌ های اصیل و بزرگان شهر نائین و اصفهان محسوب می‌ شدند. دکتر فاطمی در تمامی سال‌ های زندگی خود در کشور فرانسه، نمازش را بر قالیچه‌ ای که هدیه‌ ی مادرشان بود، به جا می‌ آوردند.

استاد فاطمی به سبب علاقه و احترام فراوانی که به امام هشتم (ع) داشتند از خادمان حرم این امام بزرگوار بودند. دکتر محمدتقی فاطمی زبان‌ های عربی و فرانسوی را به خوبی بلد بودند و به خاطر آشنایی با طایفه‌ ی شیخیه، برخی از کتاب‌ های دینی مربوط به این طایفه را نیز تدریس می‌ کردند. ثمره‌ ی ازدواج دکتر فاطمی پنج فرزند می‌ باشد. ایشان دارای دو فرزند دختر می‌ باشند که در کشور آمریکا زندگی می‌ کنند.

پسر بزرگ دکتر فاطمی، پروفسور محمدخان فاطمی که دانش‌آموخته‌ ی فیزیک هستند، در حال حاضر در کشور آمریکا زندگی می‌ کنند. ایشان در سازمان ناسای این کشور مشغول به کار هستند. دو پسر دیگر ایشان نیز در ایران ساکن هستند. آن‌ ها نیز تحصیلات بالای دانشگاهی در رشته‌ های داروسازی و مهندسی دارند.

وفات دکتر محمدتقی فاطمی

پروفسور محمدتقی خان فاطمی، این معلم، استاد و انسان وارسته سرانجام در سال ۱۳۷۴ به سن ۹۱ سالگی به سرای باقی شتافتند و چشم بر این جهان فانی بستند. به دلیل علاقه‌ ی زیاد ایشان به امام هشتم، پیکر ایشان در کنار مرقد امام رضا(ع) در مشهد مقدس به خاک سپرده‌ شده است. دکتر محمدتقی فاطمی ستاره‌ ای درخشان در آسمان علم و ادب ایران هستند.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا