کسب و کار

10 تا از پر استرس ترین مشاغل جهان که باعث افسردگی می شود

خلاصه نوشته
  • تمامی مشاغل موجود در دنیا با توجه به شرایط کاری که دارند با استرس و تنش همراه هستند. اما برخی از مشاغل به دلیل پر استرس بودن و فشار کاری که دارند سبب می شوند که فرد دچار افسردگی گردد و به عبارتی می توان گفت نرخ افسردگی در این مشاغل بالا است.

افسرده ترین شغل های دنیا کدامند؟

امروزه در جوامع کاری شاهد افزایش نرخ افسردگی هستیم و در این میان برخی از مشاغل به دلیل شرایط خاص، ساعات کاری طولانی، استرس و عدم مدیریت و کنترل مناسب و …. با میزان افسردگی بیشتری همراه هستند. از این رو ما تصمیم گرفته ایم با بررسی 21 طبقه شغلی به معرفی 10 تا از پر استرس ترین شغل های دنیا که کارکنان آن ها در طول یک سال بالاترین علائم افسردگی را داشته اند بپردازیم.

بر اساس نظر دکتر دبورا لگ مشاور بهداشت روان هر شغلی دارای جنبه های معینی است که سبب ابتلا به افسردگی یا افزایش آن می شود. از این رو اگر پرسنل این شغل های پر استرس بتوانند به خوبی از خود مراقبت کنند قطعا بهتر می توانند افسردگیشان را کنترل و مدیریت نمایند.

افسرده کننده ترین شغل دنیا,افسردگی شغل,پر استرس ترین شغل دنیا,

10. پرسنل قسمت فروش

پرسنلی که در بخش فروش کار می کنند جز لیست افسرده کننده ترین شغل های دنیا قرار دارند، زیرا شغل آن ها با افسردگی همراه است. در واقع چون اکثر فروشندگان حقوق ثابتی ندارند و پورسانتی کار می کنند اطلاع دقیقی از زمان و میزان دریافت حقوق خود ندارند. این افراد به دلیل شرایط کاری که دارند معمولا مجبور هستند به دور از خانه و خانواده در سفر باشند، زیرا اگر بخواهند به صورت مستقل کار کنند نمی توانند سود کافی و قابل قبولی داشته باشند.

بر اساس نظر لگ: نامطمئن و مشخص نبودن درآمد این شغل باعث می شود که پرسنل آن استرس و فشار کاری زیادی را تحمل نمایند و نرخ افسردگی در این شغل روبه افزایش باشد.

پر استرس ترین شغل ها,پر استرس ترین شغل های جهان,پر استرس ترین شغل های دنیا,

9. حسابداران و مشاوران مالی

حسابداری پر استرس ترین شغل دنیاست. خیلی از افراد تمایل ندارند که پس اندازهای زمان بازنشستگی خود را مرتبا مورد بررسی قرار دهند اما کارکنان این شغل مجبور هستند که میلیاردها دارایی دیگران را بررسی و کنترل نمایند.

لگ معتقد است: امور مالی دیگران قطعا با مسئولیت پاسخگویی بالایی همراه است، از طرفی شرایط بازار تحت کنترل مشاور مالی و حسابدارن نمی باشد در نتیجه مشخص نیست که در دنیای کسب و کار چه شرایطی رخ می دهد. علاوه بر این مشاوران مالی در مواردی که مشتری قسمتی از دارایی اش را از دست می دهد احساس عذاب وجدان و گناه می کنند. همچنین مشاوران مالی مرتبا با حسابداران یا مشاوران مالی و اقتصادی در حال بحث و بگومگو هستند.

پر استرس ترین مشاغل جهان,افسرده کننده ترین شغل دنیا,افسردگی شغل,

8. پرسنل واحد تعمیر و نگهداری

پرسنلی که در واحد تعمیر و نگهداری مشغول به کار هستند در تمام فصول صرف نظر از گرما و سرما مجبور اند در ساعات غیر عادی و شیفت شب به تعمیر قطعات و بخش های لازم بپردازند. آن ها در مقابل تعمیرات سنگینی که انجام می دهند حقوق بسیار کمی دریافت می کنند و همین مسئله موجب می شود که میزان افسردگی در این شغل افزایش یابد.

بر اساس صحبت های ویلارد: داشتن شیفت کاری چرخشی و متغیر سبب جدایی آنان از دوستان و همکارانشان می شود که می تواند موضوعی خطرناک باشد و نرخ افسردگی در این شغل را بیشتر کند.

پر استرس ترین شغل دنیا,پر استرس ترین شغل ها,پر استرس ترین شغل های جهان,

7. پرسنل مدیریت پشتیبانی

این پرسنل دارای مسئولیت های زیادی هستند و باید بتوانند تمامی موضوعات کوچک و بزرگ سازمان در رده های بالا را تحمل نمایند حتی اگر موجب ناراحتی آن ها گردد.

لگ معتقد است: اگر چه این افراد در خط مقدم تمامی امور سازمان می باشند ولی دارای جایگاه پایینی درچارت اداری هستند، از این رو قادر نیستند که بر دیگر امور کنترل داشته باشند. این پرسنل زحمت کش معمولا ناشناخته هستند و فعالیت های سخت و پیش بینی نشده آن ها در طول روز است که موجب می شود دیگران و سایر پرسنل کار راحت و بدون دغدغه ای داشته باشند.

پر استرس ترین شغل های دنیا,پر استرس ترین مشاغل جهان,افسرده کننده ترین شغل دنیا,

6. معلمان

امروزه شاهد افزایش میزان استخدام معلم ها در اکثر جوامع هستیم و معمولا حجم کاری آن ها بسیار بالا است به طوری که با اتمام شیفت کاری خود دوباره کار می کنند و حتی مجبور می شوند بخشی از کارها را در منزل خود انجام دهند.

ویلیارد در این باره می گوید : مدرسه ها با هدف ارتقا استانداردها و جایگاه خود، بچه ها، والدین هر کدام به نحوی موجب می شوند که معلمان تحت فشار قرار بگیرند. همین مسئله موجب می شود که این کار برای معلم ها سخت شود و انگیزه اولیه ای که برای ورود به این شغل داشته اند را از دست دهند و فراموش کنند.

افسردگی شغل,پر استرس ترین شغل دنیا,پر استرس ترین شغل ها,

5. بازیگران، هنرمندان و نویسندگان

این شغل هم از پر استرس ترین شغل های دنیاست چراکه دارای ساعات کاری نامشخصی است که می تواند نظم زندگی هنرمند را به طور کامل به هم بزند، از طرفی حقوق نامطمئن و غیر مشخصی دارد. وجود این دو عامل سبب می گردد که فرد به درجاتی از افسردگی برسد. بررسی ها نشان می دهد اختلالات خلقی و روحی و روانی در افرادی که خلاق هستند بیشتر از سایر افراد می تواند بروز کند، به طوری که طی سال گذشته 9 درصد هنرمندان دچار افسردگی شدید شدند. در این میان مردان هنرمند نسبت به زنان هنرمند به دلیل تمام وقت کار کردن بیشتر به افسردگی مبتلا می شوند.

لگ در این باره می گوید: بیماری اختلال دو قطبی در میان هنرمندان و بازیگران بسیار شایع است که این اختلالات خلقی معمولا یا درمان نشده اند و یا اصلا تشخیص داده نشده اند. معمولا افرادی که وارد حوزه کار هنری می شوند و شرایط زندگی  جدیدی که دارند باعث می شود به افسردگی مبتلا شوند و این کاملا رایج و عادی است.

پر استرس ترین شغل های جهان,پر استرس ترین شغل های دنیا,پر استرس ترین مشاغل جهان,

4. پرسنل سلامت و امور بهداشت

پزشکان، پرستاران، درمانگران و سایر افراد حرفه ای در این حوزه جز کادر سلامت و درمان قرار دارند و با وجود سختی ها و زحمات بسیاری که می کشند میزان تسهیلات کمی به آن ها تعلق می گیرد. این افراد ساعات و روزهای کاری منظمی ندارند و چون با جان انسان ها سروکار دارند هر لحظه که به آن ها احتیاج باشد باید در محل کار حاضر باشند.

ویلارد می گوید: با توجه به اینکه آن ها در طول روز با انواع مرگ، بیماری و خانواده های بیماران در ارتباط هستند روحیه آن ها کاملا تحت تاثیر قرار می گیرد و موجب می شود که تصور کنند جهان جای غمگین تری است.

افسرده کننده ترین شغل دنیا,افسردگی شغل,پر استرس ترین شغل دنیا,

3. مددکاری اجتماعی

این شغل یکی از پر استرس ترین مشاغل جهان، زیرا مددکاران در طول روز با افراد بسیاری از جمله خانواده هایی که دارای بحران های خاصی هستند، کودکانی که مورد سواستفاده و آزارو اذیت جنسی و بدنی قرار گرفته اند و … سروکار دارند و از طرفی کاغذ بازی های اداری نیز وجود دارد و تمامی این عوامل سبب شود که شغل آن ها شغلی کاملا استرس زا در تمام ایام و ساعات هفته باشد.

ویلیارد بر این باور است: اگر می خواهید شغلی را به بهترین شکل ممکن انجام دهید نیاز است به سختی کار و تلاش و حتی فداکاری کنید. مددکاران نمونه بارز این موضوع هستند و به دلیل فداکاری بیش از حدی که در ارتباط با مددجویان و افراد نیازمند دارند خیلی زودتر از سایر مشاغل شکسته می شوند و از پا می افتند.

پر استرس ترین شغل ها,پر استرس ترین شغل های جهان,پر استرس ترین شغل های دنیا,

2. پرسنل خدمات غذایی

این افراد که در امر غذا خدمت دهی می کنند با وجود آنکه در طول روز امر و نهی فراوانی از مشتریان و پرسنل می شنوند و سخت کار می کنند اما دارای حقوق پایینی هستند و همین امر موجب می شود از این شغل و درآمد پایین آن خسته شوند. بر اساس تحقیقات انجام شده حدود 10 درصد پرسنل خدمات غذایی در طی یک سال دچار افسردگی حاد شده اند و 15 درصد زنانی که در این حوزه فعالیت دارند نیز در معرض خطر ابتلا به افسردگی هستند.

لگ در این باره می گوید: از پرسنل فعال در این حوزه معمولا تقدیر و تشکر صورت نمی گیرد حتی ممکن است که مردم برخورد مناسب و همراه با احترامی با آن ها نداشته باشند به طوری که گاهی به درگیری فیزیکی نیز ختم شود. قطعا یک فرد افسرده نمی تواند پر انرژی و فعال باشد در نتیجه  ادامه دادن این شغل برایش بسیار سخت خواهد شد.

پر استرس ترین مشاغل جهان,افسرده کننده ترین شغل دنیا,افسردگی شغل,

1. پرستاران خانگی، نگهداری از کودکان

بر اساس تحقیقات انجام شده 11 درصد افراد ارائه دهنده خدمات شخصی به افسردگی شدید مبتلا هستند. میزان ابتلا به افسردگی در کل جمعیت 7 درصد و بین افراد بیکار 13 درصد می باشد.

دکتر کریستوفر ویلارد که روانشناس بالینی در دانشگاه تافتس است می گوید: این افراد در یک روز عادی کاری باید غذا درست کنند، از فرد مراقبت کنند و اورا به حمام ببرند و … از طرفی چون این افراد یا کم سن و سال هستند و یا به دلیل بیماری قادر به تشکر و قدردانی نیستند و یا عادت ندارند موجب می شود که این پرسنل انرژی مثبتی دریافت نکنند و کاری استرس زا همراه با افسردگی داشته باشند.

1 دیدگاه

  1. با سلام
    درسته که حسابداری رشته سخت و پرمسئولیتی هست ولی کلی جذابیت با خودش به همراه داره.افراد در کل سازمان با حسابدارها در تماس هستند و این خودش کلی جذابیت داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا