سرگرمی

10 اشتباهی که سوارکاران تازه کار را دچار مشکل میکند

خلاصه نوشته
  • سوارکاری یکی از جذاب ترین فعالیت های ورزشی و تفریحی است. از گذشته های کهن تا به امروز همواره از ورزش سوارکاری به عنوان یک ورزش و فنون رزم یاد شده است، در دین اسلام نیز به ما توصیه شده که به فرزندانتان سوارکاری، شنا و تیر اندازی بیاموزید.

اشتباهاتی که سوارکاران تازه کار باید بدانند

در طول ادوار گوناگون ورزش سوارکاری با بازی ها و فعالیت های متفاوت ادغام شده و ورزش هایی همچون چوگان، بزکشی، کورس و اجرای حرکات نمایشی با اسب را بوجود آورده است. سوارکاری نیز مانند هر ورزش دیگری فنون و مهارت های خاص خودش را می طلبد. بسیاری از سوارکاران مبتدی تجربه افتادن یا پرت شدن از اسب را دارند که گاها منجر به ایجاد آسیب دیدگی های شدید می گردد. اما چه اشتباهاتی موجب بروز حادثه در حین سواری می شود. با ما همراه شوید تا به بررسی این اشتباهات ساده بپردازیم.

سوارکاران تازه کار,سوارکاران مبتدی,سوارکاری تازه کار,

10. نگاه کردن مداوم به اسب

اشتباه شایعی که در تمام سوارکارن مبتدی اتفاق می افتد این است که سوارکار بجای نگاه کردن به مسیر مقابلش، به اسب خیره می شود، که ناشی از استرس و عصبی بودن فرد سوارکار می باشد. بهترین کار در حین سواری نگاه کردن به مسیر پیش رو، از بین دو گوش اسب است.

9. فشار زیاد به افسار اسب

افسار در سوارکاری برای متوقف کردن اسب به کار می رود نه برای تعیین جهت حرکت. زمانی که افسار را بیش از حد سفت نگه دارید موجب بی حس شدن دهان اسب شده و دیگر فرمان توقف را متوجه نخواهد شد. سعی کنید برای تغییر جهت از پاهای تان کمک بگیرید و همیشه تمرین کنید که افسار را شل نگه دارید.

ورزش سوارکاری,سوارکاران تازه کار,سوارکاران مبتدی,

8. نحوه سوار شدن روی اسب

نشستن بر اسب نیز شیوه های خاص خودش را دارد. اسب در زمان دویدن سرش را تکان می دهد و همین تکان ها سوارکاران تازه کار را سردرگم کرده و موجب از دست دادن افسار خواهد شد. سوار کار باید به صورت صاف با سینه ستبر بر اسبش سوار شود، افسار را محکم در دستش بفشارد اما قسمت جلویی دهانه را آزاد و آویزان نگه دارد.

7. حبس کردن نفس!

استرس و ترس سوارکار چه حرفه ای باشد و چه مبتدی موجب می شود که فرد فراموش کند درست نفس بکشد. همین عدم نفس گیری صحیح، باعث گرفتگی و انقباض عضلات دیافراگم می شود که با درد شدیدی همراه است. در زمان سواری تا می توانید نفس های عمیق و منظم بکشید.

سوارکاری تازه کار,ورزش سوارکاری,سوارکاران تازه کار,

6. نحوه ای که پاها در رکاب قرار می گیرد

زمانی که سوار بر اسب هستید باید یک سوم کف پای تان در رکاب فرو رود، اگر تمام پا را در رکاب جای دهید ممکن است موجب آسیب به مچ تان شود، ضمن اینکه پا باید آزاد باشد که اگر از اسب به زیر افتادید، پای تان در رکاب گیر نکند و با اسب بر زمین کشیده نشوید. بند رکاب را متناسب با اندازه پاهای تان تنظیم نمایید. توجه داشته باشید روی اسب حالت خمیده و غوز کرده ننشینید، زیرا موجب آسیب های جدی به ستون فقرات تان خواهد شد.

این مطلب را از دست ندهید
10 ایده خلاقانه برای ساخت برد یادداشت در منزل

5. قرار گرفتن نوک انگشتان پا در رکاب

در سوارکاران تازه کار به دلیل عدم تجربه کافی و تکان های شدید اسب، پایشان از رکاب خارج شده و گاها روی انگشتان شان قرار می گیرند، که در زمان پرش تنه سوارکار به سمت بالا با عدم تعادل روبرو شده به زمین می افتند. در زمان حرکات یورتمه تمرکزتان را بر درست نگه داشتن پاها در رکاب قرار دهید.

سوارکاران مبتدی,سوارکاری تازه کار,ورزش سوارکاری,

4. دور کردن دست ها از افسار

سیستم طبیعی بدن مان ایجاب می کند که زمان به هم خوردن تعادل دست های خود را به طرفین بدن مان باز کنیم. در زمان سوارکاری چون بدن تعادل لازم را ندارد و حس ناامنی در سوارکار ایجاد می شود، دست هایش را همراه با افسار از هم دور می کند که موجب سردرگمی اسب و عصیانش خواهد شد. در زمان سواری سعی کنید زانوها و ران ها را به بدن اسب نزدیک کنید تا تعادل تان را بدست آورید. ضمن اینکه دستان تان را نزدیک به هم قرار دهید.

3. تغییر مسیر ناگهانی

این مورد در بسیاری از سوارکاران مبتدی اتفاق می افتد زمانی که قصد دارند مسیرشان را تغییر بدهند، یا به صورت غیر منتظره به مانعی بر می خورند، به یکباره افسار اسب را به عقب می کشند. اسب دچار ترس و شوک شده و با بلند شدن بر روی دو پا موجب پرتاب شدن سوارکار می شود.

سوارکاران تازه کار,سوارکاران مبتدی,سوارکاری تازه کار,

2. پریدن از اسب

سوارکاران تازه کار زمان پایین پریدن از اسب نباید عجله کند، حتی الامکان باید یک نفر افسار اسب را نگه دارد، زیرا گاهی اسب با فشار سوارکار به یک سمت بدنش، می جهد، و این جهش زمانی که هنوز پای شما در رکاب قرار دارد بسیار خطرناک می باشد. پس زمان پیاده شدن از اسب به سمت شکم تان از آن پیاده شوید.

1. فشار زیادی با پا به اسب وارد می کنید

شاید برخی از شما شنیده باشید که اسب، سوارکار حرفه ایی را از مبتدی تشخیص می دهد، باید بگوییم کاملا درست است. یک سوارکار حرفه ایی هرگز پاهایش را به شکم اسب نمی چسباند و با پا به بدن اسب فشار وارد نمی کنند. فشار زیاد موجب آزار دیدن اسب شده و با جهش و یا سریع دویدن اعتراضش را نشان می دهد. در این زمان سوار مبتدی قطعا از اسب به زیر خواهد افتاد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا