خبری های شگفت انگیز

10 تا از مشهورترین دانشگاه های جهان که تحصیل در آن ها آرزوی هرکسی است

افزایش بازدید در گوگل

معروف ترین دانشگاه های جهان کدامند؟

از ورود به دانشگاه همواره به عنوان مسئله ای مهم و تاثیر گذار یاد می شود. پذیرش در معروف ترین موسسات آموزشی نیز دغده بسیاری از افراد می باشد. بنا بر همین مسئله، هرساله بر اساس معیارهای به خصوصی،

ادامه دادن تحصیلات عالیه و ورود به دانشگاه مسئله است که بسیاری از افارد سال های ولانی از عمرشان را صرف آن می کنند. درس خواندن در مقاطع بالاتر طبیعتا اگر سیر عادی امور طی شود؛ درآمد و رفاه را به دنبال خواهد اورد.

درست یا غلط به هر صورت جامعه به افراد تحصیل کرده جایگاه اجتماعی مطلوب تری اعطا می کند. این دسته از مردم فرصت های مناسب تری بدست می آورند و روابط گسترده تری هم دارند.

صرف دانشجو شدن نمی تواند به تنهایی همچین چشم اندازی را ترسیم کند؛ مگر اینکه در دانشگاه معتبر و خوش نامی پذیرفته شده باشید! هرچند مسائل انسانی را نمی توان با نسخه پیچی های یکسان حل و فصل کرد. با این حال تاثیر بعضی شاخص ها مانند همین مورد، انکار کردنی نیست.

هر ساله از طرف موسسات اعتبار سنجی متعدد و شناخته شده و همچنین نشریات معتبری مانند تایمز، رنکینگی از بهترین دانشگاه های دنیا ارائه می شود. در هر رتبه بندی بر اساس برخی استانداردها، رتبه ها کم و بیش متفاوت خواهند بود.

به همین علت نمی توان به درستی و کاملا دقیق گفت که چه دانشگاهی حقیقتا بهترین دانشگاه جهان است. بنا بر رشته تحصیلی، فارغ التحصیلان هر رشته، روش های آموزشی و مواردی از این دست، اطلاق شماره های یک تا ده می تواند بسیار متغیر باشد.

در لیست پیش رو از بهترین ها، گزینه هایی را نام برده ایم که در چند سال اخیر، از لیست های مختلف خارج نشده اند. علی رم وجود تفاوت های جزئی از شماری از آن ها همیشه تحت عنوان برترین ها یاد شده است.

بر همین اساس در بست فارسی ۱۰ مورد را گزینش و معرفی کرده ایم که در ادامه یک به یک توضیح خواهیم داد.

بهترین دانشگاه جهان,بهترین دانشگاه های جهان,بهترین دانشگاه های جهان 2021

۱۰. دانشگاه ییل | Yale University

در سال ۱۷۰۱میلادی، دانشگاه خصوصی ییل یکی از مشهورترین دانشگاه های جهان در ایالت کنتیکت ایالات متحده افتتاح شد. هم اکنون ۱۲ هزار دانشجو از شهرهای مختلف آمریکا و دیگر مناطق جهان در دانشکده های حقوق، معماری، مدیریت، پرستاری، داروسازی، جنگل داری و محیط زیست، موسیقی و هنر آن در حال تحصیل هستند.

چند تن از سیاستمداران معروف آمریکایی مثل جان کری، بیل و هیلاری کلینتون و جورج بوش همگی در آن جا درس خوانده اند. همچین هنرمندان شهیری مانند پل نیومن، الیا کازان، مریل استریپ و جودی فاستر نیز از همین مکان مدرک شان را تحویل گرفته اند.

محیط سرسبز و بسیار زیبا به علاوه سطح بالای کیفیت آموزش سبب شده تا ییل یکی از پرطرفدار ترین ها در سطح جهان باشد. در تمام رنکینگ های معتبر، همواره نامی از این مرکز آموزشی به چشم می خورد.

بهترین دانشگاه های دنیا,مشهورترین دانشگاه دنیا,مشهورترین دانشگاه های جهان

۹. دانشگاه آکسفورد | University Oxford

آکسفورد از قدیمی ترین دانشگاه های جهان است که زمان دقیق افتاح آن به روشنی مشخص نیست. این مورد در جنوب انگلستان واقع شده و سالانه هزاران دانشجو را از سراسر دنیا می پذیرد.

نکته جالب که درباره آن وجود دارد به پراکندگی قسمت های مختلفش در کل شهر مربوط می شود. در طول سال های متمادی برخی دانشکده ها جدای از هم در نقاط مختلف شهر تشکیل شدند. چندین موزه، نمایشگاه دائمی، پارک، گالری های هنری و علمی، باغ و… در حال حاضر زیر مجموعه این دانشگاه به شمار می روند.

کتابخانه عظیم و تماشایی آکسفورد حدود ۱۱ میلیون کتاب را در خود جای داده و به همین سبب، بزرگ ترین و کامل ترین کتابخانه کشور محسوب می شود. دانشجویانی که هر ساله از اروپا و آسیا راهی آن می شوند؛ در ۳۸ دانشکده به تحصیل مشغول خواهند شد.

جالب است بدانید که این دانشگاه فارغ التحصیلان بسیار مشهوری نیز داشته؛ نویسندگانی چون اسکار وایلد و جی آر آر تالکین، زنان قدرتمندی چون مارگارت تاچر و تعداد زیادی از برندگان جایزه نوبل از دانش آموختگان آن بوده اند.

معروف ترین دانشگاه های جهان,بهترین دانشگاه جهان,بهترین دانشگاه های جهان

۸. دانشگاه کمبریج | University of Cambridge

قدمت دانشگاه کمبریج به بیش از ۸۰۰ سال پیش می رسد. می توان آن را به نوعی برادر خوانده آکسفورد نام برد. این مورد همواره در طول تاریخ تاثیر گذار و مهم بوده و افرادی چون نیوتون، چارلز داروین، فرانسیس بیکن، استون هاوکینگ، لودویگ ویتنگشتاین و… همگی از دانشجویان معروف آن بودند.

این موسسه ثروتمند ۱۱۴ کتابخانه، موزه های علمی و هنری، باغ های گیاه شناسی و آزمایشگاه های مجهز را در اختیار خود دارد. همچین دارای حدود ۸ میلیون جلد کتاب است. دانشجویان در ۳۱ دانشکده مجزا که تقریبا اغلب رشته های تحصیلی را دارا می باشند، به درس خواندن مشغول هستند.

گرفتن پذیرش از آن جا کار چندان ساده ای نیست، اما به طور قطع اگر شانسش را داشته باشید تجربه فوق العاده ای در انتظارتان خواهد بود.

بهترین دانشگاه جهان,بهترین دانشگاه های جهان,بهترین دانشگاه های جهان 2021

۷. دانشگاه پرینستون | Princeton University

حتما کنجکاو هستید تا بدانید دانشمند بزرگی چون آلبرت انشتین از کجا فارغ التحصیل شده است! دانشگاه پرینستون از قدیمی ترین ها و بهترین دانشگاه های جهان در ایالات متحده می باشد و در حال حاضر بیشتر از ۷ هزار دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند.

تنها تا سال ۲۰۱۸، ۶۵ نفر از برندگان جایزه نوبل به همین مکان تعلق داشتند. این عدد نشان دهنده سطح آموزشی پیشرفته و کارآمد آن دارد. جف بزوس میلیاردر معروف جهان، میشل اوباما، اف اسکات فیتز جرالد و آلن تورینگ بزرگ همگی روزی در همین دانشگاه درس خوانده اند.

مریم میرزاخانی، ریاضی دان پر افتخار ایرانی نیز تا قبل از سال ۲۰۰۸ جایگاه استادی پرینستون را بر عهده داشت. سالانه در رتبه بندی برترین موسسات آموزشی، این فضا جایگاهی همیشگی و ویژه را در اختیار دارد.

بهترین دانشگاه جهان,بهترین دانشگاه های جهان,بهترین دانشگاه های جهان 2021

۶. دانشگاه کلمبیا | Columbia University

یکی دیگر از شناخته شده و معتبرترین دانشگاه ها در دنیا، دانشگاه کلمبیا است. این موسسه بیشترین تعداد برندگان نوبل، یعنی ۸۲ نفر را تا به حال به جامعه جهانی تقدیم کرده؛ میلتون فریدمن یکی از آن ها به شمار می رود.

در رتبه بندی ها، این مورد همواره در بین ده دانشگاه برتر قرار داشته و چندین هزار دانشجو از کشورهای مختلف دنیا در آن به تحصیل می پردازند. تقریبا می توان گفت اکثر رشته های مهم در آن جا وجود دارد.

زمینه دانشکده ها از پزشکی، معماری، حقوق، خبرنگاری، مشاغل اجتماعی، هنرو…تشکیل شده و بهترین استادان را معرفی می کند. جایزه پولتیزر که هر ساله به روزنامه نگاران، موسیقی دانان و نویسنگان برتر تعلق می گیرد نیز از ابتکارات همین مجموعه است.

بهترین دانشگاه جهان,بهترین دانشگاه های جهان,بهترین دانشگاه های جهان 2021

۵. دانشگاه میشیگان | University Michigan

در سال ۱۸۱۷، در ایالت میشیگان ایالات متحده دانشگاهی به همین نام تاسیس شد که امروزه جزو معروف ترین دانشگاه های جهان محسوب می شود. پذیرش دانشجویان در آن جا بسیار سخت گیرانه است به طوری که از هر ۵۰ هزار نفر، تنها ۱۵ هزار تن از آن ها به مرحله ثبت نام می رسند.

بنیاگذار جست و جوگر گوگل، لری پیج نیز در سال ۱۹۶۵ مدرک دکترای خود را از همین موسسه دریافت کرد. ملیت پذیرفته شدگان، بسیار متنوع است و از صد کشور دنیا در آن دانشجو خواهید دید.

تنها اعضای هیئت علمی این فضا به بیش از ۶ هزار تن می رسد. دانشکده کارآفرینی و بیزینس، معماری، پرستاری، سیاست، موسیقی و هنر، ادبیات، دندان پزشکی و داروسازی از شاخص ترین دانشکده های آن محسوب می شوند.

بهترین دانشگاه جهان,بهترین دانشگاه های جهان,بهترین دانشگاه های جهان 2021

۴. دانشگاه شیکاگو | University Chicago

این فضای علمی در ایالت ایلینوی آمریکا واقع شده است. براساس آخرین اطلاعات که از سال ۲۰۰۶ باقی مانده، حدودا ۱۴ هزار نفر در آن جا به تحصیل مشغول هستند. تا به امروز مشترکا، دانشگاه کلمبیا و شیکاگو هرکدام ۸۲ نفر از برندگان نوبل را معرفی کرده اند.

دانشکده های موجود در این محوطه هر یک به تنهایی اثری درخشان در معماری به شمار می روند. موسسه خاورشناسی آن یکی از جنجال برانگیز ترین قسمت ها در سال های اخیر بوده است. بازگشت یا عدم بازگشت چندین اثر باستانی متعلق به ایران که در آن جا به امانت گذاشته شده بود؛ بحث اصلی این درگیری ها می باشد.

یکی از جالب ترن ابتکارات این مجموعه، انگیزه نامه های عجیب و البته خواندنی است که پیش از پذیرش باید از سوی دانشجویان پر شوند. صداقت، ابتکار و تخیل را به کار ببندید و تصور کنید برای پاسخ گفتن به آن سوالات، چه حرف هایی برای گفتن دارید!

بهترین دانشگاه جهان,بهترین دانشگاه های جهان,بهترین دانشگاه های جهان 2021

۳. دانشگاه برکلی | University Berkeley

سیستم آموزشی قدرتمند دانشگاه های کالیفرنیا، چند زیر مجموعه مشهور در شهرهایی نظیر سان فرانسیسکو، لس آنجلس، سانتا کروز، سن دیه گو، برکلی و … در اختیار دارد. دانشگاهی که در برکلی واقع شده از معتر ترین ها در رنکینگ های جهانی محسوب می شود.

تا پیش از سال ۱۹۶۰، این فضا چندان شهرتی نداشت. بعدها به دلیل برخی مسائل سیاسی نام آن بر سر زبان ها افتاد. دانشکده های شیمی، روزنامه نگاری، بازرگانی، مهندسی، زیست، حقوق، رفاه اجتماعی، بهداشت و… از مهم ترین دپارتمان های آن هستند.

در زمینه تحصیلات دوره کارشناسی، این دانشگاه جزو برترین ها و جامع ترین ها است. فعالیت های علمی و دستاوردهای آن تاثیر زیادی در پیشرفت علم داشته اند؛ این تحقیقات و آزمایش ها به خصوص در زمینه زیست و شیمی بسیار قابل توجه می باشند.

جالب است بدانید هنرپیشه عصر طلایی هالیوود، گریگوری پک محبوب روزی در برکلی درس می خواند.

بهترین دانشگاه جهان,بهترین دانشگاه های جهان,بهترین دانشگاه های جهان 2021

۲. دانشگاه هاروارد | Harvard University

دانشگاه هاروارد در ایالت ماساچوست امریکا قرار گرفته و از نام آشنا ترین مراکز آموزشی دنیا به شمار می رود. شهرت این مجموعه عظیم در سراسر جهان گسترش یافته و آن به یکی از مهم ترین ها بدل کرده است.

کمک ۷۷۹ پوندی به علاوه ۴۰۰ کتابی که جان هاروارد، کشیش بریتانیایی الاصل به آن جا اهدا کرد؛ سبب شد تا به افتخار او، نامش برای همیشه بر روی دانشگاه باقی بماند. شعبات کتابخانه این مجموعه، بر روی هم رفته ۱۴ و نیم میلیون جلد کتاب را در خود جای داده اند.

برای تحصیل در رشته های علوم انسانی، پزشکی، الهیات، حقوق، علوم طبیعی و مهندسی، یکی از بهترین پیشنهادات همین مورد می باشد. فیزیک دان بزرگ ایرانی-آمریکایی کامران وفا و مریم میرزاخانی هردو از استادان به نام آن جا بودند.

تئودور روزولت، فرانکلین روزولت، جان اف کندی، باراک اوباما، مارک زاکربرگ، مت دیمون، ناتالی پورتمن، کونن اوبراین و… همگی روزی در همین مکان درس می خواندند.

بهترین دانشگاه جهان,بهترین دانشگاه های جهان,بهترین دانشگاه های جهان 2021

۱. دانشگاه استنفورد | Stanford University

آقا و خانم استنفورد در سال ۱۸۸۵ میلادی، در زمین های کشاورزی خود که در ایالت کالیفرنیا واقع شده بودند؛ دانشگاه استنفورد یکی از معروف ترین دانشگاه های جهان را به یاد پسر درگذشته شان احداث کردند. هم اکنون محوطه که آن ها به این کار اختصاص داده بودند را به عنوان دره سیلیکون ولی می شناسیم.

گالری ها و مراکز هنری وابسته به این مجموعه از بهترین ها و کامل ترین ها می باشند. تاکنون ۸۴ نفر از همین موسسه آموزشی-تحقیقاتی موفق شدند تا جایزه نوبل را بدست آورند.

همچنین جالب خواهد بود اگر بدانید ایرانیان معروفی در آن جا درس خوانده یا تدریس کرده اند. سیمین دانشور، محمدرضا عارف، امید کردستانی عضو هیئت مدیره شرکت توییتر از جمله آن ها هستند.

مریم میرزاخانی و مورخ برجسته ایرانی عباس میلانی و دکتر رضا سعدآبادی نیز دوره ای در استنفورد به استادی مشغول بودند. این دانشگاه علاوه بر کیفیت اموزشی قابل توجه خود، یکی از زیبا و چشم نوازترین محیط های تحصیلی دنیا هم به شمار می رود.

به نظر شما معروف ترین دانشگاه جهان کدام است؟

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا