بیوگرافی

زندگینامه توماس جفرسون نویسنده و از بنیانگذاران آمریکا

بیوگرافی توماس جفرسون (زندگینامه بزرگان)

توماس جفرسون دولتمرد، دیپلمات، معمار، وکیل و پدر بنیانگذار آمریکا بود که از سال 1801 تا 1809 به عنوان سومین رئیس جمهور ایالات متحده خدمت کرد. وی بیشتر به خاطر نوشتن اعلامیه استقلال مشهور است.

در سال 1779 به عنوان دومین فرماندار ایالت ویرجینیا منصوب شد و تا سال 1781 در این مقام خدمت کرد. ما قصد داریم تا در این مطلب به معرفی زندگی نامه توماس جفرسون این سیاستمدار آمریکایی بپردازیم.

عکس توماس جفرسون

بیوگرافی توماس جفرسون,زندگی نامه توماس جفرسون,زندگینامه توماس جفرسون,

توماس جفرسون کیست؟ توماس جفرسون تهیه کننده اولیه بیانیه استقلال ایالات متحده، اولین وزیر امور خارجه کشور و معاون دوم رئیس جمهور آمریکا زیر نظر جان آدامز بود. جفرسون به عنوان سومین رئیس جمهور ایالات متحده، اقتصاد آمریکا را به ثبات رساند و در طول جنگ، دزدان دریایی بربری را از شمال آفریقا شکست داد.

وی با موفقیت در خرید لوئیزیانا مسئول دو برابر شدن جغرافیای ایالات متحده شد. او همچنین دانشگاه ویرجینیا را تأسیس کرد. از سال 1779 تا 1781 در طول جنگ انقلابی آمریکا، به عنوان دومین فرماندار ویرجینیا فعالیت داشت.

در جریان دومین کنگره قاره ای، جفرسون به همراه جان آدامز و بنجامین فرانکلین موظف شدند اعلامیه استقلال را بنویسند. این سند برای بیان این بود که مستعمرات خود را از حاکمیت انگلیس آزاد می دانستند و مایل به جنگ برای این آزادی بودند.

جفرسون نویسنده اصلی سند بود و اولین پیش نویس را نوشت. آنها پس از وارد کردن چند تغییر از سایر اعضای کمیته، آن را به کنگره ارائه دادند. این سند یکی از با ارزش ترین اسناد تاریخ ایالات متحده است. وی به عنوان قانون گذار ویرجینیا، قانون ایالتی را برای آزادی مذهب تصویب کرد.

در سال 1785 جفرسون به عنوان دیپلمات ایالات متحده در فرانسه منصوب شد و پس از آن در زمان ریاست جمهوری جورج واشنگتن برای اولین بار در کشور از سال 1790 تا 1793 وزیر امور خارجه آمریکا شد.

بیوگرافی توماس جفرسون,زندگی نامه توماس جفرسون,زندگینامه توماس جفرسون,

جفرسون در حالی که در درجه اول وکیل و سیاستمدار بود، بر بسیاری از رشته ها تسلط داشت، از نقشه برداری و ریاضیات گرفته تا باغبانی و مکانیک. او در سنت کلاسیک معمار بود. علاقه شدید جفرسون به دین و فلسفه منجر به ریاست وی در انجمن فلسفی آمریکا شد.

وی از مذهب سازمان یافته گریزان بود اما تحت تأثیر مسیحیت و خداباوری قرار گرفت. جفرسون که یک فیلولوژیست بود، چندین زبان می دانست. او نامه نویس پرکاری بود و با بسیاری از افراد برجسته مکاتبه می کرد.

از جمله کتاب های او می توان به یادداشت هایی در مورد ایالت ویرجینیا (1785) اشاره کرد که شاید مهمترین کتاب آمریکایی منتشر شده قبل از سال 1800 میلادی باشد. جفرسون از آرمان ها، ارزش ها و آموزه های روشنگری حمایت می کرد.

پس از بازنشستگی از سِمت های دولتی، دانشگاه ویرجینیا را تأسیس کرد. محققان و مورخان به طور کلی دستاوردهای عمومی جفرسون از جمله طرفداری از آزادی را ستایش می کنند، اگرچه برخی از دانشمندان مدرن از مواضع وی در مورد برده داری انتقاد کرده اند؛ اما جفرسون همچنان رتبه بالایی در میان ده رئیس جمهور برتر آمریکا دارد.

این مطلب را از دست ندهید
زندگینامه مهدی طارمی فوتبالیست

بیوگرافی توماس جفرسون,زندگی نامه توماس جفرسون,زندگینامه توماس جفرسون,

دوران کودکی توماس جفرسون

در زندگینامه توماس جفرسون آمده است که: توماس جفرسون در 13 آوریل 1743 در مزارع شادول خارج از شارلوتزویل، ویرجینیا به دنیا آمد. او سومین فرزند خانواده بود و 9 خواهر و برادر داشت.

پدر وی، پیتر جفرسون یک کشاورز موفق و همچنین یک نقشه بردار ماهر بود که اولین نقشه دقیق از استان ویرجینیا را تهیه کرد. مادرش جین راندولف جفرسون، از اعضای قبیله راندولف، خانواده ای از تبار انگلیس و اسکاتلند بود.

از کودکی سرگرمی های مورد علاقه جفرسون بازی در جنگل، تمرین ویولن و خواندن بود. وی تحصیلات رسمی خود را در سن نه سالگی با تحصیل در لاتین و یونانی در یک مدرسه خصوصی محلی که توسط کشیش ویلیام داگلاس اداره می شد، آغاز کرد.

در سال 1757 در سن 14 سالگی، وی مطالعه بیشتری در مورد زبان های کلاسیک و همچنین ادبیات و ریاضیات نزد کشیش جیمز موری، که بعدا جفرسون او را “یک دانشمند کلاسیک درست” توصیف کرد، انجام داد.

در سال 1760 توماس پس از اینکه همه چیز را از موری یاد گرفت، خانه را ترک کرد و در کالج ویلیام و مری در ویلیامزبورگ، پایتخت ویرجینیا شرکت کرد. اگرچه این دومین کالج قدیمی آمریکا (پس از هاروارد) بود، اما ویلیام و مری در آن زمان یک موسسه دانشگاهی دقیق نبودند.

جفرسون خیلی زود و جدی در محفلی از دانشمندان مسن قرار گرفت که شامل پروفسور ویلیام اسمال، فرماندار ستوان فرانسیس فاکیو و وکیل جورج وایث بود و وی از طریق آنها تحصیلات واقعی خود را فرا گرفت.

پس از سه سال جفرسون تصمیم گرفت قانون را تحت نظر وایث، یکی از وکلای برجسته مستعمرات آمریکا، بخواند. در این زمان هیچ دانشکده حقوقی وجود نداشت، در عوض وکلای مشتاق زیر نظر یک وکیل قانون را یاد می گرفتند. او جفرسون را در یک دوره 5 ساله فوق العاده دقیق (بیش از دو برابر مدت معمول) راهنمایی کرد.

بیوگرافی توماس جفرسون,زندگی نامه توماس جفرسون,زندگینامه توماس جفرسون,

زندگی حرفه ای توماس جفرسون

توماس جفرسون تعدادی از مناصب سیاسی را در طول جنگ انقلابی آمریکا و پس از آن را برعهده داشت، از جمله: سفیر ایالات متحده در فرانسه، فرماندار ویرجینیا، اولین وزیر امور خارجه در زمان ریاست جمهوری جورج واشنگتن و معاون رئیس جمهور در زمان جان آدامز.

جفرسون توسط رئیس دادگستری، جان مارشال در 4 مارس 1801 در ساختمان کاپیتول جدید در واشنگتن دی سی سوگند ریاست جمهوری یاد کرد. از نظر ایدئولوژیک، جفرسون بر عدالت برابر و دقیق برای همه افراد، حقوق اقلیت ها و آزادی بیان، مذهب و مطبوعات تأکید داشت.

وی بر این باور بود که یک دولت آزاد و دموکراتیک “قوی ترین دولت روی زمین” است. توماس جفرسون با به دست گرفتن مقام خود ابتدا با 83 میلیون دلار بدهی ملی روبرو شد اما پس از دو دوره، بدهی ملی را از به 57 میلیون دلار کاهش داد.

بیوگرافی توماس جفرسون,زندگی نامه توماس جفرسون,زندگینامه توماس جفرسون,

در 16 مارس 1802 قانون استقرار صلح نظامی را امضا کرد و بدین ترتیب آکادمی نظامی ایالات متحده را در وست پوینت تأسیس نمود. این قانون در 29 بخش، مجموعه جدیدی از قوانین و محدودیت ها را برای ارتش به ثبت رسانده است.

جفرسون همچنین امیدوار بود که اصلاحاتی را در شاخه اجرایی به وجود آورد و فدرالیست ها و مخالفان فعال را در سرتاسر سپاه افسران جایگزین کند تا ارزش های جمهوری خواه را ارتقا دهد. از سال 1803 توماس جفرسون سیاست توسعه طلبانه غربی را ترویج داد و سازماندهی خرید لوئیزیانا که مساحت کشور را دو برابر کرد، انجام داد.

این مطلب را از دست ندهید
زندگینامه کیهان کلهر نوازنده برجسته کمانچه

او در سال 1804 دوباره به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد. دوره دوم با دشواری های داخلی روبرو گردید، از جمله محاکمه معاون پیشین رئیس جمهور آرون بور. در سال 1807 هنگامی که جفرسون در پاسخ به تهدیدهای انگلیس برای حمل و نقل ایالات متحده، قانون Embargo را اجرا کرد، تجارت خارجی آمریکا کاهش یافت.

در همان سال او قانون منع واردات بردگان را امضا کرد. توماس جفرسون دموکراسی را بیانگر جامعه و تعیین کننده عزم ملی می دانست، او از آموزش عمومی و مطبوعات آزاد به عنوان مولفه های اساسی یک ملت دموکراتیک حمایت کرد.

بیوگرافی توماس جفرسون,زندگی نامه توماس جفرسون,زندگینامه توماس جفرسون,

زندگی شخصی توماس جفرسون

توماس جفرسون یک معمار ماهر بود که در سال 1768 شروع به ساخت خانه معروف خود را در مونتیسلو بر روی تپه مشرف به زمین های کشاورزی 5 هزار هکتاری خود کرد. او همچنین ساختمان هایی را برای دانشگاه ویرجینیا طراحی کرده بود.

وی بخشی از عمر خود را به عنوان یک معمار صرف طراحی مونتیسلو کرد، او می گوید: “معماری برای من لذت بخش است و کشیدن نقشه ها یکی از تفریحات مورد علاقه من بشمار می رود.” ساخت و ساز این بنا بیشتر توسط تراشکاران و نجاران محلی و با کمک بردگان جفرسون انجام می شد.

مونتیسلو یک شاهکار نئوکلاسیک به سبک پالادیان است که پروژه چند ساله وی بود. در اول ژانویه سال 1772 جفرسون با مارتا ویلس اسکلتون، بیوه 23 ساله باتورست اسکلتون ازدواج کرد. دوما مالون، زندگینامه نویس، این ازدواج را خوشبخت ترین دوره زندگی جفرسون توصیف کرد.

حاصل این ازدواج شش فرزند بود که تنها دو فرزند زنده ماندند. شش فرزند او از همسرش مارتا، تنها فرزندان جفرسون نبودند. محققان تاریخ و مجموعه قابل توجهی از شواهد DNA نشان می دهد که جفرسون با یکی از برده های خود، زنی به نام سالی همینگز، رابطه داشته و احتمالا یک یا چند فرزند نیز از او داشته است.

جفرسون در 4 جولای 1826 در پنجاهمین سالگرد امضای بیانیه استقلال تنها چند ساعت قبل از فوت جان آدامز در ماساچوست درگذشت. او به دلیل بدهی تقریباً 100000 دلاری در گذشته نتوانست املاکش را آزادانه به ورثه خود برساند.

بیوگرافی توماس جفرسون,زندگی نامه توماس جفرسون,زندگینامه توماس جفرسون,

افتخارات توماس جفرسون

توماس جفرسون با ساختمان ها، مجسمه ها، پست و ارز به یادگار مانده است. در دهه 1920 جفرسون به همراه جورج واشنگتن، تئودور روزولت و آبراهام لینکلن توسط گوتزون بورگلوم مجسمه ساز انتخاب و توسط رئیس جمهور کالوین کولیج تأیید شد تا در بنای یادبود کوه راشمور در سنگ به تصویر کشیده شود.

مجسمه ای از توماس جفرسون در واشنگتن دی سی در سال 1943 در مرکز بنای یادبود او نهاده شد. این مجسمه 19 فوت (6 متر) بلندی دارد و در مراسم سالگرد 200 مین تولد جفرسون در این محل مستقر شد که روی آن نوشته هایی حکاکی شده است.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت خرید فالوور اینستاگرام بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا