راهنمای سفر به ایرانگردشگری

بهترین زمان سفر به چابهار

خلاصه نوشته
  • بهترین زمان سفر به چابهار، که یکی از بهترین شهرهای جنوبی درکشورمان است، بسیار متفاوت می باشد و این تفاوت بستگی به هدف شما از سفر به این شهر دارد. حال این هدف می تواند تفریحی و گردشگری و یا سفری کاری باشد.

راهنمای سفر به چابهار

چابهار کجاست؟ چابهار یکی از بندری ترین شهرهای ایران است که در جنوب شرقی سیستان و بلوچستان واقع شده ست. این شهر اولین بندر اقیانوسی ایران به شمار می رود و به خاطر موقعیت جغرافیایی خوبی که دارد از لحاظ تجاری و گردشگری جایگاه ویژه ای در ایران دارد. چابهار بهترین جاذبه های گردشگری طبیعی را در خود جای داده است. یکی دیگر از ویژگی های چابهار این است که آب و هوایی بهاری و معتدل دارد به همین دلیل بهترین زمان سفر به چابهار همین فصل است چرا که گردشگران بسیاری در ایامی همچون ایام نوروز این شهر را برای سفر انتخاب می کنند.

همانطور که گفتیم چابهار یک شهر بندری است و از لحاظ جغرافیایی در کنار آب دریای عمان و اقیانوس هند قرار گرفته است. این شهر از شمال با شهرستانن ایرانشهر و نیکشهر و از سمت جنوب به دنیای عمان و از سمت شرقی به پاکستان و از غرب هم به شهر کرمان منتهی شده است. مساحت چابهار تقریبا 9739 کیلومتر مربع می باشد و حدود 7 متر از سطح دریا فاصله دارد. در این شهر به دلیل آب و هوای خوبی که دارد محصولات بسیار خوبی کاشت می شود مانند انبه، موز، چیچک، لیمو، سبزی و صیفی جات. میوه های دیگری مانند خربزه و نارگیل درختی هم از جمله سوغاتی های محبوب چابهار هستند. در ادامه این مطلب قصد داریم به بهترین زمان مسافرت به چابهار بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

بهترين زمان سفر به چابهار,بهترین زمان برای سفر به چابهار,بهترین زمان برای مسافرت به چابهار,

آب و هوای چابهار

آب و هوای چابهار در بیشتر اوقات و در بیشتر فصول سال بهاری است و در اکثر روزهای سال هم بسیار معتدل و مطبوع می باشد. بر اساس بررسی های سازمان هوا شناسی سردترین روزهای سال در چابهار 10 درجه سانتی گراد است و گرم ترین روزهای آن 36 درجه سانتی گراد می باشد. در این شهر بادهای موسمی مونسون می وزند. این بادها از اقیانوس هند به بندر چابهار می رسند و باعث طراوت و خنکی هوا می شوند که البته نزدیکی به مدار راس السرطان هم بر دلپذیر بودن این هوا می افزاید. سازمان هواشناسی آب هوای این بندر را به میامی تشبیه می کند، چراکه این شهر را گرم ترین نقطه جنوبی کشور می دانند که زمستان هایی خنک و تابستان هایی معتدل دارد.

بهترین زمان سفر به چابهار,بهترین زمان مسافرت به چابهار,بهترین سوغات چابهار,

بهترین فصل سفر به چابهار

همانطور که می دانید سفر به جنوب و شمال کشور همیشه مستلزم این است که اطلاعاتی درست و دقیق در مورد آب و هوای آن داشته باشید و چابهار هم از این قاعده مستثنی نیست چراکه آب و هوای بنادر همیشه متغیر و تا حدودی غیر قابل پیش بینی هستند پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا بهترین فصل های سفر به چابهار را به شما معرفی کنیم.

بهترین وقت سفر به چابهار,بهترين زمان سفر به چابهار,بهترین زمان برای سفر به چابهار,

سفر به چابهار در فصل بهار

همانطور که از نام این شهر پیداست، در فصل بهار از لحاظ آب و هوایی بسیار فوق العاده است. بهترین زمان سفر به چابهار در فصل بهار است چراکه آب هوایش بسیار معتدل و مطبوع است. نه خبری از سرماست و نه گرمای طاقت فرسا، پس می توانید با خیال راحت به گشت و گذار بپردازید و از طبیعت بکری که در این فصل به وجود می آید نهایت لذت را ببرید.

سفر به چابهار در فصل تابستان

چابهار یکی از خنک ترین بندرهای ایران است که حتی در فصل تابستان هم خنک و معتدل است. شاید تا به حال واژه مونسون به گوش تان خورده باشد. این واژه ریشه در زبان عربی دارد و به معنی فصل است. مونسون بادهایی هستند که تقریبا شبیه به نسیم های دریایی می باشند اما سرعت بیشتری در هنگام وزش دارند و شدید تر هستند. این بادها در زمان های خاصی از سال می وزند و موجب لذت بخش تر شدن هوا برای ساکنین شهر و گردشگران در فصل تابستان می شوند. پس اگر فکر می کنید که چابهار در فصل تابستان و آب و هوایی جهنمی دارد کاملا در اشتباهید. تابستان هم بهترین وقت سفر به چابهار است خصوصا در ماه های تیر و مرداد که فصل وزش باد های مونسون می باشد.

بهترین زمان برای مسافرت به چابهار,بهترین زمان سفر به چابهار,بهترین زمان مسافرت به چابهار,

سفر به چابهار در فصل پاییز

چابهار یکی از بندرهایی است که سفر به آن در هر فصلی امکان پذیر است. فصل پاییز آب و هوای این شهر کمی رو به سردی می رود و پیشنهاد می کنیم در حین بستن چمدان ها لباس های گرم تان با خودتان ببرید. در اکثر فصل های سال خصوصا فصل بهار بندر چابهار بسیار شلوغ می شود اما با آمدن فصل پاییز و بازگشایی مدارس، شهر خلوت شده و دیگر خبری از شلوغی جمعیت نیست و اکثر مسافرین به شهر خود باز می گردند. پس اگر قصد دارید تا در زمانی خلوت سفر کنید پاییز بهترین زمان برای سفر به چابهار است.

سفر به چابهار در فصل زمستان

در این فصل چابهار دچتر وزش بادهای ناگهانی از سمت جنوب اقیانوس هند می باشد. اما با این حال یکی از مهم ترین خصوصیات این شهر این است که شما می توانید در هر زمانی به آن سفر کنید چراکه از لحاظ آب و هوایی هیچ محدودیتی برای تان وجود ندارد.

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از بهترین جاذبه های گردشگری بابل با عکس

بهترین سوغات چابهار,بهترین وقت سفر به چابهار,بهترين زمان سفر به چابهار,

بهترین غذاهای چابهار

بت ماش

بت ماش یکی از محبوب ترین غذاهای محلی چابهار است که معمولا در فصل ها سرد مانند پاییز و زمستان پخته می شود. برخی از مردم هم این غذا را به عنوان وعده افطاری و سحری برای ماه رمضان می پزند چراکه معتقد هستند، بت ماش یک وعده غذایی مقوی است و اگر در سحری از این غذا خورده شود تا افطار گرسنگی احساس نمی شود. این غذا تا حدودی شبیه به دمپختک طبخ می شود و ترکیبی از برنج، سبزی های معطر تازه و ماش است که در کنار ترشیجات سرو می شود.

تخلان

این خوراک خوشمزه در اکثر رستوران های سنتی چابهار یافت می شود و شما می توانید آن را در سفر به چابهار امتحان کنید. ترکیب این غذا از گندم و دنبه پخته شده گوسفند است. این غذا یک وعده غذایی مناسب برای زنانی است که به تازگی زایمان کرده اند، چراکه طبعش بسیار گرم است و باعث می شود قوت و انرژی از دست رفته مادر باز هم به او بازگردد. برای تهیه این غذا گندم نیمه زرد را می جوشانند و آن را خشک کرده و می کوبند. سپس در سری دوم آن را به همراه دنبه یا همان چربی گوسفند می کوبند. در آخر مواد را داخل قابلمه ریخته و بر روی حرارت کم می گذارند تا به خوبی پخته شده و به اصطلاح جا بیفتد. طعم این غذا ا حدودی شبیه به طعم حلیم است.

تباهگ

در گذشته امکانات بسیار محدود بود و یخچال هم وجود نداشت و مردم برای اینکه گوشت و دیگر مواد غذایی شان فاسد نشود از روش های مختلفی برای نگهداری مواد غذایی شان استفاده می کردند که یکی از این روش ها نمک دود کردن بود. تباهگ هم یکی دیگر از خوشمزه ترین غذاهای سنتی و محلی چابهار است که با همین روش سنتی طبخ می شود. برای پخت این غذا ابتدا گوش ها را به صورت حلقه حلقه می برند و با نمک و دانه های انار خشک شده بر روی گوشت ریخته و آن را زیر آفتاب قرار می دهند و برای اینکه گرد و غبار بر روی گوشت ننشیند از پارچه ای ظریف و توری مانند استفاده کرده و دور تا دور آن را پوشش می دهند.

بهترین زمان برای سفر به چابهار,بهترین زمان برای مسافرت به چابهار,بهترین زمان سفر به چابهار,

بهترین زمان خرید در چابهار

همانطور که در قسمت بالا هم گفتیم چابهار یکی از بندرهای اقتصادی ایران است و به همین دلیل اهمیت بسیاری دارد. در چابهار هر چیزی که بخواهید پیدا می شود از شیر مرغ گرفته تا جان آدمیزاد! پس می توانید در هر زمانی که به این شهر سفر می کنید به خرید بروید و از تخفیفات ویژه مغازه ها و مراکز خرید استفاده کنید.

ارزان ترین زمان خرید در چابهار

فصل بهار یکی از فصل های خلوت در چابهار است چراکه با شروع مدارس اکثر گردشگران به خانه و شهر خود باز می گردند و سیل توریست ها هم کاهش می یابد. همین باعث می شود تا قیمت بسیاری از اجناس و اقامت در هتل ها کاهش یابد. بنابراین اگر قصد دارید تا سفری ارزان داشته باشید، پس فصل پاییز بهترین زمان سفر به چابهار است.

بهترین زمان مسافرت به چابهار,بهترین سوغات چابهار,بهترین وقت سفر به چابهار,

بهترین سوغات چابهار

از بهترین و جذاب ترین سوغاتی های چابهار که در سفر خود به این شهر می توانید خریداری نمایید به موارد زیر می توان اشاره نمود.

شیرینی لندو

در چابهار شیرینی های محلی و سنتی به وفور یافت می شود. این شیرینی ها بسیار خوشمزه هستند و در این میان از پرطرفدارترین آن ها می توان به شیرینی بی نظیر و خوش طعم لندو اشاره نمود. در تهیه این شیرینی محلی از گندم، خرما و کنجد استفاده می شود.

سوزن دوزی

سوزن دوزی یا بلوچی دوزی از زیبا ترین و قدیمی ترین صنایع دستی چابهار است که توسط زنان و دختران تولید می شود. پارچه های سوزن دوزی شده بسیار زیبا هستند. غالبا در این هنر از ترکیب رنگ های  گرم و روشن استفاده می شود. رنگ های قرمز و نارنجی رنگ اصلی و رنگ های سفید، سیاه، قهوه ای وسبز رنگ های مکملی هستند که در تهیه پارچه های سوزن دوزی شده به کار می روند.

بهترين زمان سفر به چابهار,بهترین زمان برای سفر به چابهار,بهترین زمان برای مسافرت به چابهار,

ماهی و میگو

چابهار نیز همانند سایرشهرهای بندری ایران مبنع اصلی میگو و ماهی تازه می باشد. ماهی ها و میگوهای با کیفیت چابهار از خوشمزه ترین سوغاتی های این شهر هستند. در سفر به چابهار می توانید انواع ماهی قباد، ماهی سرخو، ماهی سنگسر،ماهی شوریده، ماهی حلوا سفید، ماهی هامور و میگو را خریداری نمایید.

گلیم بافی

گلیم بافی از دیگر صنایع دستی رایج در چابهار است که نقوش و رنگ های زیبایی دارند. گلیم بافی هنری سخت و زمان بر است به طوری که به 70 ساعت زمان برای تهیه یک گلیم 1.5 در 2.5 نیاز است.

سکه دوزی

سکه دوزی های چابهار بسیار زیبا هستند و از محبوب ترین صنایع دستی این شهر محسوب می شوند. پارچه های رنگارنگ سکه دوزی شده که بیشتر جنبه تزیینی دارند می توانند بهترین هدیه به عنوان سوغات برای دوستان باشند.

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از شهرهای خنک ایران در تابستان

بهترین زمان سفر به چابهار,بهترین زمان مسافرت به چابهار,بهترین سوغات چابهار,

معرفی جشنواره ها و فستیوال های معروف چابهار

جشنواره غذای منطقه آزاد چابهار

در این جشنواره کسانی که به آشپزی علاقه دارند شرکت می کنند و هر ساله بیش از 60 هزار نفر از این جشنواره استقبال می کنند. در جشنواره غذای چابهار بیش از 100 نوع غذای سنتی، محلی، مدرن، دسر و نوشیدنی سرو می شود. زمان برگزاری این فستیوال هر سال 28 مرداد است.

جشنواره تابستانی مونسون

جشنواره تابستانی مونسون هر سال از 27 تا 29 مرداد برگزار می شود و هدف از برپایی چنین مراسماتی، به جای آوردن و زنده کردن آداب و رسوم قدیمی و محلی مردم چابهار است. همانطور که گفتیم ماه های مرداد و شهریور، ماه های وزش باد مونسون در این شهر هستند به همین دلیل جشنواره ای جالب برای خوشامد گویی به این نسیم خنک و لطیف که چند صباحی میهمان چابهار است برگزار می شود.

بهترین وقت سفر به چابهار,بهترين زمان سفر به چابهار,بهترین زمان برای سفر به چابهار,

جاذبه های گردشگری چابهار

کوه های مینیاتوری | Martian Mountains

کوه مینیاتوری که به کوه های مریخی هم شهرت دارد در بخشی از طبیعت زیبا و وسیع چابهار واقع شده اند اما متاسفانه تا به امروز چندان مورد توجه گردشگران قرار نگرفته است. در این کوه ها هیچگونه پوشش گیاهی وجود ندارد. این کوه ها از نوعی رسوب تشکیل شده اند و بر اساس تحقیقات زمین شناسی مشخص شده است که در گذشته این کوه ها در زیر تلی از خاک مدفون بوده اند و پس از گذشت سال ها و با وقوع عوامل طبیعی همچون وزش باد، بارش باران و زلزله و سیل کم کم سر از خاک بیرون آورده اند.

بهترین زمان برای مسافرت به چابهار,بهترین زمان سفر به چابهار,بهترین زمان مسافرت به چابهار,

غارهای بان مسیتی | Baan Mesiti Caves

یکی دیگر از محبوب ترین جاذبه های طبیعی و گردشگری چابهار، غارهای بان مسیتی هستند که در 5 کیلومتری شمالی باختر و روستای تیس قرار دارند. این غارها در واقع متشکل از دو غار مصنوعی و طبیعی هستند که در کمار یکدیگر قرار گرفته اند و ظاهری نیم دایره ای دارند. این غار با تراشکاری هایی گسترده شکل گرفته است. در این غار یک آرامگاه کوچک هم وجود دارد که از گچ ساخته شده و هیچ اثری از سنگ نبشه بر روی آن وجود ندارد.

بهترین سوغات چابهار,بهترین وقت سفر به چابهار,بهترين زمان سفر به چابهار,

کوه گل افشان | Mud Volcano

یکی دیگر از حیرت آور ترین دیدنی های چابهار کوه های گل افشان هستند که یکی از مهم ترین شان در نزدیکی کنارک یا بندر تنگ واقع شده است. این کوه که در نزدیکی بند تنگ قرار دارد، داری 100 متر ارتفاع بوده و در 100 کیلومتری چابهار واقع شده است. اگر از این کوه بالا بروید متوجه یک چاله با قطر 1 متری می شوید که با گل پر شده است. این چاله در فصل های مختلف با وجود گلی که در آن است صدایی شبیه به ترکیدن حباب می دهد. توصیه می کنیم برای بازدید از کوه های گل افشان در فصل هایی به چابهار سفر کنید که بارندگی نباشد!

بهترین زمان برای سفر به چابهار,بهترین زمان برای مسافرت به چابهار,بهترین زمان سفر به چابهار,

منطقه حفاظت شده باهوکلات (گاندو) | Bahookalat Protected Area

اگر به طبیعت گردی و حیات وحش علاقه داشته باشید، منطقه حفاظت شده گاندو یکی از بهترین جاذبه های گردشگری چابهار است که می توانید از آن دیدن نمایید. با رفتن به پارک گاندو، شما شانس دیدن اولین و آخرین تمساح بومی ایران به نام گاندو را پیدا می کنید. در این منطقه حیوانات دیگری هم زندگی می کنند که می توانید آن ها را هم از نزدیک ببینید، مانند سیاهگوش، جبیر، سنجاب بلوچی، خدنگ، شغال، روباه، گوزن. در این منطقه رودخانه ای به نام باهوکلات هم وجود دارد که دارای آبی خروشان است و جز یکی از پر آب ترین رودخانه های سیستان و بلوچستان محسوب می شود. این رودخانه عامل اصلی برای حیات و زندگی در جنوب استان است.

بهترین زمان مسافرت به چابهار,بهترین سوغات چابهار,بهترین وقت سفر به چابهار,

مسجد جامع تیس | Tiss Mosque

یکی دیگر از مناطق قدمتی و دیدنی چابهار، مسجد جامع تیس است که از خاظ معماری شباهت بسیاری به مساجد برجسته کشورهای پاکستان و هند دارد. این مسجد متعلق به اهل تسنن است و دارای یک مناره می باشد. صحن مسجد جامع تیس بسیار زیباست و در اولین نگاه شما را به یاد تابلویی زیبا و رنگارنگ می اندازد. مناره ها و گنبدهای این بنا با رنگ سبز و قرمز طراحی شده اند و درهایش با هنر زیبای شیشه کاری آن هم به رنگ هایی جذاب مزین گردیده است.

بهترين زمان سفر به چابهار,بهترین زمان برای سفر به چابهار,بهترین زمان برای مسافرت به چابهار,

تالاب لیپار | Lipar Wetland

این تالاب با طبیعت زیبا و منحصر به فردش یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری چابهار محسوب می شود. در این تالاب پرندگان بسیاری از جمله فلامینگو، تیهو، عقاب دشتی،طاووسکن، چنگر، کشیم و باقرقره زندگی می کنند. تالاب لیپار در در نزدیکی روستای رمین و در 15 کیلومتری شرق چابهار واقع شده است.

بهترین زمان سفر به چابهار,بهترین زمان مسافرت به چابهار,بهترین سوغات چابهار,

بندر گواتر | Guvatr Harbor

این بندر از جذاب ترین جاذبه های گردشگری چابهار است. بندر گواتر در منطقه مرزی  چابهاربا مرز مشترک پاکستان واقع شده است. این بندر بسیار زیبا است وبه سبب قرار گیری در کنار جنگل های حرا جز مناطق محافظت شده محیط زیست محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا